Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

saxana123
25. aug 2011

@darinkazv Prosím ťa koľko je asi mesačne to dobrovoľné poistenie? približne aspoň

darinkazv
25. aug 2011

@saxana123 tak z max je to 49,13eur. ale keď ti platí zamestnávateľ, tak tam od maxima odpočítavaš ten svoj VZ a potom z toho platíš. ja mesačne doplácam 30,48, ale asi budem 35 mesačne posielať. radšej, nech preplatok mám, ako nedoplatok 🙂

saxana123
25. aug 2011

@darinkazv ďakujem

atiatko
25. aug 2011

@tinara23 tak či to bude aj platiť ☹ bolo by to OK, tak ako sa to tu už toľkokrát preberalo a ešte aj preberať bude 🙂 počkáme si na novelu a budeme sa nádejať, že nám to platenie aj na niečo bude 😉 ďakujem Ti za link 😉

dadikka
26. aug 2011

Ahojte žienky 😎 . potrebovala by som trošku poradiť ohľadom DNP a materskej....DNP som si platila od aprila 2010 z minima, potom som sa v januari2011 odhlasila a nanovo prihlasila z maxima. Do maja som bola na rodicovskej so synom a odvtedy som bola evidovana ako nezamestnana. Od 7,7,2011 som bola na PN-ke, ktoru mi dnešnym dnom lekar ukoncil, nakolko od zajtra mam uz vypisanu matersku. teraz ale neviem ako dalej...treba sa ako DNP osoba odhlasit v soc.poistovni? Ci to automaticky nejako pozastavia? Nemam v tom vobec jasno 😒 na UPSVR mi dali tlacivo "potvrdenie o naroku na materske", ze mi to maju vypisat v soc.poistovni, no tam mi povedali ze to mi potvrdia az po 8mesiacoch-t.j.april 2012-netusim preco 😖 . som uz na neeervy. babuľky prosim poradte co a ako dalej. Dakujeeem

gapa
26. aug 2011

@dadikka
to tlačivo čo ti dali na upsvar budeš potrebovať pre nárok na rodič.príspevok (ak teda na staršie dieťa nepoberáš RP), príp. by si ho potrebovala, ak by ti nárok na materské nevznikol. Tj. ozaj stačí cca mesiac pred ukončením poberania materského ho odniesť na soc.poistovnu, odkial poberáš materské.

prihlášku na dnp si si dávala sama, tj. aj odhlášku si musíš dať sama (ak nezmenia zákon). No ak máš nárok na materské, tak počas poberania nie je rozumné dávať odhlášku, lebo dni poistenia plynú aj bez platenia. Zašla by som na SP najneskôr posledný den čerpania materského (podla dátumu, čo ti uvedú na potvrdení pre upsvar budeš vedieť presný dátum) a ako dátum odhlásenia by som napísala dátum posledného dna, kedy som materské poberala. Aj pre seba si sprav kopiu a na nu nech ti dajú pečiatku, že si odhlášku dala, nech máš dôkaz. Takto už nebudeš musieť nič platiť. No môžeš sa rozhodnúť aj pokračovať a nedať odhlášku.
Ale ak by sa menil zákon od 1.1.2012, tak to môže byť aj trochu inak, treba to radšej potom overiť.

dadikka
26. aug 2011

@gapa jeej ty si zlata, no už v tom začínam mať trochu jasnejsie 😉 . ešte ale jedna vec by ma zaujimala, že teraz dostanem nejaké potvrdenie zo soc.poistovne ze som uz na materskej pre upsvar? Alebo mi to uz mali dat hned dnes ked som tam bola? 🙄 Alebo mam ist na upsvar, kde mi daju nejake tlacivo a to si dam potvrdit v soc.poistovni? A teda sa z DNP nebudem, ale nebudem si musiet nadalej aj sama platit DNP?Ci pocas trvania materskej dov.to platit netreba? ja len aby mi nevznikol nedoplatok 😒 Este raz vdaka a pekný víkendík želám 😎

gapa
26. aug 2011

@dadikka
na up si predpokladám odniesla kopiu pn a aj jej ukončenie. Ak si poberala podporu, tak aj na soc.poistovnu si musela oznámiť, že "poberáš nemocneské" (na odd. odkial poberáš podporu,lebo u nich velmi komunikácia nefunguje, aby si podporu nemusela vracať).

