Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

armc
26. jún 2009

Dakujem za radu! A verim, ze sa zakon nezmeni, teda dufam, ze nam DNP nakoniec nezrusia...

alusiatko
27. jún 2009

Ahojte,potrebovala by som poradit.Chcem si zacat platit DPO.Tak som zasla na soc.poistovnu ,ze sa troska blizsie poinformujem,ale pani sa mi toho vela nepovedala.Dala mi tlacivo,ze ho mam vyplnit.Tak sa chcem spytat ako si mam vyrat vymeriavaci zaklad?Lebo pani mi dala. nejake cislo a ze od neho si mam odratat priemernu hrubu mzdu.Lenze mi nepovedala ze za ake obdobie,tak mam z toho tazku hlavu teraz.Tak by som potrebovala st ym podit ,aby som nespravila nejaku chybu

rula
27. jún 2009

alusiatko ... chod na stranu 16, trosku je to tam rozobrane a aj ako si to vypocitas. Ak nepochopis , ozvi sa znova.

jankasz
28. jún 2009

Ahojte,chcela by som Vas poprosit o radu lebo,ked vzdy ked idem knam na socialku vzdy je tam ina pani a nie vzdy je kazda ochotna poradit,ako keby ju to obtazovalo... 😒 Chcem sa spytat,ked si platim dobrovolne nemocenske,aby som mala lepsiu matersku ci sa to vztahuje len na matersku alebo mi to prilepsenie budu vyplacat aj dalej na rodicovskej dovolenke...Lebo tu som sa docitala,ze sa to vztahuje len na matersku a unas na socialke mi pani povedala,ze by som to prilepsenie mala dostavat aj na rodicovskej dovolenke...tak kto sa ma v tom vyznat?? Dakujem vam 😉

gapa
28. jún 2009

jankasz,
od dobr.nem.poistenia závisí výška materského, nemocenského (PN) a ošetrovného (očr). Nezávisí od neho výška rodič.príspevku. Ten je nezávislý od nem.poistenia.

ale počas rodič.dovolenky môžeš čerpať aj ošetrovné aj nemocenské z DNP. To asi pani na SP myslela. Len ste sa zle rozumeli. 😉

alusiatko
29. jún 2009

Ahojte.Tak snad som tomu pochopila len by som chcela vediet ze za ake obdobie soi mam vyratat priemernu hrubu mzdu?

d.a.d.a.02
30. jún 2009

Ahojte, chcela by som Vás pekne poprosiť o radu. Prečítala som si skoro celú diskusiu ohľadne DNP, ale nejako tomu dobre nerozumiem. Som zamestnaná od 06.01.2007 a môj prac. pomer mám do dobu určitú do 31.12.2009. Som tehotná v 7. týždni, a v 5. týždni (podľa sona) som bola na Soc. poisťovni sa dať DNP a začala som si ho platiť z maxima, aby som dostávala najvyššiu materskú. Zatiaľ nemám stanovený TP, ale podľa mojich výpočtov mi vychádza okolo 15.2.2010. Chcela by som sa Vás opýtať, v prípade ak by ma lekár vypísal na rizikové (mala som pred otehotnením zdravot. problémy), prípadne ak by som aj napr. ostala chorá, či by to narušilo výšku materskej, (vlastne či by som o tú najvyššiu materskú prišla). A ešte jednu vec, by som sa chcela opýtať. Pracovný pomer mi končí 31.12.2009 a nárok na nástup na materskú mi vznikne prvý, alebo druhý týždeň januárovi 2010, či to bude mať taktiež vplyv na výšku materskej. Alebo čo by som mala spraviť? Ísť po výpovedi na úrad práce na tie napr. 2 týždne, alebo ak by som mala možnosť sa ešte na tie 2 týždne zamestnanť, alebo fakt neviem. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a radu.

dasa333
30. jún 2009

ahojte,
tak to musite byt za posledne dva roky aspon 270 dni nem. poistene, to znamena ze DNP si musite platit tych 270 dni aby vam to vyratali z toho maxima. kedze ie o nemocenske davky na RP sa to nevztahuje, tak ako pise vyssie gapa..,no takze skor ako to je zaplatene to cerpat nemozte.

janga
30. jún 2009

baby, rozumiem tomu dobre, ze ak sa hruba mzda priblizuje tomu maximu - 1003,09eur /teda od zajtra je to o nieco viac/, tak sa neoplati platit si DNP?

