Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poppy1
25. okt 2010

@standa82 dakujem pekne 🙂

cicimon
25. okt 2010

@standa82 ved ja ti nic nevycitam, konecne som to pochopila 😀
len je blbe,ze je skupina ludi,ktora tu sumu mat nemoze..

poppy1
25. okt 2010

@standa82 a este by ma zaujimalo, ja som vypisana na PN od 15teho oktobra. kedy mi pride PNka? pride naraz za cely mesiac alebo po castiach? lebo co ak by som napr bola len dva tyzdne PN? A este jednu vec nerozumiem, pani na socilake mi povedala,ze mam este od doktorky priniest ku koncu mesiaca, resp. k zaciatku noveho nejaky papier na peniaze ci co... nevies nahodou co tym myslela? lebo ja iba viem, ze ku koncu meisaca by mi mala dat moja dr. nejake potvrdenie, ze PN trva nadalej aj do buduceho mesiaca... ale neviem o com vravela ta pani na socialke. Bola to taka strasne mlada a ona sama nevedela, co vlastne chce. ked som jej chcela doplatit za tych 14 oktobrovych dni,ked som este na PN nebola, tvrdila mi,ze to ja nic uz platit nemusim!! 😲

standa82
25. okt 2010

@cicimon ....No je to tak ako hovoríš. 😒

@poppy1 ...nemocenskí chodí od 15. dňa v mesiaci do 20., za október by si ju mala dostať okolo toho 16. novembra, ale môže sa aj stať, že ti ju pošlú naraz s novembrovou v decembri. Áno, ku koncu mesiaca si musíš od lekárky, ktorá ťa vypísala na PN priniesť do 3. dňa v nasled.mesiaci prechodku.
Za tých 14 dní musíš ešte zaplatiť.

poppy1
25. okt 2010

@standa82 dakujem a to sa tak vola, ze prechodka? je na to oficialny nazov? aby som vedela, co si mama u doktorky vypytat... 😉

standa82
25. okt 2010

@poppy1 ...áno prechodka, ale to by lekárka mala dať automaticky.

poppy1
25. okt 2010

@standa82 este raz dik moc za rady! 🙂

standa82
25. okt 2010

@poppy1 ..nie je zač 🙂

ingrid16
25. okt 2010

@ejaeja platim si z maxima. 😉

este by som sa chcela opytat. dnes mi lekarka syna vypisala na 10 dni, takze s nim idem na OCR. ako to funguje? musim s nim byt stale doma? celych 10 dni?

ejaeja
25. okt 2010

@ingrid16 očr nieje kontrolovana vypiš si ten papier a podškrtni DNP a odnes ho do SP vyplateny bude mesiac dozadu tak až v novembry keby si dačo nevedela ozvy sa už keby si ty išla na PN tak pozor tam môže prisť kontrola kedy koľvek

ejaeja
25. okt 2010

inga 16 tak mala by si dostať okolo 200 eura neviem koľko je teraz maximum

jasterica25
25. okt 2010

ahojte, chcela by som sa opytat:
momentalne som na MD, platila som si DNP ale narok na MD mi z neho nevznikol, napriek tomu pokracujem dalej v plateni. platim si 21,30 - z rozdielu medzi mojim vymeriavacim zakladom a max. vymeriavacim zakladom. zacala som si platit 5. 2. 2010.
bude mi pocas RD, ak ostanem na OCR s malou, alebo na PN so sebou priznany narok na nemocenske z DNP?
a z akej sumy mi bude davka vyplacana? asi len z toho rozdielu, z ktoreho si platim, vsak?
a este by som sa chcela opytat, ako treba postupovat, ked by som chcela, aby mi bolo platene z max. DVZ?
treba DNP odhlasit a znova prihlasit? alebo len zvysit DVZ??? kedy je to najlepsie urobit? na konci roka?

pegy
25. okt 2010

ahojte, rada by som sa zapojila do diskusie. DNP si platim od novembra 2009, som na rodicovskej dovolenke a pracovny pomer mi stale trva. Som tehotna a termin porodu mam 2.5.2011. Takze materska sa mi bude vypocitavat z roku 2010, chcela by som vediet, ci mam platit v DNP do decembra v plnej vyske a potom od januara to mozem znizit na minimum az do nastupu na MD, alebo to mozem znizit uz po uplynuti 270dni? A este jedna otazka, pokial by som po uplynuti 270dni bola PN, alebo OČR to ma to nejaky vplyv na vypocet materskej? Asi nie? ale pre istotu sa pytam. Dakujem za odpovede.

standa82
25. okt 2010

@jasterica25 ...nevznikol ti nárok, lebo si nesplnila 270 dní poistenia.
Keď splníš dni - niekedy v novembri (nechce sa mi rátať 😀 ), tak budeš mať nárok na OČR a aj na PN. Vyplácané ti bude z VZ z akého si platíš, teda z rozdielu VZ. Ak by si chcela z max.VZ,musela by si si ísť zmeniť VZ na max., no nárok z neho by si mala až po splnení 26 týždňov platenia.

veronkaj
25. okt 2010

ahojte

prosím poradíte mi???
ja som zamestnaniec z hrubou mzdou 550 Eur,
teraz rozmýšlam nad pripositením v sociálke teda maxim. vymer. základ - to čo mi platí zamestnávateľ a to si budem platiť, dnes idem dať prihlášku teda ak stihnem hodiny v sociálke a ten rozdiel budem platiť,

ako dlho ho musím platiť aby mi vznikol tým pádom nárok na vyššiu materskú?? teda napr. ak aj tento mesiac otehotniem tak aj ked pôjdem na materskú tých 6 týždňom pred pôrodom ešte musím platiť? aby to bolo tých 270 dní však??
a to potom budem dostávať od zamestnávateľa z jeho uhrad a potom samostatne z toho čo som si platila???

a nechcú to náhodou zrušiť od 1.1.2011??

