Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

montana16
21. dec 2010

Zabudla som dodať že podmienky na DNP mám splnené.

tinara23
21. dec 2010

@zuzkamo ak urobíš iba zmenu DNP na vyšší VZ, tak prípadná MD v roku 2011 sa ti bude rátať z roku 2010. Ak zrušíš DNP a znovu sa poistíš z maxima, tak musíš mať splnenú podmienku 270 dní do pôrodu za posledné dva roky a 26 týždňov pred nástupom na MD a vtedy sa ti bude výška MD rátať z nového poistenia. Ja by som asi neriskovala sa poistiť znovu až keď zistíš, že si tehotná, lebo môžeš skôr porodiť a nesplníš 26 týždňov. A v podstate čím skôr sa znovu poistiš môže po 26 týždňoch poistenia využiť PN pri tehu napr.

kisska
21. dec 2010

@montana16 rozhodnutie aj davku dostanes az v januari. Ja som to tiez tak mala pri OCRke, peniaze prisli o dva mesiace v pohode, a tiez som poistne zaplatila len za alikvotnu cast mesiaca. Neboj, keby som mala nedoplatok, tak sa urcite ozvu, ze nic nebude ;)

kisska
21. dec 2010

@zuzkamo ak stihnes do konca roku urobit odhlasku a prihlasku s max. VZ, bude sa ti materska pocitat z tohto posledneho poistenia. Na otehotnenie mas potom cas cca do 1/2 maja. V juni si potom mozes zmenit (ZMENA nie odhlaska a prihlaska) VZ na minimum a aj tak ti zostane narok na maximalnu matersku. Ak sa zacnete snazit vo februari, budes mat dost velku rezervu aj na predcasny porod ;o). Aby ti brali do uvahy posledne poistenie, musi trvat min. 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, preto sa to oplati robit maximalne do 8tt. Drzim palce 😉

jjanica
21. dec 2010

Ahojte, neviem kam zaradiť môj dotaz, ale snád mi budete vediet poradit:

Jedná sa o ukončenie pracovného pomeru na dobu neurčitú (rušenie predajne vo februári 2011 ) som v 14tt a termín mám jún 2011. Zamestnávatel mi dal na výber 2 ponuky:

Prvý návrh je, že ma nechajú vo firme,stále budem u nich zamestnaná (ale budem doma) a budú mi platiť mzdu až do poberania materskej. Keď sa vrátim po 3 rokoch, tak nebudú mať asi miesto pre mňa a dajú mi výpoveď,čiže budem zamestnaná u nich už viac ako 5 rokov, tak by mi potom prináležalo 3mes.odstupné.

Druhý návrh je, že sa dohodneme na ukončení prac.pomeru a bude mi vyplatená "odmena" jednorázovo asi 4 mzdy. Čiže budem nezamestnaná od 1.2. a pôjdem na úrad práce a môžem tri mesiace dostávať podporu (v máji mi začne materská).

Nie je v druhom návrhu nejaký chyták? Budem si musiet platiť sama zdravotné poistenie počas materskej alebo rodičovskej ?
Čo je podla Vás výhodnejšie ? 🙂

kisska
21. dec 2010

@jjanica myslim, ze financne ti to vychadza asi rovnako. Akurat v druhom pripade mas plus podporu. ALE, ja by som volila prvu moznost, pretoze aj ked ti po materskej/rodicovskej skonci PP, budes mat potom narok na podporu, keby si ho nahodou potrebovala. Pripadne sa ti aj obdbobie RD pocita ako obdbobie nemocenskeho poistenia, keby si pocas materskej znovu otehotnela a isla z RD na druhu MD. Ak ukoncis pomer, nebudes mat pri druhom dietati narok ma matersku (bez dnp).
Ak by si ale zobrala druhu moznost, ak sa zahlasis na UPSVaR, nebudes si musiet sama platit ziadne odvody.

