Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankohrasko
29. nov 2011

@alibabaa http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s tu je infolinka, ked im povies svoje rodne cislo, presne Ti to povedia.
Ja som okres Bratislava, tak ja som volala priamo mojej "tete" referentke 😝

ludka77
29. nov 2011

baby prosím vás potrebujem poradiť. Pochopila som to tak, že ak aj zrušia to DNP tak tie dievčatá ktoré ešte nesplnili 270dní si budú môcť tých 270dní doplatiť, na 271deň to automaticky zrušia a bude mi ežať 8 mesačná ochranná lehota?? DObre som to pochopila??

duplinka
29. nov 2011

@kkubekova ahoj. Tak ja som platila maximum až do materskej, pretože ak dobre viem, materská sa počíta za posledných 8 mesiacov pred nástupom na MD. Alebo tak nejako. Čiže ak si ju znížiš, vypočítajú ti priemer aj z tej nízkej hodnoty.

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 ano, aj ja som to tak pochopila, ale to je vraj zatial len navrh

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77
http://peniaze.pravda.sk/vyssia-materska-je-zat...

Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

ale ako som pochopila toto je len navrh novely, ako to bude, podla mna, sa este nevie

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko chápem, že je to návrh, aj som postrehla že Radičová to zrušiť nechce, len ide o to, že či sa mi oplatí si to začat teraz platiť, alebo čakať. Ale bojím sa, že keď budem čakať ako sa tam tí hore rozhodnú, schvália návrh a dopadnem tak, že budem mať po materskej (dobrej) Tak rozmýšľam, že to začnem platiť v decembri, teraz som po potrate (v 7tt) a aj s výpoveďou :( (od zajtra) tak sa snažiť môžeme začať až niekedy v marci. Tak by mi to dobre sadlo, keby začnem teraz platiť. V auguste by bolo 270 dní (dúfam budem tehotná (4-5mesiac) a pôjdem na rizikové (to som bola aj pri dcérke) teda by som brala aj PN
či?? 😀

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko presne toto som si čítala nejakých 10 min. dozadu 🙂

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 to ma mrzi 😢 😢 Ja Ta chapem, no neviem Ti poradit, co bude, ked nastupi nova vlada.
Ja by som si to osobne zacala asi platit aspon z minima VZ (mesacne to je teraz aktualne cca 14 eur) a snad bude do konca roka 2011 jasne, ako to bude s DNP.. Radsej by som asi teraz skor prisla o 14 eur, ako potom by mi malo chybat par dni.. No ako to bude neviem.. Vraj matersku nepredlzia ani nezvysia, tak dufam, ze nezrusia to DNP!!!

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko no veď to som rozmýšlala, že by som to začala platiť z minima, zatiaľ ale neviem kde som sa dočítala, že keď ho zruším a začnem platiť z vyššieho (max) tak som to prerušila a to sa vraj nemôže

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 nie nie, to je tak, ze pred nastupom na PN/MD/OCR sa Ti rata vyska podla poslednych 26 tt
pockaj, najdem link 😀

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko no len či bude možné (ak ten návrh prejde) to zvýšiť (čo pochybujem)

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

- ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo

v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského
v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 no vsak to... to uz bude loteria.. 😕

b1105
29. nov 2011

@jankohrasko no to som aj ja citala ale nechapem ako ze by to normalne po tych 270 dnoch musis ist na pn alebo ako?

jankohrasko
29. nov 2011

@b1105 po 270 dnoch nemusis ist na PN, ale ked ich mas splnenych, tak ich uz mozes zacat vyuzivat 😅

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko som z toho čistý debil!!! nemôžu to napísať polopate??? 😀
asi v dec. vybehnem na sociálku a začnem to radšej platiť z maxima 🙂) a ak to zrušia tak oželiem tých 50-100€ ale ak to nechajú tak budem tancovať 🙂) ale verím, že to nechajú 😀

a keď budem na PN tak to platiť nemusím však, a keď pôjdem z PN na materskú tak mi to budu normálne rátať z toho VZ?? však??

