Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majkamiki
4. jan 2010

cau baby sledujeme vas z manzelkou uz par dní a mal by som jednu prosbu o radu som na ID a caka ma operacia po ktorej budem na PN asi 6m keby som si dal DNP ako by sa mi to ratalo prosim poradte ☹

z.k
4. jan 2010

Ahojte potrebujem poradiť.Od 1.6.2004 som zamestnaná.26.01.2007 som nastúpila na materskú a momentálne som na rodičovskej dovolenke .Môj pracovný pomer trvá.Čakám druhé dieťa termín pôrodu mám 25.03.2010.Platím si DNP od 30.01.2009 z rozdielu max.základu a mojej mzdy kedže by som mala mať nárok na materské kedže moj pravcovný pomer trvá.Chcela by som vedieť dokedy si mám platiť DNP kedže už podmienku 270 dni mam splnenú od konca októbra. Je nutné platiť ho až do nástupu na materskú čo bude vo februári,aby som mala nárok na materskú z obidvoch poistení(zamestnávateľ a DNP)?ďakujem

emia
4. jan 2010

mimkao, ak si sa už stihla dnes odhlasiť a nanovo prihlasiť, že budeš platiť z maxima, ja by som to tiež na tvojom mieste skúsila s tou dr.dohodnúť sa na termííne, ktorý určuje lekár. 😉 Len nesmieš porodiť skôr, ale niečo som čítala, že ak by si žiadala materské odo dňa pôrodu, možno by ti ju priznali ale len na 22 týždňov, inač je materská 28 týždňov, ale to by sisi musela ešte zisťit alebo ak by niekto tuna poradil, či sa to takto dá tak by sa ti to oplatilo platiť z maxima. 😎

emia
4. jan 2010

gallina, prihlas sa čo najskôr, lebo odkedy sa prihlasiš odvtedy platiš. 😒 Ak by si chcela zaplatiť za celý mesiac už sa nedá ☹ , len odo dňa odkedy prideš a podaš príhlašku. 😵 Ak saa prihlasiš zajtra už za celý január platiť nebudeš, vypočítajú ti, podľa toho aký VZ si určiš. 🙄

branki
4. jan 2010

ahojte, potrebovala by som radu. Od januara tohto roku som si zacala platit DNP z max. VZ, keby som otehotnela vo februari tohto roku, popripade neskor, mala by som narok na maximalnu matersku, ci sa materska rata z DNP za predchadzajuci rok? a este k tomu rodicovskemu prispevku- automaticky ked budem dostavat matersku mam po jej skonceni narok na ten zvyseny rodicovsky prispevok? velmi sa nevyznam, tak dakujem za radu

branki
4. jan 2010

este som zabudla napisat, ze som doteraz neplatila ziadne nem.poistenie, kedze som bola student a teraz som nezamestna 😅

emia
4. jan 2010

branki, áno materská sa ti bude rátať z maxim.VZ,od toho roku ale musiš si platiť 270dní, až 271.deň už môžeš nastúpiť na materskú,samozrejme ak si predtým pracovala tak možno už maš aj nejaké dni, ktoré bolo platené nemocenské, ak chceš otehotnieť vo februári tak to v pohode stíhaš. Ak dostaneš materskú maš aj keď minimalnu maš nárok aj na zvyšený rodičovský. 🙂

xpetka1x
4. jan 2010

emia ale ved ty nemusis mat splaatenych 271 dni do nastupu na Md.. do nastupu na md musis mat splnenych 26 tyzdn od pripadneho noveho prihlasenia.. 271 by bolo dobre keby mas v den porodu ak chces poberat matersku..nie ci sa milim??

gapa
4. jan 2010

270dní musí byť do dna pred pôrodom, no lepšie (no nie nevyhnutné) je do nástupu na MD, nie je potom problém s platením DNP. Ak by totiž neuplynulo do nástupu na MD 270dní, tak treba platiť DNP až do dosiahnutia 270teho dna a nárok na materské priznajú až po doručení rodného listu dieťaťa, nie skôr. Mali by však potom spätne zaplatiť aj za obdobie od nástupu na MD.

branki,
ak do nástupu na MD nebudeš mať iné nem.poistenie, len DNP a si prihlásená z maxima a splníš aj 270dní do pôrodu a nebudeš mať nedoplatok v SP, tak bude materské maximálne.