mima595
22. dec 2010

@jjanica - jednoznacne odporucam 1. moznost - totiž pracovny pomer je stale pracovny pomer.....
ty možes nastupit napr. na PN do materskej, a potom nastupis na matersku...
ak by si teraz isla na UPSvR na podporu, ratali by ti z aktualnej mzdy

ak su ochotni ta podrzat v zamestnani, budes mat nielen narok na odstupne po ukonceni rodicaku, ale aj potom budes mat narok na podporu.... a ak b udes ratat s touto moznostou, že pojdes na podporu po ukonceni rodicaku, tak ak si priplatis, tak by si mohla mat podporu v ovela vyssej sume / až okolo 1000E/ ako by ti vysla teraz.....
to pisem podla teraz platnych zakonov, ale kedze zakony sa stale menia, doporucujem zachovat pracovny pomer
a este za obdobie poberania materskej ti naskoci dalsia dovolenka, takže dalsie peniazky.....
aj som mala podobnu volbu ako ty a rozhodla som sa pre prac. pomer, aj za cenu podmienky, že si nebudem narokovat na odstupne po skonceni rodicaku......

montana16
22. dec 2010

Ahoj mima595 chcem Ťa poprosiť o radu. Som na PN z DNP od 22.11.2010 podmienku 270 dní mám splnenú zatiaľ mi žiadne rozhodnutie ani peniažky neprišli, že vraj to dali na prešetrenie je možne že mi túto PN nepreplatia.Aký dôvod môže byť na nezaplatenie PN. Ďakujem za odpoveď.

mima595
22. dec 2010

@montana16 - netusim, aky je dovod na nepreplatenie PN.... žeby si mala nedoplatok????

montana16
22. dec 2010

Nedoplatok nemám len poistné za november zo nezaplatila za tie dni od 22 ktoré mám PN. Ďakujem Ti za tvoju odpoveď a čas. Ďakujem

meduliacik
25. dec 2010

@montana16 Mozno to este nestihli spracovat. Mne prislo vyjadrenie o poslednej marodke z oktobra az po mesiaci a pol a co sa tyka splnenia tej podmienky 270 dni-to mi tiez raz zle spocitali a napisali mi rozhodnutie, ze nemam narok, lebo nesplnam 270 dni, musela som tam ist osobne a ked to prepocitali predo mnou, zistilo sa, ze ju splnam. Takze tak. Niektore tetusky tam neviem zaco beru plat.

montana16
25. dec 2010

@meduliacik Ďakujem Ti za odpoveď, ja keď som tam volala tak mi povedali, že je to stornované nonevedeli mi povdať prečo neviem či to niejaký posudkový lekár kažnu PN a OČR posudzuje??????? Neviem ako to tam chocí, lebo doteraz som 13 rokov pracovala tak som sa o nezujímala ale ak nemám žiadný príjem tak sa človek začne zaoberať o takéto veci. Ďakujem za odpoveď.

sarafortuna
26. dec 2010

ahojte, prosím poraďte...
Od 1.1.2011 budem nezamestnaná - mám zmluvu na dobu určitú a nepredlžia mi ju. U tohto zamestnávateľa som 1 rok a 3/4, pretým som bola vyše 2 roky zamestnaná na neurčitú dobu. Plánujeme bábo a preto uvažujem o DNP, lenže neviem či ísť ešte v tomto roku, alebo je to už jedno a ísť tam až po zaradení na Úrad práce?
Niekde som čítala že pri prerušení nemocenského poistenia z dôvodu nezamestnanosti sa obdobie nemocenského zrátava s DNP + pretým NP... takže ja tomu rozumiem tak, že keď pôjdem neskôr, tak mi to zrátajú (myslím to splnenie podmienky 270 dní), keďže budem od 1.1.2011 nezamestnaná... rozumiem tomu DOBRE?
Alebo ísť ešte teraz? Ked pôjdem do Soc. poisťovne napr. 28.12. tak to bude aj prvý deń začiatku poistenia - alebo sa to nejako byrokaraticky neťahuje?

