Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
2. sep 2010

@sandy80 ...hrubá mzda, ktorú máš v zmluve, popr.na páske. Ja som si platila z rozdielu max.-minim. , lebo tiež som bola na RD a nevedela som aký VZ mi budú počítať do druhej materskej. Takže som mala VZ 1086 - 298 .

sandy80
2. sep 2010

aha, a nezvnikol preplatok? lebo som čítala aj že nevrátia...

sandy80
2. sep 2010

a aká je teraz výška min. a max. VZ? a koľko percentné je nemocenské? ani neviem teraz, 4,4? díky standa 82 že sa mi poctivo venuješ, si zlatá 🙂

standa82
2. sep 2010

@sandy80 ..môžeš požiada ku koncu roka o vrátenie preplatku žiadosťou. Minim.VZ je 319 eur a max.VZ je 1116 eur a platí sa z VZ 4,4% .

aveline
2. sep 2010

ahojte, vie niekto poradit, ci sa da v jeden den zrusit DNP a rovno zalozit dalsie s inym vymeriavacim zakladom? Alebo treba ist do socialky jeden den odhlasit a dalsi den prihlasit?
Dakujem

ninan2
2. sep 2010

@aveline v 1 den odhlasit a 2.den prihlasit.

aveline
2. sep 2010

@ninan2 dakujem za info

sandy80
2. sep 2010

@standa82 aha, díky za info a poprosila by som ta, ak už budes poberat materske, napis mi, ci sa to oplatilo -myslím to DNP. drzim ti palce a prajem vsetko dobre... 🙂

standa82
3. sep 2010

@sandy80 ..OK, ďakujem

mnamko
3. sep 2010

ja sa iba uistím,aby som nespravila blbosť,od 23.8 si platím DNP,ale chýba mi cca25dní do 270dní a ak som to správne pochopila keď si dám na konci mesiaca výpoveď a na druhý deň nastúpim trebars aj do tej istej bu´de mi stačiť 26týždňou

standa82
3. sep 2010

@mnamko ..áno, lebo ukončené poistenie zo zamestnania sa ti pripočíta k DNP a z nového ti stačí do dňa nástupu na MD splniť 26 týždňov.

mnamko
3. sep 2010

@standa82 diky,tak to urobím

mariro
3. sep 2010

@mnamko - ahoj,tak vidis,ze volaco vytlcies z toho 😉 ,bola si smutna ze ti DNP nevyjde ,ale aj toto je schodna cesta.Urcite to urob 🙂

mnamko
3. sep 2010

Tak to urobím,nikdy mi štát nič zadarmo nedal aj keď som ostala vdova s dvoma malými deťmi nikdy sa nikto nezaujímal o toči mi stačí tých pár korún.

mariro
3. sep 2010

@mnamko 😉 presne tak, treba vyuzit vsetko co sa da, a predsa ides v medziach zakona,takze ziadny problem 😉
Drzim palce.

mariro
3. sep 2010

@gapa alebo aj ine baby.....si tu spominala ze PN sa da poberat az do sestonedelia,vraj je to mozne...ako je to potom s poberanim PN ci materskeho?....co vlastne vtedy mamicka pobera?
Lebo vsade sa uvadza ze pocas poberania materskeho sa neberie ziadna ina davka.Jedine ze ak by bola PN,tak sa predlzi poberanie materskeho od neskorsieho terminu?No skratka tuto info som este nepocula a ak mate niekto s tym skusenost tak to hodte do placu ,ze o co ide.
Dakujem vopred 🙂

dankadina
3. sep 2010

baby prosim poradte mi. Som na Md a som znova tehotna asi 7 tt, oplati sa mi platit dpn aby som mala maximalnu matersku, alebo to už nestiham

mariro
3. sep 2010

@dankadina - napis blizsie ci si zamestnana pocas MD ,resp, kedy bol ukoceny tvoj PP.Podla toho budeme vediet poradit viac.

dankadina
3. sep 2010

počas md som zamestnana

mariro
3. sep 2010

@dankadina - neoplati,lebo nestihnes mat zaplatenych 270 dni poistenia do porodu, co je v tvojom pripade podmienka na poberanie davok z DNP,kedze tvoj PP stale trva.

