Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

badzova
2. nov 2011

@lucicek1 no tak to mame uplne ze rovanke, ale ja som nad tehu iba uvazovala.ale riesim aj tu PN-ku ci by som po tych 270 dnoch mohla ist...tak som zvedava ci nam niekto poradi 😕 😕 😉 ..lebo na urade mi nic nepovedali..

sashabb
2. nov 2011

@timka6 je dobre si hneď začať platiť z najvyšieho VZ, aspoň teda 2-3 mesiace pred otehotnením

timka6
2. nov 2011

@sashabb Vďaka, a ešte prosím ťa je potrebné si to platiť aj naďalej po narodení dieťatka ?

dia459
2. nov 2011

@zuzmor002 Diky za radu, to som nevedela 🙂

ada21
2. nov 2011

Ahojte, prosim vas neviete mi niekto poradit? V pondelok som sa bola prihlasit na dobrovolen nemoc. poistenie z najnisej sumy a pani mi hovorila ci to nechcem z najvyssej, ze lebo ked to potom pridem zrusit a znova sa prihlasit aby som platila najvyssiu sumu, ze tak ten jeden den mi tam vela spravi. Ved ked sa odhlasim, tak ten posledny den to platim z tej najnizsej sumy, nie? a ona ze ten den sa neplati, tak nechapem tomu
tu najvyssiu sumu staci platit az ked otehotniem, nie?

maskaa
2. nov 2011

kocky, mozem sa vas este jednu radu spytat? ako je to s max. VZ - zapocitavaju sa tam aj odmeny? co ak dostanem odmenu 2x do roka, teda za tie 2 mesiace mam presiahnuty max. vymeriavaci zaklad... nevadi to? docitala som sa, ze pri vypocte materskeho nemoze byt presiahnuty max. VZ

lin123
2. nov 2011

@anjelik007 ano mas pravdu 4,4% 🙂

lin123
2. nov 2011

@maskaa ahoj, ja som podobny pripad, nemam fixny plat a tak som nevedela aky vymeriavaci zaklad si mam urcit, ale napokon som to vyriesila tak, ze radsej platim viac na DNP, s tym, ze o preplatok si neskor zaziadam a ten mi vratia, takze kludne plat radsej viac a potom si podas ziadost o vratenie preplatku.

surrender
2. nov 2011

Dneska som sa bola prihlásiť na DNP, no a hrozné - tam nikto poriadne nič nevie - pri jednom okienku vedia jedno, pri druhom druhé, ja som vďaka modrému koníkovi a vaším radám dokopy viacej vedela ako každá z nich! Viete niečo nové o zrušení/nezrušení DNP??? Keby som išla na materskú napr. v septembri 2012, v akej výške by mi vyšla, keď som si dala maximálny vymeriavací základ a prihlásená som od 2. 11. 2011?????

surrender
2. nov 2011

A ešte jednu vec nechápem: prečo musí byť splnená podmienka 270 dní do dňa pôrodu, keď na materskú dovolenku sa nastupuje 6-8 týždňov pred pôrodom???

maskaa
2. nov 2011

@lin123 dakujem, cize mne to vychadza tak, ze na matersku mam nastupit o 2 tyzdne, cize rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej bude pre mna minuly rok- 2010, tam som si platila do maxima od 22. septembra (vlastne az doteraz platim do maxima), ale v oktobri, novembri a decembri som mala rozne platy, a prave za tieto 3 mesiace mi presahuje max VZ, to som si ale uvedomila az teraz... mam teda poziadat o preplatok uz teraz, aby som nemala o 2 tyzdne problem pri vyratavani materskej? ja som bola dnes na pobocke Soc. poistovne a pani mi povedala, ze ziaden preplatok tam nemam, ze som presne na nule, no ale podla toho, ze boli pocas poistenia aj mesiace, ked som mala vyssie vyplaty mi vychadza, ze by tam malo byt na 100% viac zaplatene, kedze zamestnavatel musel za mna zaplatit viac...uz som z toho v koncoch, nechcem, aby mi koli presahu penazi nevysla max. materska, ked si DNP platim uz tolko mesiacov ☹

sashabb
2. nov 2011

@timka6 keď nastúpiš na MD tak si DNP nemusíš odhlasovať, budú sa ti dni rátať a platiť nemusíš. Potom keď prestúpiš z MD na RD sa rozhodneš či DNP zrušíš alebo si ho začneš platiť

junkfoood
2. nov 2011

@surrender a si si ista ze je to 270 dni do porodu? lebo ja som to pochopila tak ze 270 dni pred tym ako ti vznikne narok na materske, to znamena ze tych 6-8 tyzdnov pred porodom ked nastupujes na MD

lin123
2. nov 2011

@maskaa neviem o tom, ze by vyratanie materskej z DNP ovplyvnovalo to, ze si platis viac ako je potrebne. To mi nejde do hlavy. Poradim Ti, aby si napisala na poradnu soc. poistovni (mailom) a opytaj sa ich na toto. Odpovedaju aj do dvoch dni..poprosim ta, napis mi potom co Ti odpisali.

