Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nienna
25. nov 2013

@zalka no je to tak, že som poistená v luxembursku a tým pádom nemôžem byť DNP na slovensku ☹ takže na materskú môžem zabudnúť, škoda

zalka
25. nov 2013

@nienna kokos to je sila ... fakt ... rýchlo ti odpísali ... :(

nienna
25. nov 2013

@zalka volala som tam, preto tak rýchlo. ach jaj, som sklamaná

zalka
25. nov 2013

@nienna ja by som radšej napísala, co je psáno to je dáno ... vyskúšaj ešte napísať...

nienna
25. nov 2013

@zalka jediná možnosť by bola zamestnať sa alebo byť SZČO vďaka čomu by som už nebola nezaopatrený člen rodiny a nepatrila by som pod manželovo poistenie....ale to už nestíham, kedže som asi v 5tt......no čo už, možno sa pôjdem ešte osobne popýtať, ale je to tak písané aj v zákone.

zalka
25. nov 2013

@nienna hm... to by šlo, živnosť za 5 eurový kolok vybavíš na počkanie .. čiže ak dnes pôjdeš na živnostenský a otvoríš si živnosť .. tak potom by si sa mohla poistiť stále stíhaš do 6t .. a ked budeš na PN tak odvody do ZP neplatíš ... ak na PN nebudeš tak odvody do ZP sú 55,02 eur ... ved ti dali perfektný návod 🙂

nienna
25. nov 2013

@zalka 😀 to vážne? moje nervy, že by som si len tak založila živnosť a nebudem ju ani využívať a ked mi skončí materská tak ju zruším? myslíš, že treba si aj vybrať činnosť, v akej budem podnikať?

zalka
25. nov 2013

@nienna http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&sub... vyber si nejakú z nich a vybavené, ... 1 živnosť je jeden 5 eurový kolok. Potom vybavíš ZP , DU, ... fakt robia to na počkanie ... 🙂 zrušiš ju hej po MD napr. a nezabudni podať DP typ B .. aj ked len nulové ... 🙂

nienna
25. nov 2013

@zalka fúha, len aby som si tým neskomplikovala život, kedže ja o podnikaní neviem absolútne nič a už duplom nie o všelijakých papierovačkách okolo toho....myslíš, že len to daňové priznanie by som musela podať? a nevadí že vlastne nič nezarobím, kedže to v skutočnosti nebudem robiť?

zalka
25. nov 2013

@nienna ale neskomplikuješ .. a DP neni problém ... spravíš ho nulové .. no a v skutočnosti budeš predsa na PN takže nebudeš mať čo robiť .. počas PN ... neboj sa toho ...

nienna
25. nov 2013

@zalka bože 😀 vživote by ma toto nenapadlo, ha len aby mi zase v SP nepovedali, že ked budem szčo tak si nemôžem platiť DNP

zalka
25. nov 2013

@nienna no to nemôžu 🙂

ssuekk
27. nov 2013

zenusky pomozte.bola som dnp minuly rok tych 270 dni z max zakladu a teraz tohto roku 27 tyzdnov tiez z maxima.momentalne som na rodicovskej a nie som dnp.ak nastupim na marodku z akeho zakladu sa mi bude pocitat,popripade co urobit aby som z maxima dostala nemocenku davku.dakujem

zalka
27. nov 2013

@ssuekk každá PN z DNP po prihlásení sa bude vypočítaná z minima , z inej sumy sa platí až PN ktorá vznikne po 26t od poistenia.

mariro
27. nov 2013

@zalka ahoj prosim o tvoj nazor,DNP si platim nepretrzite od roku 2010,cerpala som aj PN aj MD 2x a momentalne som na PN,stale z maxima.Uvazujem ze ak v roku 2014 v januari spravim zmenu na min.,tak ak by som cerpala nejake davky v roku 2014 boli by z maxima a platby by boli z minima? Ci budu robit nejaky prepocet tym,ze je tam zmena,nie nove DNP?Dakujem.

