Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
24. júl 2010

@zuzuliq
to druhé

zuzuliq
24. júl 2010

@gapa si zlaticko 😉 To si ma teda "potesila" A nema socpoist poslat nejake info ze haloooo mamicka ked chcete DNP tak uz treba platit. Este ze som ti teda spomenula teraz a nie po dvoch rokoch, to by sa mi teda fakt "oplatilo" 😖

zibi
25. júl 2010

@gapa ja si platim momentalne to DNP uz siedmy mesiac..a ked otehotniem tak si zvysim VZ ako mi to radili baby...cize sa odhasim a prihlasim.. 🙂 momentalne platim len tych 14eur.co je minimum.. 🙂
cize staci splnit podmienku tych 270dni ...a budem dostavat peniaze..v DNP?.a to tych 10 rokov dozadu..?nepozeraju len tie dva roky dozadu??

andrejkaz
25. júl 2010

ahojte baby.Tak mam v tom totalny chaos 😖 ....ja som bola 2 a pol roka zamestnana pred MD,ziadne DNP som si neplatila....od 15.6. mi skoncila MD a som na rodicovskej,druhe babo planujeme v kratkej dobe,cize nepojdem do roboty a tak sa chcem spytat, ze ako si to vlastne mam platit a kedy mam zacat,aby som potom dostavala nejaku normalnu matersku?Keby som si trebars zacala platit teraz z max.VZ a potom to po 270 dnoch zrusila,alebo platila len z minima,tak by som dostavalu tu max.matersku alebo nieA este sa chcem spytat,ze kebyze to zacnem platit,tak prip.PN alebo OCR mozem zacat cerpat az po tych 270dnoch?Dakujem krasne....ja som sa uz bola pytat aj v soc.poistovni a z tych odpovedi som moc mudrejsia nebola...ta teta v tom mala asi taky prehlad ako ja ☹

gapa
25. júl 2010

@zibi
tých desať rokov sa sledujú dlhy a nie obdobie nem.poistenia. Napr. ak si bola pred napr. 8rokmi prihlásená na dobr.poistenie ale si nezaplatila, tak by si nárok na nem. dávky nemala, ak tvoj dlh je viac ako 5eur.

zibi
25. júl 2010

@gapa jaj ..tka ja dlhy asi nemam...bo to som DNP prihlasena len teraz ...a predtym som bud studovala, robila alebo platil za mna stat..tak neviem 😉

bambi9
25. júl 2010

nikto neporadi? ☹

zibi
25. júl 2010

@bambi9 myslim ze su mudrejsie v tejto veci odo mna.. 🙂 ale budes podla mna dostavat aj z povinneho aj z dobrovolneho NP. podla toho kolko si is DNP platila..a rata sa ti..ked pojdes na marodku na rizikove tak dostanej aj z DNP ...a aj matersku..ale myslim ze je to nejak obmedzene casovo..neveim ci PN nei je len pol roka..a materske je pol roka na 100% ..cize neveim ako to je ked marodujes celych 9 mesaicov.... ci mozes celych 9 to ti poradia baby..ale z DNP budes dostavat..cize si si platila a budees dostavat maximum tzn. ze si si doplacala to DNP do maxima?? 🙂

bambi9
25. júl 2010

@zibi ano platim si z rozdielu mzdy a max.VZ... vlastne platim aj trochu viac, lebo mi zvysovali mzdu...ale to si potom poziadam o vratenie preplatku 😉
len ma mätie tych 26tyzdnov ktore treba splnit do nastupu na matersku .....- a ja by som bola PN 😕

vieraj
25. júl 2010

@zuzuliq socpoist by sa musela zblaznit keby kazdemu ma davat info. DNP si totiz niekto plati stale, pre pripad PN,OCR. aj zamestnanci... nedoplatok sa vycisluje pri kontrolach a potom sa peniaze vymahaju. ale to az po nejakej dobe a po upozorneniach, vyzvach...