forgiven
2. nov 2011

@lin123 ahoj lin,mohla by si mi poradiť? Od včera teda od 1.11. som na PN, nakoľko v máji čakáme prírastok do rodiny. 3 roky som zamestnancom a od 1.7.2011 som sa stala nemocensky povinne poistenou SZČO, nakoľko tiež podnikám. Čo sa týka živnosti, odvody platím z minimálneho VZ. Zajtra mi má lekár teda vypísať 2x PN-ky? Jednu do zamestnania a jednu do Sociál.poisťovne?Ako to bude s uplatňovaním nemocenského?Budem dostávať 2x?A ešte 1 otázočka, oplatí sa mi začať platiť DNPO?Vopred Ďakujem za cenné rady.

lin123
2. nov 2011

@forgiven ahoj, v tTvojom pripade Ti zial neviem poradit, neviem ako to chodi v pripade SZČO...
A co sa tyka DNP, muslea by si si platit DNP 270 dni do porodu a to ty uz nestihas...DNP sa vsak da vyuzit nielen pri materskej ale aj pri PN alebo OCR pocas RD...

surrender
2. nov 2011

@junkfoood Každý tu tak píše, že "do pôrodu" musí byť minimálne 270 dní. Tiež to nechápem, prečo je to tak.

bobjan
2. nov 2011

Ahoj, rada by som poprosila o radu. Momentálne mi končí MD a idem na RP. MD beriem z maximálneho VZ.
Keď teraz prejdem na RP, mala by som pokračovať v platení, alebo to zrušiť. Rozmýšľame o druhom bábätku, tak asi by bolo dobre platiť tých 49Eur, však? Alebo by som to mohla zrušiť a obnoviť do 8TT a rátalo by sa mi to z maxima? Tam sa berú tie posledné predchádzajúce 2 roky, takže to by sa mi mohlo rátať? Keď som na RP, dá sa ísť na PN a neplatiť to? To je asi blbosť, že? Ďakujem pekne 😉

maskaa
2. nov 2011

@lin123 tak ja som napisala na toho poradcu mail, tak som zvedava, ci mi odpisu, lebo uz nemam vela casu... zatial dakujem za rady, ozvem sa, ked mi odpisu, ze ako to dopadlo 🙂

kkubekova
2. nov 2011

Ahojte baby, tak som pozerala stranku NRSR a pri tom navrhu zakona, ktoreho sucastou mala byt aj zmena DNP je napisane, ze ho navrhovatel vzal listom zo dna 28.10.2011 spat !!!! 😀
tak teraz len dufat, ze nepodaju nejaky novy osobitny navrh zakona, ktorym by zrusili len DNP - snad uz nemaju dost casu 😉

lolla696
2. nov 2011

Ahojte baby.......potrebovala by som poradiť.....Som zamestnaná vo februári budúceho roku budem mať odpracovaných potrebných 270 dní.....ale chcela by som si priplatiť DNP do maxima. Musím si od marca platiť navyššiu sumu??? Ako je to ked budem mať vlastne už splnených lehotu 270 dní??? Môžete mi prosím poradiť???? Bola by som vďačná

anjelik007
2. nov 2011

@maskaa podaj si žiadosť o preplatok a viac sa nestaraj, však ak nedostaneš preplatok tak sa nič nedeje, ale ak dostaneš tak super. Ak si platiš viac ako je VZ, tak preplatok isto dostaneš. Z vlastných skúseností viem, že tie panie mnoho nevedia. Raz som tak volala, ešte keď som čakala prvé bábo a ma prepájali jak najaté 🙂

p3tra11
2. nov 2011

@kkubekova ahoj, takze podla toho, co pises, plati DNP tak ako doteraz? lebo ja si platim to DNP uz viac ako rok a pol, vidina otehotnenia alebo inej PN v nedohladne, tak ci sa mi to este oplati platit si dalej, ci to mam zrusit... 😒

maskaa
2. nov 2011

@anjelik007 ved prave, posielaju od jednych dveri k druhym a kazdy mi povie nieco ine, clovek je uz potom z toho cely popleteny... skusim ale napisat tu ziadost a odovzdat na pobocke a som zvedava, co potom bude... pisala som aj do BA na tu poradnu, co maju zverejneny mail, tak som zvedava, co mi odpisu, lebo som dopodrobna opisala celu situaciu 🙂

junkfoood
2. nov 2011

@surrender no ja to zajtra prezistim na soc.poist.

ivuss01
2. nov 2011

ahoje dievcata, tak ostava vsetko po starom, ci ako to je??

majussa21
2. nov 2011

Ahojky..
Mam otazocku ked som bola pn 12 dni zo socialky mi bude doplatene do maxima od prveho dna ked si platim 270 dni dnp a som zamestnana ci len od 10teho dna mam v tom gulas lebo jeden mi povie tak druhy inak.dakujem..

ucitelka70
2. nov 2011

@majussa21 sociálka platí od 11eho dna z denného vymer. základu a tie dva dni ani nepocítiš.... pri dlhodobej péén je to zbadať...

ucitelka70
2. nov 2011

@p3tra11 nerzuš, daj sa na péén vypísať, nech ti aspon prídu peniažky s5

ucitelka70
2. nov 2011

@bobjan môžeš ísť na péénku samozrejme aj cez dovolenkku, a aj s dieťaťom.... na očr a budú platiť, tak to využi