Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

blondi2
29. apr 2010

andzi,
diky moc. bola som na socialke este vcera, takze od vcera platim. presne ako hovoris, ide tu o dni. este vobec neviem, kedy mam termin, zatial som si robila len testy a k lekarovi som objednana na buduci utorok. tak som zvedava. teta na socialke mi vyratala, ze na matersku mozem ist najskor 16. januara, aby mi vyslo tych 270 dni, tak to este musim vybavit u doktora, dufam ze s tym nebude problem. Dovtedy nesmiem ani nahodou porodit. no uvidim, co mi v utorok povie a podla toho sa rozhodnem, ci budem dalej platit. aby to neboli zbytocne vyhodene peniaze, ked mi na ten cas vyjde termin porodu.

enanena
30. apr 2010

ahojte prosim vas o radu....mozno som tehotna ,neviem to este naisto ale chcela by som si platit DNP....kolko pred nastupom na matersku to treba platit a kolko asi?za odpoved dakujem... 🙂

ivana899
30. apr 2010

enanena, treba platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku a do porodu musis byt poistena 270 dni. ak mas v poslednych dvoch rokoch nejake ukoncene nemocenske poistenie, tak sa ti rata do tych 270 dni. ak nemas ukoncene poistenie, tak tych 270 asi nestihnes zaplatit 😒

andzi
30. apr 2010

blondi, tých 270 dní treba splniť do pôrodu, do nástupu na MD 26 týždňov trvania DNP, neboj sa, ber to tak, že možno platíš nadarmo, ale možno to výjde a budeš mať peknú materskú. Pozri, hlavne aby bolo bábo zdravé, peniaze sú drohoradé.

enanena
30. apr 2010

ivana 899 teda keby som bola teraz v 1. mesiaci tak sa mi to uz neoplati...respektive uz mi to nie je treba???

blondi2
30. apr 2010

enanena,
som na tom podobne ako ty. v pondelok som zistila, ze som tehotna a viem, ze uz som asi v 3.-4. tyzdni. k lekarovi som objednana na buduci utorok, tak uvidim, co mi povie, na kedy mi vychadza termin porodu. Pre kazdy pripad som ale od stredy zacala platit, ked mi termin podla lekara vyjde na skor, ako mi uplynie tych 270 dni platenia, tak to platenie jednoducho prerusim. Je ale dolezite, aby si co najskor isla na socialku si to vybavit. Mozes si vybrat vysku DNP, ktoru budes platit, maximum je tusim necelych 50 eur mesacne a to by si potom dostavala okolo 600 eur po dobu 6 mesiacov. alebo ked si budes platit 30 eur mesacne, tak potom budes dostavat okolo 10 000sk. a tak. tak teda nevahaj a utekaj na socialku a potom tiez uvidis, co ti lekar povie.

enanena
30. apr 2010

blondi vdaka za radu ...ja som si este ani tehotensky test nespravila ale tak nejako to citim ze to vyslo a preto sa informujem o pripadnych moznostiach...ak to dobre chapem aby som dostala vyssiu matersku tak si musim predtym platit tych 270 dni a nesmiem predtym porodit?urcite sa budem o tom co najskor informovat... 😵 a este raz vdaka.

susi201
30. apr 2010

som na materskej dovolenke s prvim dietatom . a chcela by som si sama dobrovolne platit do socialnej poistovni. chcela by som vediet keby o rok zasa otehotniem ci s toho nieco budem mat . myslim tym ci budem dostavat viac penazi ako rodicovsky prispevok ktory je 189 eur .

aeneas
30. apr 2010

Mila Gapa, vidim, ze vies velmi dobre poradit vsetkym mamickam, preto by som sa rada nieco spytala aj ja.
V pripade, ze mi vznikne narok na matersku z DNP /kedze splnim 270 dni do narodenia dietata/ ale nesplnim tuto podmienku este v obdobi, ked sa materska priznava /6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu/, ako mi potom budu matersku vyratavat? Len z poistenia od zamestnavatela? Alebo to este neskor prehodnotia? Dakujem

janocka
30. apr 2010

gabriela82 - Dnes o 14:36
Dobrý deň, potrebovala by som radu..
Som dobrovoľným platcom nemocenského poistenia od 01.02.2010. Pred týmto obdobím som bola rok nezamestnaná a pred tým 3 roky na rodičovskej dovolenke. 04.11.2010 mám určený termín pôrodu. Vznikne mi nárok na materskú ak naďalej budem platiť nemocenské poistenie? Kedy si mám podať žiadosť o materské? Čo sa stane v prípade, ak sa dieťa narodí predčasne?
Za odpovede vopred ďakujem.

