Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
5. jan 2010

Dinka, na to aby si dostala PN, musíš mať splnených 270 dní aj z DNP. Zo mzdy neviem, ale z DNP je to 55% z VZ.

Baskaj, v DNP musíš mať splnených 270 dní do pôrodu.

baskaj
5. jan 2010

standa - dík!

silviaaigor
5. jan 2010

Ahoj Gapa. Od mája2009 si DNP platím z max. VZ a som zamestnaná od 5.12.2007 a tento rok pôjdem buď na materskú alebo na PN, takže sa to bude počítať z minulého roka. Nieje zbytočné, aby som platila z maxima? Ak to mám zmeniť, tak aký je postup? Znova vopred ďakujem.

mia02
5. jan 2010

gapa,

prosím ťa, ako to bude z DNP ak som zamestnaná od 15.05.2007 , chcela by som sa DNP poistiť teraz v januári ( tehotná zatial nie som, ale plánujeme v najbližších mesiacoch "pracovať" na bábätku) Moje zamestnanie nie je vhodné na prácu počas tehotenstva takže sa plánujem dať na PN. Budem mať aj tak nárok na materskú aj z DNP ?
Oplatí sa mi to vôbec keby som náhodou otehotnela napr. vo februári a na pn sa dám od marca ???

standa82
6. jan 2010

Mia, môžeš sa na DNP prihlásiť z rozdielu VZ. 1084,55 - tvoj VZ v zamestnaní. A potom musíš splniť podmienku nemoc.poistenia 270 dní 2 roky dozadu zo zamestnania a z DNP 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu. No pokiaľ chceš čerpať z DNP PN, musíš splniť 270 dní nemoc.poistenia aby si mala nárok na PN z DNP. Čiže ak sa poistíš na DNP teraz v januári, tak najskôr v októbri (po 270 dňoch) môžeš ísť na PN alebo na MD.
Keby si išla na PN od marca, nebudeš mať nárok na PN z DNP, lebo nebudeš mať splnených 270 dní nemoc.poistenia z DNP.

xpetka1x
7. jan 2010

ahojte baby tak ete raz aby som sa neoklamala ..
Platila som si DNP od 19.10. do 19.11. z VZ 700 19.11. som sa odhlasila a na 23.11 prihlasila z maxima to bol rok 2009 teraz som v tehu od 8.12. termin porodu mam na 14.9. 2010 bude pre mna materska maximalna?

mia02
7. jan 2010

standa82, ďakujem . Ešte otázočka: ten VZ v zamestnaní mi vypočítajú v soc. poisť. alebo zamestnávateľ ? pretože ja mám každý mesiac inú výplatu .
Stačí mi ísť na soc. poisť. a vypísať žiadosť o DNP , nepotrebujem ktomu niečo od zamestnávateľa ???

standa82
7. jan 2010

Mia, VZ ti povie mzdárka v zamestnaní. Pôjdeš do SP, vypítaš si Registračný list FO na DNP a vypíšeš ho. Zamestnávateľ s tým nič nemá. 😉

rajko
7. jan 2010

ahojte, vedel by mi niekdo poradit, resp. odpovedat?
platim si DNP, ako sa potom vyrata vyska materskej dovolenky (samozrejme ratam s tym, ze splnim pozadovanych 270dni- je dolezity termin porodu, alebo nastup na matersku?)
zacala som si platit 4.septembra 2009 a termin porodu mam 4.6.2010
doplacam si rozdiel medzi max vymeriavacim zakladom a odhadovanym prijmom
rata sa materska z max.vymeriavacieho zakladu (1084), alebo je to nejaka kombinacia doby ked som si neplatila DNP + doby odkedy som si zacala platit DNP?

Dakujem za odpoved

domeli
7. jan 2010

ahojte tehulky, mamicky i poradkyne v jednom 🙂
len dnes som sa pridala k vam na forum. Mam zrejme uplne banalnu otazku, ale predsa - odvíja sa výška materského z mnou určeného VZ, alebo ak nedosahuje maximum (tých 47.70 euro z 1084,55) tak sa vypočíta iba z mimimálneho VZ?
Platim si totiž DPN od 1. 8. 2009, vsetky tie zakonom stanovene podmienky by som mala do terminu pôrodu splnit (maj 2010), predtym som bola aj zamestnana (7.11.2005-31.8.2009). Platim si ale z VZ 1000 eur (44 euro) nie z 1084,55, ako je maximalny VZ (tak mi to bolo poradene vtedy ako naj-). Budu mi to teda počítať z tej tisícky? Hm?
Dakujem za odpoved komukolvek z Vas.

