Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivka1983
28. okt 2012

@dnpo PN mi pokračuje, ale vyplácanie penazí zo soc.poisťovne vďaka DNP mi končí. Teda 52týždňov🙂 A keďže som nezamestnaná, idem na úrad práce. Tam som vlastne vedená aj po celý čas. Teda neviem,či požiadať už,či budúci mesiac. Bola som do 19.9., peniažky mi prišli tento mesiac zo sociál.poisťovne.

ivka1983
28. okt 2012

@mariazdt To vážne? ja som sa pýtala pracovníčok na úrade práce soc.vecí a rodiny a vraj až keď mi vyplatia posled.dávku zo soc.poisťovne,teda v mojom prípade október, a až na ďalší mesiac. Ale tak mesiac som "nikde":-P

atkazaj
28. okt 2012

@janka9900 Ahoj dakujem za odpoved, no este by som chcela vediet, co to znamena ten balik, a este ci dostanem aj matersku vo vyske aku beriem, co je 190€ a k tomu este marodku,alebo len jednu sumu. dakujem a prajem krasny vecer

janka9900
28. okt 2012

@atkazaj nemas zac 😉 balik je nemocenske poistenie, dochodkove poistenie a poistenie v nezamestnanosti v jednom. prihlasis sa tak ako, ked si sa prihlasovala iba na dnp, akurat na registracnom liste fizickej osoby zaskrtnes vsetky tri poistenia, nie len nemocenske.
190€ beries rodicovsky prispevok, nie matersku, ze? 😉 mala by si narok na obe davky- rod. prispevok aj PN 😉
pekny vecer 😉

ivka1983
28. okt 2012

Nevie mi niekto poradiť?
DNP mám už vyplatené za 52týždňov a končilo 19.9.2012.
Posledné peniažky som dostala tento mesiac.
Na úrade práce si chcem požiadať o soc.dávku a tvrdia,že až v nobembri. Je to tak?
Veď mesiac som "nikde":-P Teda,vedená som na úrade práce stále.

dusika11
28. okt 2012

@janka9900 nemala dakujem zaodp

dnpo
28. okt 2012

@ivka1983 o aku davku chces poziadat ak si vedena na UP?a v PN budes pokracovat dalej?

tinara23
28. okt 2012

@lubkasungirl Ďakujem 🙂

lubkasungirl
28. okt 2012

http://www.socpoist.sk/aktuality-od-januara-201...
trosku sa znizi poistne,no v konecnom dôsledku nie,lebo sa zvysuje minimum

ivka1983
29. okt 2012

@dnpo Požiadať o dávku v nezamestnanosti. 62,5 a možno aj za PN dostanem nejaké peniažky,ale to neviem isto.

dnpo
29. okt 2012

@ivka1983 ak uz mas zaplatenych 52 tyzdnov tak pn uz nebude zaplatena,ale neviem ako je to z davkou ak si pnke

ivka1983
29. okt 2012

@dnpo Ja som vlastne iba chcela vedieť,či mám ísť na úrad tento mesiac,alebo až v novembri. oni tvrdia,že v novembri,ale pracovníčky sú tak mladé ako ja a plus k tomu, neviem,či mi rozumeli odkiaľ som peniažky dostávala doposiaľ.

nelly3
29. okt 2012

baby poradte mi ak sa vyznate v DNP: 31.10. mi konci DNP po starom co som si platila, tehotna nie som ( mam za sebou neuspesne umele opl.. atd.) vedela som, ze u nas to tak lahko nepojde. platila som si 2 roky, teraz vlastne nic z toho nebudem moct vyuzit. na pn viem, ze do 7 dni sa da, ale ja nie som chora a nechcem to zneuzivat (poctivka som). myslite, ze keby otehotnem niekedy v priebehu koncom tohto roku 2012 alebo v roku 2013 tak sa bude nieco zohladnovat aj z roku 2012,2011? lebo vtedy som si platila DNP, viem, ze sa da po novom ten cely balik, ale z mojho platu to nehrozi platit. takze asi nic z toho mat nebudem. A materska sa vlastne vypocita z odpracovanych 2 rokov dozadu? to by mohli ratat aj z DNP?