blondi2
30. apr 2010

janocka
ak sa ti babo narodi predcasne a teda nesplnis podmienku tych 270 dni do porodu, tak myslim, ze v tom pripade si DNP platila zbytocne a nebudes dostavat tu vyssiu matersku.

jankkam
1. máj 2010

Ahoj Gapa.
Potrebovala by som vedieť , že ako som tehotná 10 týždňov a teraz by som sa prihlásila na DNP z maxima – či by som to nejak stihla, aby som mala nárok na vyššiu materskú. Momentálne som zamestnaná.

janulienka1
2. máj 2010

Myslim ,že by si to stihla iba do 8 tyždna.

ivana0106
2. máj 2010

baby poradte od 01,04,2010 som sa dala dobrovolne nemocensky poistit od minima cca 15€.Poradili mi že ak si po pol roku platenia dám zvýšit na maximum budem mat matersku vypočítanu z maxima.Neviem či je to o.k. poradte.Díky

riskolucia
2. máj 2010

ahojte, ja by som sa tiez chcela spytat, momentalne som zamestnana, ale v lete sa chceme zacat snazit o babo , potom si chcem zacat platit DNP, vyrataju mi na socialke rozdiel medzi tym co mi plati zamesnavatel a ja iba doplatim do toho maxima? a este by ma zaujimalo ze ako to vlastne vyratavaju, ked za mna plati aj zamestnavatel a aj ja si doplacam do toho maxima.dakujem

jankkam
2. máj 2010

tie paničky sú v SP také ochotne že ti to určite nevyrátajú musíš si to vyrátať sama a mala by si si to platiť aspoň 3 mesiace pred otehotnením stačí ti prevé 3 mesiace paltiť z mimina to je 14 eur potom sa odhlas a hned sa prihlas z maxima a to si vypočítaš tak že
1084, 55 Eur -- tvoj hrubý príjem = a z toho si vypočítaš 4,4% a to budeš plati 26 týždňou ale to musíš mať zaplatené do vypísania na materstú

ada11
2. máj 2010

chcem sa spýtať, ja som si začala platiť DNP od 1.4.2010 z maxima /47,70€/, teraz som na RD, ale mám nejaké zdravotné problémy a chcela by som ísť po tých 9. mesiacoch na PN, prípadne na OČR /deti sú skoro každý mesiac choré/. teraz plkatím to maximum, až po novom roku si to múžem znížiť aby sa mi tá OČR alebo PN rátala z toho maxima ? nemám presne predstavu, či to stále musím platiť z maxima, alebo je nejaká iná možnosť /samozrejme, ale aby som v prípade čerpania dávok od Nového roku dostávala maximum/ ďakujem za radu.
a ešte jedna otázočka, teraz môžem ísť tiež na OČR ale rátať sa bude z minima, ale ešte pracujem na dohodu, tá mi končí 30.6, tak ak nastúpim na OČR /zúria ovčie kiahne/, tak tie dni, ktoré pracujem na dohodu /len 2 dni do týždňa / nesmiem ísť samozrejme do práce, že?

silvia0201
2. máj 2010

Pekný večer všetkým.
Poprosila by som o odpoveď , ako postupovať pri vybavovaní najvyžšej ,možnej materskej.
Som dva roky v trvalom pracovnom pomere a v najbližšej dobe plánujeme s priateľom bábo. Kedy si mám uzatvoriť doplnkové poistennie?
A mám ešte jednu otázku. Sesternica zistila, že je tehotná. Presnejšie je v 7. týždni . Tiež by chcela využiť možnosť získať najvyššiu materskú. Ako má postupovať a hlavne kedy začať vybavovať.
Poprosila by som odpovede na meilovú adresu: silvia.kuko@gmail.com
Za odpovede vopred Ďakujem.

gapa
2. máj 2010

jankkam,
nestihneš. Do nástupu na MD najneskôr 6týž. pred pravdep. term.pôrodu už neuplynie viac ako 26týž.

gapa
2. máj 2010

ivana0106,
nie zvšiť, ale odhlásiť a nanovo prihlásiť!!!

