Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veva1
19. jún 2011

Dakujem,som si nebola ista a nerada by som teraz na zaver daco zbabrala.

lucia.kl
19. jún 2011

@veva1 ak ti uplynulo 270dní poistenia DNP a sociálka ti z DNP platí PNku, tak platiť nemusíš...

veva1
19. jún 2011

Splnila som podmienku 26tyzdnov.,kedze som minuly rok v sept.ukoncila pracovny pomer.socialka mi uznala PN z maxima DNP

gapa
19. jún 2011

@veva1
tvoje situácia je pre mna nejasná. Ak chceš ozaj sa uisťiť, treba uviesť o tvojej situácii viac, odkedy dokedy ktoré NP trvalo, z akého vz a odkedy si pn.

heli1984
19. jún 2011

@lucia.kl to uz mam, dakujem ,
😉

veva1
19. jún 2011

@gapa do sept.2010 som bola zamestnana. od nov.2010 si platim dnp z maxima. na pn som nastupila po uplynuti 26tyz. tj v maji. uz mi prislo rozhodnutie zo socialky,ze budem pocas trvania pn dostavat cca 20e na den,az do jej ukoncenia. preto ma zaujima ci som do nastupu na md povinna dalej platit. dakujem za odpovede

andrejkam
19. jún 2011

@gapa .....dnes som sa dopočula,že ak si platím DNP viac ako 270 dní a potom ho pri nástupe do PP zruším, môžem ho využívať nasledujúce 3 roky s tým,že mi bude PN aj OČR preplácaná z DNP aj z PP ???....čo je na tom pravdy?...mne to príde nelogické...

dadusam
19. jún 2011

Ahojte. Moja otázka sa týka tiež DNP ale taký prípad som tu , aspoň v posledných stránkach nečítala, tak hadam mi niekto bude vedieť poradiť.
Moja svokra ktorá pracuje - posledný pracovný pomer trvá už vyše troch rokov, by si chcela začať priplácať nemocenské poistenie nakoľko by potrebovala isť na dlhšiu PN . Po akej dlhej dobe platenia by mohla isť na PN aby jej bola vyplácaná maximálna suma? Alebo jej to takto narýchlo nepomôže?

katusap
19. jún 2011

ahojte....nechce sa mi to tu cele citat...trosku vela stran 😀 Takze ak by mi niektora z vas vedela poradit....chcem si zacat platit DNP, som viac ako tri roky zamestnana....v septembri by sme sa opat chceli zacat snazit o mimi....kedze mam za sebou jeden MA, asi pojdem pri dalsom tehu hned na rizikove....oplati sa mi to platit, alebo nie? Dostanem nieco potom k materskej? Alebo ku PN - ke? Dakujeeem. 😉

aduskatt
19. jún 2011

@dadusam musi si platiti aspon 270 dni za posledne tri roky, aby jej vplacali PN aj z dobrovolnej

dadusam
19. jún 2011

@aduskatt nechápem.... zamestnana je viac ako tri roky, a keď si teraz začne priplácať dobrovolné tak si ho musí platiť 270 dní? až potom jej dajú pn aj dnp? keď je to tak tak to nemá potom význam....

aduskatt
19. jún 2011

@dadusam PN jej daju hned, ale DPN az po 270 dnoch platenia

dadusam
19. jún 2011

@aduskatt viem že Pn dostane hneď, mne šlo len o to , či by sa oplatilo platiť dobrovolné nemocenské poistenie z max. vym základu kvôli vyššej Pn ktorá by začínala napr. o mesiac. Takže už viem , že nie. Vďaka.

aduskatt
19. jún 2011

@dadusam ak ide na PN o mesiac, tak neoplati, aby sa oplatilo, tak treba 9 mesiacov platit, potom mozes byt rok PN a potom znova 9 mesiacov platit a rok PN a tak dokola........az kym nam to nasa skvela vlada nezrusi

anita79
20. jún 2011

ahojte .potrebovala by som poradit ohladom DNP a OCR na dieta. Momentalne mi konci materska a prechadzam na rodicovsku. Matersku som poberala na zaklade DNP a teraz po skonceni sa rozhodujem ci pokracovat v plateni ( som prihlasena z min. zakladu) kedze moje starsie dieta nastupuje v septembri do skolky, tak mi radili pokracovat, ze ju mozem vyuzit na OCR ak bude teraz mozno castejsie chora. Ako to potom funguje? Odnesiem nejaky papier po osetreni od lekarky na socialku?a potom opat po kontrole? Je nejaky minimalny pocet dni choroby? Robia sa kontroly-napr. ak bude po par dnoch dietatu uz lepsie a budeme chciet ist trocha von? nie je platba z minima velmi malo? dakujem

asan
20. jún 2011

Ahojte, prosím poraďte mi. DNP si platím už od novembra 2009 z max. VZ. Snažíme sa odvtedy ☹ o bábätko. Teraz som sa zamestnala a rozmýšlam, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie. Hrubú mzdu mám 500 €, tak rozmýšlam, že si zmením VZ z DNP len na rozdiel medzi maximom a hrubou mzdou. Zmluvu mám ale len na 1 rok, takže do 31.5.2012 a ak by sa mi podarilo otehotnieť, určite mi ju nepredĺžia a tak sa môže stať, že mi potom zostane len to DNP. Ako mi potom budú vypočítavať materskú, poprípade PN, kedže mi kôli problémom v prvom tehotenstve hrozí rizikové? Ďakujem za radu.