bebebrumik
3. sep 2010

...dievčata, čo vy na to? Skúsim v skratke a prehladnejšie:
- do roku 6/2006 som bola zamestnaná,
- potom presne rok v zahraniči, čiže do 6/2007,
- od 72007 znova zamestnaná na sk, v septembri 2007 som otehotnela a musela isť na PN-rizikove tehotenstvo, porodila som 52008
potom materska-rodičovska a znova materska, keďže v 32009 teraz som na rodičovskej dov., rozmyšlame ešte nad tretim dieťaťom, no zvažujeme, či teraz, či sa zamestnat a potom, po splnených 270 dnnoch, či platit doplnkove nem. poistenie, či sa to vobec oplati... Poradte, prosím... 😅 😕

sandy80
3. sep 2010

@standa82 a este ta otravujem, este som sa zabudla opytat, ak ja platim poistenie napr. od aug. 2011 do aug. 2012 a pojdem na matersku v roku 2012 pri vypocte nebude rozhodujucim obdobim kal. rok 2011? lebo tym padom v tom roku som platila iba pol roka, a to je nic.

standa82
3. sep 2010

@sandy80 ...RO bude od aug. - dec.2011

penelope10
4. sep 2010

ahojte videl z vas niekto pripravovanu novelu zakona o soc. poisteni ??
Neviete ako sa planuje ucinnost zakona - budu sa zmeny vztahovat aj na DNP zacate v roku 2010 s narokom na davku v 2011?

vdaka

kaktusik007
4. sep 2010

@bebebrumik ak si stale zamestnana na trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu, tvoje nemocenske poistenie trva, teda nemusis odpracovat 270 dni, kludne mozes porodit aj 150 dni po nastupe do prace, mas narok na materske a vyssi rodicovsky prispevok... takze sa snazte a ked sa zadari, tak sa tretie zadari 😝

jedine, co by ti mohlo skrizit plany, pozeram, ze si sazamestnala 07/2007 ale nepises, kedy si sla na pnku... ak totiz si mala skusobnu dobu 3 mesiace, a ostala si pn este pred jej skoncenim, tak vlastne skusobna doba ti u zamestnavatela stale trva - pretoze ta sa predlzuje o prekazky na strane zamestnanca, co je pnka, materska, rodicovsky.... tak bacha na to, ak si takto este v "skusobnej" tak by som nastup do prace neriskovala 😉 - na druhu stranu, mozno toto vedeniu firmy nedocvakne, ze maju paku ta vyhodit zo dna na den, ale na to by som sa n espoliehala.... tak si to over, kedy si sla na tu pnku, resp. ci si mala nejake ine prekazky v praci hned ako si nastupila....

kaktusik007
4. sep 2010

@mariro a v pripade, ze PP uz netrva, a dotycna si zacne platit DNP, kolko si ho platit musi??? - priklad- prepustia ju v 8tt lebo rusia firmu, ochrannu lehotu 6 mesiacov nestiha ani nahodou, a je teda bez materskeho... ☹

ninan2
4. sep 2010

@kaktusik007 matersku mat bude, pretoze do doby 2 roky sa jej pocita aj PNP. Tak teoreticky aby bola maximalna, treba platit z max VZ 26 tyzdnov do nastupu na matersku. Ak by to bolo kratsie, bola by minimalna materska.

kaktusik007
4. sep 2010

@ninan2 ahaa, takze 26 tyzdnov plati a vie ze dostane, a 270 dni je splnenych tiez... dakujem, toto som potrebovala vediet este 😉

beatricer
4. sep 2010

Dobrý večer dievčatá, potrebovala by som poradiť. DNP si platím od 02/2010 z max. vz ale v 7/2010 som bola PN kôli operácii. Oznámila som to SC aby som nemusela platiť. Asi 3 týždne som neplatila,chcem sa spýtať či sa toto obdobie započítavá do tých 270 dní alebo nie? Ďakujem za odpoveď

bebebrumik
4. sep 2010

@kaktusik007 ahoj, ďakujem, že si sa mi ozvala... 😵
Na PN som šla od októbra 2007.
Vieš, teraz mi ide o to, či by sa nedalo niečo robit s tou vyskou materskej a "rodicovskej"... Neda sa teraz začat priplacat si dobr.nemoc.poistenie, aby sa mi zvýšila materska... hm, neviem...