Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zitaje
4. mar 2012

@gapa
@zalka
zamestnana nie som, mam len cisto toto dnp, mam ho uz dlho, mala som z minima a teraz od januara ho mam z maxima. Cize vyyplacat mi budu z minima.
Zatial mam vsetky tie papieriky doma, bola som v nemocnici, tam mi vypisali pn-ku a v piatok som bola u svojej obvodnej, ta mi vypisala koniec pn-ky, a na telefonickej infolinke mi vraveli, ze to staci poslat vsetko spolu.
ALe nenapadlo mi, ze sa riesi aj koniec mesiaca 😒 to som fakt netusila.

zalka
4. mar 2012

@zitaje
Budeš vedieť nabudúce a hlavne to ako rýchlo treba doručiť tieto papieriky do SP. Mimochodom aj začiatok PN si povinná odniesť do SP do 3 dní.

gapa
4. mar 2012

@zitaje
v tvojom prípade netreba. Tá prechodka slúži na to, ked je niekto pn dlhodobo, napr. niekolko mesiaocv, tak aby mali zaručené, že ozaj pn ešte trvá a aj s vedomím lekára. Ak majú doklad o ukončení pn dnom 4.3.2012, tak to je jednojednoznačné, že trvala pn aj k 29.2.2012.

zitaje
4. mar 2012

@zalka na tom papieri nebolo napisane, ze do 3 dni, iba ze co najskor. Lenze ako mam nieco nosit do poistovne, ked lezim v nemocnici prip. som doma pn?
No a teda myslis ze s tym nebude problem? Mne nevadi, ak mi to vyplatia o mesiac neskor, len nech vyplatia...

zitaje
4. mar 2012

@gapa aha chapem. Dakujem pekne 🙂

zalka
4. mar 2012

@zitaje
No dá sa to poslať poštou, môže to odniesť do SP rodinný príslušník ...
len treba podpísať zadné strany a napísať číslo účtu.
🙂

gapa
4. mar 2012

@evamarek77
ak by si išla na očr s mamou, tak prvých max. 10dní trvania očr nemusíš poistené na dnp platiť bez ohladu na to, že nemáš nárok na ošetrovné (musela by si odniesť očr na soc.poistovnu a oni by ti oti nárok na ošetrovné nepriznali, ale prvých 10dní očr by si nemusela poistné platiť). No by som si nechala na kopiu očr potvrdiť, že to prevzali, aby si mala aj do budúcna doklad o tom, že si bola očr od do a že oni to prevzali. (toto vela pracovníčok na SP neovláda)
Pre nárok na ošetrovné na mamu (je jedno či z dnp alebo zo zamestnania) nie je podstatná spoločná domácnost, no ide o to, či lekár posúdi, že potrebuje ošetrovanie inou osobou. A teraz je aj nová podmienka osobného a celodenného ošetrovania tejto osoby (neviem ale, aké sú podmienky a ako to budú kontrolovať)

domeli
5. mar 2012

Odporúčanie pre tých, ktorí už zaplatili poistné za predošlý mesiac bez identifikácie platby, ktoré je povinné od 1.3.2012: informovať sa priamo na príslušnej pobočke a overiť si, či platba bola správne priradená.
Toto mi dnes bolo odporučené z ústredia SP (telefonicky podaná informácia)

apena
5. mar 2012

Chem sa spýtať, ako si vyrátam výšku PN, som z toho jeleň. DNP si platím od 29.1.2012 z maxima, ešte za starých podmienok. Predtým som si platila 1 rok tiež z maxima, 270 dní mám síce splnených, ale keďže sa jedná o nové poistenie /od 29..1.2012/, tak výplata dávky bude z minima, aspoň tak som to pochopila. Prvé 3 dni to bude 25%, potom 55%, ale z čoho? Povedzme keby som mala PN 12 dní, aká bude výška dávky? Za obdobie počas PN nemusím platiť poistné?
Ďakujem.

apena
5. mar 2012

domeli: tou identifikáciou platby je myslený variabilný symbol?

domeli
5. mar 2012

@apena nielen VS. Od 1.3.2012 je potrebné rešpektovať pri úhradách nasledovné:
http://www.socpoist.sk/aktuality-povinna-identi...

gapa
5. mar 2012

@apena
339,89eur : 30 = pravdepodobný denný vym.základ
dávka na kalend.den:
za 1-3tí den = PDVZ x 25%
od 4tého dna = PDVZ x 55%

gapa
5. mar 2012

a za obdobie poberania nemocneského platiť nemusíš.

apena
5. mar 2012

gapa ďakujem, aj domeli za odkaz na identifikáciu platieb

dnpo
5. mar 2012

chcem sa opytat.manzel je zamestnany.dnp si plati od 29.12.2011.keby isiel teraz na pnku nemohol by cerpat aj z dnp kedze nema splnenych 270 dni platenia?ci sa to da?dakujem.

