Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

stvura
1. jún 2009

Gapa...ja som momentalne od januara na rodicovskej, na materskej som bola od 4.7.2008-15.1.2009. Takze plat mi bezal len do toho 4.7.2008 a to by som potom nemala 270dni poistenie co ziada zakon, nie?
Do zamestnania praveze neplanujem ist a dietatko ak by sa podarilo by vyslo na februar 2010. Takze...porad prosim

kituska78
1. jún 2009

ahojte, neviem mozno sa tu uz popisalo aj o takom pripade ako som ja 😅
nemam cas to vsetko sledovat, ale poprosila by som o radu ohladom DNP: po skonceni bakal.studia som od 6/2007 do 5/2008 bola nezamestanana a od 5/2008 doteraz som na rodicovskej dovolenke.Ako by to bolo s platenim DNP? z akeho vymeriavaceho zakladu atd.??? chcela by som dat poistit od juna, tehotna zatial nie som 😉 dakujeeeeem

stvura
1. jún 2009

Kikuska, mne v socialnej povedali ze maximalny vymeriavaci zaklad z ktoreho budes platit 4percenta je 1003.09eura, takze platit by si mala 40.1236eura mesacne a tym padom sa jedna o sumu 30219Sk z ktorej by ti pri optimalnych podmienkach mali vyplacat 55percent {opt. podmienky znamenaju bez PN}

spanihelka
1. jún 2009

stvura ďakujem veľmi pekne
prosím ťa a nemôžem si dať VZ 1003,09 eur -moj terajší plat, lebo minulý rok som mala nižší, stále pracujem v tej istej firme na tej istej pozícii.
Neviem či tomu dobre rozumiem mám si stanoviť sumu z ktorej budem odvádzať do poisťovne 4,4%, aby som mala lepšiu materskú.
ďakujem za odpoveď

sonicc
1. jún 2009

Ahojte,
uz sme to tu riesili (hlavne s gapou)ze musi byt medzi dnp 6 mesiacov. Zistovala som na socialke ze ako to vlastne beru. A tvrdili mi, ze tych 6 mesiacov plati len pri zmene. Ked prerusis jedno dnp druhe mozes zacat aj na druhy den.... Tak dufam, ze je to skutocne tak

gapa
1. jún 2009

Len trošku poopravím, že DNP sa platí 4,4% z vymer.základu, t.j. t.č. 4,4% maximálne z 1003,09eur = 44,14eur

sonicc, díky 🙂

kituska78
2. jún 2009

dakujem pekne baby, dufam ze nieco vybavim a ze tie "mile tety" budu mat dobry den

gapa
2. jún 2009

aha, tak poopravím seba!!!!!!!!!!!!!!!!!

s tým zaokrúhlovaním to teraz po zmene na euro velmi neovládam. No pozerala som teraz stránku SP a zaokôrúhluje sa odvod na desať eurocentov nadol,

takže 4,4% z 1003,09eur by malo byť 44,10eur

radšej sa ešte spýtaj v SP 😉 (radšej platiť viac, ako mať nedoplatok)

marek
2. jún 2009

Ak sa chcem pripoistiť od 1.6.2009 do kolkých dní treba poslať registračný list?

stvura
2. jún 2009

Super gapa...ako vidim v SP v NZ ani nevedia sumu...to mi totizto nadiktovali oni co som pisala... 😉
Ak mi to dobre vyratali - teda dufam ze hej, tak za posledne dva roky musim mat tych 270 dni. Za rok 2008 mam platene maximum mojim zamestnavatelom, takze este potrebujem platit nejake 3.5mesiaca. Vraj je jedno kedy sa zahlasim, od toho dna to zacina a vzdy je splatnost do 8meho dna.
Marek, mne nedovolili spatne poistenie a to som tam bola dnes...registracny sa vyplna namieste.