gapa
30. jún 2009

dada,
u teba by to bolo na dlhý príspevok.
Sa mi to nejako nezdá. Neviem, či ti vznikne nárok z maxima.
1. Lebo predpokladám, že si neplatíš z maxima ale len z rozdielu maxima a vymer.základu zo zamestnania.
2. mala si v posledných dvoch rokoch pred pôrodom t.j. od cca 2/08 nejaké iné nem.poistenie okrem terajšieho zamestnania? Ak nie, tak nárok ti vznikne bud z VZ zo zamestnania z r.2008 alebo z DNP z VZ v r.2009 (rozdiel medzi maximom a tvojim VZ zo zamestnania v r.2009, ak si prihlásená napr. z maxima)!
t.j. aká je tvoja HM tento rok a aká bola v r.2008 (to bude tvoje rozdhodujúce obdobie)? Bola cca rovnaká alebo sa menila? a z akého VZ si prihlásená na DNP.
4. pri PTP 15.2.2010 vychádza nástup na MD obvykle 4.1.2010 (6týžd. pred PTP) ale môžeš už aj 21.12.09 (8týžd. pred PTP).

d.a.d.a.02
1. júl 2009

Gapa, ďakujem ti za odpoveď. nejaké iné nem. poistenie som nemala okrem zamestnania. v roku 2008 som mala hrubú mzdu celý rok 9 000,- Sk a v tomto roku mám od januára hrubú mzdu 330 EUR. Keď som bola na soc. poisťovni, tak som tej pracovníčke hovorila, že chcem dostávať najvyššiu materskú, tak mi to nejak počítala a opýtala sa ma akú mám hrubú mzdu v tomto roku, tak si myslím že to vypočítavala z tohto roku. No ja som z toho úplne jasná ☹ . Neviem čo mám teraz robiť. Či tam ísť znova, a nech mi to znova prepočíta, alebo platiť ďalej vychádza mi to mesačne okolo33,- EUR a nakoniec dostanem malú materskú. Prosím ťa, čo by si mi poradila, čo mám spraviť?

gapa
1. júl 2009

dada,
takže nemáš prefotenú prihlášku na dNP a ani nevieš s akým VZ si sa prihlášila???
Pre VZ z DNP je dôležitý aktuálna HM. Mesačné maximum bolo do 30.6.09 30219,-Sk t.j. 1003,09eur, od 1.7.09 je 1084,55eur.
Ak máš od 1/09 a aj t.č. VZ zo zamestnania 330eur, tak by som predpokladala, že sa prihlásiš z VZ 1084,55-330 = t.j.cca 754,55eur. Poistné je 4,4% z VZ, no ako sa zaokrúhluje neviem presne, takže je to cca 33 - 33,2eur

Poradila ti dobre, no asi nepredpokladala, že nesplníš podmienku aspon 270dní NP ...

Vzhladom na to, že tvoj
VZ z DNP (rozhodujúce obdobie je od prihlásenia do konca mesiaca pred mesiacom nástupu na MD, ak uplynie do nástupu aspon 26týžnov)
je vyšší ako VZ zo zamestnia (ak končí tvoj PP 31.12.09, tak tvoje rozhodujúce obdobie zo zamestnania je rok 2008 aj v prípade, že nastúpiš na MD v r.2010),
tak by som nastúpila na MD až po ukončení zamestnania, t.j. až v r.2010 a uplatnila si nárok len z DNP, t.j. už nie zo zamestnania v ochrannej dobe. To by sa mohlo stať, že ti uznajú len nárok zo zamestnania a bude sa rátať z tých 9000Sk cca 298 eur
a z DNP máš vyšší VZ, ak tvoja mzda bude celý čas (od prihlásenia na DNP do konca roka 2009)max. cca 330eur, tak VZ z DNP bude okrem 6/09 tých cca 754eur.

To čo tu píšem je velmi zjednodušené. Škoda, že si sa neprihlásila na DNP už pred otehotnením ale až v 5tt. Mohla si mať ozaj maxim.materské. Takto s najväčšou pravdepodobnosťou máš nárok na materské len z jedného nem.poistenia. Prípadne sa skús spýtať ešte pred nástupom na MD pani na SP, ktorá ti bude rátať materské. Lebo ja konkrétnu skúsenosť nemám, no takto to predpokladám. Aby sa nestalo, že si podáš 2žiadosti o materské (z DNP a zo zamestnania) a uznajú ti len to zamestnanie. 😉

Ale ešte pozor! Treba sledovať aj zákony, či sa niečo napr. od 1.1.2010, príp. skôr, nezmení v zákone o sociálnom poistení. Takže nemôžem ti dať jednoznačnú radu. Ja by som urobila, čo som písala, no tiež by som si dala dobre bacha!!! na zmenu zákonov a ak by sa tam niečo zmenilo, tak by bolo možno treba konať úplne inak!!! Neviem, čo sa dá očakávať od poslancov, aké zmeny zákona.

gapa
1. júl 2009

Ak by si nastupovala na MD ešte počas trvania PP, tak by ti na 99,99% uznali nárok len zo zamestnania.

gapa
1. júl 2009

ešte mi nedá k tomu dodať, prečo píšem "s najväčšou pravdepodobnosťou" t.j. že neviem iste, pri uplatnovaní nároku po ukončení PP.

