Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silviabn
17. okt 2011

@majoslava to Ti už nabehla prvá materská.

majoslava
17. okt 2011

@silviabn asi ano... lebo do 19.9. som bola na PN a od 20.9. som na MD... čakala som že mi príde len PN za tých 19 dní... ale vyplatili mi ako keby som bola celý mesiac na PN a dokonca cca o 20euri viac....

czechzuzanaba
18. okt 2011

Ahojte, mam dotaz ohledne prechodu z rodicovskou na materskou - platim si DNP a nastupuji na materskou 24.10. Planovany datum porodu je 5.12. Dokdy mam platit DNP? Ja myslim, ze do toho 24.10., to znamena, ze v novembri zaplatim jeste pomernou cast za oktober a pak uz neplatim?

magic08
18. okt 2011

@majoslava len pre info... vyplatili ti PN za tych 19 dni, a za zvysne dni v mesiaci ti uz vyplatili pomernu cast MD... preto ti to vyslo viac 😀

majoslava
18. okt 2011

@magic08 aj ja si to myslim... len neviem prečo mi neposlali rozhodnutie 😕

deninka14
18. okt 2011

@czechzuzanaba ahoj, ak ideš poberať materskú zo SR a platíš si DNP tak akonáhle nastúpiš na MD platiť nemusíš...

czechzuzanaba
18. okt 2011

@deninka14 Diky Deninka, ano, ja vsecko na SR 🙂 Takze za ten mesic oktober zaplatim tu pomernou cast v novembri, ze? A to uz mi prijde aj pomerna cast materske v novembri? A rodicovsky mi taky prijde pomerna cast a nebo cely....

toxity
18. okt 2011

Ahojte babenky,viete mi poradit? Po VS som na urade prace. Vo februari som si splnila podmienku 270dni DNP. Som tehotna,tak som si obnovila dnp minuly tyzden-teda v 6tt. Ale mam to take rizikove,tak by som mala byt pn. Dostanem nejaku pn-ku? Od minuleho tyzdna si platim dnp z maxima. Vdaka za radu.

murinko82
18. okt 2011

@ursula5 dakujem uz som bola a zmenu nahlasil zamestnavatel ale mam este otazocku nebude problem ked som si zaplatila splatku este pod starym menom ?

murinko82
18. okt 2011

@oskvarkaa dakujem za radu 🙂

silviabn
18. okt 2011

@toxity máš nárok na PN z DNP,ale len z minima,kedže si nebola poistená 26týždňov pred začatím poberania nejakej dávky(v Tvojom prípade chceš čerpať PN),

deninka14
18. okt 2011

@czechzuzanaba presne ako píšeš, iba pomerne... ale čo sa týka kolko ti príde rodičovskej, o tom skúsenosť nemám... ale podla všetkého asi celá. Aspon mne to na UPSVaR tak vysvetlili... že rodičák je na mesiac a materská je počitaná podla počtu dní v mesiaci... 🙂

toxity
18. okt 2011

@silviabn dakujem za info, a narok na matersku z maxima budem mat? Nevies?

z.vrablova
18. okt 2011

@gapa... ak mozes jednu otazku... Ak budem PN z DNP hned po zaplateni 270dni DNP (platim od 2.2.2011 - predtym rodicovska dovolenka), ktore obdobie bude ratane ako rozhodujuce pre vypocet PN? Je to predchadtajuci rok? Alebo posledne platene DNP. Platim z maxima, aku vysoku PN mi mozu vyratat? Hrozi mi PN z dovodu rizikoveho tehotenstva. Dakujem za odpoved

veronica1
18. okt 2011

Potrebovala by som poradit a uz davnejsie som tu nasla mnozstvo dobrych informacii, no momentalne mam 2malinke deti a nemam cas to tu vsetko citat. Takze, som na MD uz 3,5roka, pred tym som bola nezamestnana, no platila som si DNP a tak som mala aj pri prvom aj pri druhom dietatku narok na maximalnu matersku. Od apríla 2011 som na rodicovskej dovolenke a zacala som si nadalej platit DNP no z minimalnej vysky(ale to mi tento rok nevadilo kedze VZ sa mi ratal z platieb za minuly rok, co bolo maximum), no buduci rok uz budem mat vymeriavaci zaklad minimalny. Preto by som sa chcela spytat co mozem spravit aby som aj buduci rok v pripade OČR alebo PN dostavala maximum. Myslela som ze sa v decembri odhlasim a na druhy den sa zasa nahlasim a budem si platit maximalne, viem ze VZ sa da zmenit az po pol roku cize 6mesiacov by som platila maximum a potom to zmenila na minimum. Je to tak mozne? A budem potom moct hned od januara cerpat maximalnu davku z OCR alebo PN?

