Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
15. júl 2011

@vejinka
na toto neexistuje univerzál odpoved.
Ak budeš pn, či dieťa očr, tak predpokladám áno, ak máš vysoký vz z dnp. Ale ak budete zdraví, tak nie. Treba si to aj prerátať. A po novom roku sledovať zmeny, potom sa bude treba asi nanovo rozhodovať.

atiatko
15. júl 2011

@katarina104 takže tých 19,90 x 7 kal. dní - už len preveriť prečo nemáš vyplatených tých 10 KD - ja osobne si všetko prefocujem a dávam pri odovzádvaní originálu potrvdiť na podateľni moju fotokópiu - držím palce, nech všetko vybavíš 🙂

atiatko
15. júl 2011

@katarina104 to ma celkom prekvpailo, že Ti tam nenapísala dátum ukončenia - nám to vždy napíše Dr., ešte sa opýta odkedy do kedy to "chcem" .... ona už nič neposiela do SP, lebo si to sama odovzdám v práci + ako dobr. NP v SP - ale skús a opýtať aj Dr. či to nemá poznačené v karte vášho drobca .... naša to tam vždy píše, lebo sa OČR výnimočne nemusí SP aj priznať ... ☹

matamiky
15. júl 2011

Ahojte, s manželom uvažujeme o druhom dieťati, len máme pár otázok...resp. na predchádzajúcich stránkach sme sa k odpovediam dočítali. Takže len pre overenie, keď som na RD a budem na PN z DNP, tak budem poberať obe dávky? Asi áno. A neviete mi niekto cca vyrátať akú by som mala PN keď vymeriavací základ pre DNP mám 597,49 €? Ďakujem a pekný deň prajeme 🙂

tita201
15. júl 2011

vejinka treba isť na socialnu poistovnu a odhlasiť sa pretože ja som pri prvom synovi po ukončeni poberania materskeho nepodala odhlasenie a po 3 mesiacoch my prišiel papier že mam nedoplatok voči socialnej poistovni a žetreba nahlasiť zmeny ak neake boli a pri tom sa manžel bol pytať či sa treba odhlasiť a pani na socialnej poistovni mu povedala že to zanikne po materskej samo ale to nie je pravda ty si oslobodena od platenia len počas OčR,PN,MATERSKEJ ale ako nahle si na rodičovskom a platiš DNP tak musiš platiť dalej my sme to hned vyplatili a o dva tyždne ma lekarka vypisala s chrbticou a normalne my vyplacali marodku ešte šťastie že ma hned nevyradili pre neplatenie poistneho a potom som to ani nerušila lebo sme planovali druhe tak som to platila kym som neotehotnela a na PN som bola 5 mesiacov a pred dvoma tyždňami som nastupila na matersku.

carodejnica
15. júl 2011

@gapa ďakujem za odpoveď, ale mám informáciu, že dnes nie je vhodné zrušiť dobrovolné nemocenské poistenie, pretože už maju pokyn znova nedovoliť prihlásenie, že to treba urobiť zmenou na tlačive-registračný list fyzickej osoby vyznačiť zmenu a určiť si vyšší vymeriavací základ lebo finančne sa počíta posledných 90 dní materská ... počula si o tom??

gapa
16. júl 2011

@carodejnica
tak toto bude nejaký blaf, že vraj "nedovolia znovu prihlásiť"!!! to nemá oporu v zákone. Ale ak ide o to, že kto sa teraz prihlási nanovo, či sa mu to tak vyplatí ako doteraz, tak to je otázne, lebo 26týž. a ani 270dní do konca roku nezíska.

nattii
16. júl 2011

@gapa a to bude zase nejaky novy zakon?

lylyna
17. júl 2011

ahojte, otázka asi trochu od témy, ale neviete niekto, ked mi syn dovršil 3 roky, treba to niekam nahlasovať, alebo mi rodičovsky zanikne sám? Pýtam sa lebo malý dovršil 24.6. 3 roky a teraz mi prišiel plný rodičák za celý mesiac, myslela som že mi príde už len za tých 24 dní. Inak som na neplatenej predlženej rodičovskej. Netreba to nahlasiť na Upsvar alebo na socialku? dakujem.

gapa
17. júl 2011

@nattii
každoročne sa zákony menia, myslím tento rok nebude výnimka. no uvidíme, už sa o tom začína hovoriť (no velmi to nesledujem), no konečné verzie bývajú rozdielne.

maslarova
17. júl 2011

prosim mozte mi niekto poradit ako to je pri OCRke z DNP lebo moja najstarsia je stale chora ale moja detska lekarka mi horko tazko da OCRku na 10 dni a hoci je mala chora aj cely mesiac neda mi viac dni v mesiaci s prerusenim ocrky /mala nastupila od sept.2010 do skolky a stale je chora a stale mam problem pytat ocrku lebo sa tak zvlastne zavtvari ze sa az hanbim pytat ocr. Ake mate vy skusenosti s tym ... Mne to vysvetlila ze ja stale chodim len na kontrolu som tam totiz kazdy tyzden. Zacneme so soplikmi, potom po tyzdni sa obiavia horucky, potom ma po 2 tyzdnoch madle a vsetko mozne, vysype sa po tele ale nemoze napisat ocr lebo ja chodim len na kontrolu.
Mimochodom mladsia 10 mesacna hned vsetko chyti po starsej a aj tak sa tvari ze OCR mi nemoze dat hoci by mi mohla dat na mladsiu. Dakujem za odpoved.

