Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
15. máj 2012

@skrecok
neodpovedala si na otázku, či bol medzi jednou a druhou pn aspon 1den, je to podstatné. Nie je podstatné, že platíš, ked nemáš povinnost, tým ti vzniká v sp len preplatok, no nie je to obdobie s vym.základom.

gapa
15. máj 2012

@m148
dovolenkku si nemusíš vyčerpať pred nástupom na md, môžeš ju čerpať až po ukončení MD alebo až po ukončení RD, neprepadne ti.
Teraz neviem, ako to sa to robí, no viem, že sa dá čerpať PN z dnp a čerpať zároven dovolenka v zamestnaní. Možno budú chcieť potvrdenie zo zamestnania, že čerpáš dovolenku (kvôli tomu, že máš vym.základ a či neporušuješ liečebný režim tým, že pracuješ, nevadí samotné to, že máš vym.základ zo zamestnania).

No skús napísať na poradna@socpoist.sk a spýtať sa, či ti lekár môže ukončiť pn zo zamestnania, aby si mohla čerpať dovolenku a v pn z dnp budeš pokračovať. Alebo proste pokračovať v oboch pn a len požiadaš písomne o čerpanie dovolenky aj počas pn (myslím, aj to je možné, aj ked neštandardné, no bolo by treba to overiť, čo na to mzdárky, resp. tá tvoja).

Ak budeš písať a ti odpíšu, by som bola zvedavá čo ti odpísu zo SP.
@skrecok

zalka
15. máj 2012

@ivkaamajko
Pozri DNP to staré Ti za chvílku zanikne, takže je zbytočné robiť caviky kolo toho. A preplatok v pohode vrátia to sa neboj. Nemôžu si ho nechať.

@andea1903
a čo bolo pred oktobrom? Ak si nemala predtým zamestnanie, tak na PN máš nárok len zo zamestnania. Ak by si otehotnela do ukončenia platenia DNP, tak nárok na materskú by si mala aj zo zamestnania aj z DNP.

zalka
15. máj 2012

@jajabajaja
Vieš čomu nerozumiem? Si si absolútne istá, že lekárka koná správne, že si zákrok na umelé oplodnenie podstúpila neskôr ako Ti zaniklo DNP, a aj tak chceš dokladovať tehotenstvo, ked toto nevzniklo.

A ďalej nerozumiem, ked si už mala To DNP, prečo si sa opätovne ked si zistila že si tehotná neprihlásila opäť na DNP. Fakt nerozumiem.

No podľa mňa Ti nárok na materské z OL nevznikne toto si lekárka nevezme na triko. Ak si teraz založíš balík DNP z minima, tak Ti vznikne nárok na materské z DNP z minima. Podľa mňa iné riešenie nie je.

michaelapillarova
15. máj 2012

Ahojte. Chcem sa spytat DNP si platim od 22.9. 2011 a konci mi v juni, otehotnit sa nam zatial nepodarilo a asi sa nam ani nepodari, chcem sa spytat, ked mi skonci DNP mozem ist na PN, aby som vyuzila tu 7 dnovu ochrannu lehotu? Som na rodicovskom a pracovny pomer mi stale trva. Dakujem

zalka
15. máj 2012

@michaelapillarova
Ano môžeš ísť v OL po skončení DNP na PN.

gapa
15. máj 2012

@jajabajaja
neviem, či sme už nepísali spolu, podla toho údaju 31.9.2011, to už som určite čítala 🙂

veru neviem, čo by som na tvojom mieste spravila. Tvoj pôrod vychádza na 272hý den od ukončenia dnp. Neviem, ako riešia na sp také prípady ako ty. Aj sme to asi z dvomi mamičkami zistovali cez poradnu, no neodpovedali nijako konkrétne, len zákonmi, aj ked sme sa vyslovene pýtali, ako sa zistí, či bola v čase ukončenia tehotná, či podla skutočného pôrodu, či ako. Či sa vyžaduje potvrdenie od lekára.

a to potvrdenie od teba niekto pýtal alebo si sama iniciatívne si si ho žiadala.

ako písala žalka, ak sa prihlásiš na dnp najneskôr v den nástupu na md, tak máš istú materskú z minima z dnp (ak máš splnenú aj podmienku aspon 270dní NP dva roky pred pôrodom).

Predpokladám všetko poistné si uhradila najneskôr do 8.10.2011, ked zaniklo dnp a nie si dlžná. Mala si vysoký vz v r.2010 (ak posledné prihlásenie bolo v r.2010, resp. skôr) alebo v r.2011 (ak posledné prihlásenie na dnp bol v r.2011)????