andzi
3. máj 2010

Potrebujem si overiť jednu informáciu - prihlásila som sa na DNP v novembri 2009 z minimálneho VZ, ktorý bol vtedy 295,50 €, od 1.1.2010 sa zvýšil na 319,58 € a začala som automaticky platiť poistné z tohto vyššieho VZ, teda 14 € mesačne. Ako mám dosiahnuť, aby sa moje materské počítalo z VZ 319,58 € a nie z 295,50 €, keďže moje RO je obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca roku 2009. Bude stačiť, ak si podám odhlášku a novú prihlášku, kde uvediem VZ 319,50 €? Ako to bude prebiehať? Dostanem od Sociálnej poisťovne nový variabilný symbol, pod ktorým to budem platiť? Oplatí sa mi to vôbec? Je mi jasné, že ak nestihnem 26 týždňov do nástupu na MD, materské sa počíta z pravdepodobného VZ a tým je 319,50 € a to práve chcem dosiahnuť, ale nie aby som nedostala materské vôbec. Ďakujem

gapa
3. máj 2010

andzi,
presne ako píšeš. V tvojom prípade je výhodné nesplniť podmienku 26týž. do nástupu na MD od posledného prihlásenia, lebo pravdep. VZ je určite vyšší ako skutočný (žiadne mesiace za sebou nemajú len 30dní a pravd.VZ= min.odvod sa delí číslom 30)
VS v SP bude ten istý. Ja už som sa odhlasovala v priebehu cca dvoch rokov 3x. 😉

jedine, že by sa zmenil zákon, ale to v tvojom prípade - do cca konca júla/zač. aug. to myslím nehrozí.

mimkao
3. máj 2010

Gapa, mám ďalšiu otázku... Kamarátka si chce začať platiť DNP v tomto mesiaci. V auguste má štátnice a potom by chcela ísť v septembri do zamestnania a potom od nejakého decembra sa snažiť o bábo...
Moja otázka... : predokladám, že pri vstupe do zamestnania je nemocenské poistenie začne automaticky platiť zamestnávateľ... Keďže bude pracovať v školstve, vie že plat nebude nejaký extra vysoký a tým pádom ani materské vypočítané z platu. Preto potrebuje vedieť, či si popri tom, čo bude za ňu do Soc.poisť platiť zamestnávateľ, môže aj ona niečo priplácať, alebo byť platcom DNP, s najvyšším vymer.základom, aby mohla poberať najvyššiu matreskú...? Ďakujem.

ivana0106
3. máj 2010

ahojte teraz som si začala platit prvý krát dnp ku 1,4,2010 poradili mi že si mám prvý polrok platit z minima a po polroku z maxima.Budem mat vypočítanu matersku z maxima?A popri RD som ešte stále zamestnana.Dakujem

andzi
3. máj 2010

gapa, ďakujem. A ešte mám jednu technickú otázku - vezmú mi v jeden deň odhlášku aj prihlášku alebo tam musím ísť 2x?

gapa
3. máj 2010

andzi,
nie je žiadny dôvod, prečo by si tam musela íšť 2x. Môžu vrtieť hlavou aj nosom, ale prevziať odhlášku a prihlášku ti musia.

fecova
3. máj 2010

ahoj gapa, tak som sa nakoniec dohodla so zamestnavatelom, ze od 01.06 budem na pnke, ak si pamatas este moj pripad, az do nastupu na matersku,ale znizia mi pocas pnky VZ na minimum, momentalne mam zo zamestnania VZ 720 a 320 si platim z DNP, DNP si platim od 30.03.2010, a zamestnana s prijmom 720 EUR som od 01.03.2009, ako sa mi teda bude pociatat materska?alebo si mam ist zmenit VZ na DNP? dakujem

andzi
3. máj 2010

gapa, a ako si tam mám dať dátumy? Uvediem, že napr. k 10.5. sa odhlasujem a k 11.5. sa prihlasujem? A vezmú mi to, keď obe podám 10.5. ? Alebo ako to mám urobiť?

gapa
3. máj 2010

áno, môžeš napr. aj dnes ale najneskôr 10.5.

andzi
3. máj 2010

gapa, aha chápem, čiže môžem sa odhlásiť a prihlásiť k neskoršiemu dňu ako ku dňu podania, k skoršiemu dňu nie, však? A mám tam ako deň odhlásenia a prihlásenia uviesť ten istý deň alebo ako som uviedla deň po sebe?