cipsinka
17. júl 2011

@gapa prepacte,ze vyrusujem mam len jednu otazocku do tych 270 dni co musim mat odrobene sa zaratava aj dovolenka a vikendy????Lebo ja som si myslela,ze ked mam zmluvu od 1.januara do jula cize mam odrobene pol roka rata sa to tak,ci si z tych dni musim odratat to co som bola na dovolenke a aj vikendy,lebo potom ak ano tak mi to vyjde len tak tak a neviem,ze ci vobec 😒 😒 😒 😒 😒

cipsinka
17. júl 2011

@gapa ako ten pol rok som povedala len ako priklad odrobene mam viac za tie dva roky 😉

lucia.kl
17. júl 2011

@lylyna aj keby malý 2.6. dovršil 3roky, tak by si dostala celý rodiičovský, to len materská sa ráta na dni. myslím že rodičovský prestane chodiť automaticky ale ako je to s predlženým rodičovským, či treba hlásiť neviem...

lylyna
17. júl 2011

@lucia.kl dakujem Lucka 🙂 , tak to som nevedela...predlžený rodičovský netreba hlásiť, to som sa na sp pýtala. A neviem ak si pamätáš, si mi radila ohladne pn, tak predsa som sa dala vypísať a od 6.8 nastupujem na materskú, bolo mi to trapne ale doktor v pohode, asi s pn z dnp nemajú skúsenosti, lebo sa ma pýtali, že čo z toho budem mať a tak, aj sestrička nechapala, prečo chcem isť na pn, ked som na predl.rodičovskej a navyše o mesiac idem na materskú, tak som im to vysvetlila 😀 Dakujem za všetky rady, si zlatá 🙂

jana86
17. júl 2011

ahojte baby,potrebovala by som poradit.momentalne som na PN a od 8.8 by som ju uz chcela ukoncit a cerpat dva tyzdne dovolenku z prace,potom by som hned nastupila na MD.pocas PN som DNP neplatila a viem ze sa neplat ani pocas MD,ale keby som v auguste cerpala tu dovolenku tak za tie dva tyzdne musim zaplatit ci?

lucia.kl
17. júl 2011

@lylyna od toho tu som 🙂 a ideš 6 či 8tt pred a materskú?? ak budeš na PN, tak sa ti lepšie oplatí 6tt - budeš mať potom dlhšie materskú

lucia.kl
17. júl 2011

@jana86 tak, tak, za tie dva týždne musíš zaplatiť do 8. dalšieho mesiaca...

lylyna
17. júl 2011

@lucia.kl ako dlhšie? o tie dva týždne myslíš? chcela som ísť 8tt, lebo som len týždeň na pn a už mi šibe z toho, že som len doma..

lucia.kl
17. júl 2011

@lylyna hej o tie dva týždne, tak by si mohla teraz využiť PN z DNP a potom finančne dlhšie materská... hádam ma chápeš, že ako to myslím... aj mne s toho šibalo byť doma a ja som bola od 5tt doma... a ak máš dobrého dr. tak sa dá dohodnúť, že keby došla kontrola, že ti dá papier...

lylyna
17. júl 2011

@lucia.kl hej už chápem, ale neviem či vydržím, aj kvoli malému, tu kde bývam sa neda nikam isť a nemám tu nablízku rodinu, tak neviem..už teraz si nadavam, že som sa dala vypísať 😀

obedwix
17. júl 2011

ahojte chcela by som názor...som nezamestnaná. kedže všade okolo čitam o dnp že sa to ma rušiť, termín porodu mam v marci 2012. podmienku dnp mam splnenu tento mesiac. ide o to že ak sa v novom roku niečo pomení možno ani nebudem moct čerpať MD z dnp. takže...čo keby som sa dala výpisať na PN aby som to do konca roka aspon trochu využila? ak sa v novom roku nič nezmení a ja budem mocť čerpať MD z dnp,nebude to mať žiaden dopad že budem marodovať tak dlho? dufam že som to napísala zrozumitelne.... 🙂

lucia.kl
17. júl 2011

@obedwix ahoj, kludne môžeš ísť na PN ak máš splnenú podmienku 270dní, nijako to neovplyvní výšku ani dlžku materskej z DNP...

obedwix
17. júl 2011

lucia.kl....vážne? som bez príjmu tak aspon takto by som si niečo prišporila....dakujem!!!! velmi dobra správa 😀

lucia.kl
17. júl 2011

@obedwix vážne 🙂 ja som bola doma od 5tt a ak ti priznajú PN z DNP, tak nemusíš dalej platiť...

obedwix
17. júl 2011

takže ak všetko bude ok tak od 1.8. idem na PN. a kto ťa vypisoval na pn, obvodný alebo ženský?

obedwix
17. júl 2011

mna len miatlo to, že je tam spomenutá podm.platenia 26t. nepretržitého platenia

lucia.kl
17. júl 2011

@obedwix vypísala ma obvodná ale mala som odporučenie od gyn... a čo sa týka tých 26tt, tak doba na PN sa ráta do doby poistenia, takže túto podmienku splníš...

obedwix
17. júl 2011

lucia...doba poistenia...to akože tých 270dní?

gapa
17. júl 2011

@cipsinka
rátajú sa kalendárne dni trvania nem.poistenia, tj. aj víkendy, samozrjme aj dni čerpania dovolenky. Len napr. dni neplateného volna alebo očr-ky od 11kalend.dna do jej ukončenia sa nerátajú.