Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veronka
4. sep 2011

ahojte, poradi mi niektora ohladom DNP? syn bude mat coskoro 17 mesiacov, chceli by sme druhe dieta, kedy sa treba nahlasit na soc. poist.? A v pripade ze by som uz bola tehotna da sa doplatit nejaky mesiac, dva dozadu? Dakujem

gapa
4. sep 2011

@brioska
áno, aj pri uplatnení nároku na ošetrovné treba splniť 270dní. Vzhladom na očakávané zmeny v dnp by som asi teraz z tým počkala. Jedine ak od nástupu na rd uplynulo menej ako 15mesiacov, predpokladám nárok budeš mať hned po prihlásení, lebo aj dni ukončdného np zaemstnanca pred nástupom na rd sa prirátajú, aj ked dávka by sa platila len z minima (pri vzniku očr do 26týž. od prihlásenia, ak splnaš 270dní a nedlžíš na poistnom).

bapi1
4. sep 2011

@veronka doplatit sa neda,treba zacat platit pred tehu ak nemas ukoncene nejake np.

veronka
4. sep 2011

@bapi1 ako ukoncene nejake np? Nechapem co myslis, nevyznam sa. Ale pred nastupom na rodicovsku som vobec nepracovala, skoncila som strednu a bol maly. Po skoncdni 270 dni sa treba odhlasit?

bapi1
5. sep 2011

@veronka pre teba plati (ak si teda este nepracovala a nemala si ukonceny pp alebo si nemala dnp),lehota 270 dni,ktore musis byt dnp a platit aby si mala narok na davky z dnp. Podla terajsich platnych zakonov.

alenka777
5. sep 2011

Chcela by som sa opýtať, za posledné dva roky som bola zamestnaná 9 mesiacov, ak by som bola pn alebo očr, dostanem nejaké peniaze?dakujem

bapi1
5. sep 2011

@alenka777 malo info:prac.pomer ti trva?platis si dnp?

lilithml
5. sep 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať. Momentálne som na RD s 8 mes. dcérkou a manžel je chorý, od dnes vypísaný na PN (keďže samoliečba nepomohla 🙂 ). Lenže, DNP som začala znova platiť až od cca 14. 8., teda zaplatenú mám len alikvotnú časť za 08/11. Pred nástupom na MD som si platila DNP a bola som zamestnaná od 2004 roku vkuse až do pôrodu a PP mám na dobu neurčitú a trvá naďalej. Lenže po nástupe na MD som DNP zrušila, lebo som nevedela, že mi vyjde materská aj z DNP aj zo zamestnania (a samozrejme pani na sociálke ma neupozornila, že keď som nastúpila na mateskú, tak nie som povinná platiť). Tak by ma zaujímalo, či si môžem uplatniť OČR na manžela, ako dlho s ním môžem marodovať a či vôbec niečo dostanem zaplatené. Ďakujem

gapa
5. sep 2011

@lilithml
bez ohladu na to, ak by si aj 270dní mala splnených, pri očr na dospelého musí lekár vyžadovať vyslovene starostlivost o tohto dospelého pacienta inou dospelou osobou. Nemám s tým síce skúsenosť, no predpokladám,že musí ísť o také, pri ktorom nie je možné, že by sa o seba postral sám, tj. nie pri angíne, či chrípke... Ale opakujem, nemám skúsenosť.

danculik
5. sep 2011

Ahojte chcem sa vas opytat, uz som maximalne vytocena z tej socialnej poistovne!! Dneska som tam volala pretoze za mesiac August som mala zaplatit iba alikvotnu cast a to od 1-9.8.2011 a 10.8.2011 som nastupila na matersku, ziadost som tam zaniesla osobne. A ked som dneska chcela vediet informaciu ze kolko to malo byt, ci som zaplatila spravne tak sa stale vyhovaraju na nejaky system, ze im sa to preklopi az koncom septembra si mam zavolat ci som dobre zaplatila!!! Je to normalne??? pretoze uz buduci tyzden mi ma prist na ucet prva materska. Tak mi viete poradit co mam robit???

berus222
5. sep 2011

@danculik to co ma byt? ja sa vzdy opytam s kym hovorim, ked tam telefonujem a vzdy si to zapisem. hned sa zmeni ich pristup. zrazu sa vsetko da. neda sa ti tam ist osobne? ja som nastupila na matersku 26.8. a v SP mi povedali, ze uz teraz dostanem matersku na ucet. a ked som tam bola, dala som si vytlacit vsetky moje platby do SP, aby som mala doklad keby volaco.

danculik
5. sep 2011

@berus222 ...to nemo tej pani viem, len ma zaraza ich pristup. Ved musia mat niekde zapisane ze som 10.8.2011 nastupila na MD. A taktiez mi nejde do hlavy, ze do 8.9.2011 maju byt vyplatene vsetky DNP za August, tak hadam uz to v systeme maju, kolko som mala zaplatit, ci som zaplatila dobre. Osobne sa mi tam da ist, ale momentalne som tyzden pred terminom, tak sa mi uz tazko chodi🙂..Teraz vazne neviem co robit, ci vlastne tu moju ziadost tam maju zaevidovanu...toto je pristup.

jojolenka
5. sep 2011

Ahojte baby. Chcem sa opýtať ak som na RD a chcela by som dieťa dať do skôlky prídem o rodičovský príspevok. Ak by som nastúpila do práce či mi rodičovský príspevok zostáva. Ďakujem pekne za Vaš čas a odpovede.

