Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimkaa2607
23. nov 2011

@darinkazv dakujem za odpoved... 🙂 potešila si ma 🙂

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 inak nechápem, prečo ti radila radšej odhlásiť a prihlásiť? 😒 však podľa mňa je lepšie len zvýšiť si vz, aby bolo poistenie bez prerušenia. zvlášť, keď si bola tehotná, keď si to robila 😒

darinkazv
23. nov 2011

@mimkaa2607 tak ale dúfam, že ak tie zmeny schvália, tak aj s tou možnosťou doplatenia do 270dní, aby nechýbali kvôli materskej 😉

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv ze vraj teraz sa mi materska bude pocitat iba za tie 26tt a tak by sa mi spriemerovalo a nemala by som tu najvyssiu

gerdusha
23. nov 2011

baby, prosim vas, ako to je?

mam zaplatenych viac ako 270 dni DNP. idem na PN, lekarka mi musi vypisat 2 PN tlaciva, jedno pre zamestnavatela a to druhe poslem na socialku. Ktore casti tam ale poslem?? Take iste, co necham zamestnavatelovi z tej druhej PN?

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 no hej, lenže ak je to tak, že 26tt musíš mať do nástupu na md, čo je 6tt pred pôrodom, tak potom sa ti to bude rátať z toho minima, čo si si platila predtým. nie? takto by si mala aspoň spriemerovanú a tak budeš mať z toho poistenia predtým. teda treba ešte zistiť, či je tých 26tt do nástupu na md alebo do pôrodu

mimkaa2607
23. nov 2011

@darinkazv no v to dufam aj ja ... lebo ja som to počítala a mne 270dní vyjde 14.2.2012 .... s tým čo som mala zaplatene a to čo si teraz platim ... 🙂 ... najlepšie by bolo všetko nechať tak ako to je, sprísniť pravidlá a bolo by 🙂

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv no mne tam bude chybat asi tyzden, ja si myslim ze problem s tym nebude, verim ze doktor mi posunie termin porodu.

darinkazv
23. nov 2011

@mimkaa2607 no, mne to vychádza na 3. alebo 4.2. neviem, či 3eho bude 270 a 4eho 271 alebo 4teho bude 270 😀 už som z toho taká celá mimo, že si to fakt nepamätám a nechce sa mi to znovu rátať 😀 takže dúfam, že to tak schvália ak to už teda schvália a budem si môcť tie 3 dni doplatiť, aby som mala nárok. a ty vlastne tiež len 2 týždne. takže držme najlepšie palce, aby to nehali po starom (max. to sprísniť) alebo teda ak schváliť, tak s tou ochranou a možnosťou doplatenia do 270dní 😉

sunnysummer
23. nov 2011

@v555 ja tiez zdielam tvoj nazor. budem velmi rada ked to nezrusia, prilepsit si matersku je podla mna ok, ale tak isto si myslim, ze by to mali sprisnit. ako minuly rok, ze zakazali cerpat PN dochodcom (starobnym aj predcasnym, asi aj invalidnym), lebo ved PN je PRACE neschopnost a penzista nie je zamestnany; tak to iste si myslim aj o napr. nezamestnanych (sorry vopred vsetky baby, ale je to moj nazor). ked je nezamestnany PN hoc aj cely rok, dostane PNku a aj davky (aj to z nasich dani). zamestnany dostane len pol platu. myslim, ze pripoistenie je namieste prave pre zamestnanych. na pripadne cerpanie materskej samozrejme pre vsetkych.

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 tak si to s ním vybav už teraz. nech ti posunie tp a tým pádom sa ti posunie aj nástup na materskú a si za vodou 😉

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv nie ak splnim tych 26 tyzdnov pred nastupom na matersku tak budem mat tu najvysiu