soc.poistovna ti pošle do 60dní rozhodnutie o tom, či ti priznávajú nárok na materské, skôr ti nič nepotvrdia, aj ked nemyslím, že im to tolko bude trvať. To potom odnesieš na upsvar. Zatial im daj kopiu žiadosti o materské, oni vedia, že to v SP trvá dlhšie. Potom im daj kopiu toho rozhodnutia, na základe čoho ta vyradia z evidencie, no neviem či už dátumom vzniku nároku na materské alebo potom dátumom, kedy to donesieš (oba postupy som počula)

medzitým si zisti na svojej zp, čo budeš potrebovať zo soc.poistovne pre nich. Či vyradením z evid. uchádzačov ti bude stačiť z upsvar doklad o vyradení a kopia rozhodnutia zo SP o priznaní nároku na materské alebo treba aj doklad o poberaní materského. Hned sa spýtaj, aké doklady treba pri prechode na rodič.príspevok. Možno tiež bude stačiť kopia dokladu, čo budeš potrebovať pre upsvar o období poberania materského a doklad z upsvar doklad o poberaní RP.

či budeš platiť dnp aj za obd. od nástupu na MD? Ak vieš na 100%, že ti nárok z dnp vznikne (že nemáš nedoplatky a máš splnených 270dní), t ak by som neplatila. Ak by si chcela radšej platiť, dá sa potom vyžiadať písomne o vrátenie preplatku.

Ešte ta opravím. Ty, kedže ti netrvá prac.pomer, nečerpeš MD a ani RD. (MD a RD je vlastne ospravedlnené volno v práci a upravuje ho Zákonník práce, žiadny iný predpis) Ty budeš len pboerať materské a poberať rodič.príspevok ako nezamestnaná. Niekedy je podstatné hovoriť na úradoch presne (napr. pre nárok na podporu ..., tam je v tom velký rozdiel!!!), tj. povedať, že si nezamestnaná!!! Aj ked medzi maminami sa to tak bežne hovorí, lebo nie je iný pojem na to.

laua
26. aug 2011

Ahojte,
Nemám jasno v istej veci. PP mi skončil k 15.augustu 2011.Som dlhodobo PN a k 1.9.2011 sa mi ukončuje PN. Platím si už 7 mesiacov DNP. Nemám teda ešte splnenú podmienku, ale píše sa, že si možem prirátať neaké meiace k DNP. Neviem či si mám teda dodatočne žiadať o vyplatenie DNP, alebo ako by som mohla postupovať. Koľko mesiacov si možem vlastne prihodiť k dobru keď sa mi ukončil PP k 15.8, ale pred tým som mala tiež zamestnanie, tak možno z toho????
Poradte mi porosím čo mám s tým spraviť?
Budem vďačná

dadikka
27. aug 2011

@gapa si veľmi zlatá-ĎAKUJEM za podrobné vysvetlenie, lebo v týchto veciach sa ja ozaj moc nevyznám 😒 . Som si istá že nárok na MD mi vznikne lebo DNP som si platila od aprila 2010 a teraz ked som bola PN vyplácali mi ju uz z toho maxima z DNP kedze som ine nem.poistenie nemala. V soc.poistovni mi dali tlacivo na vratenie preplatku...ze vraj okolo 125€. tak som bola prekvapena, lebo som vedela ze tam mam preplatok len nejakych cca 25€. Takze ked som bola na PN som to platit nemusela? Lebo mam trvaly prikaz na to a ja som ho nebola zrusit, tak mi to tak nejak vychadza ze tych dalsich 100€ bude to moje DNP co som bola PN 😕 . Moze to tak byt? Takze pocas PN-ky alebo pocas poberania materskeho to DNP platit nemusim? Ja som sa bala aby mi v soc.poistovni nevznikol nedoplatok tak som to radsej nechala tak. A počas poberania materskeho sa teda ani nemusim odhlasit v sp, DNP mi bude dalej plynut a platit nemusim?
Domotali ma v tej soc.poistovni uplne...lebo pri jednom okienku mi pani povedala, ze sa musim teraz odhlasit a pri druhom okienku mi zase povedali ze odhlasku podavat nemusim, aby mi poistenie dalej plynulo, ale ze platit pocas obdobia ked som na MD nemusim, ze mozem trvaly prikaz v banke zrusit.... Tak sa zase bojim ako to bude ked by som napr. odhlasku nepodala, prikaz na uhradu by som zrusila, aby mi nevznikol v soc.poistovni nedoplatok a aby som potom neprisla o materske 😢

