Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
12. apr 2010

bashka,
270dní pred pôrodom platilo aj vtedy, ale asi si bola nem.poistená aj predtým. 26týždnov platí až od 1.1.2009.

mishel87
12. apr 2010

ahojte, poprosila by som vas o radu.
chcela by som si platit DNP ako poistku, ze keby sa nieco nahodou prihodilo, aby sme boli aspon ciastocne kryti. ako to je, mohla by som si zaplatit iba nejake dva-tri mesiace teraz a potom, ked by som zostala tehotna, tak platit dalej, dalo by sa to tak? a aku dlhu pauzu by som mohla mat medzi tymi splatkami? a pocita sa to, tych 9 mesiacov platenia do porodu?

momentalne som na urade prace, ale zacala som pracovat v ramci absolventskej praxe, kde je vyplata do 200 eur a este dostavam od socialnej poistovne davky v hmotnej nudzi, kedze uz nebyvam s rodicmi a este nie sme s mojou polovickou svoji.
to mi bude poistovna vypocitavat aj z tohoto?

velmi pekne dakujem za odpovede 😅

katka888
13. apr 2010

mishel, musis splnit podmienku nemocenskeho poistenia dokopy 270 dni za dva roky spatne od datumu porodu. tzn ak sa teraz poistis na maj + jun , potom to zrusis, tak sa potom musis znovu prihlasit na DNP tak, aby si do nastupu na matersku bola poistena min 26 tyzdnov ALE zaroven spolu s tymto majom a junom musi byt dokopy 270 dni nemocen positenia do porodu. na matersku ides 6 tyzdnov pred predpokl datumom porordu, takze aj tam mas este hypteticky 6 tyzdnov, kedy si nem poistena pred porodom co sa ti zaratava do 270 dni ALE tu treba ratat aj s tym, ze mozes mat porod predcasne. ak by si mala dokopy 269 dni a nie 270 tak smola. preto treba ratat s casovou rezervou, ak by bol porod predcasne. / napr, ja som rodila 7 dni skor, /
nevyznam sa v tom, ze rpacujes vramci absol praxe, platia za teba nemocenske? lebo ak ano, a ak by si skoncila s touto pracou pred otehotnenim, tzn ze by ti skoncilo aj toto nemoc poistenie z tej prace, tak by sa ti to ratalo k tomu dobrovolnemu. ale zase, ak si dobrovolne poistena maj + jun a maj a jun si nemoc poistena aj z prace, tak sa ti to casovo rata ako dva mesiace, nie ako styri / dva z DNP a dva z prace / ak neskonci ta praca , nerata sa ti to do casu k dobrovolnemu ale subezne ako druhe poistenie.
pytaj sa, lebo pisem asi ako tutko... a urcite tu este niekto k tomu nieco doplni

bashka
13. apr 2010

gapa dik, tak to sedi...bola som predtym poistena dost dlho a priratalo sa to, chapem...ale to bolo vtedy ovela jednoduchsie ako teraz. Ved som si to platila len 2,5 mesiaca. Uz som myslela, ze sa pomylili...ci to im by sa stat asi nemohlo 😀

gapa
13. apr 2010

mishel,
súhlasím s katkou, hlevne treba dobre rátať a mať aj rezervu.

absolvenstký prax, tam sa vypláca len nejaká dávka z UPSVaR na základe dohody, nie je to ani zdanitelný príjem a ani sa z neho neplatia poistky. Ale sa čudujem, že ešte popri tom dostávaš aj dávku v hmotnej núdzi. By som povedala, že sa to ako príjem ráta. Ale v dávkach hm.nudzi sa nevyznám.

silvia123
13. apr 2010

Kedy obvykle robia zmeny v sociálnych zákonoch? Počula som, že sa plánuje urobiť niečo s podmienkami DNP, pretože je to pre štát nevýhodné.... Ale nechcem strašiť, len si overiť, či niekto nevie niečo viac 😀 Zrejme keď by k niečomu malo dôjsť bude to až po voľbách, ale radšej sa spýtam...