toxity
18. okt 2011

Babenky a ked som pn - rizikove mozem s zaroven aj platit dpn ked som nezamestnana? Ked chcem mat tych 26 tyzdnov dpn pre max matersku.
.

diano
18. okt 2011

ahojte potrebujem poradit som dnp z najvyssej sumy od marca 1.3.2011 , az novembri budem mat 270dni len som na pnke od septembra 2.9.2011 som zamestnana na dobu neurcitu ak by som mala nastupit 6tt pred porodom na matersku tak to vychadza 21.11.2011 november lebo termin porodu je 1.1.2012 je to proble potom ?doktor mi este nenapisal nastup kedy mam nastupit na matersku. kedy mi budu vyplacat dnp od nastupu na matersku ? neni problem ze som na pnke ze. len nesmiem skorej porodit .dakujem za radu

gapa
18. okt 2011

@diano
pozor pri ptp 1.1.2012 vychádza 6týž. pred ptp na 20.11.2011!!!!! nie 21.11.
do nástupu na md treba dnp platiť. Ked porodíš až po uplynutí 270dní z dnp, tak je to ok, a nárok na materské ti vznikne aj z dnp, tj. od nástupu na md=začatia poberania materského už dnp platiť netreba.

diano
18. okt 2011

@gapa dakujem za odpoved 🙂 ale chcela by som od doktora ci by mi mohol dat matersku od 1.12.2011 dufam ze to pojde

ursula5
19. okt 2011

@murinko82 problém nebude to je na rodné číslo 🙂

andula30
19. okt 2011

baby moze sa mi nejaka z vas ozvat do ip co ma dnp prestudovane aj v inych oblastiach ako je materska popripade v soc. poistovni pracuje chcem poradit vdaka

beruska11_1
19. okt 2011

@sasettka ďakujem, nie vysvetlila si mi to úplne perfektne :D ale ešte by som mala jednu otazočku, ze aka materska vychadza ked nepracujes, len si platis to maximum?

gapa
19. okt 2011

@diano
osobne by som to nerobila. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ukrátiš na dobe poberania materského, ak nenastúpiš na md najneskôr 6týž. pred očak. term.pôrodu, lebo materské sa ti bude vyplácať max. 28týž. od skutočného pôrodu zo zamestnania, ak by si porodila napr. hned 2.12.2011 (tj. pri nástupe na md 1.12.11 neskôr ako 6týž. pred pôrodom), tak sa ukrátiš vlastne cca o necelých 6týždnov poberania materského .
Pri dnp neviem, či budú rátať dlžku poberania materského rovnako (aj ked predpokladám), ale podmienky vzniku nároku na materské, teda výpočtu sa budú zisťovať z dnp aj tak ku dnu kedy pripadá presne 6týž. pred očak. term.pôrodu, tj. k tomu 20.11., ak budeš mať v žiadosti PTP 1.1.2012).

Ak by si chcela ešte do 30.11. pracovať, tak by som doporučila na dohodu, neviem prečo chceš nastúpiť až 1.12.

sasettka
19. okt 2011

@beruska11_1 materska vychadza maximalna 😉 viac uz nedostanes, ani keby co bolo 😀

beruska11_1
19. okt 2011

@sasettka díííky 😉 už tomu rozumiem 😀

datanka
19. okt 2011

len taka otazocka,kto sa v tom vyzna...ako dlho sa da poberat pn(alebo materska)z DNP?pocula som,ze sa to vyplaca,len jeden rok?!teda mam na mysli,ked budem ako tehotna na pn na rizikovom(samozrejme po splneni 270dni dnp)napr.6mesiacov,tak potom budem moct max.matersku poberat len tych zvysnych 6mesiacov,nie 8?dakujem

lilithml
19. okt 2011

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, či aj v prípade, ak je dcérka chorá a platím si DNP je potrebné mať splnených 270 dní platenia alebo môžem využiť OČR aj skôr. Ďakujem Vám

sashabb
19. okt 2011

@datanka PN a MD je každé iné. Nemá to žiadny súvis, čiže pokiaľ si najprv na PN a potom prestupuješ na MD tak Pn sa ti ukončí a poberáš normálne MD

@lilithml ano je potrebné mať splnenú podmienku 270dní aby mohla byť OČR z DNP

datanka
19. okt 2011

@sashabb aha,takze budem normalne poberat pn aj z DNP,a potom mozem aj matersku z DNP,nie je tam ziadne casove obmedzenie?

sashabb
19. okt 2011

@datanka presne tak 😉