Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

levannaa
4. mar 2014

@zalka takže v podstate ja sa sama rozhodnem kolko teraz zaplatím a potom podla toho dostnem PN? A pokial by som bola na PN od teraz až do MD čo by malo byť niekedy v juny tak celú tú dobu budem dostávat tu PN a potom vlastne tu almužnu ako matersku... tak som to teda pochopila 😒

zalka
4. mar 2014

@levannaa no PN ak začne v 1deň až 26 týždeň od začiatku poistenia DNP .. tak bude minimálna ..
aj keby si sa prihlásila na 1000 eur VZ .. tak PN budeš dostávať len zo sumy 402,50 eur ... čiže cca 220e ...
fakt si ťa nepamätám .... máš tých 270 dní poistenia?

mima66
4. mar 2014

@zalka Dobry vecer zalka,rada by som ta poprosila o radu. Popri zamestnaní som si este v "starom systeme" platila DNP,ktoré mi zaniklo zo zákona po uplynutí 270 dni niekedy v októbri 2012 (presný dátum neviem,nemám prave po ruke to oznámenie o zániku) dajme tomu 20.10.2012. Doplacala som si vtedy rozdiel medzi mojou mzdou a max.vymeriavacím základom. DNP som nikdy nevyužila. Minulý rok,31.05.2013 mi skončil PP a som nezamestnaná. ak by sa mi teraz podarilo otehotnieť,mala by som este šancu sa dopracovať k materskej z dnp? A ako by to bolo najlepsie urobiť? Dať si DNP po novom z maxima hned ako by som zistila,že som tehotná,platiť si pár dni a potom ísť na rizikové (co pôjdem asi tak ci tak :( ) a počas rizikového by som mohla dostávať PNku z DNP aj ked som nezamestnana? Je este nejaka šanca využiť to,že som si roky platila DNP "po starom"? Ak áno,do kedy asi? Dakujem ti velmi pekne za odpoveď a prajem pekny vecer! ;)

zalka
4. mar 2014

@mima66 no DNP čo ti skončilo v oktobri už nevyužiješ. Ale píšeš, že ti skončil PP 31.5.13 a toto poistenie ešte vieš použiť.
Ak otehotnieš, do cca 28.8.14 (15 mesiacov od skončenia poistenia ) a vznikne ti DNP napr. z max. VZ 1207,50 eur do 6-8týždna tehu ( ráta sa od poslednej menzes) .. 1 den zaplatíš, a na další pôjdeš na PN .. tak PN dostaneš cca 220e a po 26t poistenia ak nastúpiš na MD .. tak MD dostaneš max. cca780e

levannaa
4. mar 2014

@zalka... no keď sme to 1.-2.februára spolu písali, tak sme to doriešili tak že tých 270 dní mám, nie síce v jednom kuse za sebou ale sme spätne riešili moje tri zamestnania síce aj s prestávkami ale došli sme až po rok 2012 a zistili sme že tie dni mám.... A napísala si mi že ak pojdem na PN že deň pred tým sa mám isť dať do SP na DNP. Ale tak ja tým teda nič nezískam, ani cent navyše, práve naopak, ešte budem zbytočne platiť. Kašlem už na to, nejdem to už ani riešiť, vôbec tomu nerozumiem a mám pocit že sa tým zbytočne trápim. Nemám na to nervy, aj tak hovno od toho štátu dostanem aj tak.

zalka
4. mar 2014

@levannaa čo panikariš ... ak som ti napísala tak nárok je ... a stačí sa prihlásiť na 402,50 eur .. zaplatiť za 1 den 4,50 eur .. a počas PN sa neplatí ... a PN za mesiac dostaneš 220e ... neni to dobrý obchod?

levannaa
4. mar 2014

@zalka tak ale tých 220 dostanem tak či tak, či už tam pojdem alebo nie, či už tých 4,50 zaplatím alebo nie, či už sa na DNP prihlásim alebo nie. Tak k čomu to je? k ničomu. Zo zákona mi sociálka po 10 dni PNky marodku platí, nech už som na nej dva týždne, mesiac alebo tri.... ja zaplatím za deň 4,50, ak by som nesla na PNku hned na druhý deň ale až za 5 dní tak 4,50 x 5 a ani o cent mi to nenavíši ani PNku ani materskú, iba ja prídem o tie peniaze čo navyše zaplatím.

zalka
4. mar 2014

@levannaa čo to trepeš? s prepáčením .. ja už fakt neviem čomu nerozumieš ...
ak nemáš aktívne poistenie ... tak nedostaneš žiadnu PN ... to za prvé
a za druhé ... ak pôjdeš na piaty den na PN .. tak zaplatíš napr. 5x4,50eur .. čo je 22,50 eur ... toľko zaplatíš za 5 dní ..
a ked budeš na PN mesiac dostaneš 220 eur .... to je o 200 eur viac ako vložíš .. ked budeš na PN 2 mesiace .. dostaneš dokopy 440eur .. to je o 415 eur viac ako vložíš .. tak o čom pre boha točíš ...