gapa
27. aug 2011

@dadikka
príkaz môžeš zrušiť, odhlášku nemusíš davať.
Potom treba začiatkom januárka sledovať záony. Ak schvália, čo teraz navrhujú (včera som to pozerala), tak automaticky by malo dnp zaniknúť 31.12.2011 a kto chce, môže sa prihlásiť do 31.1.2012 výnimočne s akýmkolvek dátumom začiatku dnp v rozmedzí od 1.1.2012.
Ale toto je len návrh vôbec nemusia schváliť alebo to môžu to pozmeniť, takže teraz sa o tom baviť je predčané. Treba zisiť až v januári (zákon síce schvália skôr, tj. v telke sa o tom bude určite hovoriť skôr (a možno trochu zjednodušene, tj. nemusí to platiť pre všetkých), no než to vyjde v zbierke a než dajú inštrukcie do soc.poistovne, tak to bude trvať).

dadikka
27. aug 2011

@gapa Ďakujem Ti veľmi pekne...aspon si mi to konecne Ty vsetko vysvetlila, lebo na uradoch je to vacsinou tak ze lava ruka nevie co robi prava 😉 😒 . Krásny víkendík Ti želám aj Tvojej rodinke a nehnevaj sa že som Ta tooolko otravovala 😅 .

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
28. aug 2011

@radkovadanka
odpoviem podla teraz účinných zákonov (teda v r.2012 to platiť nemusí).

Ak v obd. dva roky pred pôrodom budeš mať splnenú podmienku aspon 270dn np a v čase ukončenia pp budeš tehotná, tak by ti mala plynúť ochrnné lehota pre nárok na nem.dávky, tj. aj pre materské a aj pre nemocneské.

zuzkakov
28. aug 2011

Kočky, ja mám jednu otázočku: od 8.4. 2011 si platím DNP z minima, keďže som normálne zamestnaná......lenže niekedy v apríli sa nám podarilo splodiť bábätko a 30.11. mám oficiálny nástup na materskú. Má pre mňa význam si to platiť až do materskej alebo si mám DNP zrušiť, lebo tých 270 dní pravdepodobne nedosiahnem ☹

bapi1
28. aug 2011

@zuzkakov 270 dni je do porodu,nie do nastupu na md. to splnas?

kessinka
29. aug 2011

@zuzkakov
ja by som na tvojom mieste radšej platila...aj keď závisí aj od toho koľko platíš...
som na tom dosť podobne, zadarilo sa nám asi hneď počas svadobnej noci alebo ten týždeň po nej, čo som rozhodne nečakala...a teraz mi ostáva len tŕpnuť či mi to vyjde tých 270 dní. Akonáhle by som rodila nejako predčasne, tak som v keli a nedostanem ani cent, pri normálnom termíne by som dostávala materskú aj z DNP. Tak radšej myslím pozitívne, poctivo pokračujem v platení a dúfam že sa mi to vyplatí 🙂

arieska
29. aug 2011

baby, neviete mi poradit?
cely minuly rok som si platila DNP, ale len z minima, lebo som zamestnana (1-12/2010)
teraz som zistila, ze som tehotna

z coho mi bude pocitana materska? z mojho platu a aj z DNP.?

anib
29. aug 2011

@arieska ak si tehotna do 6-8tt, tak sa chod prihlasit z rozdielu maxima a tvojho platu,aby si mala max matersku

lucia.kl
29. aug 2011

@arieska záleží od toho, či si DNP stále platíš, ak už nie, tak sa nanovo prihlás z rozdielu max VZ a tvojej hurbej mzdy...
ak ti ide len plat, tak by sa ti materská rátala len z neho...
ale otázne je ako to bude z DNP budúci rok...

zuzkakov
29. aug 2011

@kessinka tak to si na tom veru ako ja 😉 Aj ja teraz iba poctivo platím a čakám, čo príde 😀 Platiť už neprestanem, už to nechám až do MD.