zibi
25. júl 2010

😉 @bambi9 pockaj ale ved si hovorila ze si platis a mas 270 dni zapletenych to dobrovolen tak teba sa to netyka..
tych 26 tyzdnov aspon som to ja tak pochopila...pozri uvediem priklad na sebe..
ja si platim len 7 mesiac..to minimum lebo robim na dohodu..tzn. ze si platim aspon nemocenske a zdravotne..a vlastne..kym neotehotneim budem si platit tych 14eur to minimum..ale keby som otehotnela tak si zvysim na maximum..aj keby som na mesaic zisitla proste si to zvysim..ale nie zmenu.odhlasim a prihlasim..z vyssieho 😉 a vtedy ja musim splnit tu podmeinku tych 26 tyzdnov aby som dostavala MAXIMUM ...
ale ked ti si platis aj povinne aj dobrovolen si doplacas do maxima..tak ty tu lehotu podla mna mas logicky splnenu najma ked si platis 270dni.. 😉 alebo ako si to ty myslela?

zibi
25. júl 2010

@bambi9 ked si na PN neplatis a materska ti pojde aj tak aj tak..lebo mas splenu lehotu 270dni. 🙂 tych 26 tyzdnov sa nevztahuje na teba lebo to mas zaplatene..neviem co ti povedia ine baby narp. @gapa..ale ja si to tak myslim..mozno to je inak ..ved uvidis co ti napisu.pa zatial 🙂

bambi9
25. júl 2010

@zibi tak ano mam uz splnenych 270dni.. este stale sa nam nepodarilo otehotniet 😒 ale ja som to pochopila tak, ze musim splnit nielen 270dni ale aj platit 26tyzdnov do porodu.... cize by som otehotnela a isla na PN rizikovu, tak neviem ci platit dalej, alebo neplatit aby som tych 26t splnila a mala nielen PN ale aj matersku z maxima 😒
mam v tom chaos 🙄

zibi
25. júl 2010

@bambi9 no teraz to plat kym nebudes tehu..neveim kolko si doplacas..?ono sice hovoria ze dva roky dozadu pozeraju..ale plati si to kym neotehotnies...ono sa to niekedy zda vela..a co nedari sa vam otehotniet ?alebo ste sa zacali len snazit..???
ja tiez si zatial platim len to minimum..ale a az potom si to zvysim...ale ja si platim cele DNP nedoplacam z povinneho..lebo teiz neisom tehu..a zeby som zbytocne nepreplacala..a zvysim si potom co otehotniem..JA MUSIM SPLNIT TU PODMIENKU LEBO BY SOM MALA MATERSKU Z MINIMA..ja budem ked pojdem na PN mat PN z minima ale ked si doplatim tych 26 tyzdnov tak materska mi uz bude patrit z maxima.. 😉
ty musis platit to nemnocenske kym nebudes tehotna..alebo nepojdes na PN ked si na PN tak sa neplati..nic..a matersku dostanes aj tak aj tak..
tych 26 tyzdnov je pre tych ktory si zmenia teda zvysia VZ....ale ty ked len DOPLACAS je neviem 20eur..si doplacas alebo kolko a ked si uz zaplatila 270 dni na teba sa nevztahuje tych 26 tyzdnov... lebo mas DNP zaplatene 270 dni chapes..?doplateten z rozdielu..povinneho.. 😉 ty ked si doplacas do maxima..maximum materska je okolo 600eur..tka aj pn aj matersku budes dostavat..keby si otehotnela a isla na PN tak nemusis platit... 😉

bambi9
25. júl 2010

tak uz mi to je jasnejsie 😉 neplanujem prestat platit, je to cca 24eur a zvysok plati zamestnavatel... neratala som ze to budem tolko platit, ale co uz ked sa zatial nedari 😒 ale je to snad na dobrej ceste ,lebo sa liecim 😎
dakujem za radu 🙂

maaronecka
25. júl 2010

to vychadza tak 14eur minimum a 49 max
a kde to mam ist platit a kolko potom dostanem rodicovsky prispevok z min a max a budem mat narok na matersku ked som na urade dakujem