Neskúšala si sa skontaktovať s pani, čo ti bude rátať materské? ako to bude ona posudzovať, či záleží kolko dní od ukončenia dnp máš termín resp. skutočne porodíš? Ja by som hladala tú pani, čo ta má na starost a podla toho sa zariadila. Povedala by som jej, že termín máš na 272hý den od ukončenia, čo na to ona. Aj ked možno si to ulahčí a povie, že radšej nech sa prihlásiš pred nástupom na md a budeš mať z minima.

nie je to lahké a by ma zaujímalo, čo zistíš a ako to vyriešiš, či sa prihlásiš alebo to riskneš.
Tak nech to vyjde 🙂

nananka
16. máj 2012

@gapa nečítala som to poriadne celé..ale mne vyšlo v deň pôrodu 275 deň platenia poistného, na MD som sa normálne prihlásila ale mi ju neplatili..zaplatili mi ju spätne, po doručení rod. listu dieťaťa...aby mali dôkaz že som splnila tých 270 dní..tiež som to mala ltt.

nananka
16. máj 2012

@zalka a keď budem na PN tak nemusím platiť? musím sa ísť niekde odhlásiť, alebo mi to bude trvať do skončenia PN a potom sa odhlásiť..pýtam sa aby som keď nebudem platiť, nemala nedoplatok

beba35
16. máj 2012

@zalka ešte raz ďakujem

gapa
16. máj 2012

@nananka
teraz neviem, na čo nadväzuješ. 😨 Som pozerala na len pár predchádzajúcich strán a ak som dobre pozerala, nie je tam od teba príspevok a ani v príspevku pre zalka nepíšeš údaje o nem.poistení.

jajabajaja
16. máj 2012

@zalka No prave si tym nie som ista- ako sa to berie- ci som teda uradne tehotna v tom septembri bola alebo nie. Pri normalnom tehotenstve je to zrejme ratane od poslednej MS-teda tych 40 tyzdnov,lebo bezne je len tazke urcit kedy doslo k oplodneniu. Takze podla toho by som teoreticky bola. Ako to beru pri IVF neviem.....Ak od oplodnenia-pride mi to potom nespravodlive....
Asi uz nic nenarobim, uvidim ako to bude....
Kazdopadne dakujem za radu a rychlu odpoved

jajabajaja
16. máj 2012

@gapa Ano, uz sme si pisali. Vtedy som z toho mala chaos. Teraz mam snad o chlp mensi 😉 .
Praveze o tom potvrdeni mi vraveli na infolinke, ked som volalal do BA a spominala mi ho pri poslednej osobnej navsteve SP aj pani, co tam pracuje.
S tym, ze sa mam zmestit porodom do 270 dni som neratala- na infolinke aj na pobocke mi vraveli, ze ich zaujima 8 kalendarnych mesiacov od skoncenia poistenia...
Aj ja to vidim tak, ze to skusim riesit v SP osobne-len dufam, ze si najdu cas. Lebo naposledy ked to tam chcela rozoberat jedna mamicka predo mnou-povedali jej, ze nemaju cas to vysvetlovat- ze to dlho trva......Kazdopadne dam vediet ako som dopadla. Mozno to niekomu pomoze

nananka
16. máj 2012

@gapa chcela som napísať odpoveď pre jajabajaja 🙂 že na soc. poisťovni sa riadia skutočným pôrodom--t.j. že dokladom je rodný list..

skrecok
16. máj 2012

@gapa Prvu PNku som mala od 09.01.2012 do 19.03.2012, cize tam este platila predchadzajuca zmluva ci ako sa to pise. 30.01.2012 som sa na radu SP odhlasila a 31.01.2012 som sa znovu prihlasila, aby som si predlzila DNP este po starom.
19.03.2012 som sla do prace a o tyzden mi vystavili druhu PNku kvoli komplikaciam v tehotenstve, t.j. 26.03.2012 a trva dodnes... Takze rozdiel medzi jednou a druhou PNkou bol tyzden. ☹ Nikto nam nepovedal, ze tym sposobom stratim dost penazi aj ked sme vedeli, ze v praci nevydrzim dlho az do nastupu na MD.

