Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pamaja
29. okt 2011

Momentalne som na MD - matersku som nepoberala, nakolko som nemala na nu narok, nepracovala som, bola som studentkou denneho studia na VS. DNP som si neplatila. Planujeme druhe babatko - chcela by som otehotniet do roka a mat max. vysku materskej davky. Od 1.11. 2011 si idem platit DNP, z min. vymeriavacieho zakladu. 1. variant - budem si platit z min vymeriavacieho zakladu 12 tyzdnov a 4 dni = 88 dni, potom to zrusim a ked otehotniem tak si z max. vymeriavacieho zakladu zaplatim 26 tyzdnov, tj. 182 dni, pricom sa prihlasim na DNP do 8 tt. Podmienka platenia DNP 270 dni, tj. 88 plus 182 bude splnena. Budem za takejto situacie dostavat max. vysku materskej davky (otazka). 2. variant - mozem na matersku dovolenku nastupit az v den porodu (otazka). Platila by som si cca 7 tyzdnov DNP z min VZ, a ked by som otehotnela, prihlasila by som sa na DNP do 8 tt na 6 tyzdnov z min VZ, dohlasila by som sa a nasledne prihlasila na 26 tyzdnov z max VZ. Samozrejme v tych dnoch resp. tyzdnoch by som si nechala nejaku rezervu. Chcem sa opytat, ci mozem postupovat ako vo variante 1 a ci je mozne postupovat aj ako vo variante 2. Dakujem za odpoved

katka9900
30. okt 2011

@pamaja najlepšie by bolo postupovať podľa prvého variantu a prihlásiť sa na max. VZ do 6tt;) áno, ak by si splnila podmienku platenia spolu min. 270 dní, mala by si nárok na max. materskú.Nárok máš teda na 271. deň. Na materskú nemôžeš nastúpiť v deň pôrodu, zo zákona je min. 6 týždňov pred pôrodom, takže podľa 2. variantu postupovať nemôžeš;)

pamaja
30. okt 2011

@katka9900 dakujem za odpoved 😉 , totiz niektore mamicky v mojom okoli pracovali takmer do porodu, na matersku isli tesne pred, ale to im asi doktor musel uviest do tlaciva na md iny termin porodu.

amouramour
30. okt 2011

@pamaja inak ja by som si nechala aj nejaky cas a nesla na maximum...vies moze sa stat bozechran hocico a mozes porodit skor, mat to vypocitane presne na den je troska risk...takze ratat mozno s mesiacom plus,minus vo vypoctoch...

pamaja
30. okt 2011

@amouramour ano, urcite si necham rezervu, len som chcela vediet, ci ju moj postup spravny. Tu viete viac ako v socialnej poistovni, resp. tam sa tvaria, ze nic nevedia, aby nepomohli. A co by sa stalo, ak by som nahodou nedajboze predcasne porodila. Totiz to neviem. Priklad - ak si zaplatim 5 mesiacov DNP z min VZ, tj cca 150 dni, zrusim to a o 2 mesiace otehotniem, zistim to v 7 tt, prihlasim sa v 8 tt, budem to chciet platit 26 tyzdnov z max VZ, porodim v 37 tt, tu by to malo byt ok, ale co ak porodim v 33 tt. Tu to asi nestimhnem platit 26 t. Radsej ani na to nemysliet, ale co v tom pripade. Asi by bolo lepsie zaplatit si to po otehotneni cim najskor, ak to zistim, a potom ist na matersku 8 t pred porodom. Uvazujem spravne (otazka) Dakujem za odpoved

katka9900
30. okt 2011

@pamaja no veru, radsej na to ani nemysliet, ze by si nestihla 26. tyzdnov platenia, pretoze aj keby si platila tych 5 mesiacov, prerusila a potom nestihla platit celych 26.tyzdnov, tak nemas narok na matersku...takze robit tehotensky test cim skor a rychlo sa prihlasit na max VZ;)

jahody11
31. okt 2011

ahoj, chcela by som sa opytat, ked si platim DNP a chcem ist na OČR-ku, možem byť na nej len 10 dní aby mi ju zaplatili a potom ju prerusit a znova pokracovat 10 dní? alebo možem naraz byt doma s malou 20 dni? zistili nam mononukleozu a vyzerá to tak, že budeme dlhšie marodit ☹

mariynka
31. okt 2011

kocky, prosim vas,tak ako to vyzera???zrusia to DNP alebo nie???ja to platim od juna.. tak verim, ze mi to neprepadne.. 😒 😒 😒

lubka_cmuk
31. okt 2011

Ahojte poradí mi niekto? Ak som DNP počas MD to znamená pol roka ? čo znamená že ak prejdem na RD treba DNP zrušiť????
Momentálne som na RD čo znamená že majú právo vymáhať odo mna DNP ??? Poradte volala som na socialku a jedna pani mi povedala že donesťe potvrdenie o RD a ked ma prepojili dalšia tvrdí že musím zaplatiť každý mesiac od kedy som na RD...