xpetka1x
7. jan 2010

ano budu

zrzuska
7. jan 2010

ahojte.
rajko kolko sa plati to DNP?
ja som totizto nikdy nebola zamestnana a z VS sa nam postastilo ze som otehotnela a tak som uz ani nestihla ist do prace. teraz by sme chceli mat za dcerkou druhe babo a myslela som ze ked si toto budem platit mala by som nejaku matersku aj zvyseny rodicovsky prispevok. 😨
dakujem.

domeli
7. jan 2010

Dik este raz a vsetko dobre v tomto rocku 🙂

xpetka1x
7. jan 2010

zrzuska..mozes si platit kolko ces od minyma to je okolo 15eu po mazimum to je 47 eu mesacne

bubik142
7. jan 2010

Ahojte maminky 😉 Prosim vas kto by mi vedel poradit? Platila som si DNP a pol roka so dostavala vyssiu matersku a teraz ma moja dcera uz 10 mesiacov a som PN, aby som dostala vyssi rodicovsky prispevok... Lenze sestricky mi povedali, ze preco chcem vlastne PN a takto si to komplikujem, ze oni hned pisu Dve materske a tym ta mamina dostava peniaze v kuse... Nejako tomu nerozumiem.... Prosim vie mi niekto poradit, aj ked je pre mna uz asi neskoro, ale mozno to vyuzijem pri druhom dietati... A este, ked chcem podat o zvysenie RP co to teraz plati od januera, tak na to potrebujem mat predtym nieco odrobene? Poradi mi niekto? prosim 😉 Vopred veeeeeeeeeelka vdaka 😉

standa82
7. jan 2010

Rajko, 270 dní musíš splniť aj zo zamestnania a aj z DNP a to do pôrodu.
Keďže na MD nastúpiš v toku 2010, RO je rok 2009 a to zo zamestnania budeš mať za celý rok 2009 pravdepod.VZ (keˇže si ešte na RP, predpokladám) a z DNP bude RO od 4.9.2009 do 31.12.2009. To ti spočítajú a vyjde im mateská. Lenže to máš len tak na chlp, držím palce. 😉

bzucica
7. jan 2010

Ahojte dievčatá, potrebujem poradiť:rozhodla som sa dobrovolne pripoistit, ale neviem či to má pre mňa ešte zmysel .Predpokladaný termín pôrodu mám 3.7.2010, takže tých 270 dní určite nesplním.Neviem či sa tie chýbajúce dni dajú doplatiť.Od roku 2005 som stále zamestnaná, takže neviem či sa ajn tieto dni počítajú alebo nie.Prosím poradte mi niekto ako mám postupovať a či to má zmysel a ak áno z akého vymeriavacieho základu si mám dať počítať.Ani netuším aká výška materského mi prislúcha ja sa v tých zákonoch ale vôbec nevyznám...Ďakujem 😉

standa82
7. jan 2010

Bzucica, musíš splniť podmienku 270 dní. Ale to už nestíhaš. Doplatiť sa to nedá. Materskú ti budú počítať z VZ v zamestnaní a to za rok 2009, lebo na MD pôjdeš v roku 2010.

emia
7. jan 2010

bubik 142, ak si poberala materské, to znamená že si bola 270dní dozadu nemoc. positená, tak maš nárok na zvyšený rodičovský p. 😉

jaja64
7. jan 2010

Gapa,
mám otázku, som momentálne na materskej skoro 1,5 roka, a chcela by som vedieť, či je možné získať vyššie materské a ako, ak by som znovu otehotnela. Pred nástupom na materskú som mala odpracovaných skoro 10 rokov a nemocenské poistné som mala riadne platené. No ku dňu nástupu na materskú mi skončil pracovný pomer.

zrzuska
7. jan 2010

baby a tych 270dni to vychadza 9mes? lebo to je potom divne nie? viem ze si to zena musi zacat platit pred otehotnenim. ci?
ozaj a kamoska mi dnes spominala ze to maju predlzit na rok pred porodom to platenie si DNP 😕 o tom nic neviete?