silvia123
13. apr 2010

...a prečítala som si pár strán dozadu- ste to riešili, takže nikto ešte nevie nič konkrétne... Tak potom nič... keby niečo dajte vedieť a založte novú tému, aby som si to hneď všimla 😀 😀 😀

katka888
13. apr 2010

silvia, kedy sa nasi experti vo vlade rozhodnu robit zmeny, je len a len na nich, tzn ze na to neexistuje nejaky termin. ked pride niekto s nejakym navrhom, tak to " riesia" vtedy. ale do volieb uz nic nestihnu zmenit, takze uvidime co a ako nova vlada. preto by sme my mamicky asi mali zvazit, aku stranu odvolime..

kosta123
13. apr 2010

Baby mam taký problém od 1,maja 2010 budem oficialne nezamestnaná,(mala som pracovný pomer na dobu určitú) na MD nastupujem 18.5,a toho času až do nástupu na MD som na rizikovom doma,dnes som bola na socialnej poistovni a ta pani mi povedala že stačí len doniesť papier od doktora na metersku( to mi je jasne) a zaevidovať sa na úrade práce (len na tých 18 dni sa mi to zdá byť somarina) tak sa pýtam zaevidujú ma na UP aj ked som PN????ďakujem

mishel87
13. apr 2010

ahojte,
dakujem za odpovede, ale mam v tom chaos.
takze mozem si o to podat alebo nie?
ja som este nepracovala, teda iba brigady, ale to sa do toho asi nerata, studujem externe a preto som vlastne na urade prace. skolu koncim buduci rok.

len este je tam mozno aj zadrhel v tom, ze som mala zivnost, ale tu som v juni pozastavila, takze teraz fakt neviem.

dakujem 😀

katulikzlatulik
13. apr 2010

vedeli by ste mi poradit, ked sa chcem doplacat DNP, tak ako si ho mam vypocitat, ked teraz som na RD a moja prva materska bola 14,15898 Eur na 1 den. chcela by som si doplacat DNP, lebo planujeme druhe babo a chcela by som dostavat max. matersku druhu.. som dalej zamestnana... dakujem

katulikzlatulik
13. apr 2010

Chcela by som sa spytat, ze ak si budem platit dobrovolne nemocenske poistenie a splnim podmienku 270 dni, tak budem mat narok aj na zvyseny rodicovsky prispevok v pripade, ze pocas terajsiej rodicovskej dovolenky mi da firma vypoved, lebo firma ide do konkurzu?

katka888
14. apr 2010

ak mas narok na materske, mas narok aj na zvyseny rodicovsky prispevok

ginepra
14. apr 2010

prosim vas, plati zamestnavatel nemocenske aj na rodicovskom prispevku? dakujem

rubinka
14. apr 2010

Inak ešte jedna vec ma zaujíma, všade sa píše že na materskú sa nastupuje 6 tt pred pôrodom a ked ten pôrod príde nečakané skôr? Ako to budem mať s vyplácaním materskej? Neprídem o peniaze?

katka888
14. apr 2010

ginepra, zamestnavatel neplati nemocenske, ked si na RD, na RD mas nemocenske poistenie prerusenie, no pre vypocet materskej sa doba prerusenia nemocenskeho na RD zaratava. hadam som to nepoplietla s tymi vyrazmi.

katka888
14. apr 2010

rubinka, nie, ak porodis skor,materska sa ti normalne vyplaca 28 tyzdnov.

kosta123
14. apr 2010

Mne nikto nevie poradiť? ☹

ginepra
14. apr 2010

dakujem katka

rubinka
14. apr 2010

Inak aký je postup pri vybavovaní materskej?

katka888
14. apr 2010

gynekolog ti da potvrdene tlacivo pre socialku

rubinka
14. apr 2010

Ďakujem za pomoc Katka 🙂

rivatha
14. apr 2010

Ahojte maminky,

ked som teraz na MD a planujem ostat aj na RD, mozem si nieco dobrovolne priplacat, aby som v pripade dalsieho babatka o par rokov mala tu najvyssiu matersku? A pripadne, kolko mam platit zhruba?