jarulda
25. júl 2010

Zdravim, prosim pekne o prakticku radu. Od septembra 2009 som bola na RD, od 1.10.2009 som sa prihlasila na DNP z maxim. VZ. Od 16.4.2010 som nastupila spat do prace do povodneho zamestnania v ktorom som pracovala pred MD a RD. Zaroven som si podala ziadost o znizenie VZ na minimum a DNP si uz dalej platim len z min. VZ. Zamestnavatel vsak za mna plati odvody z VZ cca 800 eur. Momentalne som chora a ak by som sa dala zajtra vypisat na PN, co potrebujem odniest a kam? Ak si dobre pamatam co som niekde citala tak by som si mala dat tlacivo u lekarky vypisat dvakrat. Na jednom uviest zamestnavatela, na duhom do policka zamestnavatel vyplnit DNP. Zamestnavatelovi aj do Soc.poistovne odniest do 3 dni od nastupu na PN. Je to vsetko? Ak budem na PN dlhsie ako 10 dní musím ešte niekde niečo hlásiť? A ešte otazocka, ako zistim v akej vyske mam preplatok na DNP a akou formou si ho mozem nechat vyplatit? Dakujem za odpoved.

gapa
26. júl 2010

@bambi9
je to ok. Nepíše sa v zákone, že musíš PLATIť 26Týž. pred MD, ale že DNP musí trvať aspon 26týždnov (od posledného prihlásenia na dNP) pred nástupom na MD/PN/Očr, aby bola dávka rátaná zo "skutočného" VZ v rozhodujúco obodbí. Ak by netrvalo aspon 26týž, a je splnených 270dní nem.poistenia do pôrodu, tak sa materské/nemocenské ráta z pravdepodobného VZ. Ak splnených 270dní nie je, tak nie je nárok na materské žiadny.

T.j. nie je podstatné, že neplatíš, lebo v rozhodujúcom období budeš mať predpokladám aspon 1den, kedy si platila DNP. To je podstatné, aby sa dávka nerátala z pravdep. VZ. Treba však vedieť aké sú RO.

gapa
26. júl 2010

@jarulda
je to nejako tak, zamestnávatel odniesie PN do troch dní od 10teho dna PN. Ty si ju odnes po vzniku PN (nie je myslílm stanovené dokedy, len ukončenie je tuším treba do 3dní). Ak by PN pokračovala ku cez mesiac t.j. aj po 31.7., tak treba od lekára potvrdenie o trvaní PN tiež 2x. RAz odovzdáš na SP a raz zamestnávatelovi, ak sa nedohodnete inak (ja som sa dohodla so známou mzdárkou a nosila som sama do SP zamestnávatela, lebo je blízko lekára ale predtým som dala robiť kopiu, na SP dala potvrdiť prevzatie a túto kopiu som dala mzdráke)

bzuco
26. júl 2010

@gapa
od septembra nastupujem späť do práce a teraz si platím DNP, no asi to zruším, lebo ak aj deti ochorejú a nebudú v škôlke, škole, tak mi s nimi bude moja mamina doma, ja len málo - teraz som to využívala hlavne kvoli očr-kám, na PN som ja bola málo - nebývam chorá, dalšie tehu už neplánujeme
musím to nahlásiť v SP alebo stačí, ked prestanem platiť a oni to stopnú

gapa
26. júl 2010

@bzuco
tak to by v tom bol riadny bordel, ak by sa to dalo len prestaním platenia. Ber to tak, že je to riadne poistnie ako napr. tvoja životná poistka. Samozrejme treba odhlášku a urobi si aj pre seba kopiu.
Ak dávaš sama prihlášku, treba si zapamätať, že dávaš aj sama odhlášku. To platí aj pre dôchodkové poíistenie mamičiek, čo si dávali prihlášku po pôrode. Musia dať sami odhlášku, inak bude štát platiť za ne nadalej a oni sú povinné nahlásiť ukončenie do 8dní. Ak by si sa z DNP neodhlášila, tak sa ti v SP za aj 10rokov bude zberať dlho voči SP a by si na to mohla pekne doplatiť.
Nechcem strašiť, no sú aj také prípady. ☹

bzuco
26. júl 2010

dakujem
ved som aj myslela, že to takto bude - predsa len - musia mať oni k tomu podklady

schodiste
26. júl 2010

@gapa ahoj a pekne ta zdravim som rada ze si mi odpisala a dakujem ti za radu urobila som vsetko tak ako si mi poradila.len chcela bi som este vediet ako je to stim DP. ci sa mi to oplati sa pripoistit ako dobrovolne nezamestnana ake vihodi bi som mala ze si to budem platit az do 6-tich rokov dietata .neviem ci potom budem mat pracu ak nie tak sa zase zaevidujem na UP. tak neviem ci mi potom nieco priplatia navyse ked budem platitelka DP. s .pozdravom vasa judita ahojte 😎

gembird
26. júl 2010

gapa,ivana899,vieraj veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede, teda ak zmením VZ na minimum pred ukončením poberania materského, začnem až vtedy platiť z minima? Počas materskej nemusím platiť nič? Ďakujem!