rob ako myslíš ... ja už neviem ako ti vysvetliť ... je to nad moje sily ... prajem hodne šťastia ...

levannaa
4. mar 2014

@zalka som normálne zamestnaná, tehotná šiety mesiac, v robote stojím osem hodín na nohách k tomu som nachladnutá a scípnutá, chcem sa ísť dať vypísať na PNku. Proste len nevidím dôvod ísť do SP prihlásiť sa na DNP a platiť za nejaké dni, keď dostanem PNku 220,-e. Som asi sprostá ale nevidím v tom dôvod. Keď ma dr. vypíše na PNku prvých 10 dní mi ju hradí zamestnávateľ a potom sociálka. Keď mi bude PNka trvať dlhšie, dajme tomu aj tie tri mesiace do porodu alebo nástupu na MD tak mi sociálka tu PNku bude vyplácať tak či tak, či už si to DNP zaplatím alebo nie. Či už ho zaplatím alebo nie, tak či tak dostanem len ten základ ktorý sú povinný mi dať, ani o cent viac, tak načo mám ja ešte niečo platiť?????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Som bola na PNke v januátry dva a pol týždna, prvých 10 dní mi prišla PNka z roboty a zvyšok mi prišiel papier zo sociálky ktorý mám pred sebou a v ňom je za každý deň PNky mi vyplatili 8,05156000 e. A to som si žiadne DNP v ŽIVOTE neplatila !!!!! Tak som asi sprostá ale fakt nerozumiem a nevidím žiadny rozumný dôvod v tom NAČO?? platiť tých 4,50 na deň DNP keď tak či tak dostanem tých cca 200 ečok mesačne.........
Len tomu dôvodu nerozumiem NAČO a o tom sa tu snažím točiť....................................

zalka
4. mar 2014

@levannaa no a čomu si neporozumela? že ak máš zamestnávateľa tak 1 PN - červené čierne tlačivo dávaš zamestnávateľovi.... a ked máš DNP .. tak tú druhú PN -červené čierne tlačivo dávaš rovno na SP ...
a tebe ostanú 2x zelený papierik...
a že Pn dostaneš 2x ... ak máš 400e mzdu .. tak dostaneš PN zo zamestnania napr. 220 eur ... a PN z DNP 220e .. dokopy 440e mesačne ...
ak máš 800e mzdu .. tak dostaneš PN zo zamestnania 440e a Pn z DNP 220e ... spolu 660e ...
prečo ináč by si ludia dávali DNP? ak by s toho nemali osoh ?

A keby si sa bola v januári prihlásila na DNP .. tak z DNP by si dostala PN 7e na den .. dokopy by si mala 15e na den a to je viac ako 8 e na den nemyslíš?

zalka
4. mar 2014

@levannaa
a tu som ti o tom písala celý postup ... a o pár dní zase o tom istom píšeme .... nechápem panebože nechápem .....

zalka @levannaa tá posledná bola o tom, že máš čas sa prihlasovať na DNP ... že sa ti stačí prihlásiť na DNP ak pôjdeš na dalšiu PN
ak pôjdeš na dalšiu PN 15.2. , tak sa prihlás na DNP 14.2. a u lekára si daj vypísať 2x PN ... 1x tlačivo pre zamestnávateľa toto dáš zamestnávateľovi , 1x tlačivo na PN z DNP toto odnesieš potom rovno do SP
2. feb o 21:36 • Odpovedz • Pošli IP •

levannaa
4. mar 2014

@zalka no lenže keď som sa tu celý večer pýtala čo navyše tým získam tak mi v jednej správe bolo napísané že nič..... 😀 😒
Už fakt neviem či sa mám smiať alebo plakať ☹......

zalka
4. mar 2014

@levannaa ako nehnevaj sa ... ale čo sa zmenilo za ten posledný mesiac ? nič ... ak som ti pred mesiacom napísala čo máš urobiť .. prečo sa zase na to pýtaš?
ja si naozaj nepamätám všetky baby ... ak si všimneš mám tu tisíce príspevkov ... nehovorím o počte správ v pošte ... nemám šancu si pamätať toľko príbehov ... vždy sa snažím poradiť ..

ale asi budem musela prestať lebo mi to prerastá cez hlavu .... a všetky všetko chcete na zlatom podnose ... a ešte ani nie ste schopné si prečítať čo píšem o pár riadkov vyššie ... komplet tie isté rady ... dokola to isté , len iné dátumy ale rady tie isté ... a ty dokonca si nenájdeš moje príspevky čo ti patrili pred mesiacom ... a nezariadiš sa podla nich ... pričom sa nič nezmenilo, postup opísaný .... ako prepáč nemám už nervy ... končím ...