zuzkakov
29. aug 2011

@bapi1 Ďakujem za odpoveď 😉 Ja som si myslela, že sa to počíta do nástupu na MD, ale ak je to do pôrodu, tak by som to mohla stihnúť. Termín mám 11.1. a 270 dní budem mať tuším 3.1. - tak snáď to malé vydrží 🙂

solinkarka
30. aug 2011

@zuzkakov no ja som tiez myslela ze do porodu ale potom nechapem tomuto
@lucia.kl
@gapa
tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr)

lin123
30. aug 2011

lucia.kl
daniela242
bapi1
ahojte. Nedalo mi to, lebo naozaj by som nerada zavadzala nespravnymi informaciami a napisala som do poradne soc. poistovne ohladne rozhodujuceho obdobia pre vypocet materskej. Odpoved od nich:
Výška materského je 60% denného vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ na určenie výšky materskej je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok prechádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Ako uvádzate vo Vašej otázke, termín nástupu na materskú je december 2011, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej je rok 2010. V prípade, že termín nástupu na materskú bude január 2012, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej je rok 2011.

mandm
30. aug 2011

@gapa mozno by ste mi vedeli tiez poradit. Som na PN od 18.04.2011 a od 1.7.2011 mi vznikol narok na dnp. Takze lekarka mi vypisala PN z DPN, ja som ju odniesla na soc. poistovnu a cakala na rozhodnutie a peniaze. Lenze je koniec augusta a nic sa nedialo a tak som tam dnes bola znovu a pani pri okienku mi povedala, ze to tak nemoze byt a z toho dovodu mi nic nebolo vyplatene. Pani, na ktoru ma odkazala ma dovolenku do neviem kedy. A otazka je, ci musim prerusit PN a zacat novu aby mi vznikol narok aj z DNP alebo som postupovala spravne?

daniela242
30. aug 2011

@lin123 Ahoj tak ja už neviem kto má mylné info, lebo ja som tiež písala na soc. poisťovnu a tam mi odpísali že v mojom prípade, ke´d nastúpim na materskú v decembri tohto roku, rozhodujúce obdobie bude od januára 2011 do novembra 2011. mám niekde aj ten mail, taže ak ho nájdem tak to tu skopírujem. Pre istotu som teraz volala aj na košickú pobočku a tam mi to takisto potvrdili, takže ozaj neviem kde je pravda .-) ale snáď by ma nezavádzali z dvoch rôznych zdrojov soc. poist.

bapi1
30. aug 2011

@daniela242 ja dnp tiez platim od januara 2011 a na konci oktobra nastupujem na md. A tiez mi pani (dokonca veduca useku) potvrdila,ze RO pre dnp u mna bude od januara do oktobra 2011. Teraz som na pn z dnp a dostavam peniaze z takeho vz, z ktoreho si platim dobrov.nemocenske. Tak ja myslim,ze ked uz teraz mi priznali pn z dnp,tak tomu bude aj po nastupe na md.

daniela242
30. aug 2011

@bapi1 už som aj našla mail ktorý mi poslali zo SP:
nebudem to tu dávať celé, lebo sa to opakuje v každej správe zo SP, je tam len že výška mat. je 60 percent at´d...Podstatná pre mňa je táto informácia ktorú mi potvrdili dvaja rôzni pracovníci SP
Z uvedeného vyplýva, že rozhodujúcim obdobím pre výpočet Vaše materskej dávky bude rok 2011 a poistné, ktoré ste si v tomto období odvádzali na nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
takže tiež si myslím že to bude v pohode 🙂
Keď dostaneš rozhodnutie o materskej daj prosím info aby sme to tu nemuseli stále riešiť 🙂


lin123
30. aug 2011

osobne si myslim, ze je to aj individualne, zavisi to aj od toho, ci ste pracovali, ci ste boli predtym nemocensky poistene..a to sa tiez berie do uvahy..ja len, aby ste vedeli, ze som vas naizaj nechcela zavadzat mylnymi informaciami. ked ste si riesili vasu konkretnu situaciu v soc. poistovni, tak to bude tak ako to hovoria...len su ozaj aj ine pripady...neplati to vseobecne...daniela242, bapi1