aprilka9
16. máj 2012

ahojte, nemala som čas čítať všetky príspevky, tak to skúsim rovno takto: PROSÍM Vás, viete mi niekto poradiť?
Od augusta minulého roku si platím DNP a 12.5.2012 uplynulo 270 dní od začiatku zmluvy. V zákone som si prečítala, že spadám do výnimky (no veľmi tomu nerozumiem), ktorej sa týka 7 dňová ochranná lehota, počas ktorej ak budem vedená ako PN, tak to je potrebné niekde nahlásiť. Chcela by som sa poradiť komu, do akého termínu a akú dokumentáciu je potrebné odniesť. Momentálne som vedená ako PN (od 16.4.2012) s dôvodu rizikového tehotenstva. Za každú odpoveď budem veľmi vďačná, pekný deň

zuble
16. máj 2012

Baby, ja sa chcem spýtať ohľadom OČR- zatiaľ som tu nič podobne nenašla:
V januári 2012 som sa prihlásila na nové DNP a platím si ho z minima. Zároveň mi zamestnávateľ platí povinné odvody. Chcem Vás poprosiť o radu, či pri OČR mám aj po 01.02.2012 nárok na OČR z oboch poistení, alebo sa to spojí do jedného. Prišlo mi totižto zo SP vyjadrenie (len jeden list) za obe poistenia. Pred 01.02.2012 mi vždy prišiel výmer z každého poistenia zvlášť. Myslela som si, že do 26 týždňov poistenia sa vyplaca na DNP z minima, že mi vyplatia aj ked si z minima platim. Neviem, či som to napisala dostatočne zrozumiteľne. Vopred ďakujem za odpoveďe.

domeli
16. máj 2012

@aprilka9 nakoľko si tehotná (k čomu blahoželám), spadáš nie do 7 dňovej, ale do 8 - mesačnej ochrannej lehoty, počas ktorej si môžeš uplatniť nárok na všetky dávky z DNP - teda PN, OČR aj nárok na materské, čo si budeš uplatňovať presne 6 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu, uvedeným na žiadosti o materské, ktoré Ti vystaví Tvoj gynekológ a ktoré potrebuješ potom zaniesť na SP. Tých 7 dní ochrannej lehoty platí pre netehuľky, ktorým zanikne DNP a do 7 dní nastúpia na PN, tak im ešte PN bude vyplácaná. Keďže Ty si PN už teraz, tak ak budeš aj k dátumu zániku DNP PN, tak zrejme nebudeš potrebovať dokladovať nič. Ale pre istotu: vo všeobecnosti platí teraz, že k tomu, aby bolo PN vyplácaná z DNP aj po jeho zániku je potrebné doniesť na SP doklad od gynekológa o tom, že k dátumu zániku si už tehotná bola. (Čo by ale oni mali vedieť, keďže tam majú Tvoju PN kvôli rizikovému tehotenstvu, ale predsa len - nech to majú zdokladované tak, ako to požadujú).
Ak sa mýlim, doplňte/opravte, maminky-poradkyne 🙂

aprilka9
16. máj 2012

@domeli ĎAKUJEM veľmi pekne 🙂

lucianak
16. máj 2012

@maria.vinea Tak mňa to niekedy poriadne obmedzuje, 2hod. doobeda a 2hod. poobede. Cez týždeň ani nie, ale cez víkend aspoň vypadnúť z domu by som chcela. Ale aj to sa bojím, či niekto nenechá pozdrav zo socky a mám po ptákoch...

gapa
16. máj 2012

@aprilka9
ak ti pn začala pred splnením 270dní z dnp, tak n árok na nemocenské z dnp nemáš. Len ak by pn začala po splení 270dní, tak nárok na nemocnské máš. Ak by vznikla pn do 7dní po ukončení dnp, tak doklad o tehotenstve nepotrebuješ (lebo pre každého platí 7dnová ochranná lehota). No ak by pn vznikla neskôr ako na 7den po ukončení dnp, tak potrebuješ doklad od lekára, že si tehotná a bola si v čase ukončenia dnp, tj. dna 12.5.2012.
Inak, aj ked odovzdávaš pn na sp, diagnoza natejto časti pn nie je, tj. to oni nevidia, s čím si pn.