lili_mia
26. dec 2010

K Sociálnej poisťovni sa ťažko vyjadruje, istú dobu som tam pracovala a bolo to .. proste štátny úrad a aj si dovoľovali. Uznávam, vedel tam byť riadny frmol a agenda sa nestíha ani nestíha, takže ak Vám niečo nesedí, ísť tam a nech to prerátavajú, urobia, hocičo, nech urobia ešte raz pred Vami. A mimochodom, viete, že Vám musia dať písomné vyjadrenie ak o to požiadate? Treba napísať niečo ako žiadosť, proste máte otázku a chcete vedieť ako to má byť, funguje .. oni Vám musia odpísať a až toho sa držte, ústne vyjadrenie je doslova naprd, nemáte sa potom ako brániť, nemáte dôkaz, že to tá tetka povedala. O čo nepožiadate, na čo sa nespýtate, nepovedia, nie sú povinné upozorňovať na diery v zákone, či na špecifiká konkrétneho prípadu. Stalo sa jednej mamine. Ako živnostníčka musela ukončiť živnosť podľa zákona, tak teda prišla do poisťovne, zrušila činnosť, zaplatila za zamestnancov, jej činnosť prevzal niekto iný. Odvody odišli k 15stému dňu nasledujúceho mesiaca cez trvalý príkaz. Porodila a doniesla papier ohľadom žiadosti na materskú. Odišla s dlhým nosom, kedže nebola upozornená, že v jej prípade, teda zrušenie činnosti, musela zaplatiť do 8 kalendárnych dní od nahlásenia. Takže ani materská, ani príjem zo živnosti. Neviem ako to už potom poriešila.

Takže dávajte si pozor.

ada11
26. dec 2010

viete mi niekto poradiť? v decembri som brala na staršiu dcéru OČR z DNP od 10. do 19.12, samozrejme bola chorá, liečila sa a nechodila tým pádom ani do školy,. Problém je v tom, že potom mi ochorela aj mladšia dcéra a po 3 dnoch zase aj staršia a dokina mi vystavila druhú OČR, ale zase na staršiu dcéru ☹ to znamená, že mám vystavené v decembri 2 OČR-ky ale obe na jedno dieťa. No najväčší problém je asi v tom, že tú 1. OČR-ku mi vystavovala iná pediatrička /ktorá brala odbery a predpísala ATB na tú diagnózu/ - k tejto dokine chodíme vtedy, ked "našu zastupuje" a keď naša neodoberie krv na CRP /kedže ho nemá/ a tú druhú OČR-ku vystavovala pediatrička, u ktorej má dcéra zdravotný záznam. Mám vôbec tú druhú OCR-ku zaniesť do soc. poistovne? nechcem mat problémy, radšej by som sa zriekla nároku na ňu.

bielalady
26. dec 2010

@ada11 , určite zanes obidve, nezáleží na tom, kto vystavoval OČR, a taktiež nezáleží na tom, že máš obidve OČR vystavené na to isté dieťa, dieťa mohlo zase napr. ochorieť, nemuselo mu napr. zabrať ATB....., teda ja si myslím...

bielalady
26. dec 2010

@sarafortuna, DNP sa určite nezratáva z predtým NP.... DNP vzniká žiadosťou v Soc. poisťovni, dňom podpisu a až po splenení poistených 270 dňoch vzniká nárok na dávku........ja by som TI navrhovala ísť na Sociálnu ešte teraz 28.12., kvôli tomu, že potrebuješ na Sociálke vydokladovať Tvoju poslednú hrubú mzdu z ktorej oni vyrátávajú Tvoj vymeriavací základ, ktorý je závislý na Tvojej mzde, keďže si do konca tohto roka ešte zamestnaná.... takže šup-šup na Sociálku, požiadať o tlačivo-prihlášku, alebo si popr. stiahnuť z netu a utekať ešte tento rok za ekonómom, nech Ti to vypíše a aby si mala začiatok poistenia na pečiatke ešte v tomto roku... tých zaplatených 270 dní Ťa nepustí........čím skôr, tým lepšie...

