Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanamatko
8. dec 2011

@oskvarka písala to pani Navrátilová, pozri si stranku Hnonline a poradna.

oskvarka
8. dec 2011

@zuzanamatko no len ci to tak ozaj bude dufam ze v tom uz do januara budu mat jasno ako sa to bude brat lebo ak to budu brat vsade inak tak by sa zase clovek mohol pripravit o 26 tyzdnou nepretrziteho platenia... lebo ved tu babam uz aj zo socialnych prisli vyrozumenia ktore predpokladali ze to je za posledne 2 roky... 😠

evapavla
8. dec 2011

ahojte, pár dní to tu nesledujem 😕 , aký
máte názor ...je lepšie sa teraz DNP odhlásiť a prihlásiť ešte do 1.2 ?

zuzana612
8. dec 2011

podla toho vsetkeho co som tu citala, tak sa mi zda ze pre tie co uz maju splnenu podmienku 270 dni by bolo idealne otehotniet koncom decembra, zaciatkom januara. 1.2. sa prihlasit z max. vymeriavacieho zakladu a 2.2. ist na PN. Tym padom by sa malo stihnut byt 26 tyzdnov poistena z max. zakladu aby vysla max. materska. Poistenie by pokracovalo aj pocas poberania materskej a po jej skonceni niekedy na jar v roku 2013 by mali vsetky tie baby este cely rok narok na cerpanie OCR alebo PN z maxima. Opravte ma ak sa mylim 🙂 A ako je to s vypisanim na matersku? Musi sa vypisat tych 6-8 tyzdnov, ale moze dr. vypisat aj napr. 2-3 tyzdne pred porodom? Pre pripad ze by to niektorym babam nevychadzalo platenie 26 tyzdnov, lebo by napr. otehotneli az koncom januara

zuzanamatko
8. dec 2011

@oskvarka ved aj mne zo socialky prislo,ze sa to zratava,tak som z toho uplne domylena.Ja osobne 270 dni mam,ale 26 týzdnov z maxima budem mat az cca 5 maja,takze si budem asi musiet platit ten balik aby som mala maximalnu matersku.Mohli by do konca roka vydat niaku prirucku,aby sme sa mohli vsetci zorientovat.

katarina104
8. dec 2011

ahoj, ak som teraz na PN rizikovom tehu, a napr. mi skončí PN 31.1., nástup na materskú mám koncom apríla dostanem materskú, všetky podmienky mám splnené, ďakujem

ivuss01
8. dec 2011

@oskvarka ano, zaujimala som sa viac-menej o svoj pripad, ale kazda osoba sa posudzuje zvlast.
a zaujimale by ma, ty si si to zacala platit skor a 270 dni budes mat neskor....ako je to mozne? 😕
ja si to platim od 1,7 a 270 dni budem mat 26,3, ak nie, tak ma prosim oprav,,,, 😉

mirojuh
8. dec 2011

@darinkazv dakujem uz mam v tom jasno takze den nato ako uplynie 270 dni,dobre a este sa chcem spytat ,dnes sa chcem odniest prihlasku,a neviem teda co tak dat do tej kolonky kde sa pise Vymeriavaci zaklad tam mam napisat tych spominanych1116,alebo tu moju hrubu mzdu?Dakujem 😅

leontinka27
8. dec 2011

Baby chodte na facebook http://www.facebook.com/mpsvar co tam pise Mihal blbosti

oskvarka
8. dec 2011

@ivuss01 no ja som zacala platit 8.6 a 270 dni budem mat 8.3 cca ale este to nemam vyratane presne ale urcite nebudem mat neskorej ako ty... mozno som niekde pomotala cisla ... a to co som pisala vcera vychadzalo len z toho urivku co tu niekto pysal ze sa to zaratava ku koncu predch. mesiaca (ale to bolo podla mna citovane len pre ucely ze z coho sa vyratava zakladu - ze ked ti idu vyplacat PN tak ktore dni zaplatene budu brat do zakladu a nie ze kolko mas dni ci tyzdnov do nastupu na PN to je jednoznacne ze to sa rata na dni a urcite na kalendarne...)

ivuss01
8. dec 2011

@oskvarka ale pre mna sa nic nemeni, kedze si platim stale rovnaku ciastku 😕

jvlo
8. dec 2011

Na buduci rok sa na mna vztahuje ochranna lehota, cize si mozem doplatit tych 270 dni a co potom? Sucastny zakon hovori o tom, ze narok na matersku ma zena ak si plati 270 dni DNP v priebehu 2 rokov. Vztahuje sa na mna tato 2 ročna lehota aj podla noveho zakona?

