Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
13. máj 2012

@ronja
Ťažko povedať ako bude s tvojou materskou. PN bude každopádne len z DNP. A materská, napíš dátumy. Kedy máš nástup na materskú, kedy Ti končí DNP podľa starého.

beba35
13. máj 2012

Môžete mi poradiť?
Som nezamestnaná 2 roky, evidovaná na ÚP. Predtým som bola na rodičovskej dovolenke.
Od 30. 12. 2011 si platím DNP z minima t.j. 14,95 €. V najbližších mesiacoch plánujeme bábätko, ak sa podarí.
V prípade ak otehotniem, mám nárok na materskú a v akej výške? Som epiletička - môže ma lekárka vypísať skôr na PN-ku v rámci rizikového tehotenstva? Dostávala by som nemocenskú dávku?
ďakujem.

ronja
13. máj 2012

@zalka DNP mi zanikne 25.10. 2012 , termín pôrodu mám 29.10. 2012 čiže nástup na MD by mal byť ešte počas platenia DNP niekedy okolo cca 12.9. 2012 - tak by som mala dostávať materskú aj z DNP aj od zamestnávateľa či nie??? tak mi bolo povedané na SOc. poisťovni že ked idem na MD ešte počas platenie DNP nie až v ochrannej lehote že budem mať nárok. lebo v ochrannej lehote ak by som nastúpila tak by som nárok nemala kedže by mi vzniklo nové nem. poistenie nástupom na MD u zamestnávatela. Alebo sa mýlili??? Vdaka.....a ked mi skončí DNP 25.10. 2012 tak sa mám prihlásť na nový balíček či už nebude treba a buude mi vyplácaná materská celé to obdobie aj z DNP podla starého?

zalka
13. máj 2012

@ronja
Ano nárok na materskú budeš mať aj z DNP aj zo zamestnania, presne ako píšeš. Ty na materskú nastúpiš z aktívneho poistenia a nie z ochrannej lehoty.
Po skončení DNP vlastne tie posledné dni už nebudeš platiť poistné, lebo poistné neplatíš počas PN ani počas MD, sa netreba hlásiť na balík ... materská bude vyplácaná celé obdobie. Ak by si sa ale prihlásila na balík poistení, tak samozrejme môžeš ( ten pokračujúci si dať je najlepšie ) ale potom po skončení MD treba zrušiť lebo počas RP treba platiť odvody.

ronja
13. máj 2012

Dakujem velmi pekne za rady, si moc zlatá. Prajem všetko dobré. Jana 🙂

zalka
13. máj 2012

@beba35
No ak otehotnieš a budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, tak Ti vznikne nárok na minimálnu materskú cca 220 eur. Ak chceš viac tak trebalo trošku popremýšlať predtým alebo čakať s otehotnením do augusta.
Na PN ťa môže lekárka vypísať. Ale platená bude najskôr po uplynutí 270 dní poistenia teda niekedy okolo 24.9. kedy Ti poistenie DNP zanikne. O tom Ti ale prišiel list zo SP, kedy Ti uplynie 270 dní.
Čiže to zhrniem,
1) ak otehotnieš teraz, tak na platenú PN môžeš ísť až po 24.9.2012, PN bude minimálna cca 180 eur, materská bude minimálna cca 220 eur.
2) ak otehotnieš v auguste, alebo septembri, a najneskôr 6 týžden tehotenstva sa prihlásiš na balík poistenia z maxima, a lekárka ťa vypíše na PN počas celého tehotenstva, tak tvoja PN bude z minima 180 eur ale materská bude z maxima cca 740 eur.

franina
13. máj 2012

dievčatá mam trvalý pracovny pomer, DNP platím odznova od 31.1.2012, ako je to s materskou ked som momentálne PN na rizikovom, keby ma vypisala lekárka este do roboty? bol by nejaký problém s niecím?

zalka
13. máj 2012

@franina
Dala si primálo info,
mala si aj predtým DNP? Ak áno máš splnenú podmienku 270 dní poistenia?

Ak si PN aj z DNP , tak odvody platiť nemusíš . Ak si PN len zo zamestnania, a z DNP nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch tak aj počas PN musíš platiť odvody do SP za DNP.

Na aké problémy sa pýtaš konkretnejšie?

franina
13. máj 2012

@zalka ano mala som aj predtým DNP 30.1. som sa odhlásila a 31.1. som sa prihlásila znova. Som PN aj z DNP.

dakto mi povedal ze keby ma vypisala doktorka naspäť do roboty, ze sa mi zníži materská z DNP alebo mi nebude vyplatená vobec. vlastne otázka je, ked ma doktorka vypise do roboty, ci nieco nestratím, napr.materskú, alebo ja neviem 😕

viem blbo píšem ale vobec sa v tom nevyznám...

zalka
13. máj 2012

@franina
Fakt píšeš no ehm, že sa to ťažko chápe.

