Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

reiva
4. júl 2010

@andzi To všetko chápem, ja som od tých zamestnankýň čakala len trocha viacej ochoty. Žiaľ právnika si nemôžem dovoliť a preto si veľa vecí vybavujem na úradoch a zisťujem sama.

avila
4. júl 2010

@reiva fakt strasne zavisi, na koho natrafis, bo mne aj na socke poradili. Ale ked precitas par paragrafov a zakonov, trosicka naberies ten slovnik do seba a da sa v tom vyznat. Drzim palce, nex triafas len na ochotnych ludi 😉

bancanka
4. júl 2010

ahoj gapa prosim vedela by si mi poradit, platim si dobrovolne nemocencske vo vyske 33 eur od konca oktobra 2009 no lenze zatial som nemala to stastie otehotniet , tak by som chcela vediet ci by som si mohla tuto sumu znizit na nizsiu a keby som zistila ze som tehotna tak by som to zas zvysila na tych 33 eu. ak je to vôbec mozne. alebo co mam vlastne urobit, nechcem tam zbytocne davat tolko penazi ked to nemam este iste ale snazime sa o babo kazdy mesiac. dakujem za odpoved

smejko26
4. júl 2010

@bancanka, keď si zmeníš sumu na nižšiu a potom zas na vyššiu, tak nedostaneš maximálnu materskú, lebo sa budú tie sumy priemerovať. Ak chceš získať max.materskú, tak sa odhlás a prihlás sa z maxima keď zistíš, že si tehotná. Ale dôležité je stihnúť prihlásiť sa maximálne do 8.týždňa tehotenstva, pretože musí byť splnená podmienka byť prihlásená od najnovšieho prihlásenia viac ako 26 týždňov pred začiatkom vyplácania dávky.

zaira1407
5. júl 2010

Ahoj ! Vedeli by ste mi niekto poradit prosim . S manzelom chceme v decembri zacat pracovat na babätku a tak si chcem platit DNP od septembra , len momentalne mam dilemu ci nova vlada tento zakon nejako neupravi .Ja som studentka denneho studia takze bez platenia Dnp nebudem mat narok na matersku.
A teraz ta otazka , ak by vlada upravila nejako tento zakon po septembri a ja by som si vyplatila prvy mesiac este v auguste spadam este do stareho zakona ako to je teraz platne ? Len toto by som chcela vediet .Dakujem . ( V tom pripade by som si zacala platiti od augusta ).
Este raz velka vdaka .

andzi
5. júl 2010

@zaira1407 na tvoju otázku nedokáže tu na tomto fóre odpovedať nikto!!!! Nikto predsa nevie, v akom znení a či vôbec bude do parlamentu predložená novela zákona o sociálnom poistení a už vôbec nikto nedokáže odhadnúť ako budú znieť prechodné ustanovenia zákona.

avila
5. júl 2010

@zaira1407 vzdy je to tak trosku o risku. Aj ja ked som si DNP zadavala, tak som netusila, ci vobec mi bude na nieco platne, ci sa dany zakon nezmeni. A ci bude mat i retrogradne posobenie... to teraz fakt ani srnka netusi 😉

zaira1407
5. júl 2010

@avila hmm... 🙂 no neva. aj tak dakujem .

zaira1407
5. júl 2010

@andzi nerozumiem preco tie tri vykricniky ? myslim ze touto otazkou som nikomu neublizila .

andzi
5. júl 2010

@zaira1407 tie výkričníky tam boli preto, lebo ma rozosmiala taká nezmyselná otázka. 😀 Ale nemyslela som to v zlom, samozrejme, ale neviem, akú odpoveď si čakala.