hasky1526
27. júl 2010

ahojte, gapa alebo niekto kto sa v tom vyzna, potrebujem poradit, od 2.11. si platim dnpo z minima a teraz od 1.augusta si chcem platit z maxima, chapem to dobre?, mam si podat odhlasku a nanovo sa prihlasit z maxima??teda staci mi tam ist 30jula a chcem to zacat od 1.augusta platit z maxima, moze to tak byt?(dam si odhlasku a nanovo sa prihlasim ale z maxima)..

P.S. ale na vyhlaseni mam napisane: odhlasenie sa z dobrovolneho poistenia so spetnou platnostou nie je mozne, ako to mam chapat??

dakujem za odpoved

jonki
27. júl 2010

@hasky1526 ja sa v tom velmi nevyznam...ale ja som myslim len menila vysku vymeriavacieho zakladu, neodhlasovala som sa...ta zmena sa da urobit myslim raz za 6 mesiacov

zibi
27. júl 2010

@hasky1526 ahoj ja ti mozem povedat ako mne poradili..
treba odhlasku a prilasku...ako pises..lebo len ked das zmenu...tak potom ti nebudu ratat z maxim.VZ ale budu brat rok pozadu...cize aj to z minima...oni rok do zadu pozeraju 😉 takze preto odhlaska a prihlaska 😉
mne baby poradili ze si to mozem zmenit az ked budem tehotna..lebo zbytocne preplatim..ved to nie su male peniaze..a poradili mi ze vlastne ked zistim ze som tehu tak mam poziadat o zmenu vtedy musi byt splena podmienka tych 26tyzdnov.. 🙂 inak by to bolo s min. mzdy..ale to v pohode sa stiha..
tak neviem ked nemas problem otehotniet tak si to zmen..zvys ale ked nevies ekdy otehu tak si radsej plat minimum a akonahle zistis ze si tehu tak si zvys si..VZ- dokonca mozes ist aj na marodku a budes dostavat z minima a vtedy si to maximum nemusis platit 😉 a dostanes aj tak z vyssieho..
a este ma napadlo..ze ked si poistena od 2.11 tak ti tych 9 mesiacov uplynie 2.augusta....tak si daj odhlasku..1. augusta a prihlas sa 2.augusta. podla mna..no neviem..lebo ked si poziadas tu zmenu..len tak to len v 1. v mesiaci..ale odhlasit prihlasit mozes hocikedy. 😉
PS. s tou spetnostou si myslm ze je to tak...ze ako sa spatne nemozes prihlasit tak sa spatne nemozes odhlasit.dakedy to tak bolo ze ked si sa prihlasila napr. 4 tak si doplatila a spatne si bola od 1.dna v meiaci a to iste je aj pri odhlaseni..neda sa spatne..pojdes napr. 5 a tak si 5 odhlasena..aspon si mylsim.. 🙂 no mozno je to inak myslene..ved ti aj ine baby povedia..

xpetka1x
27. júl 2010

baby ako je to s materskou na zdravotnej poistovni?? bola som dnes na urade prace dat kopiu materskej na socku original a potom mam aj na up aj na soc doniest kopiu rodneho listu a ako zdravotka tam tiez kopiu materskej ci len rodny list potom??

hasky1526
27. júl 2010

no, teraz mam z toho chaos 😒 ale dakujem , uvidim co by mi napisala gapa. ale aj tak dakujem

jonki
27. júl 2010

@zibi vidim ze toto je uz vysssia matematika 😵 mne to nastastie vyslo trosku menej komplikovane...ja som neplatila nic...zacala som minuly rok platit max...a presne po 6 mesiacoch som znizila na minimum...termin mame v novembri...takze ja mam ako rozhodujuce obdobie minuly rok a podmienku 270 dni splnam tiez 😉