Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poki10
3. dec 2011

@milena35 ahoj, prosim ta, co to znamena pre mna, ked si dnp platim a som na rd? to znamena, ze mi zanikne k 31.1.? a potom sa mam znova prihlasit? teraz platim 21,32 z VZ cca 480 eur (neviem ho presne). kolko budem platit potom?

nattii
3. dec 2011

@lucyfuk77 ked mas splnene 270dni , tak ti to bude automaticky zrusene a ak mas splnene aj 26tt nepretrziteho poistenia tak budes mat aj narok z toho poistenia podla toho kolko si si platila z VZ krat 65 % a ked nemas splnene 26 tyzdnov napretrziteho, tak by si sa mala poistit s toho noveho balicka

zuzanamatko
3. dec 2011

@demelza neviem ti na to presne odpovedat,ak mas splnenu podmienku 270 aj 26 tyzdnov z maxima a budes tehu do 1.2.2012,tak budes mat maximalnu matersku a budes v ochrannej dobe,ale neviem presne.

poki10
3. dec 2011

@nattii prosim ta, aky je ten novy balicek? kde to najdem? mna zaujima aj to, co bude s mamickami na rd ☹ co maju podmienku splnenu...nebudem uz mat narok na ocr a pn-ku?

lucyfuk77
3. dec 2011

@nattii práve to rátam... 26 tt budem mať presne na konci januára ... takže to tak nejak asi vychádza + - .
Nevieš či sú aj nejaké iné zmeny pri DNP pre nezamestnaných ? Ďakujem

bobocka
3. dec 2011

@nelynka odhlasenie a znova prihlasenie ti nepomoze,lebo sa ti uz zaplatene dni rataju.v novom prihlaseni sa nezacinaju dni ratat odznova.

inak co by mna zaujimalo je,ze dajme tomu,ze ja mozem do 26.4 platit dnp,kedze vtedy splnim 270dni.dajme tomuz,e sa mi dovtedy nepodari otehotniet. prestanem si dnp platit.no v januari 2013 otehotniem a zacnem si platit balicek z minima.porod bude september-oktober 2013.materska sa vsak rata zo zaplateneho roku dozadu a to je teda rok 2012,kde ja si do 26.4 zaplatim z maxima dnp.tak teda z toho by sa mi aj materska mala ratat,nie?

nelynka
3. dec 2011

@bobocka aha..ja som myslela, ze ked sa odhlasis a znova prihlasis, zacina sa ti odznova pocitat tych 270dni..aspon tak som to vzdy chapala..

no toto by zaujimalo aj mna..to je dobra otazka..
lebo mne vyjde 270dni niekedy v polovici marca..a dovtedy neotehotnejem na 10000% s nasim spermiogramom a faktom ze do konca januara mame STOP koli potratu.. 😠

nattii
3. dec 2011

@lucyfuk77 takze ked budes mat aj tych 26 tyzdnov napretrziteho poistenia do 31.1.2012,tak podla toho co je shvalene by si sa uz ani nemusela prihlasovat na ten balicek lebo by si mala byt v ochrannej lehote 8 mesiacov, tak som to aspon ja pochopila o novych zmenach neviem .

bobocka
3. dec 2011

@nelynka no kiezby to tak bolo,ze sa pri novom prihlasovani zacinaju dni ratat odznova,no bohuzial ☹ a mrzi ma,ze mate problem s otehotnenim a aj neuspesne tehu ma mrzi.to je nechutne svinstvo, ze na toto nasi idiotski vladari vobec nemyslia.clovek zije pod tlakom.im je to jedno,oni maju tucne konta. 😠
my sme si nedavali bacha len teraz prvy mesiac a babenko sa nezadarilo.tiez to nebude na pockanie.urcite si na bociana pockame,ja si platim dnp do konca aprila.teda mam trosku viac casu ako ty,ale psychike to teda nepomoze. a ja odmietam nervacit kazdy mesiac a neuzivat si partnersky zivot len preto,ze sa mam akoze sustrediet na plodenie 😠 😠 😠 ziadne take 🙄

nattii
3. dec 2011

@poki10 ocr a pn o tom neviem ake su zmeny?

lucyfuk77
3. dec 2011

@nattii to by bolo skvelé, akurát som to rátala ešte raz a potom opäť 🙂 takže k 31.1.2012, budem mať poistených 272 dní a budem v 27tt+1 ....

nattii
3. dec 2011

@lucyfuk77 a budem 27tt+1 dobre, ale budes mat aj platene poistne 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia sa DNP?

nelynka
3. dec 2011

@bobocka no prave toto, ze oni vidia len ako ziskas nadpriemernu matersku (co by bolo pre mihala tak vydavky na jednu kreditku asi) za maly vklad, ale to, ze viac ako 2/3 zien si platia DNP roky rokuce a nesostanu ani polovicu z toho co tam vlozili, to nevidi..a sere ma, ze to nevidi nikto iny..
im je to jedno, lebo neziju od vyplaty do vyplaty z minimalnej mzdy ale maju vrecka plne prachov, nove vily, nove auta, dovolenky kazdy mesiac pomali..

ked som toto MM vravela, ze musim otehotniet do februara aby som mala narok na matersku z DNP, tak tak zosmutnel chudak, ze to asi nepojde..
a ja viem tiez, ze nie asi ale urcite to nepojde..
kedze na toto tretie tehu sme cakali 3roky 🙄

demelza
3. dec 2011

@zuzanamatko
to je to, ono sa to da pochopit rozne. no nic. niektora babenka tu pisala, ze 8.12. maju v SP poradu, tak tam potom asi nabehnem alebo napisem a snad uz budem vediet co a ako