rula
2. jún 2009

marek.... ak si chces zacat platit DNP, poistenie zacina dnom podania Registracneho listu fyzickej osoby v Socialnej poistovni. Podat to mozes hocikedy a v ten den podania ti zacne plynut doba poistenia. Platit budes spatne ( v juni len alikvotnu ciastku, tu si musis vypocitat) ale az ked ti pride domov postou pridelene identifikacne cislo ktore sluzi ako variabilny symbol pri platbe. Nezabudni si urobit kopiu RLFO a tu si daj pre istotu potvrdit aby si mala doklad o podani.

gapa
2. jún 2009

stvura,
nerozumiem, čo si písala o tých 3,5mesiacoch a zamestnávatelovi a asi DNP??? Ak sa prihlásiš na dNP, tak po 3,5mesiacoch určite nebudeš mať z DNP nárok na max.nem.dávku.

Splatnosť poistného napr. za 5/09 je do 8.6.09, za 6/09 je do 8.7.09 atd.

gapa
2. jún 2009

marek,
ako píše rula, ak si sa chcela prihlásiť od 1.6.09, tak si mala podať prihlášku najneskôr 1.6.09, .tj. napr. ak prídeš na SP 3.6.09, tak sa môžeš prihlásiť najskôr od 3.6.09, spätne prihlásiť sa nedá. Spätne sa len platí, vždy do 8-meho za predchádzajúci mesiac.

spanihelka
3. jún 2009

Ahojte dievčatá...neviem či som to dobre pochopila...to znamená,že napr. dnes som sa zahlásila (3.6.) a až keď mi domov príde variabilný symbol, až vtedy pôjdem zaplatiť DNP?
Čo by sa stalo..ak by som zostala tento mesiac tehotná??? To by som nemala nárok na DNP??? Ak si busem platiť DNP, tak mi z neho potom vypočítajú 55%?

bashka
3. jún 2009

spanihelka plati sa spatne, ked ti poslu variabilny symbol pojdes zaplatit za jun alikvotnu ciastku, teda nie za cely mesiac, len od 3.6. do 30.6. Zaplatit treba do 8.7. Za jul treba zaplatit do 8.8. atd atd no a keby si otehotnela tento mesiac tak by si mala mat narok na MD z DNP, len neporod moc predcasne, radsej este mesiac pockaj, teda ja by som pockala, pre istotu 😵

spanihelka
3. jún 2009

Ahoj Bashka ďakujem veľmi pekne, si zlatá
prajem ti pekný večer

antoniab
3. jún 2009

ahoj baby mozete mi poradit 😉
pracujem v uk ale rodit chcem doma a nasledne by som chcela poberat doma aj matersku viem ze ak si budem dobrovolne platit tak sa to da ale neviete dokedy to musim vybavit 😒 a musim to vybavit sama nemohlaby to vybavit zamna mamina ak je to do uricteho tt a to najvisie dobrovolne vychadza asi nakolko eur 😅
asi sa moc pytam ale dakujem zaradi 🙂 🙂

janna1983
5. jún 2009

ahojte,
dnes som si bola v SP pre RLFO a mila pani mi vskrtala co mam vstko vyplnit, teraz doma na to pozeram..
a spytala som sa teda ci sa bude max. VZ menit od 1.7. a panicka mi odpovedala ze NIE nebude....

gapa
5. jún 2009

od 1.7.0 sa mení max. VZ podla zákona o SP, tj. podla priem.mzdy za r.2008

pata31
5. jún 2009

Ahoj, Gapa...chcem sa spytat, ze ked som si davala DNP od 15.1., a teraz od jula uz budem mat povinne platenie poistenho, pretoze to je druhy rok, co mam zivnost...len kedze sa moze len raz za pol rok menit vyska poistneho, tak ako to mam spravit? pretoze to vychadza, ze az od 15.7. to budem moct zmenit a nie od 1.7. ... 😕 dakujem vopred za odpoved!

