Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aninka666
27. sep 2011

@gapa veľmi pekne dakujemmmm

bobocka
27. sep 2011

@bapi1 19%???? 😲 😲 😲 😲 😲 co sa zblaznili???? teraz platime 4%z vymeriavacieho(ci nie?)- skoro 50eur mesacne a to potom akoze z mojho vymeriavacieho zakladu budem platit cez 200euri? 😲 toto hadam prejst nemoze.vsak to kto by si to uz len potom dovolil? 😕

domeli
27. sep 2011

@gapa dík, tak to je kámoška jedna z tých, ktoré sa, žiaľ, prepočítali... Ale ďakujem za upresnenie. Všetko dobré prajem.

ivuss01
27. sep 2011

@bobocka 200eur si povedala podla mna malo, pretoze ak sa budeme musiet pripostit z viacerych balikoch, ta nas podla mna caka viac ako tato suma, a najdi si tam na boku dobrovolne poistena osoba :
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

bapi1
27. sep 2011

@bobocka teraz sa platí 4,4 % z VZ. Neviem koľko sa bude platiť na maximum, nakoľko neviem aký bude VZ (či ostane tých 1116,75 Euro alebo sa zvýši/zníži, i keď znížiť asi nie). Sleduj buď toto fórum alebo iné stránky - zatiaľ ešte nič nie je schválené.

bobocka
27. sep 2011

@ivuss01 ved pisem,ze cez 200euri.inak nechapem,ze ako to bude v mojom pripade,kedze ja som poistena od 1.8 a teda by sa mi nemala pol polroka siahat na moj zaklad a na nic.a ak sa daco k 1.1 zmeni,tak neviem ci aj mna sa to este bude tykat ci ako.nervy mam z toho,lebo konecne existuje dora vec a aj to menia.vsetko menia 😠
@bapi1 ja viem,ze nic schvalene nie je,no ked je to uz avizovane,tak to asi aj realne bude.aj ked dost dobre nechapem ako to ma poistencovi ako jedincovi pomoct.akym zazrakom ma on najst penize na mesacne splatky a ako ma byt toto dobrovolne poistenie pre neho lepsim?vsak ak vyjde suma aka ma vyjst,tak si to bezna slovac nedovoli.vsetci sa poodhlasuju a nakoniec z toho len fiasko bude.ja platim skoro 50euri mesacne a veru to na domacom rozpocte citim.200euri a viac nenaskrabem co by co bolo. a vobec pri odvadzani takej vsokej sumy mam pocit,ze to absolutne pre poistenca vyhodne nie je. 🙄 jasne,ze bude zalezat do vysky vz a jasne,ze to navysenie mesacnej splatky musi byt niecim pozitivnym podlozene,inak by to iste nepreslo,len fakt o tom mam mizive info a co viem sa mi zatial nepaci.no neostane nam nic ine len cakat a dufat,ze v konecnom dosledku to az take zle nebude.
inak kedy sa dozvieme ako asi pripravovana zmena zakona vyzera? da sa to uz teraz niekde pozriet,ci je to stale len v priprave a uvidi sa.uz maju len 3 mesiace a teda uz nejake konkretnosti musia byt zname a nie len samotne percentualne navysenie mesacnej splatky,ci? 😕

bapi1
27. sep 2011

@bobocka pozri si par stranok dozadu,dievcata tu o tom popisali dost,aj linky tam su ak by si sa chcela pozriet coho sa zmena bude tykat. Bude to "zaujimave" a nie pre vsetkych dostupne (napr. zamestnanych sa to uz tykat nebude)

sashabb
27. sep 2011

najhoršia je nevedomosť! Si zoberte, že naozaj prejde daný zákon a DNP sa ku koncu roka zruší. Tým pádom napr. ja budem teraz zbytočne platiť tieto ostávajúce 3mesiace. Teraz váham - premýšlam či rušiť či nie, nakoľko by som ušetrila 150€ 😒
DNP si platím 1,5roka a všeky peniaze výjdu nazmar. Ako-keby som ich vyhodila do smetí 😠

oskvarkaa
27. sep 2011

@sashabb to si podla mna nemozu dovolit spravit ze by to bolo uplne nanic to co si platime.. aj ja sa na to spolieham.. takze pozityvne myslenie.. 🙂

sashabb
27. sep 2011

@oskvarkaa tak prezentujú ochrannú dobu 8 mesiacov, no osobne tehu niesom, na PN sa nechystám čiže moje peniaze budu asi naozaj "vyhodené" 😖

oskvarkaa
27. sep 2011

@sashabb no ja tiez zatial tehu niesom a tiez niesom z tych co sa na PN zvyknu chystat dopredu, ako si o nas asi mysli ten kto navrhol tu novelu... ale teda tehu si planujem.. ale to neznamena ze sa podari a platim si od zaciatku juna takze tiez nic moc.. ale stare verim ze sa im zasvieti v makoviciach a odstupia si z toho kabla co si na nom stoja...