bielalady
26. dec 2010

... a tu je aj moja otázka, kto v tom chodí lepšie ako ja...., som na PN od 22.11. až do súčasnosti a taktiež budem nezamestnaná po dpracovaní 5 rokov od 1.1.2011. Všetko by bolo v poriadku, ja už mám splnenú podmienku na DNP dávku a je mi už vyplácaná... Lenže zaujímalo by ma, PN bude zrejme ukončená 3.1.2011, mám sa potom prihlásiť na UPSVaR alebo nie, lebo my v Januári ideme na IVF a kdesi som počula, že ak sa prihlásim na UPSVaR, tak DNP dávka mi už nebude vyplácaná v takej výške, ako keby som si sama zaplatila odvody do Zdravotnej poisťovne napr. za Január sama, namiesto Úradu práce, ktorý to platí, keď je človek na Úrade práce... tak teda neviem, či sa prihlásiť po skončení PN na ÚPSVaR, alebo nie........lebo keďže pôjdeme teraz v Januári na IVF oplodnenie, každému zamestnancovi, ktorý bol predtým zamestnaný a dostal k nejakému dátumu výpoveď vyplýva zo zákona ochranná 30 dňová lehota od dátumu výpovede, to znamená, že človek môže ísť v piebehu týchto 30 dní na PN aj keď je už nezamestnaný a ak má splnených tých 270 dní, tak dávka sa mu bude aj naďalej vyplácať v takej hodnote ako predtým.

Tak ako, prihlásiť sa, alebo sa neprihlásiť na Úrad práce????Ďakujem.

sarafortuna
26. dec 2010

@bielalady, a ochranná lehota sa ale mení od nového roka, či to neplatí pre tvoj prípad? ja som v tom dosť jeleń..
tu je link z predchádzajúcej strany
http://www.socpoist.sk/zmeny-v-nemocenskom-pois...

ale ak by som sa prihlásila na DNP až v januári a stihla v roku 2011 splniť 270 dní, tak sa mi VZ nebude brať z roku 2010, nie? ale z posledného DNP?

bielalady
26. dec 2010

@sarafortuna, no čo ja viem, od daného mesiaca keď podáš prihlášku a budeš si platiť, napr. v Januári, tak od tohto Januára Ti budú počítať, či splníš podmienku tých 270 dní, DNP sa Ti vždy bude rátať z predchádzajúcich dvoch rokov, to znamená, že ak si podáš prihlášku v Januári 2011, budú sledovať, či si si už nezačala náhodou platiť od Janára 2009. Ty si kľudne môžeš platby počas tých dvoch rokov prerušiť a znova platiť, musíš si však vyrátať, aby si mala zaplatených tých 270 dní- 9 mesiacov?, počas dvoch rokov. Dá sa s to pekne prispôsobiť, aby si moc nepreplatila, ak by sa Vám dlhšie nedarilo otehotnieť, tak ako aj mne a ja som tiež takto prerušovane podala prihlášku, odhlášku, prihlášku........

bielalady
26. dec 2010

@sarafortuna, tak téééda tomuto vôbec nerozumiem:

Zamestnancovi vznikol pracovný pomer dňa 1. 1. 2010 a skončil dňa 30. 11. 2010. Ochranná lehota tohto zamestnanca bude 42 dní a uplynie najneskôr 11. 1. 2011.

Zamestnancovi vznikol pracovný pomer dňa 1.1.2010 a skončil dňa 31. 12. 2010. Ochranná lehota tohto zamestnanca bude 7 dní a uplynie najneskôr 7. 1. 2011.

Akože prečo?

gapa
26. dec 2010

@bielalady
ochranná lehota začína plynúť odo dna, ktorý nasleduje po dni ukončenia nem.poistenia. Ak začne OL plynúť ešte v r.2010, tak sa postupuje podla zákona účinného v r.2010. Ak začne plynúť v r.2011, tak už podla zákona nového. V r.2010 je bežná OL 42dní (ak nem.poistenie trvalo aspon 42kalend. dní a NP ti neskončilo v čase, ked si už bola tehotná), pre tehotné v čase ukončenia NP je 6mesiacov. V r.2011 už je bežná OL len 7dní, pre tehotné 8mesiacov.

t.j. ak skončí PP 30.12.2010, tak začína OL plynúť od 31.12.2010, t.j. trvá 42kalen.dní, ak by išlo o tehotnú zamestnankynu, tak je jej OL 6mesiacov.
ak ale skončí PP 31.12.2010, tak začína OL plynúť od 1.1.2011, tj. trvá len 7dní, ak by išlo o tehotnú zamestnankynu, tak je jej OL 8mesiacov.

