Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
19. sep 2011

@veronka
prihlásiť sa treba pred otehotnením dostatnočný čas, tj. najlepšei aj s rezervou, vid moja predch.odpoved. Nepíšeš aké si mala nem.poistenia predtým, ale ak žiadne a si tehotná, nič už nevyriešiš. Ak otehotnieš další cyklus, tak možno je tiež už neskoro. Neviem, či sa intenzívne snažíte, ale záleží od tvojich konkr. údajov a možnosti sa zamestnať a zákonoch od 1.1.2012.

@maci_267
pre teba je priskoro a dnp je teraz neisté. Jedine ak by bolo riziko otehotnieť kedykolvek by som to zvažovala. Lebo rátajú sa len dni NP dva roky pred skutočným dnom pôrodu, tj. ak porodíš o 3roky, tak sa to aj tak neráta a zákony dovtedy budú znieť inak.

bapi1
19. sep 2011

@maci_267 už si radšej počkaj na to, čo bude nové v zákonoch, keďže bábo plánuješ až o 2-3 roky.

lucia1983
19. sep 2011

@gapa ahoj,prosim o radu.Platila som si DNP 10/2009-9/2010 myslim,ze to bolo okolo 14euro vtedy.To som zrusila a znova sa prihlasila tentoraz DNP z NVZ cca 49,10 euro/mes.od 10/2010,ale v juni-jul/2011 som ho zrusila,kedze som v tom obdobi neotehotnela.Teraz som mi lekar potvrdil,ze som v 6.tyzdni tehotna.Co mam robit?Prosim,porad,ma vyznam sa opat prihlasit???Dakujem za odpoved

maci_267
19. sep 2011

@gapa @bapi1 dik

basika
19. sep 2011

Prosím o radu
je možné ísť na PN počas materskej? Kamarátka si platá DNP od marca 2011. Od februára 2011je na úrade práce do vtedy bola dobrovoľne nezamestnaná. Termín pôrodú má v novembri z dobrovoľného jej nevycházda 270 dní, aby požiadala aspň o tú zníženú materskú? Bude mať nárok vôbec na niečo? Navrhujem jej, aby si platila aby splnila tých 270 dní a potom išla na PN, aby sa jej aspoň tie peniaze čo do toho dala vrátili. To by potom išla po pôrode o nejakých 8 týždňov na PN. Je totot možné?

tinara23
19. sep 2011

@lucia1983 podľa mňa pre teba to má ešte význam. Zo starého poistenia splníš podmienku 270 dní do pôrodu za posledné dva roky. Ak sa teraz prihlásiš (najneskôr však do 7tt), aby si stihla ďalšiu podmienku, a to aby toto nové poistenie trvalo minimálne 26tt do nástupu na materské. Viem, že budú zmeny, ale podľa tohto článku by si nárok na materské z DNP mala splňať, ešte si prerátaj tých 26tt do nástupu na materské či stihneš, ak áno malo by to byť ok, ak to takto schvália. http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

mishuu
19. sep 2011

AHOJTE, vie niekto aké budú schválené zmeny pre rok 2012? Nakoľko ja som počula od známej pohybujúcej sa v daných kruhoch, že sú návrhy zákona aj také,ktoré majú DNP zrušiť, je tam navrhnutá ochranná lehota pre tie, ktoré budú tehotné do 31.12.2011 pre tie by to asi ešte malo platiť, ak porodia tiež do určitého dátumu v roku 2012 no proste kraviny, neviete niekto niečo istejšie? Schvaľovať by sa vraj malo už čoskoro v októbri. Dúfam, že DNP ostane aspoň tak ako je teraz, alebo ešte vyššie, ak ho zrušia budem pekne naštvaná, keďže si to platím poctivo od 02/2011 práve kvôli materskej...

meatfly24
19. sep 2011

@mishuu misi ja si ju platim od 2007meho roku :/// tiez by ma to rozculilo...no co vies co nam ine ostava 🙂

paula123
19. sep 2011

@poki10 tak som písala na ústredie do BA a toto mi odpísali tak som rada
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na materské, ak bola nemocensky poistená aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Do obdobia 270 dní sa dá započítať obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia, ak spadá do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
Vzhľadom na to, že máte ukončený pracovný pomer od 1.4.2009 do 6.8.2010, podmienku 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom máte splnenú a nie je potrebné v tomto prípade, aby ste boli dobrovoľne nemocensky poistená celých 270 dní. Uvádzate, že ste sa prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie, a preto je potrebné, aby trvanie dobrovoľného nemocenského poistenia bolo najmenej 26 týždňov ku dňu nástupu na materské, aby sa Vám materská dávka určila z tých vymeriavacích základov, z ktorých ste si platili dobrovoľné nemocenské poistenie. Nakoľko dobrovoľné nemocenské poistenie si platíte od 14.3.2011, nárok na materské by Vám mal po splnení všetkých ostatných zákonom stanovených podmienok vzniknúť. Keďže dobrovoľné nemocenské poistenie Vám trvá ku dňu nástupu na materské ( 14.9.2011) najmenej 26 týždňov, výška materskej vo Vašom prípade sa určí z tých vymeriavacích základov, z ktorých ste si platili poistné na nemocenské poistenie ( a to z maximálnych vymeriavacích základov). 🙂

