Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
4. nov 2009

Zuzana.k - Zrušiť si nemôžeš, len si zníziť (odhlásiť sa a znovu prihlásiť s iným VZ). Najvyšší VZ je 1084,55 eur a najnižší je 295,5 eur. Na tvojom mieste by som si aj tak teraz neznižovala VZ, pretože potom ti budú materskú počítať z nového VZ, ktorým by podľa tvojich slov malo byť minimum. Oni ti nebudú brať do úvahy, že ty si doteraz platila z maxima. Vždy sa berie do úvahy nová prihláška - nový VZ. A na tvojom mieste by som to nerušila, lebo počas materskej si oslobodená od platenia a DNP môžeš využívať pri PN, OČR. A potom sa rozhodni ako chceš, buď to zruš, alebo prejdi na min.VZ.

zajacik...
4. nov 2009

Sasettka, Siouxie dakujem za blahozelanie k tehu, dufam ze to potiahneme do uspesneho konca 😵 K tomu vasmu DNP, praveze nestaci zvysit VZ na maximum, aj to sa da zmenit len po polroku. Prave najdolezitejsie je to odhlasenie a nanovo prihlasenie!!! Dolezite je to kvoli tomu, ze pri odhlaseni a novom prihlaseni sa vam bude menit rozhodujuce obdobie na vypocet materskej. Keby ste si teraz stale platili z minima a niekedy buduci rok by ste si to len zvysili na maximum a aj buduci rok by ste nastupili na matersku, tak by vam to nic nepomohlo, lebo rozhodujucim obdobim pre vypocet by bol pre vas rok 2009, teda by vam vysla minimalna materska, hoci by ste si v r.2010 platili z maxima. Ale kedze sa odhlasite a nanovo prihlasite, rozhodujucim obdobim pre vypocet vysky materskej sa stane obdobie od vzniku noveho DNP do konca roka, a v tom obdobi by ste si platili z maxima, cize aj materska by bola maximalna. Este raz si pozrite ten link od p. Mihala (teraz vyssie ho tu dala nikiarudi), on tam velmi dobre opisuje co je rozhodujucim obdobim pre vypocet. Ja mam tiez vsetky informacie o DNP len od neho, tiez som tomu zo zaciatku nechapala, ale ked si to budete citat dookola, budete klast doraz na kazde jedno slovo, tak to pochopite 🙂

zuzana.k
4. nov 2009

Dakujem Standa 😵 , tak si ma ukludnila. necham to teda tak.

zajacik...
4. nov 2009

Asan pochopila si to velmi dobre 😉

siouxie
4. nov 2009

zajacik, ešte raz veľmi pekne ďakujem. Ja som to aj pochopila, ale zdá sa mi to pekne choré. Ja viem, že to netreba riešiť, ale na jednej strane 270 dní, 26 týždňov a čo ja viem čo ešte, platím ako vadná dva roky (pre istotu) a potom vlastne musím prerušiť a znova začať.
Štve ma, že si to možno budem platiť zbytočne z maxima, ale čo už. 😒

zajacik...
4. nov 2009

Nanabc vyssi rodicovsky nedostanes, ten je rovnaky a DNP nema vplyv na vysku rodicovskeho, ma vplyv len na nemocenske davky - teda OCR, materske a PN. Co sa tyka naroku na nemocensku davku - matersku, musis byt nemocensky poistena min. 270 za posledne 2 roky pred nasupom na matersku, teda ak by si nastupila na MD v oktobri 2010, tak musis byt nemocensky poistena min. 270 dni v obdobi od okt. 2008-okt.2010. Co sa tyka nem. poistenia, je viac sposobov ako byt nemocensky poistena, bud akozamestnanec, alebo SZCO, alebo dobrovolne nem. poistena. Ak mas viac nem. poisteni sucasne (napr. ako zamestnanec aj DNP), tak sice dostanes jednu davku (zlozenu z 2 casti, teda z kazdeho poistenia), ale narok na davku sa ti pocita z kazdeho poistenia samostatne. Teda ak chces poberat matersku z NP ako zamestnanec, musis byt nem. poistena akozamestnanec minimalne 270 dni za posledne 2 roky, ak chces poberat davku aj z DNP, musis byt aj poistena na DNP tych 270 dni za posledne 2 roky...

siouxie
4. nov 2009

zajačik, vieš veľmi dobre vysvetľovať 😀 😀

sasettka
4. nov 2009

zajacik, dakujeeeeeeeeeeeem! odhlasit, prihlasit, uz chapem 😀 heh, to bude asi tym, ze ja som si pana Mihala precitala /zatial/ iba raz 😅
siouxie, veru, trosku chore, ale co narobime 🙂))

siouxie
4. nov 2009

tak si držme palce, aby sme to neplatili zbytočne 😀 😀 😵 😵 😵

avila
4. nov 2009

Ahojky zajacik, sice sa posudzuje kazde nemocenske zvlast, ale oba dohromady nesmu presiahnut tych 1000 - neviem kolko Eur, nie? Teda vlastne, materska ma strop a ten nie je mozne prekrocit. Spravne to chapem...?

mima595
4. nov 2009

merisa - ale ak ti voje DNP trva od 1.5.2009 a predtym si ine nemala, tak k novembru 2009 nesplnas podmienku platenia DNP 270 dni a preto ti ziadnu PN z DNP neuznaju - teda nepreplatia.