marianinka
4. jan 2010

Gapa,

chcem sa opýtat ak splnam podmienku 270dni a aj 26týždnov a platim si z maxima, a som tehotna, mozem ist na PNku a a uplatnim si ju z DNP ,tak ako sa mi bude ratat???

gapa
4. jan 2010

marianinka,
bude sa rátať z VZ v rozhodujúcom období, t.j. ak si mala v RO len DNP, žiadne iné NP a nemáš nedoplatky, tak z maxima, presne ako som písala vyššie.

dany80
4. jan 2010

Ahojky, možem niektorú poprosiť o radu. Chcem si zvýšit DNP na maximum teraz mam z minima, možem tak urobit doma a poslať zmenu na formulári poštou. Ďakujem

gapa
4. jan 2010

dany,
môžeš, ale nie je to rozumné podávať zmenu. Lepšie je odhláška a nová prihláška.

mirkamurko
5. jan 2010

Ahojte,ja by som sa len chcela informovať,že keď pracujem,či by sa dalo ešte pripoistiť do max.nemocenského poist.alebo akoby sa to dalo,ďakujem,Mirka.

mirkamurko
5. jan 2010

Ahojte,ja by som sa len chcela informovať,že keď pracujem,či by sa dalo ešte pripoistiť do max.nemocenského poist.alebo akoby sa to daloaby som mala potom max.materskú,ďakujem,Mirka.

jozefmihal
5. jan 2010
mirkamurko
5. jan 2010

ďakujem veľmi pekne

jozefmihal
5. jan 2010

pls.

jozefmihal
5. jan 2010

Ozaj baby, aj ja mám jeden problém. Pomôžete?

http://www.referendum2009.sk/subory/peticny-har...

xpetka1x
5. jan 2010

viete mi niekto poradit co sa stane ak sa opozdim s platenim DNP mam zapl teraz 8,1 ale vyplata bude neskor.. bude to vadit

standa82
5. jan 2010

No xpetka1x, platí sa najneskôr do 8.dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Čiže ty máš zapltaiť 8.1. za mesiac december. A kedy by si to chcela zaplatiť? Ak je to nejaké 2-3 dni, nemalo by to vadiť, veď to bude zaplatené.

gallina
5. jan 2010

Ďakujem všetkým za odpovede. 🙂
Chcela by som sa ešte opýtať, ked pôjdem do SP podať prihlášku na DNP, stačí ak to podám v podateľni alebo mám ísť priamo kde to vybavujú. Potom aký je ďašlí postup? Podám prihlášku, dajú mi nejaké číslo účtu a konkrétnu sumu akú mám platiť, alebo mi niečo pošlú poštou domov? Prvá splátka sa platí priamo tam alebo nie?

marianinka
5. jan 2010

dakujem gapa, cize aj moja pnka bude maximalna? dobre to chapem?

gapa
5. jan 2010

marianinka,
aj nemocenské bude max., ak platí, čo som napísala vyššie.

tin007
5. jan 2010

dobry den pan mihal, manzel aj ja sme uz peticiu za vyhlasenie referenda podpisali

dany80
5. jan 2010

Pán Mihál, zoženieme pár podpisov a pošleme poštou 😉

dinka24
5. jan 2010

ahoj, aj ja sa chcem teraz od februara prihlasit na DNP. pls, neviete mi poradit ako to je s pnkou pred materskou, ak budem mat vsetko splnene? to sa mi bude pocitat kolko % zo mzdy a kolko z DNP? vijde mi za PN taka ciastka ako materska? cize tych cca 597 eur?

lubica69
5. jan 2010

pán Mihál ja som už pred časom podpísala aj s mužom u nás v BB v Tescu 😀 😀 😀
ešte som sa chcela opýtať jednu otázočku z príbehu Danky a Janky:
Keby sa Danka po ukončení TPP teda deň po ukončení MD na tých pár dní zamestanala ale v inej firme tiež by sa mala dobre ako Janka???

baskaj
5. jan 2010

ja mám ešte takú základnú otázku -
DNP sa musí platiť min 270 dní pred pôrodom alebo 270 dní pred odchodom na materskú? lebo na nete som našla, že pred pôrodom, ale akosi a mi to nevidí, som si pamätala, že toľko pred odchodom na materskú... či nie?