Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
30. dec 2011

@lienka.7 no jasne, na maximum z noveho DNP musi mat splnenych 26 tyzdnov do nastupu na MD...to som jej napisala....ona totiz neuviedla, ako dlho je tehotna....a to je podstatne v tomto pripade, lebo ak by sa prihlasila do cca 8tt,a mala by ukazkove tehu, tak to moze stihnut....

nexa
30. dec 2011

@poisonblu presne.. vsak som pisala ze kazda rozumna zena.. ktora ma tu moznost... tak to vyuzije.. a nemame to zadarmo.. vsak mesacne odvadzame.. ci uz z platu alebo dobrovolne.. narozdiel od mensiny ktora len berie.. podla ingrid zneuzivam system ked som tehotna... som na rodicovskej.. a idem ukoncit rodicovsku a idem na pn.. mne je jedno ako to ona berie .. pre mna je podstatne to ze ma 10 rokov odrobene vo firme.. kde som odvadzala nie male peniaze.. ze z toho chcem nieco mat.. a najpodstatnejsie je podla mna to ze namiesto 190 eur za rodicovsky budem mat 450 eur za pn.. vsak to je rozdiel 260 eur.. tie nenajdem len tak na chodniku... preco by som si nezlepsila financnu situaciu ked mozem.. vsak doteraz mi stat len bral.. pre mna su to neskutocne peniaze.. mozno pre nu ani nie...

lienka.7
30. dec 2011

@tita201
tita ale toto urcite s tebou suhlasim....su profesie, ktore proste sa nedaju robit - toboz ked niektora robi napr. za pasom!!!! ale vezmi si niektore "damy", ktore proste v kancli nemozu sediet na riti a tukat do klavesnice???? toto je rizikove povolanie???? myslim, ze o tychot sa tu diskutuje 😉

anina3
30. dec 2011

@poisonblu ano diky uz som to nasla 🙂 dakujem

poisonblu
30. dec 2011

@lienka.7 ja som na PN, a pojdem aj na rizikove a robim v kancli...ale ked ma niekto sefa takeho s prepacenim debila, ze je z toho na prasky, tak voli radsej tu PN...nikdy nevies, co sa skryva aj za kancelarskou robotou....nejde len o fyzicku, ale aj psychicku namahu..a buduca mamina ma byt v klude

lienka.7
30. dec 2011

@nexa
urcite za to, ze hladas pre seba co najlepsie riesenie ta nikto neodsudzuje!!!! to by urobila kazda. kazda, co si priplaca to robi preto, lebo si chce prilepsit. keby zarabala ako politici nema dovod si priplacat - to je logicke.
a je jasne, ze vsetky ktore platime, chceme z toho aj nieco mat. a k nasim romskym spoluobcanom sa roadsej nevyjadrujem...... asi by ma porazilo v tom pripade.

lienka.7
30. dec 2011

@poisonblu
urcite, zdravie je na 1. mieste 😉
urcite vela zdravicka zelam 😉

nexa
30. dec 2011

@lienka.7 niekedy ani sedave zamestnanie nie je vyhrou... ja mam prac dobu od 09 - 18 sedim za kompom.. a tiez mi to pri prvom tehotenstve sposobovalo hromadenie krvi ..lebo som cely den sedela.. na pokyn lekara som sa mala kazdu hodinu 10 min prechadzat...a to sa pri niektorych nadriadenych a kolegyniach neda... .. a preto som musela na rizikove.. kazda praca ma nieco.. ci uz fyzicku alebo psychicku zataz.... v kazdej je nieco plus a nieco minus.. preto je na kazdej jednej.. ci ide na pn alebo jej vyhovuje pracovat...

kvetka111
30. dec 2011

baby, potrebovala by som poradit, co by bolo najlepsie urobit. Od novembra 2010 si platim DNP, cize dobu 270 mam splnenu. Chystam sa otiehotniet zac. roka 2012, samozrejme dufam, ze to pojde.Ak by som otehotnela, isto by som sla na PN. Bolo by vyhodnejsie v januari sa odhlasit a nanovo prihlasit este podla starych podmienok, aby som ziskala aj daky cas, keby sa nedarilo? A ked sa znovu prihlasim,teraz v januari, po uplynuti 270dni bude daka ochranna lehota, ci uz by som bola moc narocna ?

poisonblu
30. dec 2011

@kvetka111 oplati sa ti zrusit a znovu zalozit....ak otehotnies pocas tych 270 dni, tak potom mas 8 mesacnu ochrannu lehotu

mariynka
30. dec 2011

@chlpacik ano 🙂

kvetka111
30. dec 2011

poisonblu velka vdaka za odpoved

barbora26
30. dec 2011

Prosím vás, ak sa v tomto chaose niekto vyzná, potrebovala by som poradiť. DNP si platím od októbra tohto roku a "pracujeme" s manželom na bábätku. Budem mať nárok na vyššiu materskú? Ďakujem vopred za odpoveď.