michaelapillarova
19. sep 2011

Chcem sa spytat, ked si zacnem platit teraz DNP, je pravda, ze mozem otehotniet az o takych 10 tyzdnov? dakujem

kaatkaa
19. sep 2011

ahojte, prosim vas chcem sa vas opytat, som dnes bola nahlasit v SP zmenu trvaleho pobytu, a musela som vyplnit registr.list FO a zaskrtnut policko zmena. nebude to mat ziadny vplyv nato co si uz doteraz platim?neprerusi sa mi to tym ze som nahlasila tu zmenu? a variabilny symbol mi ostava stale ten isty?

meatfly24
19. sep 2011

@michaelapillarova musis mat splneneu podmienku 270 dni pred porodom - takze neviem kolko tyzdnov resne to vychadza aby si mohla otehotniet ale je dobre si platit DNP do rezervy aby Soc.poistovna nemala ziadne paky proti... 🙂

michaelapillarova
19. sep 2011

@meatfly24 a nie nahodou do nastupu na matersku misim mat splnenych tych 270 dni

meatfly24
19. sep 2011

@kaatkaa podla mna nie lebo si zaskrtla len ZMENU - nie zrusenie... lebo na tom liste je aj moznost zrusenia... takze si myslim ze to nijak neovplyvni🙂

meatfly24
19. sep 2011

@michaelapillarova ja viem tak ze do terminu porodu...

meatfly24
19. sep 2011

@michaelapillarova aj ked si precitas posledny prispevok pauly123 co je asi o 5-6 riadkov vysie tak tam sa uvadza termin porodu nie nastupu... tak asi to bude porod 🙂

tinara23
19. sep 2011

@michaelapillarova musíš mať splnenú podmienku, aby poistenie trvalo minimálne 270 dní do pôrodu za posledné dva roky. Je preto vždy lepšie poistiť sa skôr ako plánuješ otehotnieť, lebo nikdy nevieš kedy porodíš a ak porodíš skôr ako uplynie 270 dní nič nedostaneš. Ale v tejto chvíli je to aj tak otázne, nakoľko od 1.1.2012 bude platiť nový zákon o DNP, takže potom sa uvidí, čo nám poslanci schvália. 😖

michaelapillarova
19. sep 2011

@meatfly24 dakujem, ja len preto, ze matersku dostavame 6 az 8 tyzdnov pred porodom

tinara23
19. sep 2011

@michaelapillarova sociálna poisťovňa čaká s vyplacaním materskej dovtedy, kým neporodíš, až keď zistia, že si porodila po 270-dni poistenia, tak ti materskú vyplatia.

janina09
19. sep 2011

ahojte žienky, aký zákon bude od 1.1.2012? Alebo sa to ešte nevie.....nie som v obraze...

tinara23
19. sep 2011
janina09
19. sep 2011

@tinara23 nejde mi to otvoriť.....

janina09
19. sep 2011

@tinara23 šla som priamo na stránku, ale o novom zákone, som nenašla nič.....tak neskôr.

monica_l
19. sep 2011

Ahojte...fakt mi normalne ostalo zle ked som citala ze planuju zrusit DNP na tej stranke co sem hodila Tinara23
U mna je to tak bola som zamestnana cez 3 roky teda presne do 5.7.2011 a od 6.7.2011 si platim DNP...ak by vsetko pokracovalo tak ako predtym a DNP by nezrusili tak mi vznika narok a splnam podmienku? (DNP si platim z maxima a termin mam 7.5.2012) Bere sa do uvahy aj poistenie ked som ako zamestnanec? Fakt sa v tom moc nevyznam...tak by som bola velmi rada ak by ste mi niekto poradili, dakujem 🙂

sln1ecko2
19. sep 2011

Ahojte diečatá,
kedze DNP sa týka aj mna pozorne sledujem tuto debatu a snazim sa ziskat informacie odkial sa da. Volala som do socilanej poistovne a mala som stastie na milu a ochotnu pani ktora mi povedala toto:

k 31.12.2011 DNPO zanikne, ale od 1.1.2012 sa bude dat znova DNP poistit, ale s novými prísnejsimi podmienkami, len pre tie zeny, ktore NIE SÚ POVINNE NEMOCENSKY POISTENÉ, tj. pre nezamestané a SZČO, ktoré nemajú potrebný príjem. Tieto ženy si však nemôžu platit len DNPO, ale budú musieť platiť všetky 3 posietnia (nemocenské, nezamestnanecké a dochodkové so zvýšenou sadzbou). Takže my ZAMESTNANÉ, ktoré si platia povinné nemocneksé poistenie budú vyňaté z možnosti platenia dobrovoľného nemocenského poistenia - toto je návrh novely zákona o sociálnom poistení

Tak ako písala ketere niekde na str. 474, tak bude platiť ochranná lehota 8 mesiacov (do 31.8.2012) pre tie ženy, ktoré majú splneú podmienku 270 dní platenia, ale k 31.12.2011, takže ak žena porodí ešte 31.8.2012 a má splneých 270 dní k 31.12.2011 tak bude dotávať dávku materskej aj z DNP.

bapi1
19. sep 2011

@janina09 zopár stránok naspäť (asi 3-4) tu gapa písala, čo je v návrhu a teraz o tom píše aj sln1ecko2

deninka14
19. sep 2011

ahojte.. aj ja prikladám k aktuálnej téme... vízie na 2012
Dobrovoľné nemocenské poistenie
To, čomu sa s obľubou hovorovo povie “pripoistenie,” ak máme na mysli, že sa chceme poistiť paralelne - popri zamestnaní, už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude možné. Po novom sa nepočíta s možnosťou súbehu povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia. Z dobrovoľného sociálneho poistenia sa majú vylúčiť osoby, ktoré sú povinne sociálne poistené s výnimkou dobrovoľného poistenia na účely starobného poistenia.

Citujúc dôvodovú správu k návrhu zákona “účelom tejto zmeny je zamedzenie špekulatívneho navyšovania vymeriavacích základov v jednotlivých druhoch poistenia s úmyslom čerpania vyšších dávok (napr. nemocenské, materské, a pod.).”

Mgr. Daniela Šulcová z Mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny upresňuje:

"Dobrovoľné poistenie budú môcť využiť iba tie fyzické osoby ktoré nebudú povinne poistené v niektorom z podsystémov sociálneho poistenia. Avšak, na rozdiel od súčasnej právnej úpravy, poistiť sa bude môcť iba na všetky tri poistenia (na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti) súčasne, teda nebude môcť sa poistiť iba na nemocenské poistenie.

Fyzická osoba, ktorá bude môcť využiť dobrovoľné nemocenské poistenie, bude tá fyzická osoba, ktorá nebude povinne nemocensky poistená, teda napríklad povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba alebo zamestnanec s nepravidelným príjmom, ale iba za podmienky využitia súčasne aj dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti."

Platím si DNP zbytočne?
Z prechodných ustanovení návrhu zákona vyplýva nasledovné: dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. decembri 2011, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. januára 2012.

To znamená, dobrovoľné poistenie má zaniknúť zo zákona.

Po 1.januári 2012 (s účinnosťou novely) sa budú môcť na dobrovoľné poistenie prihlásiť tie osoby, ktoré splnia novo prijaté podmienky.

Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. januára 2012 najneskôr do 31. januára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. januára 2012.

Mgr. Daniely Šulcovej sme sa opýtali, ako sa uvedené zmeny dotknú žien, ktoré si v súčasnosti platia poistné na obe poistenia a nárok na dávku by im mal vzniknúť v budúcom roku:

"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.

Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."

bubulka722
19. sep 2011

@deninka14 Zaujímalo by ma, či bude mať na dávku z max. VZ nárok aj mamička, ktorá si dlhodobo platí DNP v max. výške a poberá RP, či tá je považovaná ako povinne sociálne poistená? Od 1.1. 2012 ak tento nepochopiteľný pripravovaný zákon o superhrubej mzde prejde, zrušia viacerým ich nárok na čerpanie dávok z DNP a nárok vznikne len osobám platiacich od 1.1.2012 (po 26 týždňoch) fajn vysoké poistné nielen odvody do nem. poistenia ale aj dôchodkového a fondu zamestnanosti. Neviete koľko € vychádza tento odvod z max. VZ? Predpokladám že brutálne moc. Osobne si myslím, že je tento návrh totálne šialený. Ako chcú vziať dávku ľuďom, ktorí tam za dlhé obdobie naskladali veľa peňazí???