gapa
6. jún 2009

pata,
podaj zmenu v júli, aj tak je platná od 1.8.09. Za júl ti asi vychádza preplatok? No rátaj s tým, že od 1.7.09 sa zvyšuje max.VZ. Potom si môžeš písomne vyžiadať ten preplatok vrátiť. Ale myslím že sa dá zaplatiť hned rozdiel, no praktic.skúsenosť s kombináciou DNP a povinného NP szčo nemám, ale viem že kolegyna sa tak dohodla pri povinnom NP szčo a zamestnaní.

pata31
6. jún 2009

ďakujem, Gapi! 😵

eika.
8. jún 2009

Ahojte!! Viem že to tu bolo už riešené veľa krát ale poprosila by som o radu 😅 . Kedže by sme v blízkej budúcnosti chceli bábo tak mám otázočku. Bohužiaľ zarábam veľmi málo. Mám minimálnu mzdu. Čiže vôbec žiadna sláva. Neviem koľko by som dostávala materskú ale asi veľmi málo. ☹ Chcem sa opýtať ako by som si mohla pomôcť aby som mala väčšiu materskú a ak by som si začala plaťiť DNP koľko by som vlastne platila. Moc moc ďakujem. 🙂

stanusa
10. jún 2009

ahoj Gapka potrebujem radu: platím DNP, ale tento mesiac som mala v robote dobrý príjem a nemocenské z maximálnej sumy...čo mám robiť - zaplatiť aj tak?

spanihelka
10. jún 2009

Ahojte, chcem sa vás opýtyť...dnes mi prišiel variabilný symbol, žiadosť o DNP mám od 3.6. ako si mám vypočítať koľko mám zaplatiť? Alebo to mi oni vypočítajú...presnejšie mám zaplatiť celý mesiac alebo len od 3.6.??? ďakujem

rula
10. jún 2009

spanihelka...... Akú sumu si si napísala v registračnom liste ako vymeriavací zaklad ?

rula
10. jún 2009

spanihelka.... Platí sa zo zákona 4,4% Napr.Ak si si určila VZ 350 € : 100 = 3,5 x 4,4 % = 15,4€ mesačne. Za jún zaplatíš do 8.7. 2009 alikvotnú čiastku . 15,4 : 30 = 0, 513 x 28 dní za jún = 14, 373 €. Ak bude Gapa na nete to skontroluje. Ak máš problém si to podľa tohoto vypočítať, napíš aky si si určila VZ. Vypočitame to to tu. Neboj. 😉

gapa
10. jún 2009

spanihelka,
treba zaplatiť za obdobie od dátumu začiatku poistenia, ktorý si uviedla na prihláške (aj ked píšeš o nejakej žiadosti), takže predpokladám od 3.6.09 do 30.6.09, t.j. ako píše rula za 28dní z 30dní v júny.

Aj ked výpočet sa robí cez vymer.základ, t.j. ak by si mala vZ 350eur, tak sa to robí 350:30x28 no bohužial zaokrúhlovanie v eur si akosi neviem zapamätať, aj ked som ho tu nedávno uviedla a aj na stránkach SP je uvedený.

kisska
10. jún 2009

Ahoj gapi, idem aj ja po radu. Som DNPO od 15.10.2008, zatial trva. V decembri som urobila zmenu VZ z max. na min., ktory platim doteraz. Dnes som nasla //, vychadza mi cca 6-8tt. Cize nastup na MD cca 01/2010 (tesne), co mam urobit, aby som neprisla o max. matersku aj ked naozaj nastupim na MD az v 2010? Nieco sa mi mari o 24tyzdnoch platenia DNPO z max VZ pred nastupom na MD, ale nie som si ista... staci mi zmena VZ alebo musim odhlasit a prihlasit nanovo? Dakujem velmi pekne

kisska
10. jún 2009

jaaaj a zabudla som - nie som zamestnana. PP na dobu urcitu mi skoncil 2 tyzdne po nastupe na prvu matersku.

Ozaj a vies nieco o tom, co sa hovorilo o zruseni DNPO, hlavne pre mamicky, ktore si chcu pomoct s max. materskou? 😒