a dakujem za odpovede 😵

jarkas
7. jan 2010

Ahoojte..aj ja by som potrebovala poradit..len neviem, ci tu este niekto diskutuje.. 😕 Takze, prave som na materskej dovolenke...moj syncek ma 1 rok, poberam len rodicovsky prispevok, kedze som predtym nikde nepracovala, pretoze som skoncila vysoku skolu a hned som otehotnela, chodila som len na absolventsku prax (6-mesiacov). Chcela by som vediet, ze keby som si zacala platit DNP, kolko by som musela platit mesacne? a ci by som to este stihla, keby som zistila ze som tehotna napriklad o tyzden 12.1.2010? Nejako tomu nerozumiem??? to akoze musim platit 270 dni pred porodom, alebo pred otehotnenim? Dakujem 🙂

emia
7. jan 2010

zrzuska, ano aspoň mesiac pred otehotnením si môžeš začať platiť, platiš si 9 mesiacovtj.270 dní, zároveň si tehotná a až 271.deň môžeš nastúpiť na materskú dovolenku alebo PN, skôr nie lebo inač nedostaneš nič (materské alebo PN). 😨

emia
7. jan 2010

jarkas, mesačne si môžeš platiť DNP minimum okolo 14 eur a max.47tak nejak. 😒 270 dní musiš platiť do pôrodu, alebo do nástupu na MD. 😵

gapa
7. jan 2010

jaja64,
cez dobrovolné nem.poistenie. Pozri blog p. MIhála.

budik,
nerozumiem, čo mysleli tými dvomi materskými a poberaním vkuse. Ak máš zamstnanie +DNP tak dávajú žiadosti o materské 2x, aby sa poberali z dvoch nem.poistení. Materské sa poberá najdlhšie 37týždnov, pri viacpočetných pôrodoch alebo ak je matka osamelá. Dlhšie určite nie.

Ak by si požiadala o zvýšený RP (na ktorý máš nárok, ked si poberala materské pri tomto dieťaťi), tak ak by si celý kalendárny mesiac poberala nemocenské, tak za daný mesiac nemáš nárok na žiadny RP a treba to oznámiť na UPSVaR.

jaja64
8. jan 2010

Gapa,
mám tomu rozumieť tak, že si mám platiť z vymeriavacieho základu 1084 eur, 4,4 % mesačne, keďže mi už netrvá pracovný pomer, či si môžem odrátať môj plat(v hrubom, v čistom ?) predtým z toho vymeriavacieho základu ? A stačí mi si platiť DNP od toho 6 týždňa tehostenstva, či v mojom prípade sa treba prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením. Prosím poraď mi, nerozumiem tomu. Na tom blogu sa takýto príklad nenachádza, ak chcem ísť z materskej na materskú a predtým, ako som nastúpila na materskú mi skončil prac. pomer. Ďakujem.

gapa
8. jan 2010

jaja,
tebe netrvá žiadne nem.poistenie ani prac.pomer, tak si prípad, ako vysokoškoláčka alebo nezamestnaná

gapa
8. jan 2010

http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske...

pre nárokna materské sa ti ráta aj obdobie trvania PP, ale to už nebude spadať do obdobia dvoch rokov pred pôrodom, takže musíš mať nanovo 270dní NP, t.j. prihlásiť sa v dostatočnom predstihu pred otehotnením.

Treba čítať pozorne a dokola a tiež časti úvodné č.I a II

alda
8. jan 2010

ahojte, potrebujem si ujasnit nejake suvislosti.
Chcem sa aj ja prihlasit ako dobrovolne nemocensky poistena osoba. Momentálne som asi v 6tt, som nepretrzite zamestnana od r. 2004, teda zamestnavatel za mna odvádza nemocenske poistenie. Termin porodu vychadza cisto hypoteticky okolo 2.9.2010. V clanku od pana jozefa mihala sa uvadza, ze ak by som sa na DNP prihlasila az po otehotneni (co je moj pripad), s tym, ze k dobe DNP sa pripocita aj doba predosleho uz ukončeneho nemocenskeho poistenia, prihlasit sa treba najneskor v 8tt. 26 tyzdnov pred nastupom na materske by som mozno splnala, ale splnala by som aj tych 270 dni pred porodom, kedze DNP nebude trvat tolko dni. Zapocita sa mi aj doba, pocas ktorej som si odvadzala nemocenske poistenie prostrednictvom zamestnavatela, kedze moj pracovny pomer stale trva???Ako tomu mam rozumiet?Dakujem za odpoved.

standa82
8. jan 2010

Alda, keďže ti PP trvá, musíš do pôrodu splniť 270 dní nemoc.poistenia aj v DNP. No to nestihneš, lebo už si tehtoná.
Takže sa ti to neoplatí. Budeš mať materskú zo zamestnania.