1979tajus
3. dec 2011

ahojte....chcela by som sa opytať ako to bude teraz z DNP ktore si platím nejaky cas, som v 16 tyz tehotenstva. Predpokladaný termin porodu mam 25.5.2012 budem dostavat zvysenu matersku alebo mam DNP zrusit je mi to na nic???? dakujem...

felinka
3. dec 2011

Jasne, to sa niekomu robia zakony, ked jeho rozpocet v rodine je 5 - 6 tisic eur mesacne, 400 € mu staci tak na den-dva. Ved pozrite rozhovor s panom Mihalom. Je mi z toho zle. Existuje vobec spravodlivost na tomto svete? Kam to cele speje? Zacinam sa bat, do coho vyustia tieto prusery, ktore sa vo svete neustale deju... Ach.. depka. ☹

felinka
3. dec 2011
zuzanamatko
3. dec 2011

Baby este by som potrebovala jednu radu,ako to bude ked sa prihlasim na ten balik a budem pn,napr.rizikove tehotenstvo tak nebudem musiet platit?ale skor mi ide o to,ze sa prihlasim a podmienku 26 týznov z maxima budem mat az maji a az do nastupu na matersku by som bola pn,mala by som narok na maximalnu matersku aj ked by som bola pn, hned od februara alebo marca?

kkubekova
3. dec 2011

@bobocka Ahoj, citala som Tvoj prispevok o vypocte materskej, teda ze je to za predchadzajuci rok... Znamena to teda, ze ak si platim od 1.7.2011 z maxima, tak si mozem od 1.1.2012 znizit vymeriavaci zaklad na minimum a dostanem najvyssiu moznu matersku? Ide mi o to, ci to mam menit alebo nie, ked to aj tak od 1.2.2012 menia, resp. pre mna ako zamestnanu na RD rusia. Len pre istotu dodavam, ze 270 dni splnim cca 14.1.2011, kedze som bola DNP aj v roku 2009 a v roku 2010 od 1.1.- do 8.8.2010. Dakujem 😉

nattii
3. dec 2011

@kkubekova ked budes mat splnene podmienky do 31.1.2012 270dni DNP platenia a 26 tyzdnov od posledneho poistenia splnenu, tak ti zanikne od 1.2.2012 Dnp ale ti budes v ochrannej dobe 8 mesiacov, kedze si tehula. Takze ked budes v ochrannej dobe tak podla mna sa ani nemusis prihlasovat na DNP ale radsej si to over v soc.ci musis byt Dnp ked budes v ochrannej dobe

kkubekova
3. dec 2011

@nattii Vdaka, takze budem musiet este pockat, kym ten zakon podpise prezident a tetusky v socialnej poistovni k nemu dostanu nejake skolenie, inak mi nebudu vediet odpovedat 😅

bierka
3. dec 2011

@nattii prosim ta, ja mam splnenu podmienku 270 dni, ale nesplnam 26 tyzdnov, to by som mala splnene koncom aprila, nastup na matersku mam v maji. nevies ako to bude so mnou? dakujem

poisonblu
3. dec 2011

@bobocka nie, materska sa ti bude ratat s posledneho DNP, tzn. ze z toho, ktore sizalozis v roku 2013 z minima...vzdy ked prerusis, tak sa ti materske pocita z toho posledneho ktore stale musi trvat ku dnu vzniku naroku...takze si nepomozes...iba, ze by si zmenila vymer.zaklad bez zrusenia...vtedy by to bolo ok...ale teraz ked sa DNP rusi, tak neviem ako sa to bude dat urobit

lucyfuk77
3. dec 2011

@nattii asi áno 🙂 platím si nepretržite od 4.5.2011 (odkedy som prišla o prácu)

milena35
3. dec 2011

@poki10 podla toho,co som citala sa budes musiet prihlasit na dnp ale aj dpvn....vym.zaklad si urcis sama.....nic sa nedeje..nic sa neprerusi..len sa musis vo februari na novo prihlasit....si na rd,tak povinne mas dochodkove a dnp a dpvn si doplatis....tam je moznost samostatne,z vym..zakladov ......no este si musime pockat na uplne znenie....opakuje,,,,balik je pre zamestnanych....a uplne nezamestnanych...kde nie je ziadne povinne poistenie.....takze mamicky na RD si mozu platit dnp a dpvn....do doby,kym im neskonci RD....tak tomu rozumiem....

fopardi
3. dec 2011

@milena35 ja som na materskej do aprila 2013 čiže ak by som to platila do aprila -maja 2012 tak by som mala splnenu podmienku za posledne 3roky -dva roky

milena35
3. dec 2011

@fopardi neviem.ci mas pp alebo nie....

renata1973
3. dec 2011

@milena35 to by znamenalo, že my na RP by sme platili stále len 4,4% už som z toho šalená. Nikde nie sú presne informácie a človek má z toho chaos.

z.vrablova
3. dec 2011

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Rokovanie/451/
270min to zacina a od 292min Mihal

miah
3. dec 2011

@milena35 ak som na RD a moj PP trva.. tak co si mozem platit po 1.2.2012? podmienku 270dni mam splnenu, chcem z DNP cerpat OCR a PN