mirocka2000
8. dec 2011

dievcata viem že to tu nepatri, ale ked to tu napisem tak viem že odpoved pride skoro🙂moj malý ma 5.1.20212.... 3 roky....rodicovský dostanem už iba v january za december? Dakujem 🙂

mirocka2000
8. dec 2011

5.1.2012:-)

ivuss01
8. dec 2011

@mirocka2000 za januar este dostanes vo ferbuary cely rodicak, mne mala dcera 3.7 3 roky a v auguste som dostala cely rodicak 😉

mirocka2000
8. dec 2011

@ivuss01 dakujem 🙂

bila.maria
8. dec 2011

dobrý den, chcela by som sa informovať, ja som poistená od augusta júla tohto roka DNP. Som zamestnaná, plátnujeme bábätko v apríli, máli, oplatí sa mi platiť to DNP ? už som z toho popletená. Ak máte niekto čas prosím o dobrú radu. Či to mám isť zrušiť, alebo počkať do januára, alebo doplácať viac (ale neviem koľko sa má doplácať) ja mám momentálne min. 14, 5 eur. vyrátaných z hrubej mzdy, nemám predstavu, koľko to bude vychádzať po novoom? dakujem Vám za Váš čas

oskvarka
8. dec 2011

@ivuss01 no hej ja tiez pre nas je to jednoznacne len ak by platilo to co pisala ta pani na tej porade na HN co je mozne si to tak vylozit ze ti to dovolia platit 270 dni od posledneho prihlasenia tak by pre nas bolo terz vyhodnejsie sa odhlasit a znovu prihlasit vies...mohli by sme sa dlhise snazit alebo dokonca aj cerpat PN potom lebo uz by sme mali splnenu podmienku 270 dni v tom marci

oskvarka
8. dec 2011

@mirojuh rozdiel 1116-tvoja hruba mzda ak to je kolonka zaklad pre DPN

ivuss01
8. dec 2011

@oskvarka pre mna je to takto vyhodnejsie, ist po tych 270 dnoch na pn, lebo zasa budem bez prijmu, a najlepsie by bolo, keby som uz teraz tehu, co nie som 😢

snezka11
8. dec 2011

ahojte,
potrebovala by som jednu radu,
bola som poistená od 1.6.2009-26.5.2010 aj tu som bola z max. VZ t.j 360 dní, s tým že medzi tym som bola aj na PN,
potom som sa odhlásila,
nanovo som sa prihlásila od 27.6.2011 z max. VZ
chcem sa opytat ze keby som chcela poberat MD z maxima tak by som mala otehotniet do konca 01/12 alebo do 23/03/2012 pretoze od posledneho prihlasenia mam 270 dní vtedy splnene
dakujem za rady

zuzanamatko
8. dec 2011

@oskvarka ked tak nad tym uvazujem a bolo by znova ratane od posledneho prihlasenie tych 270 dni,tak by to niektore nestihli,tak ako ja som sa odhlasila v novembri a nanovo prihlasila na druhy den a otehotnela by som teraz,tak ja nestiham 270 dni do nástupu do materskej,ale len tých 26 týždnov.Tak z coho by mi bola vlastne rátana materská.Oni pri tej zmene mali mysliet aj na tych 26 týždnov aj na 270 dni.

astonka
8. dec 2011

ahojte dievčata potrebovala by som poradit,možno sa to tu pisalo už ale je tu vela stran...od novembra 2011 si platim dnp...zistila som že som tehotna asi 4tt...vztahuje sa aj na mna ochranna doba???to znamena že ak od toho 1.1.2012 zrušia platenie dnp ja budem pokračovat s platenim dalej...dakujem za odpoved no neviem či mi vijde tych 270 dni platenia...

ludinka
8. dec 2011

@astonka ano ochranna doba ti plati...ale musis jednoducho tych 270 dni splnit inak ti to bude nanic- skus si to vypocitat podla kalendara do terminu porodu....s predpokladom ze neporodis predcasne, ale myslim zeby si to mala stihnut 😉

ludinka
8. dec 2011

@bila.maria ked si vypocitas presne den kedy splnis 270 dni platenia, budes vediet dokedy ti DNP bude trvat- potom ti ho automaticky zrusia-od toho dna este bude trvat 8 mesacna ochrana doba, to znamena ze ak do konca tejto 8 mesacnej doby pojdes na matersku bude sa ti ratat z maxima, potom uz nie

ludinka
8. dec 2011

@bila.maria v skratke povedane v den kedy splnis 270 dni by si uz mala byt tehotna !!

astonka
8. dec 2011

@ludinka no skušala som tak to asi bude o chlp prva splatka je od novembra, no predbežny termin porodu mam podla tehu kalkučaky 17.8 2012 suma musi byt uhradena do 8 dna každeho mesiaca...prva dcera je predčasne a syn sa tiež narodil 2týždne pred terminom, inak druhe tehu bolo vedene ako rizikove tak aj to teraz bude tak...no neviem či to ma vyznam platit...som teraz volala na socialku tak oni ešte nič nevedie či to bude či nebude platit ten zakon
ale každopadne dakujem za odpoved 🙂

martaniana
8. dec 2011

a kedy by to mal prezident podpísať?? neviete?

leontinka27
8. dec 2011

Baby pridajte sa diskusiu na fcb http://www.facebook.com/mpsvar tu sa nic neporiesi ........aj vy sa pridajte ked nas bude viac mozno to prezident, premierka pochopia....

06lienocka
8. dec 2011

ahojte babenky chcem sa s Vami poradit od augusta si platim dnp a som nezamestnaná.podpora mi skončí 1.2.2012 ale 270 dni splnim len koncom aprila ak sa nezamestnam a budem nadalej evidovana na urade práce nebudem nič poberat možem čerpat aspon pnku ked si to už platím ?a ešte jedna otazočka ked splnim tych 270 dni napr.27.aprila do kolko dni musim nastupit na pnku?do 7?dakujem pekne za radu a pekny den