Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimma17
8. nov 2009

zajacik...
ty sa teda vyznas klobuk dole chcem sa opytat ma vobec DNP nejake negativum alebo nevyhodu lebo zatial co citam vidim len same pozitiva ale musi v tom nieco byt ved to by kazda zena potom mohla poberat take krasne peniazky preco je to teda inak.....ze 596 eur o tom sa mi ani nesnivalo....no a povedzme ze nastane situacia ze ako otehotniem tak pojdem po par mesiacoch na rizikove co potom mam dost namahavu pracu co sa tyka v tehotenstve by som to uz asi nemohla vykonavat tak pochybujem ze by som v priebehu tehotensta mohla robit do 8 mesiaca/robim instrumentarku na chirurgickom operacnom sale/...co v takom pripade stale bude potom moja materska taka pekna 596 eur ako ratam s tym ze by som mesacne platila soc poist 20,66 eur..dakujem

b.a.m.b.u.l.k.a
8. nov 2009

Ahojte baby!

Ja by som Vás chcela poprosiť či by ste mi vedeli poradiť ako si čo najviac mám zvýšiť materskú , som taký špeciálny prípad. Pracujem skoro rok ale mám len polovičný uvezok čo je cca 5500 v hrubom. Predtým som tušim rok nepracovala Chcela by som ist na materskú. Poradte mi prosim postup co by bolo pre mna dobre co mam spravit ako 1.,2. atd. Lebo ja už fakt neviem či mam ist vobec na matersku ci nebudem potom smutna ze dietatu nemozem to alebo ono kupit. ☹

Ďakujem vám zo srdiečka vopred.
pekný večer 🙂

zajacik...
8. nov 2009

Mimma no pokial splnis vsetky podmienky pre vyplatu nemocenskeho aj z DNP, tak nielen materska bude taka pekna, ale aj PN-ka, v rovnakej vyske 😵 Len musis mat splnene tieto podmienky:
1. byt aj DNP poistena 270 dni
2. v RO musis platit z maxima
3. byt poistena nepretrzite najmenej 26 tyzdnov pred poberanim davky, aby ti to ozaj vyplacali z toho maxima a nie z minima

gapa
8. nov 2009

sandra,
len potom bacha, aby v rozhodujúcom období si nemala vela víkendov, t.j. dní bez vymer.základu, lebo dôležitý je vymer.základ pripadajúci na 1kalendárny den!!! Treba sa potom radšej poradiť s konkrétnymi dátumami začiatku PP a nástupu na MD (príp. PN)

hasky1526
9. nov 2009

ahojte, je aj taka moznost,ze kedze si od 2.11 zacinam platit DNPO z minima, ci po tych 6 mesiacoch, mozem namiesto platenia z max, ked mam moznost, dat pre RO utvorit PP z maxima, a neplatit zbytocne. ako mam postupovat napr. trebars by som chcela nastupit na MD v novembri buduceho roka.

sandra3
9. nov 2009

Gapa, prosím Ťa, mohla by si to trochu bližšie vysvetliť, popr. číslo zákona? ĎAKUJEM.

b.a.m.b.u.l.k.a
9. nov 2009

Ďakujem gapa za link ale aj tak neviem presne čo je tam pre mna take je to ... ☹

gapa
9. nov 2009

sandra,
to je o výpočte hrubej mzdy za dané obdobie a vyrataní denného VZ. Teda o § 54 ods.2 písm. c) (príp. písm. b) )zákona o sociálnom poistení.
(prepáč dnes mi to už nejako nemyslí)

kisska
9. nov 2009

Bambulka v bode 1. najdes velmi podrobny popis, co mas urobit aj s dovodmi preco je to dolezite, a na co si treba dat pozor 😉

b.a.m.b.u.l.k.a
9. nov 2009

Ja dakujem za ochotu ale ako kliknem na link tak sa mi zobrazi ze niesom zaregistrovana tak neviem kam mam ist... 😒

gapa
10. nov 2009

najlepšie sa zaregistrovať na porada.sk

alebo aj tu je jeden link, kde sú neviem, či tie isté články. Prvé sú všeobecné a teba sa týka č.5
http://jozefmihal.blogspot.com/

oliinka
10. nov 2009

ahojte .chcela by som sa spýtať malý mal v juli tri roky a predtým ako som otehotnela som pracovala,ale do porodu to nebolo tých 270 dní,tak som poberala rodičovský príspevok,po jeho tretích narodeninách som otehotnela a nepracujem,som na neplatenej predlženej todičovskej,chcem sa spýtať,ked sa dám teraz som v 18 tt dobrovolne poistiť a doplatím do tých 270 dní čo mi niečo chýba budem mať narok na vyššiu matersku pol roka a teda aj 6 týždnou pred porodom?či čo by mi pomohlo?

gapa
10. nov 2009

olinka,
tvoj PP, čo začal pred prvým pôrodom trval dokedy? do júla 2009? A teraz čerpeš v zaemstnaní nepl.volno alebo si nezamestnaná? Lebo rátajú sa len 2roky pred skutočným pôrodom.

oliinka
10. nov 2009

robila som do porodu,teda išla som z práce 6 týždnov pred porodom,ale ja som rorila do dobu určitu,ktorá mi končila presne 6 týždnov pred porodom.teraz som na neplatenej predlženej rodičovskej,takže čo mi poradíš

lenkaaninka
10. nov 2009

chcem sa spýtať že ked si začnem platiť DNP teraz som asi v 3TT či budem mať nárok na materskú?
tento rok pracujem 2 mesiace ale nakolko som otehot. tak neviem kolko bude trvať tak preto si chcem začať platiť keby ma k 1.12 prepustili. Dakujem 😉

gapa
10. nov 2009

ozaj si v 3tt? Ráta sa to od prvého dna poslednej menštr. A akú máš mzdu?