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv toto urobim hned ked pojdem na najblizsiu poradnu. presne si to musim prepocitat, a hlavne ked to schvalia ci sa mi to oplatit .ci sa to bude este na mna vztahovat

kacenkaharris
23. nov 2011

Mozete mi, prosim, objasnit, ci sa vsetky tieto pripravovane zmeny tykaju len povinne poistenych (ci uz SZCO alebo tych, co maju zamestnavatela) alebo aj tych, co NIE SU MOMENTALNE A V BLIZKEJ BUDUCNOSTI ASI NEBUDU povinne poisteni (nezamestnani). Budu si nezamestnani nadalej moct platit len DNP ci tiez len v dakom baliku, ktory si nebudu moct dovolit? 😖

v555
23. nov 2011

@sunnysummer ja som za to aby sa to platilo dlhšie,nie 270 dní.To je fakt málo a veľa kočiek to zneužíva.Ale mali by to ponechať,pretože kto chce žiť na úrovni si to priplatí.Ja verím,že sú stratoví ale mali to premyslieť skôr kým to pustili do éteru.....

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 však o tom píšem, že si to s ním vybav, aby si stihla 26tt do nástupu na md. lebo keď ich budeš mať splnených 25.4. (ak som si dobre zapamätala) a tp máš 28.5. (podľa pasu), tak 6tt pred pôrodom je skôr ako 25.4.

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv vsak to . len neviem ci si to budem moct platit aj potom ked ja uz mam davno splneny tych 270 dni.neviem ako sa to berie to odhlasenie a prihlasenie. ci sa to berie za nove poistenie. uz som z toho debil

darinkazv
23. nov 2011

@kacenkaharris práveže zamestnaní si to už nebudú môcť platiť a nezamestnaní budú mať možnosť si to platiť, ale len v tom balíku

cigaretka5
23. nov 2011

@gapa chcela som ta poprosit o radu od zaciatku tehu je baba PN a teraz ide na MD, ma DNP aj zivnost. CO je pre nu lepsie plynulo z PN na MD alebo aspon den dva akoze robit?

Ja som to skumala v zakone a prislo mi ze je to uplne jedno

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 270dní sa ti zráta z oboch dnp, ke´dže sa to zrátava za 2 roky pred pôrodom. 26tt od posledného prihlásenia potom splníš pred nástupom na md. a keďže k tomu dňu, kedy začnú platiť tie zmeny budeš tehotná, tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov

darinkazv
23. nov 2011

@cigaretka5 podľa mňa má lepšie prejsť z pn na md, keďže je živnostník. lebo z pnky bude mať príjem až do nástupu na md a keby ten deň dva akože robila, tak tie jej kto zaplatí, keď si je sama sebe pánom?

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv a z coho sa mi potom vypocita materska?

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 podľa mňa z tohto, čo si platíš teraz.

gerdusha
23. nov 2011

baby, prosim vas, ako to je?

mam zaplatenych viac ako 270 dni DNP. idem na PN, lekarka mi musi vypisat 2 PN tlaciva, jedno pre zamestnavatela a to druhe poslem na socialku. Ktore casti tam ale poslem?? Take iste, co necham zamestnavatelovi z tej druhej PN?

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv a nevies ako to je ja som na PNke.musim si to paltit alebo nie?

kacenkaharris
23. nov 2011

@darinkazv A nevies, prosim ta, kolko ten balik bude asi stat, ak by som chcela platit z maxima? Bude to len DNP + DP v nezamestnanosti, ci ten balik bude musiet obsahovat vsetky 4 poistky?

darinkazv
23. nov 2011

@gerdusha všimla som si tvoj príspevok, ale neviem ti poradiť, tak som ani nereagovala.

@kocica43 ja si to platím, aj keď som na PN. ale to preto, lebo nemám ešte 270dní zaplatených. nechce sa mi to zrátavať, ale ty už máš 270dní dokopy z dnp?

darinkazv
23. nov 2011

@kacenkaharris uf, toto už veru neviem. skús si to nájsť v tom návrhu. link tu bol uverejnený na str. 592. 😉

atuska24
23. nov 2011

Zienky ktore sa v tom vyznate,platim si od 12.9.2011 DNP,chcela by som byt tehotna ano teraz by som to uz aj mohla,ale...musim ist na matersku 6t pred porodom vsak,a v tedy som oslobodena,teda vtedy uz si nemozem platit DNP,vsak?!To znamena,ze by som to nestihla,zaplatit tych 270 dni do dna porodu...hm???

kocica43
23. nov 2011

darinkazv@ uz pomaly pred rokom som mala.ja mam uz dvojnasobok toho.