gapa
20. jún 2011

@veva1
počas poberania nemocenského z dnp poistné dnp platiť nemusíš.

gapa
20. jún 2011

@andrejkam
tak ako to popisuješ, to nie je pravda. Zo zamestnania ak by si išla na matesrké, tak využiješ len dni NP získané počas dnp, ale nie vym.základy.
ale za určitých okolností sa ti nem.dávka zo zamestnania ráta pri vzniku pn, očr, násutpu na md do 90dní od vzniku prac.pomeru môže rátať z určitého obdobia (prechádz. kalend. roku), kedy si dnp platila. Ale to platí pri vzniku pn, očr, md prvých 90dní od vzniku prac.pomeru a podla teraz účinného zákona.

zanetak
20. jún 2011

@asan ved ak zistíš , že si tehotná a prepustia ťa, tak si začneš platiť z maxima DNP tých 26 týždňov a vyjde ti to.

lucia.kl
20. jún 2011

@asan mám jeden dotaz, ty si si platila DNP z maxima - tých 49€ cca aj napriek tomu, že si bola zamestnaná???

grulik
20. jún 2011

Ahojte, aj ja by som vás rada opýtala.Totizto som zamestnaná od júla minuleho roka.A taktiez si doplacam DNP od septembra. Zmluva mi konci k 30.6.2011, ak by mi zmluvu nepredlzil, isla by som na marodku od jula.A od polky augusta nastupujem na MD ovplyvni mi to výšku MD. Vlastne moja otázka je, či mi ju budú ratať aj zo zamestnania vzhľadom na ochrannú lehotu.Vopred ďakujem za odpoveď.

gallina
20. jún 2011

Ahojte, potrebujem súrnne poradiť:
- platila som si DNP od 13.1.2010 do 29.11.2010 (270 dní splnených, bola som z toho poistenia PN 24 dní), VZ som si dala 1084,55€
- zistila som, že som tehu a znova sa prihlásila a začala platiť DNP od 27.12.2010 až doteraz, VZ 1084,55€ - t.p. je stanovený na 29.8.2011
- od 1.1.2011 som nastúpila do práce - pracovný pomer je na dobu určitú (zatupujem počas MD) na MD mám natúpiť od 18.7.2011 - hrubá mzda 453€

Chcela by som vedieť, či dostanem materskú z DNP, aj zo zamestnania a koľko by to bolo ?
Ďalej by som potrebovala vedieť, čo sa stane ak pracovný pomer ukončím dohodou (t.j. 17.7.2011 skončím PP a 18.7.2011 nastúpim na MD). Kedy by som si mala začať vybavovať MD?
Do kedy si mám platiť DNP a odhlásiť sa?
Vznikol by mi preplatok z DNP, môžem požiadať o vrátenie preplatku, kedy?
Veľmi pekne ďakujem.

mana85
20. jún 2011

Ahojte dievčata prosíiím potrebujem radu 😕 som zamestnana a dnp. mam minimalnu mzdu a chcem si tak dať zvyšiť poistne na maximum idem na ivf a zrejme budem na pn počas tehu a ak mi nepredlžia prac. zmluvu nestihnem 8 mesačnu ochrannu lehotu a matersku tak zrejme budem dostavať len z dnp.preto si to chcem zvyšiť len neviem či sa mi to da lebo už 2 mesiace marodim a tak neplatim ani dnp. viete mi prosim poradiť čo s tym dakujem .

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucia.kl
21. jún 2011

@mana85 len sa spýtam, že či ti vyplácajú PN aj z DNP, že neplatíš, ale ako je to zo zvýšením počas PN netuším, to sa treba spýtať v sociálke, alebo tu niekto znalý odpovie...

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mana85
21. jún 2011

@lucia.kl ano aj z dnp mi vyplacaju no asi sa tam budem musieť zastaviť a spytať sa priamo ich na soc. poistovni dakujem

monr
21. jún 2011

@anita79 aj z minima sa ti oplatí platiť ďalej. minimálna doba očr nie je, ale max. je platených 10 dní. Z minima to vyjde cca 50 eur za 10-dňovú očr. o kontrolách počas očr som ešte nepočula, pretože teba nemajú prečo kontrolovať, ty nemáš nariadený liečebný režim, môžeš nakúpiť, čokoľvek, tak isto aj prechádzky by nemali robiť problém.
a k papierom, u lekárky si vypýaš očr-ku, papier zanesieš na sociálku, a po ukončení ďalší zas odnesieš. a ďalší mesiac ti nabehnú peniaze.

gapa
21. jún 2011

@radkovadanka
aký zákon bude platiť v r.2012 netuším.
podla teraz účinného zákona sa nárok na materské, rozhod. obdobie a výpočet materského ráta z každého np zvlášť, t j. pri nástupe na pn či md v r.2012 (ak splní 270dní ) tak zo zamestnania z obdobia 7.2.-31.12.11 a z dnp z obdobia 7.6.-31.12.2011, ak sa zákony nezmenia.

michaelapillarova
21. jún 2011

Ahojte. Chcela som sa spytat, ja som teraz na rodicovskej dovolenke s malou a chcela by som si platit to DNP ak by som chcela ist na dalsiu matersku, to mozem ist hned na matersku druhu alebo mam ist este do prace a tak si platit to DNP alebo mozem uz hned si zacat platit? A neviete kolko vychadza priblizne ta vyssia materska a podla coho?