chlpacik
30. dec 2011

@mariynka dakujem velmi pekne. 😉
Vsetkym prajem STASTNY NOVY ROK, nech sa nam, co dlhodobo chceme otehotniet to konecne podari. 😵

mariynka
30. dec 2011

@barbora26 jasne 😉 ale snazte sa zamiesit do juna 2012 😉 teda to by bolo najlepsie, kedze ti vtedy vyprsi 270dni a zanikne DNP 😉

mariynka
30. dec 2011

@chlpacik nemas za co a nech sa ti co najskor splni sen 😉 😵

bobjan
30. dec 2011

Ahoj,

keď som na RD, tak keby som brala PN, neberie sa RP???

barbora26
30. dec 2011

@mariynka
Ďakujem veľmi pekne, hneď sa mi uľavilo 🙂

bubulka722
30. dec 2011

@bobjan Ahoj ako sa vám darí? Nie popri RP máš nárok aj na dávky počas PN. 😉

katkavan
30. dec 2011

@poisonblu je to tak,uz som si myslela,ze mam v tom opat nejake zmatky 😝 😝 platila som si z minima a ked som zistila,ze som tehu cca.5 tyzden, hned som sa isla prihlasit z maxima.Pani zo socialky bola celkom ustretova,aj ked s prevratenymi ocami 😝 a vyratala mi,ze by som to mala pred nastupom na matersku stihnut,porod by mal byt okolo 20 augusta.
Ja som len nemala jasno v tom,ze ak by som chcela ist na PN,ci sa mi bude ratat aj predosle obdobie platenia/tych 5 mesiacov. Koncom februara by som mala mat splnenych 270 dni,ale to spolocne predosle aj nove poistenie.

@jankohrasko mi tak tiez poradil :DDDDDDD

bobjan
30. dec 2011

@bubulka722 Ahoj, no super, niekde som čítala na fóre "materská 2012", že keď som na rodičáku, tak naň nemám nárok, keby som bola PN. Akurát by sa to menilo, keby som šla na MD, potom by mi zrušili RP a dali len materskú, nie?
Ja som DNP poistená bola od 10/2008 do 21.12.2011, zrušila som to a pôjdem založiť nové bud. týždeň. Dúfam, že sa nám ešte jedna "piškótka" podarí, kým uplynie 270 dní.... potom, keby som bola tehu skôr, musela by som platiť po dobu 26 týždňov, aby som šla na PN, nie? 270 dní, sa mi bude spočítavať, však?

Darí sa dobre, rastieme, štvornožkujeme a tak 😉 a vy ako?

katkavan
30. dec 2011

@lienka.7 ale ak vsetko pojde podla tehotenskeho planu,tak splnim podmienku 26 tyzdnov pred nastupom na matersku

nexa
30. dec 2011

@bobjan pocas rodicovskej dovolenky ti narok z DNP vznika ak mas DNP 270 dni tak z vymeriavacieho zakladu z ktoreho platis... .. ale nevznika ti narok z PNP...

bobjan
30. dec 2011

@nexa ale zrátava sa za posledné 2 roky, nie? Neráta sa od posledného prihlásenia...??

ivuss01
30. dec 2011

@poisonblu ahoj, nerozumiem tomu zrusit a znovu zalozit...... a co podmienka 270 dni za posledne 2 roky?? nespocitavaju sa nahodou tie dni?

barbora26
30. dec 2011

Dobrý deň, ešte jedna otázka - ako sa vypočítava koľko mám platiť, aby som získala najvyššiu materskú? Plat mám okolo 560 eur mesačne. ĎAKUJEM!

nexa
30. dec 2011

@bobjan to netusim.. ci sa to zratava alebo nie.. ☹

nexa
30. dec 2011

@barbora26 maximalny vymeriavaci zaklad na rok 2012 je 1 153,50 minus tvoja hruba mzda /neviem ci 560 mas v hrubom alebo cistom/ z vysledku treba platit 4,4% ak sa prihlasis do 31.01.2012 otehotniet treba do 270 dni od prihlasenia sa k poistnemu.... a tak budes mat maximalnu matersku 750 eur

bubulka722
30. dec 2011

@bobjan Ak si sa odhlásila a následne sa prihlásiš, budeš musieť splniť podmienku 26 týždňov aby si mala nárok čerpať dávky z novozaloženého NP. Ak by si išla na PN skôr, máš nárok len na dávky z minima čo je niečo okolo 6,-€ na deň. Bez ohľadu na PN máš nárok na RP. Po uplynutí 270 dní NP ti vzniká 8 mesačná ochranná lehota v prípade nástupu na materskú.
My sa máme fajn, malá už začína chodiť, tak máme veselo. Všetko ju zaujíma, veľmi rýchlo sa učí a celkovo je neskutočne šikovná.
Tak ako vidím materské povinnosti ťa bavia, tak prajem aby sa bambino čo najskôr podarilo a aby si už nikdy nezažila to čo predtým. Držím vám silno palce, bábinku prajem hlavne pevné zdravíčko a celkovo nech sa vám darí čo naj!!! 😉