bapi1
31. okt 2011

@lubka_cmuk odo dna ako prejdes na rd,treba zacat platit-ak chces pokracovat,ak pokracovat nechces,tak zrusit,ale ak uz si na rd a nezrusila si dnp-tak tie dni treba doplatit.

nikinka1111
31. okt 2011

baby, zrušia či nezrušia DNP? sledujete to? ja mám taký problém, že snažíme sa o bábo a pravdepodobne od 1,1,2011 budem nezamestnaná. ak zostanem tehotná v 2011 a DNP si založím až v 2012 padá mi ochranná lehota 8 mesiacov. ak si ho založím teraz, budú mi tie mesiace k niečomu???

bubinko83
31. okt 2011

@nikinka1111 "je to vo hviezdach,je to vo hviezdach ................" 😀 😀 😀 Toto nikto netuši ,musime čakat 😉

maskaa
31. okt 2011

baby, prosim vas o radu... DNP si doplacam od oktobra roku 2010 do max VZ - zbytok plati zamestnavatel... priblizne o 2, 3 tyzdne nastupujem na matersku... problem je v tom, ze od septembra mi zvysili plat o par eur, cim mi suma presahuje max VZ... dozvedela som sa to min. tyzden, ked som dostala do ruk papier, v ktorom mi to oznamuju z podniku... cize september, oktober mam uz presah... prosim vas o radu... nebude tento presah nejako vadit pri vypocte mojej materskej? pocula som nieco take, ze ak to presiahne co i len 1 euro, tak mi vypocitaju len minimalnu matersku, to by ma velmi stvalo, ked si to platim uz rok... alebo akym sposobom to mam vyriesit, ked odhlasit a nanovo prihlasit sa uz teraz nemozem na novy VZ, lebo som tesne pred nastupom na matersku...a neviem, ci sa to da nejako znizit bez toho aby som nepobabrala do terminu tych 26 tyzdnov... alebo staci nejako poziadat o preplatok, ktory mi tam vznikol? myslim, ze by to bolo najlepsie znizit si plabu na aktualny VZ, len neviem fakt, ci to nebude problem tak tesne pred materskou... dakujem za kazdu vasu radu, lebo v poistovni mi nevedia poradit nic ☹

sympa1
31. okt 2011

@maskaa podla mna to vobec nevadi ked prevysujes..je to prakticky len preplatok NADsumu a to by ti mali vratit v preplatku. ziadne katastrofy ze zato ti vyrataju z minima nehrozia.. 😀 to by uz bala co za blbost 😀 . ja som si celych 27 tyzdnov platila viac ako som mala...ze "pre istotu" ..a na konci mi to vsetko vratili co som preplatila

elian
31. okt 2011

chcem sa spýtať, či správne rozumiem jednej veci ohľadom "rozhodujúceho obdobia"..........tak platim si DNP z maxima od augusta 2011.......ak budem mať pôrod v roku 2012, tak potom mojim rozhodujúcim obdobím pre výšku materského bude obdobie od augusta do konca decembra 2011, DNP z maxima mi potom stačí zaplatiť ešte za január ( 6 mesiacov DNP) a potom si dám zmenu na DNP z minima až do pôrodu, samozrejme splním aj podmienku 270 dní DNP. Bude sa mi výška materskej rátať z maxima, z toho rozhodujúceho obdobia z minulého roka??? Rozumiem tomu správne ?????
Odvolávam sa na dokument http://moje.hnonline.sk/node/4697 konkrétne na :

3. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba
Ak dobrovoľne nemocensky postenej osobe, ktorá získa do pôrodu 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP), vzniklo DNP

a) v roku, ktorý predchádza roku vzniku nároku na materské a trvalo nepretržite 26 týždňov do vzniku nároku na materské, potom rozhodujúcim obdobím bude obdobie od vzniku (DNP) do konca predchádzajúceho kalendárneho roka

Príklad 8. Dobrovoľne poistená osoba, ktorá má lekárom určený pôrod v septembri 2011 zrušila DNP 15.decembra a od 16.decembri 2010 sa opätovne dobrovoľne nemocensky poistila. Do termínu vzniku nároku na materské získa z nového poisteného vzťahu viac ako 26 týždňov DNP a preto rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu bude obdobie od 16.do 31.decembra. Ak si táto osoba zníži poistné v júni 2011 ostane to bez dôsledku na výšku poistného Skôr tak nemôže urobiť, pretože zmena vymeriavacieho základu je prípustná až po uplynutí 6 mesiacov od ostatnej zmeny.