Kedy máš dátum nástupu na materskú? Kedy si nastúpila na PN?

franina
13. máj 2012

@zalka na PN som nastúpila 30.4.2012 a na materskú koncom novembra by som mala nastúpiť

zalka
13. máj 2012

@franina
Ak máš problémy, kludne bud na PN až do nástupu na materskú. O nič neprídeš, nič sa ti krátiť nebude. Na materskú nastúpiš z ochrannej lehoty. Potom je dôležité to, aby TI nevzniklo nové poistenie. Teda bud nová práca, alebo nové DNP.
Ak nič z toho nevznikne tak nárok na materskú mať budeš, teda ešte jedna otázka si teraz na rodičovskej dovolenke? Alebo normálne zamestnaná na PN?

franina
13. máj 2012

@zalka som normálne zamestnaná a zo zamestnania som PN. a keby sa doktorka rozhodla ze mozem ist do práce?

zalka
13. máj 2012

@franina
Tak kludne môžeš ísť do práce, ale nezabudni platiť odvody do SP za DNP. Aby si pri ukončení nebola nič dlžná, lebo potom by ti nevyplatili materskú z DNP. Na to pozor.
Ináč ak máš problémy a bola by si až do nástupu na materskú na PN, tak táto PN neovplyvní výšku ani dlžku materskej. A na materskú môžeš nastúpiť z ochrannej lehoty z DNP 6 týždnov pred pôrodom.

franina
13. máj 2012

@zalka Ďakujem ti veeeeeeeeľmi krásne, si super!!!

kviotecek
13. máj 2012

@zalka
ahoj chcela som sa ta opytat o radu som na rodicovskej a asi som tehotna rodicovska mi konci v 24august 2013 a porod bude mozno v januari februari som dobrovolne poistena este podla stareho od februara 2012 ked pojdem k doktorovi a vypise mi tehotensku knizku musim sa niekde nahlasit mam nejaku povinnost?
dakujem al

liz_lemon
14. máj 2012

@kviotecek no, ak si predtym pracovala, a nemas rizikove, tak by si mohla kludne nastupit do prace

silvuskaa
14. máj 2012

Ahojte, mozem vas poprosit o radu....DNP si platim do septembra 2012 a RD mi tiez konci v sept. 2012, kedze sa nam zatial nedari otehotniet, pravdepodobne nastupujem v sept. do prace, ale ja by som chcela teraz vediet ci musim mat odrobene znova 2roky aby som mala vyssiu matersku, alebo ako to je?? dakujem 🙂

beba35
14. máj 2012

@zalka V prvom rade máš môj obdiv, že takto dobre všetko ovládaš.
Prihlasovať sa z maxima už nebudem, urobila som pre svoju nevedomosť chybu - mala som to urobiť na začiatku ešte po starom.
Dobre som ochopila: PN platenú mám až po 270. dni platenia DNP a počkať s otehotnením do augusta. Po skončení DNP, ak budem už tehotná, musím sa prihlásiť a platiť si balík poistenia po novom?
Ak by ma lekárka dala na PN kvôli rizikovému, môže byť do nástupu na materskú? (na rizikové ma už dávnejšie upozornila, že keby budem tehotná, budem viac sledovaná u nej aj neurologa).

Hoci najhlavnejšie je, aby bolo dieťatko zdravé, ale my budúce mamičky kvôli peniažkom musíme rozmýšľať dopredu.

stefi26
14. máj 2012

@zalka ďakujem za odpoveď 🙂 , ale chcela by som ťa poprosiť ešte o jednu radu, lebo mám z toho chaoss - ptp mám 3.12. , DNP mi zanikne 21.10. - není to problém ?, lebo keď pôjdem 6 týžd. pred termínom na materskú, tak to bude 22.10. - 1 deň po zániku DNP - môžem isť aj 8 týžd. pred termínom ? , lebo niekde som sa tu dočítala, že pri DNP sa môže isť len 6 týžd. Prosím ťa poraď mi.

gapa
14. máj 2012

@dadka28
bohužial si nepamätám a ide o detaily. Tj. skončil ti pp počas tehotenstva a si na pn. Ak si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná, tak plynie ochr. lehota dalej pokial ti nevznikne nové nem.poistenie. Tým, že sa zahlásiš na up nové nem.poistenie nevznikne, jedine, že by si sa zamestnala na prac.pomer. Vtedy by záležalo, kolko by trval pred nástupom na md, či by sa materské rátalo z neho (podla teraz účinných zákonov ked by pred materskou trval aspon90dní), inak by sa rátala materská z vym.základov v predch. kal. roku, ak v predch.kalend.roku nemáš žiadny vz, tak z minima.

kviotecek
14. máj 2012

@gapa ahoj chcela som sa ta opytat o radu som na rodicovskej a asi som tehotna rodicovska mi konci v 24august 2013 a porod bude mozno v januari februari som dobrovolne poistena este podla stareho od februara 2012 ked pojdem k doktorovi a vypise mi tehotensku knizku musim sa niekde nahlasit mam nejaku povinnost?
dakujem al

gapa
14. máj 2012

@kviotecek
hlásiť netreba nič, no dobre si prečítaj túto tému, ak čerpáš v zamestnaní RD a chceš mať istotu v nároku na materské aj z dnp (nielen zo zamestnania) tak treba, aby ti trvalo dnp do nástupu na md, tj. podaj si prihlášku na dobrov.dôchodkové + poist.v nezam. najneskôr od posledného dna, kedy ti trvá dnp postarom, aby pokračovalo dnp už v balíka bez prerušenia, tj. aby sa považovalo za nepretržité.
Predpokadám si sa prihlásila nie vo februári ale januári!!!!!! to by bolo inak, ak vo febr.