darinkazv
27. sep 2011

@sashabb ale tebe by malo platiť to ochranné obdobie, či ako to nazývajú. proste ženy, čo ku koncu roka budú mať splnených 270dní a porodia do konca augusta, tak budú mať ešte nárok čerpať materskú aj z dnp. ešte ak plánujete už tehu, tak by si to stihla, ak by si otehu do konca novembra.

oskvarkaa
27. sep 2011

@darinkazv no hej ale to nieje take jednoduche si poruct ze clovek otehotnie do konkretneho casu.... radsej to mohli osetrit aby sa to nedalo zneuzivat a nie vyriesit to zrusenim.. ach jo...

cigaretka5
27. sep 2011

@jajuuus dobre ti tety poradili, i ked nie je celkom jasne ako to buduci rok bude, ale podla pravneho poriadku SR, ak zacnes tento rok je pre teba zakon tohto roku platny az do ukoncenia

cigaretka5
27. sep 2011

@oskvarkaa
@sashabb baby hlavne ziadnu paniku, ak ste v systeme ze ste si DNP platili cely tento rok, tak vam pojde aj do VZ zakladu pre matersku ci PN. Podla mna netreba panikarit uvidime ako to bude. V kazdom pripade sa neoplati teraz s DNP zacinat

darinkazv
27. sep 2011

@oskvarkaa tak mne sa to náhodou tak podarilo 😀 ale tak ja viem, že to proste nie je jednoduché. ale podariť sa môže. a pre nich je zrušenie to najlepšie riešenie. oni nehľadia na ľudí, ale na svoje vrecká. bohužiaľ 😒

oskvarkaa
27. sep 2011

@darinkazv no ved to a budu v navrhoch davat komenty ze aby nevznikali "spekulacie na materskych"... ako by som nebodaj este chcela zarabat na tom ze idem porodit 3 kilove dieta len tak dobrovolne kedy mi este hrozi ze ohrozim svoje zdravie nehovoriac o tom ze mi hrozi ze ma vyhodia lebo som uz pre zamestnavatela nelukrativna a moje vydavky mi urcite nestupnu len o sumu minimalnej materskej... ale chlapom sa lahko navrhuje... 😕 ... este som nevidela niekoho normalneho kto si z rodenia deti robi zarobkovu cinnost

darinkazv
27. sep 2011

@oskvarkaa oni si kakajú do úst. ani nie pred rokom sám mihál vyhlásil, že je to úplne legálne, že si ženy doplácajú dnp aj popri zamestnaní, že si chcú zvýšiť materskú. že je logickké, keď viac platíš, tak viac dostaneš. že prečo by si mamičky nemohli takto pomôcť. neprešiel ani celý rok a už je obrat vo vyjadreniach o 100% 😠

oskvarkaa
27. sep 2011

@darinkazv ved ale ja to stale nechapem ze o co im ide ved niekto si spravi fiktivny prijem a dostane tie prachy a mi co si to chceme slusne pekne naplanovat.. ved kua to uz aj stat preca vie ze si to asi neplatim koli tomu ze chcem aby sa mal nas stat lepsie ale preto ze ak by nieco tak nech nemam holi rit.. s malinkym dietatkom na krku... podporuje to zodpovednost planovane rodicovstvo.. stat si vie tiez predbezme predstavit ake ho cakaju vydavky uz dopredu lebo vie ze sa chystam ist na matersku.. kua ale nie oni to radsej zrusia aby nemuseli riesit spekulantov co si to neplatia a den pred PN sa idu prihlasit (ked uz maju splnenu podmienku) a potom su rok akoze chori..kde podaktori maju aj znamich ze im nechodia kontroli a ktovie co robia popri tom... fuj ako ze hanba im ze si nechcu namahat trochu tie svoje mozgove blany.. za tie peniaze co maju na vyplatnej paske by sa vari trochu aj patrilo...

odyseana
27. sep 2011

baby, poradte prosim, kopirujem este raz...mam v tom uz poriadny zmatok 😒
V auguste mi pani v socpoist povedala, ze zmeny budu vediet ku koncu novembra..ja som szco, platim si poistenie + doplacam DNP do maxima aby som dosiahla lepsiu matersku. Citam tu rozne diskusie aj ohladom ochrannej lehoty do augusta a zmeny na prelome roka, no odhlaska a spatna prihlaska v mojom pripade nie je mozna (26.tt).
teda DNP: v r. 2010 -09.08.2010-25.10.2010 - 78 dni, v r.2011-11.02.-07.03.2011 - 25 dni, 02.09.-..stav trva, T.P.-26.04.2012. Vopred dakujem

elinocka
27. sep 2011

@gapa prosim ta o radu: otec je zivnostnik, odvody si plati z min.mzdy, asi 3 roky si plati aj DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu.Uvazuje, ze si DNP zrusi. Chcem sa opytat, ako to je keby si DNP zrusil...je tam nejaka ochranna doba v ktorej by mal PN platenu aj z DNP?pocula som, ze teraz si 2 roky nemusi platit a keby isiel na PN, tak by ju mal platenu aj DNP.Je to tak?A potom by sa po 2 rokoch prihlasil opat. Vopred dakujem za radu.