oliinka
10. nov 2009

gapa ako to teda somnou vidíš?mám sa teda dať dobrovolne poistiť?

gapa
10. nov 2009

olinka,
ak už 3roky nie si nemocensky poistená, tak nárok na materské nesplníš. A teda ani náro na zvýšený RP. DNP by na tom nič nezmenilo, bolo sa treba prhlásiť ešte pred otehotnením.
Bohužial. 😢

gapa
10. nov 2009

Na DNP sa dá prihlásiť najskôr odo dna podania prihlášky, tj. nie spätne.

andzi
10. nov 2009

Ahojte, neviem, či tu už o tom bolo písané, ale rada by som vedela, či sa od januára chystajú nejaké zmeny v systéme DNP, chcela by som sa prihlásiť na DNP už tento mesiac.

gapa
10. nov 2009

v DNP sa od 1.1.2010 nič nemení, len teda minimálny VZ lebo to je minimálna mzda.

andzi
10. nov 2009

gapa, dík, dnes pôjdem vyplniť RLFO, keby sa mi náhodou zadarilo tehu, bolo by to fajn a keby nie, tak si dám odhlášku.

majcika
10. nov 2009

Ahojte, mozete mi prosim poradit, cely tento rok 2009 som si platila DNP z minimalneho zakladku tj 295,55 EUR a planujem otehotniet uz teraz chcela by som mat najvyssiu matersku aka s da. takze som nabehla do SP a od decembra 2009 som zmenila VZ na 1084,55 je to tak spravne alebo sa teraz mam radsej odhlasit k novembru 2009 a opat prihlasit od januara 2010 nakoko mi to takto poradili ale po studovani tetjo problematiky som zistila ze som mozno urobila chybu. dakujem pekne za radu 🙂

karinnka
10. nov 2009

Ahojte,dnes som zistila,ze som tehotna.Od 1.42009 som nezamestnana,pred tym som od 16.8.2006 bola na TPP,chcem sa ist dat zajtra prihlasit na DNP,stiham to este?Otehotnela som trochu skor ako sme planovali 🙂
Dakujem

gapa
10. nov 2009

majcika,
jednoznačne treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť. Lebo by sa ti zrátali VZ za r2009 a vydelili počtom kalend.dni DnP. Takže ten 1mesiac s maximom by ti moc nepomohol.

karinnka,
ak si len v 5tt, tak stíhaš. Zatial je možno prirátať ku dnom DNP aj ukončené zamstnanie a do volieb snád nič na tom nezmenia.

karinnka
10. nov 2009

Dakujem gapa...ale tych 270dni si budem musiet platit,tak ci tak nie?

b.a.m.b.u.l.k.a
10. nov 2009

Ďakujem gapa už sa v tom hrabem 🙂 ale neviem ci som to dobre precitala to ozaj najmensi vymeriavaci zaklad je cca 9.000Sk? to potom kolko sa plati mesacne, nie tých 9.tisic však?
Je to vidiet ze je to pre mna spanielska dedina toto však ked som este nerodila... ☹

asan
10. nov 2009

Ahojte kočky, poradíte mi ešte? Tak som sa dnes bola odhlásiť z min. VZ a prihlásiť s max. VZ ako DNP, len neviem, či to teta na SP dobre spravila, zobrala mi to naraz s tým, že odhlásenie je k 10.11. a prihlásenie od 11.11., ale orazila mi obe s dneskajším dátumom, tak neviem, nebudem mať potom problémy, že mi to neuznajú? A nevedela mi ani vypočítať alikvotne čiastky za min. od 2.11. do 10.11. a max. od 11.11. do konca mesiaca a tvrdila, že sumu si mám zistiť až 8.12., ale dovtedy by som to mala predsa uhradiť. Tak teraz neviem, či tam mám znova ísť, lebo ona bola zo všetkého vyplašená a na nič mi nevedela poriadne odpovadať, len odvrkovala, tak aby mi nenarušila tých 270 dní. A ešte jedna otázočka. Kedy môžem ísť na PN, keď som si to začala platiť len teraz od 2.11. a ide mi hlavne o to, že keby som otehotnela, aby som mala nárok na materskú. Môžem ísť na PN aj skôr ako budem mať 270 dní, aby mi to tú materskú neskomplikovalo. Ďakujem.

kisska
10. nov 2009

bambulka - z tych cca 9000Sk (295,5€) platis 4,4% co je cca 13€ mesacne najneskor do 8. v nasledujucom mesiaci 😉 Neboj, gapa je velmi trpezliva a vsetko ti postupne vysvetli 😉

asan - teta to urobila dobre, aspon nieco pozitivne v SP, ze tam nemusis chodit s kazdym papierom zvlast 😉 . Mne vypocty vychadzaju od 2. do 10. je 9 dni, cize 295,5 / 30dni v novembri * 9 dni poistenia = 88,65 / 100 * 4,4 = 3,9 €. A od 11. do 30. je 20 dni, 1084,55 / 30 dni * 20 = 723,03 / 100 * 4,4 = 31,81 € a myslim, ze zaohruhlujes na desat eurocentov nahor na 31,90€. Cize mozes poslat spolocnu platbu 3,9 + 31,9 = 35,8€ do 8.12.2009.