kviotecek
14. máj 2012

@gapa ahoj nepracujem vyssia materska mi vysla uz aj pri predchadzajucom potom som sa odhlasila v januari a na konci januari znova prihlasila platim tych 52e necelych no a trva mi to 270dni teda do oktobra do roboty nepojdem ostanem na rodicovskej dalej ktora mi bude koncit az dalsi rok v auguste dnp mi skonci v oktobri ale je potom ta 8mesacna ochranna doba nei? tak co mam teraz robit moc som z toho tvojho prispevku nepochopila
ps nepracovala som ani pred prvou materskou pretoze sme prisli zo zahranicia a od vtedy som doma
tak co mam robit aby som mala tu vyssiu matersku ked predpokladany porod je januar februar...

gapa
14. máj 2012

@kviotecek
ak ti netrvá prac.pomer, tak podla zákona nečerpáš RD (aj ked mamičky to tak medzi sebou hovoria, no ak chceš radu, treba to vysvetliť), ty podla zákona len poberáš rodič.príspevok, lebo RD čerpú len mamičky čo majú u zamestnávatela ospravedlnené volno z dôvodu starostlivosti o dieťa.
Ty robiť nemusíš nič, ak nečerpáš RD, len ti po ukončení dnp nesmie vzniknúť nové nem.poistenie, lebo by prestala plynúť ochranná lehota.

kviotecek
14. máj 2012

@gapa aha ano len cerpam ten prispevok to znamena ze ked mi skonci o 270dni DNP tak budem mat narok na tu vyssiu matersku?a nemusim nic robit ani sa prihlasovat dalej len proste pred tym ako ma vypise na matersku pridem na soc a vypocitaju mi ze mi to vyjde?
dakuejm ti velmi pekne za ochotu
al

gapa
14. máj 2012

@kviotecek
áno, v čase ukončenia dnp budeš tehotná, tj. plynie ti 8mesačná ochr lehota, ak ti medzitým nevznikne nové nem.poistenie tak podla terajšieho zákona (a snád nebude v tomto žiadna zmena) ti nárok na materské vznikne presne 6týž. pred očak.termínom pôrodu. Pozor, nie skôr, ani neskôr, presne 6tž. pred.
Ak zákony nezmenia a ty budeš mať naraz dve deti do 3rokov a budeš poberať materské, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť na staršie dieťa od mesiaca, za ktorý už nebudeš poberať rodič.príspevok (musíš na upsvar nahlásiť, že ideš poberať materské, napr. najprv prefotenou žiadosťou o materské, no potom aj rozhod.zo soc.poistovne o priznaní materskej) až do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týždnov. Je to 41eur na mesiac, ale neviem, či to dovtedy nezrušia, kým sa ta to bude týkať. Pozri tému o Záhadnom jednorázovom príspevku...
Tiež si vybav zdr.poistonu potom a po narodení dieťaťa prehlás v socpoostovni starostlivost /teda priihlášku z jedného dieťaťa na mladšie, nech na to neskôr nezabudneš.

jarabica123
14. máj 2012

Ahojte babulky, potrebujem radu, od 19.4.2012 som na materskej, vsetko ohladom DNPO splnam, vysku danej materskej budem dostavat pocas celej materskej alebo len nejaku dobu a potom uz len rodicovsky prispevok??

anjelik007
14. máj 2012

@gapa
@zalka ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Platím si dobrovoľné poistenie, ktoré mi zanikne 28.7.2012, predpokladaný termín pôrodu je 10.9.2012. Momentálne som na rodičovskej a na materskú pôjdem z rodičovskej. Dnes som sa dozvedela, že možno nebudem mať nárok na materskú aj z dobrovolného aj zo zamestnania. Ale len zo zamestnania nakoľko na materskú by som mala nastúpiť v ochrannej lehote.
ďakujem

gapa
14. máj 2012

@anjelik007
pri PTP 10.9.2012 vzniká nárok na materské trvajúceho poistenia v obd. 16.-.30.7.2012, v ochrannej lehote presne 30.7.2012.

tj. nastúp na md ešte počas trvania dnp, tj. najneskôr 28.7.2012 (môžeš aj skôr ako 6týž. pred termnom)
alebo sa prihlás na dôch+poiste. v nezam, najneskôr od 28.7.2012 (ak to je 270ty den) a bude ti dobr.poisteie pokračovať už v balíku ako nepretržité. No to si pred nástuom ešte over, či stáel platí ich postup pri prihlasovaní na poradna@socpoist.sk

alebo ak chceš nástup 6týž. pred, tak sa dohodni s lekárom na ptp 8.9.2012