lucya89
29. okt 2012

@nelly3 mozes to este vyuzit asi tak, ze ked budes chora pojdes na pn tak v ten den sa prihlasis na balik a v posledny den sa odhlasis .. tym padom dostanes aspon minimum.. a co sa tyka materskej rata sa dva roky dozadu ale tiez sa musis prihlasit den pred nastupom na cely balik (jeden den si zaplatis) ale materska bude len z minima.. co sa tyka DNP... zamestnanie neviem ako to riesia presne

michaelamia1902
29. okt 2012

@janka9900 ahoj môžem ťa poprosiť o radu. DNP som si platila od roku 2008. 31.1.2012 som sa nanovo prihlásila z VZ 700€ a a ostatne do maxima mám zo zamestnania. Toto DNP mi končili 26.10.2012 a tak som šla do poisťovne 18.10. Nahlásiť zmenu ku 25.10. A to nasledovne z DNP + tie dalsie dva po novom zo sumy 400€ a zo zamestnania 460€ bola to len zmena nie zrušenie a na novo prihlásenie. Minuly týždeň som zistila ze som tehu teraz 5tt v čase do 26.10. Som už bola tehu. Ako mám teraz postupovať? Ak nepojdem na PN tak si musím mesačne naďalej platiť odvody z DNP? Alebo si mám DNP zrušiť keď som v ochrannej lehote, ťa sa asi vzťahuje aj na pnku a overenie? Rada by som mala max materskú keď sa nám už po dvoch rokoch podarilo otehotniet. Ďakujem za odoved.

nelly3
29. okt 2012

@lucya89
dakujem, a mam si este zaplatit aj za oktober? ci uz je to aj tak len zbytocne vyhodene peniaze? lebo do 8 dna t.j. 8.11. by som mala zaplatit za oktober? keby nahodou otehotnem v novembri? co sa asi nestane, sice zazraky sa deju, by som bola este v tej 8 mesacnej ochrannej lehote?

lucya89
29. okt 2012

@nelly3 ano mas zaplatit.. lebo ty do 8.11. mas zaplatit za oktober .. ale myslim ze tam len tu alikvotnu cast.. lebo ked si sa prihlasila aj posledneho januara tak dnp ti skoncilo podla mna uz 26teho alebo 27meho lebo oni to preratavaju presne na dni.. to sa treba v socialke opytat .. a musis to zaplatit lebo inak by ti vznikol nedoplatok .. a stym len mozu byt problemy.. no a keby ze otehotnies v novembri tak uz by si nebola v ochrannej lebo ty musis byt tehotna v case zaniku DNP cize k tomu dnu ukoncenie DNP..
viem ze baby tu este spominali cosi ze ked otehotnies tak do 8tyzdnov sa je mozne prihlasit ale to neviem co s tym.. to sa uz musis pytat @janka9900 alebo @gapa.. ony su v tom zbehlejsie .. mozno ti aj nieco poradia.. ono je tiez dobre si precitat aspon par stran do zadu

janka9900
29. okt 2012

@michaelamia1902 ahoj, gratulujem k otehotneniu 😵 ak nepojdes na PN, poistenie by si musela platit. ak pojdes na PN, nechaj ho bezat 😉 ale ak nepojdes a nechces ho platit, tak ho mozes zrusit. nezabudni zaplatit za dni od 25.10. do ukoncenia po novom, aby si nemala nedoplatok 😉 v 8 mes. ochrannej lehote mozes ist kedykolvek na PN, OCR, budes potrebovat potvrdenie od lekara, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia 😉
prajem vela zdravicka 😉

janka9900
29. okt 2012

@nelly3 ahoj, poistenie ti uz muselo zaniknut, ak si sa prihlasila 31.1., tak koncilo 26.10. ak by si otehotnela v novembri alebo neskor, tak by si sa mohla prihlasit do 8tt na balik z rozdielu max. VZ a tvojej hrubej mzdy. na druhy den by si mohla ist na PN, ta by bola minimalna a materska po 26 tyzdnoch poistenia maximalna.... plati to podla teraz ucinnych zakonov, neviem, ci po novom roku bude nejaka zmena v tomto 😕
matersku zo zamestnania by si mala ratanu z predchadzajuceho roka. teda v roku 2013 z hrubeho prijmu za rok 2012. ak by si nebola prihlasena na dnp v case nastupu na matersku, alebo nebola v ochrannej lehote, nemala by si narok na matersku z dnp.
ked otehotnies, tak sa tu zastav po radu, ci sa da nieco robit 😉 drzim palce, aby to bolo cim skor 😉

julinkaz
29. okt 2012

@janka9900 ahoj, aj ja by som potrebovala pomôcť 🙂 25.10. mi skončilo DNP po starom a od 26.10. som na PN. som na rodičovskej so synčekom a popri som zamestnaná na 18% riadnou pracovnou zmluvou. PN som odniesla aj zamestnávateľovi aj Sociálnej poisťovni. chcela by som ale vedieť, že ak mi zamestnávateľ pridelí koncom roka odmenu (resp. vyplatená by mala byť v januári), môžem ju prijať? nebude to problém, že mi zamestnávateľ poslal peniaze (lebo sa z toho budú platiť odvody do SP)? koncom januára nastupujem na materskú, takže to bude z PN rovno na materskú (som na rizikovom). prosím ťa poraď mi. Ďakujem.