zalka
27. nov 2013

@mariro ak si mala nejaký VZ v roku 2013 tj. aspon pár dní si zaplatila z maxima tento rok ... a od 1.1.14 zmeníš DNP na minimum ... tak budeš platiť minimum ale každá PN čo začne v roku 14 bude rátaná z VZ roku 2013 čiže z maxima .
Ak si nič tento rok neplatila tak ukonč túto PN čo máš napr. 30.12. aby si aspon 1-2 dni zaplatila aby ti mali z čoho rátať prípadné PN v roku 2014

mariro
27. nov 2013

@zalka mam zaplatene v auguste 2013 ...3 dni z maxima 🙂

mariro
27. nov 2013

@zalka cisto teoreticky ak by som mala DNP v roku 2014 este z maxima povedzme do juna a potom spravim zmenu na minimum,potom cisto teoreticky v roku 2015 by sa ako pocitala nemocenska davka?

barushka2
27. nov 2013

Ahojte nemám čas si to tu čítať, tak radšej píšem, teraz som na materskej a chcem sa spýtať keby som chcela ísť hneď na materskú a mať deti po sebe ale nemala by som potom materskú ako je to po novom koľko by som si musela platiť dobrovoľné poistenie keby som chcela dostávať materskú 600 eur. A treba si platiť 270 dní ano? ďakujem

zalka
27. nov 2013

@mariro ako priemer .. ale do priemeru by šlo len to čo by si zaplatila .. čiže ak by si zaplatila 3 dni z max a zvyšok z minima tak MD v roku 2015 by bola minimálna ...
@barushka2 a platila si niekedy DNP? a si na MD alebo na RD? a ked si platila DNP kedy ti zaniklo? A akú máš hrubú mzdu v zamestnaní?

barushka2
27. nov 2013

@zalka platila som si ešte pred tehu a aj som z neho poberala okolo 600 eur, ešte som vtedy dokázala využiť starý zákon keď sa platilo 4% teraz viem že sa neplatí len nemocenské ale aj dôchodkové.... a iné dokopy, čo vychádza aj cez 100 eur. teraz som na materskej, ale nechcem mať veĺký rozdiel vekový medzi detičkami a prácu nemám, že by som po materskej mala hneď niekam ísť, tak preto rozmýšlam zasa nad dobrovoĺným p. aby som mala zasa peknú materskú počas tých 8 mes.

zalka
27. nov 2013

@barushka2 nenapísala si dátum ... bez toho ti neviem odpísať ...

mariro
27. nov 2013

@zalka cize len so skutocnych platieb odvedenych do SP?Nie ze som prihlasena z max alebo z minima?
Takze bud cely rok 2014 este byt z maxima,aby boli davky v 2015 z maxima alebo rovno spravit zmenu v 2014 v januari z minima,kedze na platenie aj s kombinaciou Pn je to vela,kedze priemerom so skutocnych platieb by to aj tak bolo minimalne.Dobre rozumiem?

zalka
27. nov 2013

@mariro áno presne tak aj keby si bola rok 2014 prihlásená z maxima ... napr. 6 mesiacov a z toho by si 5 bola na PN tak by sa ti spriemeroval 1 mesiac platený z maxima s ostatnými platenými z minima a to by moc vysoké číslo nebolo

barushka2
27. nov 2013

@zalka aký dátum malá má teraz 1 rok tak by som to riešila až tak za 2 roky a začala by som si buď hľadať prácu alebo si platiť DP, ja potrebujem vedieť koľko by som si musela platiť z vymeriavacieho základu napr. 1000 eur.

zalka
27. nov 2013

@barushka2 platí sa 33,15% za balík NP a DP
alebo 35,15% z VZ za balík, NP , DP a poistenie v nezamestnanosti ...
o dva roky potrebuješ platiť 270 dní ... nevyužiješ to staré poistenie ..
to sa dá využiť do 15 mesiacov od skončenia ...

barushka2
27. nov 2013

mne staré poistenie skončilo v auguste 2012 čo už aj je 15 mes. tak teda z vymeriavacieho základu 1000 eur by to bolo okolo 350 eur mesačne? a dostávala by som počas 8 mes. tak 700 eur? Fúha to je dosť 300 eur, ďakujem

mariro
27. nov 2013

@zalka ok,to len take teoreticke uvahy...takze je to bezpredmetne tymto smerom.

zalka
27. nov 2013

@barushka2 áno je to už drahé ...

@mariro treba premýšlať ... 🙂

mariro
27. nov 2013

@zalka ale ked zacnem Pn v decembri 2014 a budem PN aj v 2015 nejaky ten mesiac tak stale to bude z maxima podla priemeru z roku 2013,ze ano 🙂