Pre DNP platia stale 2 základné podmienky:
1. musí trvať min. 270 dní, aby ti vobec uznali nárok
2. a aby sa ti pocitalo z aktualneho VZ, z ktorého si platis, tak aktuálne DNP musí trvať min. 26 tyzdnov, inak ti davku vypocitaju z minina, aj ked si platis z maxima.

zajacik...
4. nov 2009

Avila spravne to chapes, minimum je 295,5 € a maximum je tusim 1084€ (alebo 1085, neviem presne, nechce sa mi to teraz hladat). Teda ak sa prihlasujes na DNP a si popri tom zamestnana, tak si pre DNP zvolis VZ = (max. VZ minus VZ zo zam.), ale nesmie byt nizsi nez tych 295,5 🙂

asan
4. nov 2009

Standa82 a Zajacik, ďakujem, ste zlaté, že ste mi poradili. Hneď zajtra bežím odhlásiť a pozajtra prihlásiť. Ono sa to asi nedá naraz, však? A ešte jedna otázočka. Ak by som si teraz našla zamestnanie a budem si platiť max. DNP a to sa dá upraviť až po 6 mesiacoch, nebudem to potom preplácať?

standa82
4. nov 2009

Asan - ak budú tie panie ústretové v SP, tak sa to dá aj v jeden deň, len na odhlášku napíšeš zajtrajší dátum a na prihlášku pozajtrajší - aby si nemusela chodiť dva dni. Záleží na dohode. Ak by si sa zamestnala, tak sa odhlásiš a zase prihlásiš z menším VZ, ktorý vypočítaš ako rozdiel DNP 1084,55 - VZ zamestnanie a rozdiel bude tvoj VZ pre nové DNP.

zajacik...
4. nov 2009

Asan presne ako ti napisala Standa, lenze davaj pozor, aby si nebola tehotna uz v case, ked si najdes nove zamestnanie, resp. ked budes sa po najdeni noveho zamestnania odhlasovat a nanovo prihlasovat na DNP. Pretoze to by si musela urobit najneskor do 8tt, aby si stihla splnit aj tu podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia. Lebo ak by si ju nesplnila, tak hoci si si stale platila z maxima, tak by ti pocitali matersku z DNP z min. VZ. Proste tych 26 tyzdnov musis splnat, aby ti vyplacali matersku z maxima.

nawal
4. nov 2009

Caute, mohol by mi niekto poradit 😎 😎
Planujeme dalsie baby,ale az na leto 😝 a chcela by som vediet ako je to s tou vyssou materskou a ci mam na nu narok.
na slovensku som naposledy pracovala v roku 2004 a odvtedy som v Anglicku. Tu som robila rok a potom sa mi narodili dcerky.
Musim si osobne podat formular na soc. poistovni? moze to niekto robit namiesto mna v mojom mene?
dakujem 😵

standa82
5. nov 2009

Nárok na materskú, máš pokiaľ si ju dostávala aj pri poslednom dieťatku. Ak ti teda trvá TPP. Ak nemáš TPP, si nezamestnaná a neplatíš na Slovensku ani DNP, nárok na materskú ti nevznikne. Ak v posledných dvoch rokoch si nebola pred pôrodom(plánovaným) si nebola nemoc.poistená, tvojomm prípade teda DNP, nárok na materskú nemáš. Musela by si sa teda DNP z max.VZ a splniť 270 dní nemoc. poistenia do nástupu na materskú. Čiže napr. : K 9.11.2009 sa pôjdeš prihlásiť na DNP z VZ 1084,55 eur (mes.poplatok je 47,70 eur). Toto nemoc.poistenie budeš platiť 270 dní/cca.9 mesiacov. V 9. - poslednom mesiaci nastúpiš na materskú, nárok na ňu ti vznikne lebo si sa DNP a splnila si 270 dní.
Formulár si môžeš stiahnuť s internetu, alebo ti ho niekto môže ísť zobrať, vypíšeš si ho, podpíše sa a niekto ho za teba môže odniesť, nemusíš to byť ty.