Podstatné je, ak chceš nárok na materské z dnp, aby ti od ukončenia dnp do nástupu na md nevzniklo nové nem.poistenie (napr. nový prac.pomer), lebo by prestala plynúť ochranná lehota z ukončeného dnp a nárok na materské z dnp by si nemala, ale mala by si ho z nového nem.poistenia. PN nevadí, vtedy nem.poistenie zamestnanca trvá ale nesmieš mať prerušenie nempoistenia, napr. neplatené volno, či očr dlhšiu ako 10kalend.dní.

gapa
16. máj 2012

@nananka
ale ty si úplne iný prípad ako ona. Ona má 270dní splnených v pohode (to bol u teba problém). Ona má problém s ochrannou lehotou, či platí pre nu 8mesačná a teda, či bola v čase ukončenia dnp tehotná, ako sa to dokladuje.

gapa
16. máj 2012

@skrecok
tak fajn, mala si medzi prvou a druhou pn obdobie bez poberania nemocenského, tjo je podstatné pre výpočet materského.

zalka
16. máj 2012

@zuble
Ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch z DNP ( ráta sa aj ukončené zamestnanie ) tak vtedy Ti vyplatia OCR aj z DNP.
Ak si si však len založila DNP v januári a predtým si žiadne DNP nemala, tak nárok na OCR z DNP Ti nevznikol.

emogeon
16. máj 2012

kocky prosim kolko sa plati z maxima DNP a kolko je vyplacana PN pri DNP z minima?...dakujem

zalka
16. máj 2012

@emogeon
Po novom sa platí 35,15% z VZ, takže z max. VZ 1153,50 sa platí cca 405,45 eur. Minimálna PN je cca 180 eur.

emogeon
16. máj 2012

@zalka dakujem za rychlu odpoved 🙂

jajabajaja
16. máj 2012

@gapa No tak nie som o nic mudrejsia....Na Soc. poistovni som odovzdala ziadost o materske a upozornila, ze mi ide aj o ochrannu lehotu. Pani odo mna ziadne potvrdenie nepytala. Ale nedalo mi a spytala som sa, ci ho teda treba alebo nie. Takze vraj ano a vraj mi ho lekarka MUSI dat! Ze doktori len na to nie su zvyknuti, lebo ochranna lehota je pomerne nova....Na otazku ako to teda budu riesit, ci si poziadaju nejaky dokaz od MUDr oni alebo sa mam este angazovat -odpoved znela- "kolegyna to preveri, no pre istotu mi napiste na ziadost Vase telefonne cislo -v pripade potreby Vam zavolame". Na dalsiu otazku Co je to v pripade potreby a ako teda budu postupovat mi odpovedala to iste - len - ze sa to musi preverit.. Tehotenstvo neposudzuju a neriesia- ci 40tt od MS alebo od oplodnenia, podla nich je to plne v kompetencii lekara- vychadzaju z informacii od neho. Cely cas sme sa tocili v kruhu bez normalneho vysvetlenia....
O radu som teda volala do Centra asistovanej reprodukcie, ci by mi pripadne to potvrdenie nedali oni a aku s tym maju skusenost.. Nedali a vraj Soc.poistovnu nema co zaujimat datum ci uz poslednej MS alebo oplodnenia, pretoze v tehotenskom preukaze je napisane v ktorom som tyzdni a vsetko potrebne.
Ked som vsak pani zo Soc. poistovne ponukla tehotensku knizku na prefotenie, len mi odvrkla, ze ta ich nezaujima a ze ved mi vravela, ze kolegyna to posudi! Ako?-to som sa proste nedozvedela.
A potom aby sa z toho obycajny clovek vysomaril....No nic, uz mozem len cakat.

gapa
16. máj 2012

@jajabajaja
uff, tak to som zvedavá. Lebo tiež mám skúsenost, že v určitých prípadoch ich vôbec nezaujíma nejaký fakt, len potvrdenie. Ak by to ozaj chceli, tak možno sa to dá obísť nejakou inou formuláciou, teda napr. že ti dá lekárka potvrdenie o tom, že prvý den poslednej menštruácie, odkedy sa ráta prvý týžden tehotenstva, si mala dna xx.xx.xx, takže v čase ukončenia nem.poistenia, xx.xx.xx, sa ráta ako napr. druhý týžden tehotenstva. Také potvrdenie by ti snád mohla dať (teda naformulovať to tak, aby to boli fakty, to by chcelo sa pohrabať aj v odbornej literatúre, ako to presne formulujú, nech s tým nemá lekárka etické problémy.). By som bola zvedavá, či by im to na SP stačilo.

(a by som si pre seba tú tehot.knižku prfotila, ak by náhodou niečo chceli po pôrode. Lebo si ju v nemocnici nechajú.

zuble
16. máj 2012

@zalka práveže som mala, len už som mala tych 270 dní, tak som si odhlasila a prihlasila nove... neviem ci tam mam telefonovat, alebo co....