alenka777
5. sep 2011

@bapi1 nie prac. pomer netrva, a neplatim si dnp

milana1313
5. sep 2011

Ak nestihám tých 26 týždnou tak s potom môžem to uplatniť na RD že pôjdem marodovať díky

iwonna
5. sep 2011

Ahojte kto mi poradí...mam dceru kt. bude mat v novembri tri roky, ked mala 8 mesiacov som nastúpila napät do práce. To jest jul 2009. Kde som bola do januára 2011 potom som bola do maja 2011 na očr a nato hned na PN a od juna 2011 som ukončial pracovny pomer a išal som napäť na rodičovsku dovolenku kde by som mala byť do novembra. Som nemocensky poistena v maji to bolo 270 dni ešte si to platim. Chcem vedieť čo mam teraz robiť. Nastúpiť na podporu alebo kedže som práve zistila že som tehotná či isť hned po rodičovksje dovolneke na pn ako rizikove tehotenstvo. Kolko mi vyjde materska ako sa to bude rátať ked cca tento rok som už nepracovala bola som pn a rodičovsky. Čo je vyhodnejšie termin porodu by mal byt cca 14.5.2012. Čo by ste mi poradili.. alebo isť ešte na pol roka napodporu a potom na pn alebo ako? Čisty mesačny prijem som mala cca 550 eur a poistenie si platim 24,20 vie to niekto preratať a poradiť?

brioska
5. sep 2011

@gapa ďakujem pekne za odpoveď, tzn. že keď som 13 mesiacov na RD a uzavriem si dnes dnp /ešte dnp som nikdy nemala, pred MD som pracovala/ a dieťa mi o 2 mesiace ochorie, tak by som mohla požiadať o ošetrovné?
A aké zmeny sa chystajú a kedy ?, už sa vie?

bapi1
5. sep 2011

@lilithml ja tvojej otazke nejako nerozumiem,pises,ze manzel je chory na pn a ty sa pytas na ocr. On si neuplatnuje pn,ked ty chces ist s nim na ocr?alebo si uplatnuje pn a aj ty si chces este aj ocr na neho uplatnit?

bapi1
5. sep 2011

@jojolenka rp do 3r. dietata by ti mal ostat aj ked budes pracovat. Ak sa mylim,dievcata,opravte ma.

bapi1
5. sep 2011

@alenka777 ak nie si v pp a ani dnp,tak si myslim,ze nemas narok na pn,ocr.

veronka
5. sep 2011

@bapi1 prosim ta a na ake davky by som mala narok? Keby som bola chora, tak aj na to, teda PN, aj ked som na rodicovskej? Podla coho sa pocita vz, vyska poistneho, a potom materska?

bapi1
5. sep 2011

@veronka ak by si si zacala platit dnp,tak po 270 dnoch mas narok na pn i na ocr a to z takeho vz,z akeho budes odvadzat nemocenske. Max. VZ je 1116,75 a z toho sa plati mesacne poistne cca 49 euro. Ale je na tebe kolko vladzes z rp platit. Potom podla vz sa urcuje aj vyska pn a ocr. Toto je momentalne platne. Avsak od januara 2012 nastanu zmeny-takze teraz ti asi nikto nepovie,co je najlepsie spravit. Vsetci cakame,co bude schvalene.

tinkatinulka
5. sep 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Od 1.10.2010 si platím DNP z min základu, som SZCO.Dnes som si bola zvýšiť z maxima 1116€, t.j k 1.10.2011. Ak by som išla v apríly 2011 na materskú, ako by sa mi vyratavala?
26 týždňov by mi vyšlo platenie z maxima..dakujem za radu, na SP mi nič nevedeli poriadne povedať..ževraj tam nie je ta sikovna ..

veronka
5. sep 2011

@bapi1 a ako to je s vyplacanim materskej, kebx rom mala platene dnp 270 pred nastupom? Myslim tych 28 alebo 37 tyzdnov ci kolko sa to vyplaca. Co ked mam priatela ale nie sme zobrati? Dostavala by som dlhsie tu matersku kedze som slobodna?

zabka60
5. sep 2011

dievcata ahojte,chhcem sa spytat,ako to je s dnp,plati sa za mesiac dozadu ci ako???mam dnp od 18augusta a 31 augusta som si bola dat vyssi vz a teda od septembra mam 27 eciek a za august este 21...no dnes tam bola mamina a musela zaplatit ta september a sumu za august jej nepovedali,ako to teda je??zajtra tam musim ist zaplatit za august,ale ako sa dopatram k sume????

aduskatt
5. sep 2011

@zabka60 v septembri platis za august, takze 21, v oktobri za september, cize tu vyssiu

bapi1
5. sep 2011

@veronka materska je teraz 60% z vz a trva 34t.Ako dlho je to u slobodnej neviem,pozri na stranky SP alebo ti niektore dievcata tu povedia. Od noveho roka by mali byt aj v tomto zmeny. Teraz sa vsak tazko radi,nikto nevieme co bude,ci a ako bude dalej fungovat dnp.

zabka60
5. sep 2011

@aduskatt no a povec mi teda preco maminu nahukali a musela platit 27 za september nerozumiem tomu tak su uz nacisto padnute kravy na hlavu nikdy nic nevedia neviem naco tam vobec su.....takze teraz co mam robit???

monka9999
5. sep 2011

@lucia.kl dnes som bola na na tej socialnej koli tomu pripoisteniu.ved ked mam už nastup na matersku nech mi vypočita či mi to vychadza.a ona mi povedala ,že ona mi nič počitat nebude,že nech si donesiem papier od doktora a oni mi pošlu vyrozumenie.to je pristup.asi by sa jej niečo stalo keby mi to pozrela.ani ludi tam nebolo.no strašne.

aduskatt
5. sep 2011

@zabka60 tak to ja fakt neviem, preco na nu nahukali.ja len viem, ze vzdy platis za mesiac pozadu.........