Totiž aj ked zákon o soc.poistnení hovorí jedno, soc.poist. má svoj výklad. A záleží aj od samotných pracovníčok, ako si to vysvetlia. No neviem, či mám veriť, že dni NP zo zamestnania ti uznajú dvakrát. Jedenkrát pre nárok zo zamestnania v ochrannej lehote a jedenkrát ako ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa mohli prirátať ku dnom DNP. Tomu neverím. No teoreticky to ani vylúčiť nemôžem, lebo zákon aj tak hovorí niečo iné.

d.a.d.a.02
1. júl 2009

Ahoj gapa, ďakujem ti veľmi pekne za vysvetlenie. Ja som si myslela, že tých 270 dní je poistenie počas ktorého som zamestnaná, že to v pohode splním, keď robím od 2007. Ešte raz ti veľmi pekne ďakujem, si zlatá. A ešte ten vymeriavací základ NP mi napísala v sume 754,55 EUR od 19.6.2009. (a ešte som sa jej pýtala, či to stíham, a ona, že v pohode). Ďakujem,

katie233
1. júl 2009

Ahojte. Aj ja by som poprosila o radu. Tiež mi kolegyňa s týmto DNP nasadila chrobáka do hlavy. Som zamestnaná od júna 2006 na dobu neurčitú, takže zamestnávateľ odvádza z môjho hrubého príjmu odvody na nemocenské poistenie. Predtým som bola študentka. A počas zamestnania som bola mesiac PN. V blízkej dobe chcem otehotnieť, a zvažujem tú možnosť dať si DNP. Oplatí sa mi to? Ďakujem za cenné rady 🙂.

efkak
1. júl 2009

DDP musíš začať riešiť skôr ako otehotneješ. DDP musíš byť minimálne 9 mesiacov - treba dávať pozor na každý deň. Pričom sa ti to bude rátať s posledných 6 mesiacov. Tak by som ti poradila skôr zájsť na príslušnú sociálnu poisťovňu. Tam si vypíšeš potrebné papiere a začneš platiť z minima. Po 2,5 - 3 mesiacov zmeníš na max. vymeriavací a tak sa ti to bude rátať z max. Výhodné je popritom aj zmarodovať. S novorodeniatkom je väčšinou aj tak dosť roboty a prechádzky stačia v blízkom okolí. Treba chodiť na povinné očkovania,... takže sa stále dá zohnať potvrdenie v takom prípade by marodka vychádzala cca 550 €, čo je na slovensku pekne - a bez práce 🙂

anib
2. júl 2009

Ahoj gapa, chcem Ta poprosit o radu pre kamaratku. Pracovala na 1/2 uvazok od 14.1.2008 do 5.9.2008, potom bola nezamestnana vedena na Up+robila na dohodu. S manzelom planuju babatko.Povedala som jej,ze nech sa este pred otehotnenim prihlasi na DNP kvoli vyssej materskej, ma si hned platit max ,alebo staci zo 2-3mes minimum a potom akonahle zisti,ze je tehotna-dat odhlasku a na druhy den prihlasku na max?Kolko bude teraz od jula max VZ? Neviem,ci nieco zavazia tie dni,co robila na ten pol.uv.,ci si ma platit v plnej výske? Dakujem.anib

gapa
2. júl 2009

dada,
možno sa mýlim a dni ti prirátajú, no to si musíš už zistiť sama. Ja som len nie v tom optimista. Alebo možno myslela, či stíhaš 26týždnov, čo v pohode.
Tak daj potom vedieť, čo zistíš. Teda ak chceš 🙂

gapa
2. júl 2009

a teda ako to dopadne v r.2010 😉

gapa
2. júl 2009

anib,
ja ti neviem povedať, či radšej hned z max. alebo z min. Ešte stále nikto nepísal o tom, ak urobil odhlásenie a nové prihlásenie v dobe kratšej ako 6mesiacov od prvej prihlášky. či nerobia problémy.

No ak by napr. bola na rizikovom t.j. bola PN a vzhladom na jej ukončené NP zo zamestnania v obd.14.1.-5.9.08 = 236dní NP, ak nebolo prerušené NP (neuplynulo od ukončenie u nej cca 13mesiacov, čo je dobre pre nárok na PN pred nástupom na MD), ak by sa prihlásila z maxima a po uplynutí aspon 34dní od prihlásenia bude mať nárok na nemocenské (PN), lebo splnení 270dní v súčte zo zam.+DNP. Samozrejme ak vznikne pred uplynutím 26týždnov, tak z min.mzdy. Počas PN nemusí platiť.