janka9900
29. okt 2012

@julinkaz ahoj, ked uz neplatis dnp, nebude problem, ked dostanes premie, neznizia ti tvoj VZ pre matersku z dnp 😉 praveze by ti mali zvysit VZ zo zamestnania. pracujes u zamestnavatela, u ktoreho si pracovala aj pred prvou materskou? plati za teba nemocenske poistenie, ze? 😉

julinkaz
29. okt 2012

@janka9900 nie je to zamestnávateľ, u ktorého so robila pred prvou materskou, ale platí za mňa všetky odvody do SP z VZ 213 eur, čo nie je veľa, takže som si do max. VZ doplácala cca 46 eur, tým pádom by som mala dostávať max. PN aj max. materskú, však?

julinkaz
29. okt 2012

@janka9900 a ešte by som sa chcela opýtať, mohla by som dostávať od ďalšieho mesiaca aj mesačné prémie? ja totiž budem oficiálne na PN, ale neoficiálne budem aj pracovať, je to práca na doma, akurát si chodím po papiere, ale všetko robím doma. takže by mi mohla ísť normálne výplata každý mesiac až do nástupu na MD aj keď budem na PN?

aankaa
29. okt 2012

ahojte dievcata, prosim Vas neviete tie penazite davky, ked som PN, kotre sa nosia na konci mesiaca do soc.pois. staci dat na podatelni, alebo nejakej konkretnej pani do okienka kde vpadam?

nelly3
29. okt 2012

@janka9900
dakujem, ked to bude realne, dufam, ze coskoro uz konecne, stavim sa po radu 😉 ja som sa na DNP po starom este prihlasila myslim 28. januara 2012, takze teraz by som si mala zaplatit za oktober alikvotnu ciastku, da sa nejako zistit ci tam nemam nejaky preplatok? treba napisat oficialne list alebo tam ist, popripade telefonicky sa opytat?

janka9900
29. okt 2012

@julinkaz u zamestnavatela, u ktoreho si robila pred prvou materskou cerpas rodicovsku dovolenku, ci uz mas rozviazanu pracovnu zmluvu? matersku ides ziadat od tohto druheho zamestnavatela, hej? 😉 mala by byt maximalna 😉
s tou pracou na doma popri PN nie som si ista. ak by si mala prijem zo zamestnania, nemohla by si sucasne cerpat PN ako zamestnanec, ale iba ako dnp osoba a nemohla by si porusit liecebny rezim .... ale ozaj som si tym neni ista. skus napisat gape, alebo priamo na socialku 😉

janka9900
29. okt 2012

@nelly3 nemas zac 😉 budem drzat palce, aby to bolo coskoro 😉
tak ti potom uz asi 23. koncilo. za oktober musis zaplatit, inak by si mala nedoplatok. ci mas preplatok by ti mali povedat asi aj telefonicky, ked si zavolas na svoju pobocku, alebo chod oosobne a ak by si mala preplatok, tak by si hned aj ziadost o vratenie podala 😉

janka9900
29. okt 2012

@aankaa malo by sa dat do okienka: "nemocenske davky dnpo, szco" alebo tak nejak by to mali mat napisane? 😅 asi zalezi od kazdej pobocky, vsak ti povedia, keby cosi 😉

dreamer1
29. okt 2012

Ahojte dievcata.Mam jednu otazku .DNP som platila este po starom a zaniklo mi 24.10.2012 kedze som tehotna tak 26.10.mi doktor vypisal Pn(koli rizik.tehotenstvu) ...Pn som zaniesla zamestnavatelovi a druhu Pn na socialku.problem je ten ze este nemam vyplatenu poslednu platbu za oktober a uz som Pn...ked zaplatim tu poslednu platbu do 8.11.tak to bude ok?budem mat narok na nemocenske aj z DNP?lebo viem ze splatnost je toho 8.11.ale ked uz teraz som Pn ci uz ta platba nemala byt vyplatena.Poradte mi. ☹

aankaa
29. okt 2012

@janka9900 no ja len to, ze ja to ist odniest nemozem, lebo musim doma lezat, a chcela som poslat mamku aby mi zbehla to zaniest tak preto aby som vedela kde ju mam vlatne nasmerovat 😉