Terajsiu matersku nemam najvyssiu, nakolko som sa na to pytala minuly rok v SP asi v 6 tt, a to mi tvrdili, ze si uz do najvyssej priplacat nestihnem. Nie som si ista, ci to vobec bola pravda, v "Mama a ja" sa pisalo tusim, ze sa to da... Bola to pravda? Ale to je vlastne jedno uz 🙂 Hlavne ma teda zaujima, ci mam nieco priplacat teraz niekomu, ked momentalne nepacujem.

No, dufam, ze to nebolo chaoticke 🙂
Dakujem velmi pekne za radu!

katka888
14. apr 2010

ahoj rivatha, teoreticky to bola pravda, kedze do datumu porodu musis mat dobrovolne nemoc poistenie min 270 dni, co by si od 6 tt nestihla. jedine, ak si bola dva roky do zadu od porodu nemoc poistena napr v zamestnani, ktore ti skoncilo.

trva ti stale zamestnanecky pomer? da sa pripoistit k vyssej materskej, len je otazne co bude o par rokov.... staci sa ti doborovolne pripoistit - podla terajsich podmienok, tak, aby si bola dobrovolne poistena min 270 dni do datumu porodu / realneho, nie predpokladaneho / . specificke podmienky su ak si pracovala a prestala, alebo si si platila dobrovolne poistenie a zrusila, tam sa ti to zratava,ale ako vravim, o par rokov nevieme co bude, ci dalsia vlada nieco nezmeni

aj ja pisem chaoticky , hadam tomu trosku rozumies 🙂

rivatha
14. apr 2010

Ahoj, dakujem za odpoved, katka888 🙂

K prvemu odseku. Ano, bola som zamestnana v tom case, ale zamestnanie neskoncilo, TPP trval stale.

Zamestnanecky pomer mi trva doteraz, ano, len som odisla na MD. Nic som si dobrovolne neplatila, kedze mi v SP povedali, ze to "nestiham". Nieco sa ale zaratava aj teraz, ked som stale zamestankyna, nie? Zamestnavatel by mi mal platit nieco predpokladam.

Takze celkovo to chapem tak, ze si nic nemam priplacat zatial, spravne? 😝

katka888
14. apr 2010

teraz nie.
zratavalo by sa ti, ak by ti skoncil PP, potom by si sapripoistila, tak to by sa zratalo. ale ak PP trva, tak sa ti dane obdobue k DNP nepripocita / pripocuitava sa UKONCENE nem poistenie /

rivatha
14. apr 2010

Dikes, katka 😉

stema5
14. apr 2010

ahojte baby chcem sa spytat. dnes som bola v socialnej poistovni , ze sa chcem dobrovolne poistit a tam mi povedali ze to musim iba v meste trvaleho bydliska je to pravda???

cervena_ciapocka
14. apr 2010

ja pridam otazku este k tej predoslej ... Treba to urobit v mieste trvaleho bydliska osobne? Nestaci povedat v praci, oni by zrazali zo mzdy a teda aj vybavyli na soc.poistovni?

mirettim
14. apr 2010

uf..baby..bola som na soc. ze mi to ohladom DNP vysvetlia ale mala som pocit, ze oni sami v tommaju zmetok a pozerali na mna ako keby som chcela od nich bohvie co...doteraz tj. 12. mesiacov som si DNP platila, no bola som na soc. koli tomu, aby mi zvysili vymeriavaci zaklad (kedze pracujem na volnej nohe...niesom zamestnana, platim si celu ciastku 47,70 eur) aby som tomu rozumela..kedy som teraz otehotnela a splnila by som tu podmienku 270 dni..kedze babo by sa narodilo o 9 mesiacov...vysiel by mi max.??? prosim potvrdte mi alebo vyvradte ci tomu dobre rozumiem...dakujem fakt velmi pekne za pomoc... 🙂