ďakujem veľmi pekne

veronkaj
25. okt 2010

a zabudla som prosím ako to je s tými príspevkami pri narodení dieťaťa, všetko musíme kúpiť od znova, kedže moja dcéra má už skoro 15 a manželove deti sú dospelé a hypotéka na krku.

dakujem

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ...rušiť sa zatiaľ nejde nič. Keď sa chceš prihlásiť na DNP, tak ti stačí z rozdielu (1116 mínus tvoj VZ v práci) a výsledok bude VZ v DNP. Z toho sa mesačne platí 4,4%. Paltiť musíš 270 dní a to do dňa pôrodu. Nárok na materskú budeš mať po splnení týchto 270 dní do pôrodu. Dostaneš materskú z DNP a aj zo zamestnania. Keď začneš tento mesiac platiť, najlepšie by bolo otehotnieť až ďalší mesiac, pretože sa môže stať, že porodíš skôr a nebudeš mať nárok na materskú z DNP, pretože si do dňa pôrodu nesplnila 270 dní poistenia.

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ...Príspevok pri narodení dieťaťa je 151,37 eur, príplatok k príspevku dostaneš až keď sa dieťatko dožije 28 dní po predložení dokladu od detského lekára a ten je 678,49 eur. Klasicky rodinné prídavky sú 21,25 eur.

veronkaj
25. okt 2010

@standa82 ďakujem si poklad

takže ak sa teraz poistím tak do pôrodu musím byť poistená aspoň tých 270 dní a aj platiť teda napr. ak tomu dobre chápem tak dnes je 25.10.2010 ak mám plodné dni okolo 8.11.2010 a dieťatko by sa malo narodiť cca 27.7.2011 = tak to by vyšlo na tesnotku dní pretože ak by sa maličké narodila napr. o dva týždne skôr tak už to nestíham, a ked sa nám náhodou zadarí tak mám smolu??

a prosím ako sa vyrátava materská napr. z toho zo zamestn. kde mám 550 v hrubom to bude polovica??

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ...presne, stihneš to len tak tak. Ak porodíš skôr, máš smolu, nesplníš podmienku 270 dní do pôrodu.
Z 550 eur: denný VZ je 18,3 a 55% je 10,08 eur/deň x 30 dní v mesiaci a to je 302,4 eur.

franziska
25. okt 2010

@veronkaj tych 270 dni musis mat k nastupu na matersku t.j. min 6 tyzdnov ale ak si momentalne zamestnana a je platene za teba nemocenske tak si mozes prilepsit dobrovolnym nemocenskym poistenim, ktore ale musi trvat vkuse 26 tyzdnov a mohla by si mat matersku aj 600 eur. Pokial to teda vlada nezmeni,lebo uz aj take nieco padlo.

momentalne je to 55% z hrubej mzdy takze 302,50

standa82
25. okt 2010

@franziska ...tých 270 dní musí byť do dňa pôrodu, nie do nástupu na MD. Do nástupu na MD musí byť splnených 26 týždňov keby si menila VZ, tak z toho nového VZ - toto musí byť do nástupu na MD.
270 dní musí mať v DNP splnených či je zamestnaná alebo nie je. 270 dní v DNP a aj 270 dni v zamestnaní.

franziska
25. okt 2010

@standa82 jaj no vidis, ja som bola ten pripad 26 tyzdnov do nastupu na MD tak som to trochu pomotala, sorry 😉

berus222
25. okt 2010

baby, mne zacalo poistenie platit od 15.10. teraz ho idem prvykrat platit a do symbolu mam dat mesiac, za ktory platim. mam dat este oktober? moj mesiac je od 15.-15.? alebo zaplatim len polovicu a potom november cely?

standa82
25. okt 2010

@franziska ..ja len aby sme boli presné 😉

standa82
25. okt 2010

@berus222 ..áno, platíš len za október, teda za 15 dní do 8.novembra a za celý november do 8.decembra,atď

berus222
25. okt 2010

@standa82 dakujem

standa82
25. okt 2010

@berus222 ..nie je zač 🙂

veronkaj
25. okt 2010

@standa82 a keď si budem takto doplácať materskú tak potom aká je materská tak z maximálnej aspoň budem mať dobrý argument, lebo sa bojíme ako to zvládneme, úver máme ako šlak tak preto chcem to pripoistenie.

si poklad ďakujem

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ...Ak si chceš doplácať do maxima, tak budeš mať aj max.materskú, ktorá je cca.600 eur