snezka11
5. nov 2009

ahojte, chcela by som vas poprosit o radu.
Platila som si dobr.nemoc. positenie z maxima nárok na nemoc. davku mi vznika 7.12.2009.a od vtedy plánujem PN a potom aj na budúci rok
chcem sa opytat to ak si v januari zmenim VZ na min. z čoho sa mi budú počítať dávky v r. 2010.
dakujem za odpoved

barbarka
5. nov 2009

ahojte. potrebovala by som poradit 😉 dpn si platim od polky dec.2008 v tom case som este pracovala, takze som doplacala akoby som mala plat 30000, v juni mi skoncil pp na dobu urcitu, tak som si zvysila dpn na max. moznu, od aprila som pn a koncom oktobra som nastupila na matersku. z coho sa mi bude vypocitavat materska a kolko to asi bude . potrebujem to vediet lebo mame vysoku hypoteku a mm chce zmenit zamestnanie tak ci mozeme ist do toho rizika. dakujem za vase nazory

nawal
5. nov 2009

Standa82 dakujem, ja som zo slovenska nedostavala matersku, len rod. prispevok tych 164€ alebo tak nejak 😀
Takze keby som sa prihlasila na DNP v januari tak do septembra si platim maximum a potom si musim poziadat o znizenie? A po porode sa ako nahlasi? Alebo ako budem dokladovat ze som porodila? Lebo rodny list dlho trva dokial sa vybavy. Ci aj spetne doplacaju, trebars takych 5 mesiacov? 🙂

standa82
5. nov 2009

Presne podrobnosti si musíš zistiť. Prene ako je to keď je žena v zahraničí neviem. No ale RO je pre teba rok 2009, keby si išla na mD v roku 2010. Ak pôjdeš na MD v roku 2011, tak RO je rok 2010. Takže podľa toho je potrebné sa prihlásiť na DNP. AK pôjdeš na MD v roku 2010, potom sa choď prihlásiť už tento mesiac z max.VZ. Lekár ťa vypíše na MD, prinesieš papier do SP a oni ti vyrátajú materskú. Po materskej prejdeš automaticky na rodičovský, no už je potrebné na prihlásenie sa doniesť aj RL dieťaťa. Čiže do SP nepotrebuješ RL dieťaťa, lebo pôjdeš na MD skôr ( 6-8 týžd.pred pôrodom) ako sa dieťa narodí. No len ti treba zistiť ako je to v prípade, keď žiješ v zahraničí.
Nemusíš si od nástupu na MD požiadať o zníženie, počas MD si oslobodená od platenia. Po ukončení MD a nástupe na RD, si buď znížiš na minim. alebo zrušíš DNP.

standa82
5. nov 2009

Barbarka - Materská by sa ti mala počítať od poslednej zmeny - teda z max.VZ ( lenže aj to som si nie istá, lebo každá zmena/zvýš,.zníž. VZ sa musí platiť 26 týždňov a ty si išla na pn a následne na MD skôr ako uplynulo 26 týždňov od poslednej zmeny). Takže RO je pre teba rok 2008, čiže tebe budú počítať materskú zo zamestnania za rok 2008 a z DNP z min. roku, myslím si - pretože si ešte v ochrannej lehote.

barbarka
5. nov 2009

standa a z toho dnp sa to bude pocitat ako ked som zacala v decembri? to sa prirata k tomu co som robila alebo sa to pocita zvlast? ja som z tychto veci jelen

barbarka
5. nov 2009

este doplnim ze som pracovala iba od septembra, teda neviem ci to nieco znamena, predtym som bola na vš

standa82
5. nov 2009

Pracovať si začala od septembra 2008 a do júna 2009. Takže podmienku 270 dní splnenú máš. Z toho dnp sa ti bude počítať od decembra. Lenže myslím, ak sa nemýlim, že by ti MD mali rátať z poslednej zmeny, teda z max.VZ. Lenže tú zmenu si neplatíš 26 týždňov. KAždá zmena sa musí platiť minim.26 týždňov pokiaľ máš splnených 270 dní nemoc,.poistenia a to máš, keďže si bola zamestnaná. Tak sa môže stať že ti to nakoniec budú počítať len min.mzdy, lebo si nesplnila podmienku platenia 26 týždňov.
Skús si prečítať na www.porada.sk, kolonka drak - je tam od p.Mihála 6 dielov ohľadom materskej a dnp. Sú tam uvedené aj príklady.

standa82
5. nov 2009

Barbarka skús si pizrieť v téme rodič.príspevok na str.31 link od p.Mihála. je to video.

snezka11
5. nov 2009

ahoj tak poradí mi niekto???? 😢

barbarka
5. nov 2009

dakujem vam 🙂

standa82
5. nov 2009

Snezka, zrejme z nového VZ.

snezka11
5. nov 2009

dakujem