gapa
26. dec 2010

@sarafortuna
nesúhlasím s bielalejdy
Podla teraz účinného zákona je možné prirátať ku dnom trvajúceho NP dni AKéHOKOLVEK UKONčéHO nem. poistenia. V tomto sa zákon nemenil. Aj ked toto v zákone priamo takto napísané nie je (myslím, že je to § 48 ods.1 Zákona o sociálnom poistení), je to výklad zákona sociálnou poisťovnou.

gapa
26. dec 2010

@bielalady
tvoj príspevok z 14.31 je dosť nejasný, nič také som nečítala o žiadnych 30dnoch... asi sa velmi v nem.poistení ani teraz nevyznáš.

Ak ti končí PP 31.12.2010, tak tvoja ochranná lehota je len 7dní, ak nie si teraz tehotná. Tj. ak ti skončí pn 3.1. a do 7.1.2011 ti nevznikne nová pn, tak nárok na nemocenské zo zamestnania nemáš. Jedine, ak ti vznikne nové nem.poistenie. Napr., ak sa prihlásiš na DNP, ale to bude nárok rátaný len z minimálneho VZ, ak vznikne v období do 26týž. od prihlásenia na DNP (270dní máš splnených zo zamestnania, lebo tie dni sa ti ku dnom dnp prirátajú) bez ohladu na VZ, z ktorého si dnp platíš.
Ak by ti vznikol nový PP, tak ak by vznikla PN v prvých 90dnoch trvania nového PP, tak by sa rátala dávka (od 11dna) z vymeriavacích základov NP v roku 2010.

andrejkam
26. dec 2010

@ada11 vieš o tom, že OČR môžeš čerpať súbežne na 2-3 deti naraz???....a ak čerpáš OČR na to isté dieťa musí tam byť vždy iná diagnóza,ináč ti ju nepreplatia..

gapa
26. dec 2010

@montana16
a nevzniklo ti náhodou dnp v novembri?
Ak áno, tak by sa to tým vysvetlilo. Lebo ak si nezaplatila za prvé obdobie DNP v splatnosti, tak nemáš nárok na nem.dávku, ktorá vznikla v tom istom mesiaci, ako vzniklo dnp.

montana16
26. dec 2010

hoj Gapa nerozumiem ako vzniklo v novembri máš namysli splnenú podmienku 270 dní. Tak tá mi vznikla v novembri na DNP som sa prihlásila 15.2.2010. Ak by to tak bolo čo sa s tým dá urobiť? Ďakujem

gapa
26. dec 2010

@montana16
ak ti vzniklo dnp už 15.2.2010, PN vznikla 22.11.2010, tak ak si nezaplatila v splatnosti poistné za obdobie 1.-21.11.2010, to nie je dôvodom na nepriznanie nároku na nemocenské. Tam bolo treba mať zaplatené za obdobie do 31.10.2010 najneskôr do 30.11.2010. či si zaplatila za november 2010 je nepodstatné pre nárok na PNku so začiatkom v novebri 2010.. Podmienku 270dní máš splnaú už dnom 11.11.2010, tj. tam problém nie je.
Treba si zistiť, prečo by ti nárok nemali uznať. Tvoj lekár a nie žiadny posudkový určuje, či ti vypíše pn alebo nie. Jedine, ak by ti boli na kontrole a ťa nenašli na adrese uvedenej na pn, tak by mohol byť problém.

gembird
27. dec 2010

Ahojte! Do 26.1.2011 mi trvá MD(po novom som počula, že plus 6 týždňov, t.j.9.3.2010-neviem či je pravda a či netreba niečo okolo toho vybavovať, alebo je to automatické), predtým som platila DNP z maxima, zatial nemám to zrušené a neviem či to vôbec mám zrušiť, ak druhé bábo plánujeme najskôr o rok. Ak viete tak mi poradte prosím!Ďakujem vopred!

gapa
27. dec 2010

@gembird
ak si mala nárok na 28týž., tak áno sa ti to predlži o tých 6týž. a malo by to byť automaticky, tuším to tu už niekto písal.