skajkaze
6. júl 2010

Ahojte,naozaj mi neviete poradit ci mozem marodit pocas poberania RP,pokial si platim DNP?Kamaratka je na Očr a ma na to narok....dakujem

avila
6. júl 2010

@skajkaze co ja viem, tak narok na nemocenske by si pocas poberania RP mala mat. Jedine pocas poberania materskeho nemas nan narok. Ale pockaj si na potvrdenie od bab radsej 😉

mariro
6. júl 2010

@skajkaze - mozes marodit pocas rodicovskeho, len nesmies cely mesiac....skratka menej o 2-3 radsej ako je v danom mesiaci dni a vsetko bude ok.Zostane ti rodicovsky prispevok a k tomu dostanes PN z DNP. 🙂

oknosmas
6. júl 2010

ahojte, ked si platim ako zivnostink tu najnizsiu sumu zatial, kedy mam zacat platit tu najvyssiu, aby som dostavala matersku najvyssie moznu? je potrebne to preprusit alebo proste len poziadat ao zvysenie? teraz sme boli na iui a cakame na vysledky, tak by som to chcela vsetko stihnut v cas...vdaka za odpoved

mariro
6. júl 2010

@oknosmas - no co najskor ako zistis ze si tehotna, treba to povodne odhlasit a prihlasit sa s novym max.VZ aby si stihla platit 26 tyzdnov do nastupu na MD a budes mat max.matersku.Nerobit zmenu aleho odhlasku a prihlasku.

oknosmas
6. júl 2010

@mariro dakujem 😉

marrad
6. júl 2010

@oknosmas
nie je to tak ako ti pise.
ked si platis ako zivnostnik povinne min,
tak sa musis este prihlasit ako dobrovolne nemocensky poistena osoba /odporucam na sumu rozdiel max VZ a min VZ/
a tak musi byt positena min 270 dni pred odchodm na MD, vtedy ti vznika narok na matersku z dobrovoleneho poistenia.
cize musis byt poistena este predtym ako otehotnies aby ti vyslo tych 270 dni...

oknosmas
6. júl 2010

no, ja si platim dobrovolne nemocenske poistenie, prave kvoli materskej, ale zatial mam vyratany zaklad len z minimalnej mzdy...preto sa pytam, kedy to mam zmenit na maximalne

oknosmas
6. júl 2010

co znamena skratka VZ?

skajkaze
6. júl 2010

avila,mariro,dakujem

marrad
6. júl 2010

@oknosmas
vymeriavaci zaklad = VZ
tak si to zmen na max VZ
aby si mala max moznu matersku
inac aj PN ku ak by si marodoval apocas tehotenstva, alebo potom ak by bolo dietatko chore tak mas narok na OCR...
povinne si neplatis ziadne?
ale staci platit len nemocenske poistenie
dochodkove a tie ostatne nemusis...

marrad
6. júl 2010

@skajkaze
pozor nie odhlasit a zmenit...

mariro
6. júl 2010

@oknosmas - vymeriavaci zaklad VZ...teraz mas min.VZ a das si max.VZ...teda od 1.7. je 1116,75...z toho platis 4,4%.

oknosmas
6. júl 2010

no, zatial si platim len do zdravotnej poistovne to, co treba...asi do aprila som si platila dobrovolne vsetky tie doplnkove veci, no potom som mala maly prijem, tak som to obmedzila cisto na matersku z minimalnej mzdy...cize mam ist na socialku a zmenit si to na najvyssie mozne + matersku...hm...ok, od septembra by som mala pracovat na zmluvu, tak dovtedy by som to zvladla platit

marrad
6. júl 2010

podla kot planuje tehotenstvo ze uz snazilkuje je dobre aby bol poisteny uz pocas snazilkovania na max VZ aby nenastal situacia ze koli par dnom jej nevyjde max materska...
a navyse tie platby nie su az take vysoke v porovnani s vyskou materskej ...

oknosmas
6. júl 2010

teda myslela som nemocnesku, nie matersku...

oknosmas
6. júl 2010

takze by som si mala platit 49,137 eura...traz, vsak?

skajkaze
6. júl 2010

@mariro ,chcem sa este spytat-ja teraz marodim od 7juna,dnes je siedmeho jula-to sa rata pocet dni,alebo mesiac ,neviem ci si to nemam teraz ukoncit,alebo staci ukoncit,pred koncom jula?dakujem

oknosmas
6. júl 2010

hned dnes skocim do socialnej poistovne...

mariro
6. júl 2010

@marrad - ja som to pochopila ze si plati DNP,preto som jej tak odpovedala... 🙂