levannaa
4. mar 2014

@zalka som v koncoch ale aj tak ĎAKUJEM! Tým že tu sedím s horúčkou mi to asi aj horšie myslí ☹
Ešte raz Ďakujem a prajem dobru nôcku....

levannaa
4. mar 2014

@zalka prepáč, ja som to práve že čítala všetko znovu skrz tie dni či mi to teda fakt robí tých 270 dní, len som sa teraz pýtala na to koľko sa to platí a čo to navýši a v tom sme sa asi zle pochopili alebo neviem čo. Ja som si to práve že všetko z minula odložila a veľmi dobre tu vidím ako každej z nás pomáhaš a snažíš sa pomôcť, ti za to veľmi dakujem aj v mene svojom aj v mene ostatných. Už sa nebudem pýtať radšej nikdy na nič.
Dakujem

zalka
4. mar 2014

@levannaa ak máš 270 dní tak sa zajtra prihlás na DNP .. a chod k lekárovi a daj sa vypísať na PN .. hned zajtra ... pýtaj 2x PN ... a vybavené a nezaplatíš nič

levannaa
4. mar 2014

@zalka.... ale ja o tých tlačivách viem, ja som to čítala a viem že si mi to písala, ja som sa dnes s prepáčením pýtala len na tie čísla koľko sa platí a koľko dostanem navyše a v tom sme sa nerozumeli, lebo ja som točila len o PN od zamestnavatela a ty zrejme celú dobu o PN z DNP plus k tomu. Ale to je už teraz jedno, nemala som sa pýtať vôbec nič.

levannaa
4. mar 2014

@zalka na socialku pojdem zajtra a vypísat sa dám asi od pondelka lebo som dnes išla k doktorovi si po jedny výsledky a zistila som ze do piatka neordinuje, tak si vezmem dovolenku a od pondelka PN. Ďakujem

zalka
4. mar 2014

@levannaa VZ na DNP 402,50 eur, mesačne sa platí 133,42 eur .. tj. za den cca 4,50eur ... ked je človek na PN, MD , OCR tak poistenie neplatí ak dostáva dávku z DNP .. PN z DNP cca 220e mesačne, MD z DNP cca 260e mesačne
a vždy je to o tom prilepšení si .... s DNP k zamestnaniu

na DNP sa prihlás v piatok ... škoda platiť toľko dní ked lekár nerobí ... aj ked PN vie ti vypísať potom spätne 3 dni .. takže sa prihlás v piatok a v pondelok lekára presvedč aby ti dal PN od piatku

levannaa
4. mar 2014

@zalka hej to ma nenapadlo že ma vlastne môže vypísať spatne, takže asi tak aj urobím že tam pojdem v piatok a poprosím ho nech ma aj tak vypíše a ak aj nie tak nevadí, bude od pondelka.
A ešte raz sa ospravedlňujem, mňa zmiatla tá istá suma pri PN od zamestnavatela a PN z DNP preto som myslela že obe v podstate myslíme to isté,som nepochopila to že to sú v podstate dve rozdielne veci ktoré sa spočítavajú☹. Ospravedlňujem sa! 😨

blue_eyes
4. mar 2014

Ja ked som mala dnp b robote ma casto nevideli hehe , oplatilo sa to. Romyslam ze si to zas dam, neviete ako je to teraz? ??

zalka
4. mar 2014

@levannaa rado sa stalo ...

verooonikka
4. mar 2014

@zalka ahoj prosim ta vies mi poradit iba v tom ci nieco bude z toho myslim MD vysoka ak poistenie vzniklo 10.9.2013 a nastup na matersku bude 9.3.2014 Dakujem

zalka
4. mar 2014

@verooonikka nie to je len 180 dní na vyššiu MD treba 182 dní ..

verooonikka
4. mar 2014

@zalka dakujem za rychlu odpoved cize materska bude mala a to cca kolko

zalka
4. mar 2014

@verooonikka ak sa pýtaš na MD z DNP pri splnenej podmienke 270 dní poistenia, a nesplnenej podmienke 26t poistenia .. bude MD z VZ 393 eur 65% ... lebo poistenie vzniklo v rokou 2013 kedy bol minimálny VZ 393eur

verooonikka
4. mar 2014

Cize cca 255€ a ak bude splnena podmienka 26 tt tak bude cca kolko?DAKUjem

zalka
4. mar 2014

@verooonikka 65% z VZ na aký si sa prihlásila ...

verooonikka
4. mar 2014

@zalka dakujem krsane dobru noc zlata si ze das rady

zalka
4. mar 2014

@verooonikka rado sa stalo