sherny
5. mar 2012

@gapa máš pravdu, ak ideš platiť platbu za mesiac napr.febrár trv.príkazom, tak š.s je 88, volala som tam a potvrdili mi to.

datanka
5. mar 2012

@dnpo nemoze cerpat z dnp

milena35
5. mar 2012

@zalka Zaciatok peenky nie je potrebne doniest do troch dni..to je mylna informacia...peenku posiela lekar...tie dve casti mozete poslat ,alebo doniest kludne do konca mesiaca...zakon neurcuje presny termin... 🙂

milena35
5. mar 2012

@zitaje ako som pisala,vyssie..nebude ziadny problem..ja som doniesla tie dve casti asi az po 14dnoch od vystavenia....akurat tam moze byt neskorsie vyplatenie.. lehota pre vyplatenie peenky je do troch rokov od vystavenia.....

dnpo
5. mar 2012

@datanka skoda.dakujem za radu

zalka
5. mar 2012

@milena35
Ano máš pravdu .. nepíše sa o troch dňoch ale o 8 dňoch medzi právami a povinnosťami.
Tri dni majú zvyčajne zamestnanci na doručenie PN do práce.

Šak oni si čosi vymyslia, ako posledne s tými ŠS pri platbách. 😒

apena
5. mar 2012

V pondelok mi bola vystavená PN od obvodného lekára, keďže som sa zle cítila, išla som hneď domov. Až teraz som vypĺňala potrebné údaje do vystavenej PN a hneď na začiatku som čítala, že je potrebné ju odovzdať hneď po vystavení. Robia s tým problémy, keď ju manžel zanesie na sociálnu poisťovňu hneď na ďalší deň ráno? Som dobrovoľne poistená, na rodičovskej dovolenke, nezamestnaná. Na sociálne odovzdávam aj červené tlačivo, aj čierne, čo sa normálne dáva zamestnávateľovi? Ďakujem.

rybka08
6. mar 2012

@apena nevadi, ved ked sa citis zle, tak tam nebudes utekat hned po vystaveni, ale niekto iny ti ju zanesie - na dalsi den je uplne v poriadku. Odovzdavas len cervene tlacivo.

lenkasop
6. mar 2012

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.Mám si urobiť ročné zúčtovanie aj s DNP sama,lebo našej účtovníčke v robote to nešlo dať do systému, na akom tlačive to mám urobiť - tlačivo A alebo B ( nevedela mi povedať účtovníčka). Nechcem niečo pokaziť,tak ak si tu niektorá robila sama zúčtovanie, budem rada ak mi poradí . Ďakujem. 😉

bancanka
6. mar 2012

ahojte zienky prosim, poradte mi v skratke ako to teraz je s tym dobrovolnym poistenim a materskou, mam rocnu dcerku , pred tym ako sa narodila som bola nezamestnana a platila som si dobrovolne poistenie 33 eu mesacne z toho mi vypocitali matersku a teraz dostavam uz rodicovsky prispevok tych 190 eu, chcela by som vediet, ze ako je to teraz keby som chcela druhe dietatko a dostavat aj dobru matersku, netusim ani kolko je to mesiacov po novom a ani co treba platit... a z coho mi to vypocitaju a kolko do predu predu to treba platit.. a ked by som mala druhe dietatko tak potom by som dostavala do kopy 190 eu rodicovsky prispevok do 3 rokov toho druheho alebo 190 na jedno a 190 na druhe dieta?

milena35
6. mar 2012

@apena tak este raz...peenku posiela tvoj lekar..tu jednu cast mam na mysli...tie dve co mas ty,tie nie je potrebne doniest hned..ja som sa o tom informovala dokonca na ustredi v bratislave..kludne staci,ked pojdes na kontrolu,ale aj na konci mesiaca ....neni to nijako prikazane,ze dokedy...........

ketriink
6. mar 2012

Prooooosím o radu som DNP ak by som sa v januari v jeden den odhlasila a na druhy prihlasila tak by som nemusela teraz platit viac??? Ďakujeeeem

ketriink
6. mar 2012

Dozvedela som sa o tom az teraz ale neviem ako to vlastne je....

moon1979
6. mar 2012

@milena35 este som nezazila, aby lekar posielal PNku ... on si nechava len jednu cast v kartoteke, ostatne odovzdava pacientovi a ten si uz transport ci uz zamestnavatelovi alebo do SP zabezpeci sam ... ale mozno ten tvoj je vynimka 🙂

sherny
6. mar 2012

ahojte kočky, pre kľud duše.. toto mi odpísali z poradne 🙂

Voči osobám, ktoré platbu za február realizovali v období ešte pred 8. marcom a neuviedli v trvalom príkaze špecifický symbol, nebude Sociálna poisťovňa vyvodzovať žiadne dôsledky.

🙂 🙂 🙂