milena35
27. sep 2011

podla toho,co som citala v navrhu tejto novely...tam chce mihal zaviest 19% zo sumy,ktoru platite.z vz...nie z vymeriavacieho zakladu...nuz a chcu presadit,aby sa platil cely balik alebo kombinacia poistenia...nemocenske este trebars s nezamestnaneckym....to podla mna prejde....a k zruseniu si myslim nedojde...to sa neda...bude to podla mna plati az od novych zmluv po novom roku...robia vsetko preto,aby si ludia nezakladali nove poistenia...teraz

gapa
27. sep 2011

@elinocka
ak ukončí dnp, tak v prípade, že nastúpi na pn do 7dní od ukončenia sa mu bude rátať nemocneské akoby na pn nastúpil posledný den trvania dnp. Ak platil dnp vkuse aspon 270dní, tak ak po odhlásení vznikne pn do cca 460teho dna a prihlási sa na dnp nanovo pred vznikom pn (prip. teraz je možné aj v ten istý den ako vznikne pn), tak mu vznikne nárok na nemocnské z dnp z aktuálneho minima (to je asi viac, ako v prvom prípade).

No podstatné je, ako to bude v novom zákone.
Inak podla návrhu povinne nempoisteným szčo zanikne povinné nem.poistenie dnom 31.12.2011 a malo by im ostať platiť len povinné dôch.poistenie szčo. tj. potom bude aj z povinného NP szčo plynúť tiež len 7dnová ochr.lehota.
tj. ak by schválili čo navrhujú a on najneskôr 7.1.2012 nastúpi na pn (ak by mu dnp a aj povinné np szčo zaniklo 31.12), tak bude mať nárok z oboch nem.poistení.

gapa
27. sep 2011

@sevzuz
ak splnaš 270dní ale nesplnaaš 26týž od posl. prihlásenia, tak ti nemocenské z dnp budú vyplácať z minima odo dna vzniku pn.

a ty čerpáš RD alebo pracuješ a máš vym.základ??? to je podstatné!
V prvom prípade, ak čerpáš RD nemáš v zamestnaní žiadny vym.základ (je jedno čo je uvedené na aktuálnom výmere), tj. nevzniká ti preplatok v soc.poistovni (lebo vym.základ je v zam. 0eur, lebo počas RD za teba zamestnávatel žiadne nem.poistenie neplatí). Ak však riadne pracuješ, či čerpáš riadnu dovolenku, tak vym.základ v zamestnaní máš, tj. vzniká ti preplatok v soc.poistnovni a môžeš požiadať o jeho vrátenie.

dada2007
27. sep 2011

ahoj @gapa reagujem na tvoj posledný príspevok, to znamená, že keď nám zrušia 31/12/(ak to schvália) DNP a ja nastúpim 5/1/12 na PN, tak mi uznajú PN? Mám splnených 270 dní...platím si z maxima...

gapa
27. sep 2011

@bobocka
bohužial, nikto nevieme, ako to dopadne, tj. musíš sa rozhodnúť sama. Ak schvália čo navrhujú a ak tomu dobre rozumiem, vzhladom na to, že ty si povinne d ôch.poistená štátom ako osoba riadne sa strajjúca o dieťa do 6rokov, mala by si mať možnosť si paltiť DNP + DPvN za 6% taxu.
Ale bude záležať, čo presne schvália. Ak to čo navrhujú a ty si sa prihlásila 1.8. (nesplníš do konca roku 26týž a v návrhu som žiadne prechodné ustanovenie týkajúce sa rátania 26týž. nenašla), tak bude záležať, či budeš tehotná do 8tt. alebo viac, podla toho by sa do nástupu na md stíhalo nanovo 26týž. od 1.1.2012.

no opakujem, uvidíme, aká bude finálna verzia zákona.

gapa
27. sep 2011

@dada2007
ak nebudeš tehotná a tvoje dnp trvalo pred ukončením aspon 7dní, tak platí ochranná lehota 7dní. Ak máš splnených 270dní, zaplatíš všetko dlžné postné do 8.1. (možno 9.1.) a nevznikne ti do vzniku pn nové nem.poistenie, tak nárok vznikne.
či už z toho maxima, ak máš splnených do 31.12.2011 26týž. od posledného prihlásenia a v rozhod. období si paltila z maxima resp. iného vym.základu v rozhod.období, príp. z minima, ak 26týž. nestíhaš.

dada2007
27. sep 2011

@gapa nie som tehu, som poistená skoro dva roky, takže splnených v kuse 26tt aj 270 dní, nie som tam dlžná, neplánujem nové nem. poistenie....takže by to vyšlo....dííííííííík moc 😉

gapa
27. sep 2011

@dada2007
ak platíš bez odhlásenia dva roky, tak tvoje rozhod. obdobie by mal byť rok 2010 (resp. obdobie od prihlsáenia v r.2010 do 31.12.2010).
a podstatné je zaplatiť poistné aj za dec. 2011 do toho 8.1.2012, ak zaplatíš až napr. 10.1., a dlh bude 5eur alebo viac, tak nárok nevznikne