maskaa
31. okt 2011

@sympa1 fuuuha, tak to mi odlahlo, jedna moja znama mi povedala, ze jej tak vypocitali minimalnu PN, koli tomu, ze mala presah 😒

mima595
31. okt 2011

@maskaa - kvoli presahu jej urcite nevyratali minimalnu PN, tak bol skor problem inde.....skor v rozhodujucom obdobi.......napr. že sa nanovo prihlasila na DNP od 12/2010, prave aj v tom mesiaci jej zvysili plat alebo jej dali odmeny, tym padom sa jej do DNP ratalo len minimum....a ked isla na PN v r. 2011, rozhodujucim obdobim bol pre DNP r. 2010....

mima595
31. okt 2011

@maskaa - a tebe budu vyplacat DNP z rozh. obdobia 2010, a v to co si platila v r. 2011 si vyziadas ako preplatok spat, alebo napr. nemusis zaplatit poslednu splatku....

chod sa spytat do SP, že by si mala preplatok, kolko ti bude treba este uhradit....

maskaa
31. okt 2011

@mima595 a v mojom pripade mi vyjde max materska, ked si platim od oktobra 2010 a ak porodim koncom roka? hoci termin mam 3. januara, ale moze sa stat, ze to bude skor... bude pre mna rozhodujuce obdobie rok 2010, alebo 2011? uz som z toho popletena, mrzelo by ma to, ked si platim uz rok 😒

maskaa
31. okt 2011

@mima595 cize tym padom mi nevyjde max materska ☹ tak to somm zbytocne platila cely tento rok, lebo v roku 2010 mam len 3 esiace od oktobra zaplatene ☹

pamaja
31. okt 2011

Ahojte sikulky, chcem sa opytat, ak splnim podmienku platenia DNP 270 dni a manzel, resp. moja mamina bude chora, mozem na neho dostavat OCR a on-ona sucasne bude dostavat PN, alebo mozeme dostavat len jednu davku. Dakujem

darinkazv
31. okt 2011

@nikinka1111
dnes na JOJke v novinách o 12tej zaznela "super" inormácia, že Daňovo odvodová reforma ešte nie je zo stola. že je "v šuflíku" a stačí to vytiahnuť a bude sa to riešiť. takže asi tak. radosť bola veru predčasná čo sa týka toho, že keď padla vláda, tak tým padla aj táto reforma. ☹

mima595
31. okt 2011

@maskaa - ak nastupis na matersku v r. 2011, rozhodujucim bdobim je rok 2010...ale nevadi, že si si platila iba od oktobra...tam nie je podmienka platenia cely rok....dolezite je, aby ti sucet DNP / co si platila v r. 2010/ a hrubej mzdy daval maximum...pravdepodobne asi nedosiahnes maximum...ale budes vedla neho dost blizko, rozdiel možno bude 10E, ak ti tie sucty davalai maximum....ale tako nadialku tazko radit, o by si musela dat vsetky informacie a ja už neviem presne, ako sa rata materske z PP

zuzmor002
31. okt 2011

@maskaa Neblázni, to sa Ti počíta za predchádzajúci kalendárny rok materská od zamestnávateľa, z DNP to je zvlášť, takže ak si platíš od októbra 2010, tak to je v pohode. Inak, ja som na tom podobne ako Ty! 🙂

delideli
31. okt 2011

ahojte baby, chcem sa opytat, ci tych 270 dni musi byt suvisle alebo moze tam byt aj prerusenie?

olinka166
31. okt 2011

@delideli môže byť aj prerušene ale len v posledných dvoch rokoch do pôrodu

kaaaty
31. okt 2011

@deninka14
@zuzmor002 Ahojte baby ja viem ze to este nevychadza tých 270dní ale ja som volala na sociálnu poisťovňu a pani mi povedala že mi tam môže zarátať ešte poistenie klasické zo zamestnania, ktoré som si platila pred uzatvorením DNP. Tiež som s toho trošku mimo ale ona mi to takto povedala a tiež povedala že mám poprostiť dr nech mi vypise pn ale s rovnakým dátumom ako tú ktorú som dala do roboty (len to musím stihut dať na sociálu do 3.11) ak to dovtedy nestihnem mam PNku zrušiť a začať novú.

fifalco
31. okt 2011

baby, neviete náhodou mi podať dôveryhodnú info...skončila mi materská, idem na rodičovskú, som dnp...keby som šla na pn počas rodičovskej, môžem čerpať z dnp? ak ma vypíše lekár?
dík

kaaaty
31. okt 2011

Baby no tak teraz som volala do soc poi znovu a povedala mi z narok asi nemám, ale dala mi ešte kontakt na nejakú pani ktorá je vraj odbornik v tejto problematike ale tá tam dnes nie je 😒

kaaaty
31. okt 2011

@fifalco ahoj podla mna si musiš už začať DPN aj platiť a môžeš čerpať. Ale je to len môj názor. Skús zavolať na sociálnu poisťovňu.