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 najhorsie je to, ze ja som volala do SP a ani tam nic nevedia ako to bude, takze sa nikto nevie zariadit...
Ano, ked si na PN/MD, tak sa DNP neplati. Ak bude splnena podmienka 270 dni pred nastupom na PN/MD a budes si platit z maxima, tak budes dostavat z maxima (samozrejme to plati v sucastnosti). Teraz vychadza maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie pre rok 2011 je v sume 1116,75 EUR a z toho 4,4% je 49,13 EUR

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko tie výšky viem, len to neviem tak dopodrobna, lebo naposledy som to sledovala v 2008 keď sa ma to týkalo, a teraz keby nastúpim na materskú do 20.7.2012 tak mám max materskú rátanú z príjmu, ale keďže som potratila tak už to nestihnem ani keby sa pokakám 🙂 🙂 a teda ma zamestnávateľ môže pokojne (mimochodom známy) prepustiť 🙂

kacenkaharris
29. nov 2011

dievcence, ja to chapem cim dalej, tym menej. Cize ak budem mat doplatenych vsetkych 270 dni, tak musim na 271. den nastupit na PN alebo MD (aby to tam nebolo "prerusene" alebo co), alebo mozem proste nastupit na MD povedzme 2 mesiace neskor? Proste musim si DNP platit DO DNA NASTUPU NA MATERSKU? 😅 ci nie?

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 asi sa blbo pytam, neviem ake staru mas dcerku, a nie je moznost sa znova zamestnat inde? Neviem presne, ale tam je tiez nejaka podmienka.. 😖 Dostala si okamzitu vypoved? Ked pises, ze od zajtra... ☹

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris nie nie, treba to stihnut do 2 rokov. Aby si mala narok na MD z DNP, tak tam je podmienka, ze musi byt splnenych 270 dni poistenia za posledne 2 roky. Pozor, ale pre vypocet MD sa pocita VZ za poslednych 26 tt pred nastupom na MD.

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko ono je to ťahšie s tým zamestnávateľom, on chce zrušiť firmu a už tam mal len mňa ako zamestannca aj to preto lebo som bola tehotná tak sme sa dohodli, že od nového roka do nástupu na materskú som mala platiť za neho nejaké veci (cca 60€) a držal by tú firmu do júna. ALe keďže o bábo sme prišli tak to môže hneď zrušiť 🙂) V podstate mám možnosť sa zamestnať, sama u seba 🙂 mám sro, ale niekede som čítala , že keby chcem max. materskú už nestačí 1 deň platiť z maxima odvody ale ž to musí byť 3 mesiace aspoň a to je dosť( lebo to je nejakých 550€mesačne) či sa mýlim??

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko momentálne som na RD teda do práce nechodím ale vedie ma ako zamestnanca ten kamarát, ktorý ma "zamestnával" pred nástupom na MD

kacenkaharris
29. nov 2011

@jankohrasko Si si ista??? 😅 Lebo ak to schvalia, tak by som vlastne musela stihnut zaplatit 270.den v den pred nastupom na MD a to by sa telu tazko vysvetlovalo 😀 Cize sa DNP nesmie prerusit 26 tyzdnov pred nastupom na MD, alebo 26 tyzdnov tehotentva pred nastupom na MD? Ja neviem, ako to myslite, dievcence, ked pisete "tt" 😅 Cize ako najviac mozem byt tehotna, aby som to mohla este pozmenit?

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris tt - tyzdnov tehotenstva
neviem kedy nastupujes na MD. No plati to tak teraz pre rok 2011. Ano, do nastupu na MD musis mat splnenych 270 dni. Nesmie sa prerusit tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD. Mna sa to momentalne netyka, ale ak by nebolo splnenych 26 tyzdnov pred nastupom na MD, tak by sa ratal VZ z minima.
Ja som si platila minuly rok DNP 10-11/2010, potom som sa odhlasila a ked som v 5/2011 zistila, ze som tehu, tak som sa prihlasila. Mam splnenych za rok 2010-2011 270 dni + mam splnenu podmienku byt nepretrizite poistena 26 tyzdnov pred nastupom na MD.
Cize ak si neni doteraz poistena, tak sa poistit na DNP pred otehotnenim radsej v predstihu 3 mesiace. Alebo ak uz si tehotna, tak sa treba prihlasi do tusim 7-8 tyzdna tehotnosti, aby si stihla tych 26 tyzdnov do nastupu na MD.

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris co schvalia, to neviem ako bude, kazdu chvilu citam ine info, ak schvalia, to co navrhuju, tak bude platit ze:

Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 😨 lebo ak si na RD, tak Ti zamestnavatel nemoze dat vypoved, jedine, ze by sa rusila firma

ludka77
29. nov 2011

no na RD ti môže dať výpoveď len nie na MD 🙂) a on tú firmu ruší :(

ludka77
29. nov 2011

@jankohrasko to bola odpoveď pre teba 🙂

kacenkaharris
29. nov 2011

@jankohrasko Vdaka za trpezlivost 😉 . Cize ak to schvalia, tehotne zeny, ktore si doplatia 270 dni DNP niekedy v 2012 budu v ochrannej lehote 8 mesiacov (predpokladam, ze tym myslia, 8 mesiacov pred nastupom na MD) a ostani budu v ochrannej lehote len 7 dni (podla socpoist.sk). Dufam, ze to uz chapem spravne.