No pozor, ak by sa prihlásila až po uplynutí 13mesiacov od ukončenia jej posledného NP (zamestnania), ktoré trvalo necelých 8mesiacov, tak by jej už nárok na nem.dávku možno vznikol až po uplynutí 270dní (bolo by treba prerátať).

No a tiež neviem, ako to bude s DNP (a napr. možnostou zrátať dni DNP s inými NP...) pri jej nástupe na MD.

No určite najistejší by bol prac.pomer, prípadne kombinácia, teraz jedného z minima a potom pred nástupom s vyšším VZ. Lebo nikto nevie, čo bude s DNP. Preto by som najradšej už na takéto otázky ani neodpovedala, lebo musím stále upozornovať na všetko možné aj nemožné. Nechcem zle poradiť, no neviem predpovedať.

mima595
2. júl 2009

Gapa,
mam na teba jednu taku mini otazku - kedže od 01.07.2009 plati novy max. VZ pre DNP - teda nejakych 1083 EUR, a ja doteraz platim z predchadzajuceho maxima/1003 EUR/, treba si na Soc. poistovni poziadat o zmenu vymeriavacieho základu, alebo už musim automaticky platiť z noveho maxima?
Rozmyslam o tom preto, že ak vsetko dobre dopadne, tak niekedy v polovici oktobra by som mala nastupit na MD, predtym by som asi 1-2 mesiace chcela cerpat PN resp. OCR, - takže za toto obdobie by som neplatila nic. No a ak by DNP pokracovalo v nezmenenej forme / v co dufam/, aj buduci rok, tak by som mohla mat OCR, resp. PN v roku 2010 - z toho noveho maxima. A stalo by ma to len nejakych 4-8 EUR.

katie233
2. júl 2009

Gapa, prosím ťa: Pre výpočet materskej sa používa aké obdobie? Keď som zamestnaná od júna 2006, v marci 2009 som bola mesiac PN, teraz v júli 2 týždne PN. Zajtra si chcem ísť podať prihlášku na DNP. A čo v najkratšej dobe otehotnieť. Vyjde mi materská, aj keď obdobie bolo prerušené 2 PN-kami? Ďakujem

gapa
2. júl 2009

mima,
ak od predchádzajúceho stanovenia VZ uplynulo aspon6mesiacov, tak si môžeš podať zmenu. Ak neuplynulo nemôžeš.

Ak ale si napr. podáš zmenu teraz v 7/09, platná bude od1.8.09 a ak by si išla na PN napr. od 1.9.09, tak tvojim rozhod.obdobím po ukončením materskej bude obdobie od prihlášenia resp. od začiatku roku 2009 do 31.8.09, takže ten zvýšený VZ bude zastúpený len 1mesiac.

gapa
2. júl 2009

lebo denný vym.základ sa počíta ako súčet VZ za rozhodujúce obdobie a vydelí sa počtom dní v RO (dni čerpania materského, ošetrovného, nemocenského sa z RO vynímajú)

gapa
2. júl 2009

katie,
samozrejme, vid čo som dopísala pre mimu. Aj dni PN sa počítajú do potrebných 270dní trvania nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Len pri samotnom výpočte sa nepočítajú.

k dnp je tu už písané viackrát o pripravovaných zmenách zákona.

katie233
2. júl 2009

Ďakujem, gapa 🙂. Zajtra tam už aj bežím 😉.

mima595
2. júl 2009

Aha - diky Gapa, som myslela, že sa to bude ratat, aj ked budem na MD, resp. PN -tak kvoli jednemu mesiacu sa mi to fakt neoplati

andriss23
2. júl 2009

gapa IP-ďakujem

onka
3. júl 2009

ahojte
ja som na tom takto. bola som zamestnana a aj som si platila DNP. Pred nastupom na matersku - 1.juna som bola PN. Na zaklade mojho pripoistenia mi bola vypocitana lepsia PN,takze to suhlasi a plati, teraz cakam na vysku materskej, este mi neposlali papier, ale verim, ze to bude v poriadku. Moj problem spociva v tom, ze k 1. junu som dostala aj vypoved. Chcem sa opytat, ze ako to ovplyvni moju matersku, platenie DNP, RP, ci to vobec treba nejako specialne riesit, kedze som uz nezamestnana a na materskej. Chceme aj dalsie babatko neskor, teda DNP si planujem platit aj nadalej. Je pravda, ze si ale pocas materskej teda cca 6 mesiacov to realne platit nemusim, aj ked nie som odhlasena? Ze zacnem platit po ukonceni materskej a nastupe na RP? a ako je to po nastupe na RP, ked budem nezamestnana? Platit co najviac, teda zmenit si to, pretoze doteraz som platila z rozdielu max. VZ a hrubeho prijmu...
Velka vdaka