Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

angelika_2
18. jan 2012

@merry_v
Staré DNP mi zanikne a prihlásim sa na nové. Kedy splním podmienku “26 týždňov?”??? hm???

merry_v
18. jan 2012

@angelika_2
Ak sa prihlásiš kedykoľvek vo februári 2012, napríklad 27.februára, výnimočne budeš mať možnosť uviesť ako dátum prihlášky 1.február 2012. Do 29.februára je totiž možné prihlásiť aj spätne (čo inak normálne možné nie je), pričom takéto poistenie, ktoré vzniklo od 1.februára 2012 sa bude považovať za nepretržité!!!!!!!!!!

Podmienka “26 týždňov” sa nebude sledovať od nového poistného vzťahu (od podania prihlášky na nové poistenie nevznikne nové rozhodujúce obdobie na výpočet dávky), ale odo dňa, kedy ai sa prihlásili na “staré” DNP 🙂 🙂 🙂

kocica43
18. jan 2012

ahojte ma niekto skusenost stym, ze by mu doktor posunul termin porodu aby mu vysla podmienka 26tt. mne chybaju 8 dni.

angelika_2
18. jan 2012

@merry_v

supeer merry, predsa ma ten novy balik niečo do seba- ale je drahý to si povedzme na rovinu 😎

janulap
18. jan 2012

@bobocka,neviem,ci si uz zistila,to oco si sa zaujimala,ci treba ist na SP a poziadat,aby si dalej platila po starom....nemusis ist 🙂 http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

merry_v
18. jan 2012

@elise

haloo, dievčička tu si??? 🙂

millada
18. jan 2012

Tak dnes mi na otazku, čo mam teda robit, či sa mam odhlasit a znova prihlasit, odpovedali toto:

Zákon nevylučuje, aby ste sa odhlásili a opätovne prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie. Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe zaniká nemocenské poistenie dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Ak sa dobrovoľne nemocensky poistená osoba odhlási a opätovne prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie, ide o nové dobrovoľné nemocenské poistenie, z ktorého sa určuje výška nemocenskej dávky. Za nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie sa nepovažuje dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň. Na predchádzajúce obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia sa však pri posudzovaní nároku na nemocenské poistenie prihliada pri započítavaní do obdobia 270 dní nemocenského poistenia do nástupu na nemocenskú dávku. V súvislosti s výškou nemocenskej dávky upozorňujeme, že denný vymeriavací základ na určenie nemocenskej dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia sa vypočíta z vymeriavacích základov, z ktorých poistenkyňa zaplatila poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie v rozhodujúcom období iba v prípade, ak aktuálne dobrovoľné nemocenské poistenie ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvá najmenej 26 týždňov. Ak bude toto poistenie nepretržite trvať menej ako 26 týždňov, denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorým je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu.
@karinkaeich

Teraz len musim utekat čo najskôr do soc. poistovne sa odhlasit a prihlasit, lebo mi to vyjde len tak-tak, aby som mala do nastupu na matersku 26 tyzdnov nepretrzite 😒

Neviete niekto, nastup na matersku, ked som momentalne na RD doma, musi byt tiez 6-8 tyzdnov pred pôrodom, alebo aj neskôr? Napr. 4 tyzdne? 😕

karinkaeich
18. jan 2012

@millada a to s tym, ze si na rd a chces poberat materske aj z dnp, to nic? tam narok nie je, ci?

emka0
18. jan 2012

Ahojte, Prosim Vas može mi niekto poradit? Som z toho uplne mimo. Od novembra 2011 si platim DNP z maxima, este nie som tehu, ale sa snažime. Mam si to aj nadalej platit, kedže teraz višiel ten nový zákon. Alebo sa mam odlasit a začat si platit ten baliček? Ale zda sa mi to hrozne vela. čitala som v novinach že ženy ktore si platili DNP nedostanu nič a pridu o všetky peniaze čo tam dali. Ja tomu už prestavam rozumiet, Prosim poradte čo mam spravit?

merry_v
18. jan 2012

@millada
ku dňu vzniku nároku na materské, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu – teda keď nastupujeme na materskú dovolenku, resp. ak pôrod nastane skôr, tak ku dňu pôrodu, musíme byť nepretržite nemocensky poistení minimálne 26 týždňov.- a odpísali ti ináč veľmi múdro 😀

merry_v
18. jan 2012

@emka0 - prečítaj si, tam nájdeš odpoveď 🙂
.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

merry_v
18. jan 2012

@elise

čo tam aspoň píšu- napíššššš, lebo od rána nato už čakám 😅

millada
18. jan 2012

@karinkaeich , no na to mi nič nenapisali 😠 Takze ziadna rada, nič, len tieto mudre vety, ktore som 8 razy čitala, aby som to pochopila 😅 😝

@merry_v , no velmi mudro fakt 😠 😀 Ja len ze či nemozem na matersku aj menej ako 6 tyzdnov nastupit, lebo teraz mi to do nastupu vychadza ledva-ledva, aby to bolo 26 tyzdnov 😒

merry_v
18. jan 2012

@millada
jooj moja nie, také sú ich pravidlá. neboj oni to vedia dobre ze to neni take lahke aby sme si to "vzdy" vedeli uplatnit, niekedy to proste nevyjde. 😒

siss_sz
18. jan 2012

@merry_v ahoj, prosim ta a nemas link aj na tie tlaciva - odhlaska a prihlaska? dakujem 🙂

merry_v
18. jan 2012

@siss_sz

jasnéé, veď na stránke SP nájdeš reg. list FO 🙂 a v jednom tlačive je to - čiže buď zaškrtneš prihláška alebo odlháška 🙂

merry_v
18. jan 2012

@siss_sz

tam nájdeš aj poučenie ako to máš správne vyplniť 🙂

elise
18. jan 2012

zajtra skusim lepšie odfotiť ked bude denne svetlo, dllho mi to načítava prosim vydržte

elise
18. jan 2012
alibabaa
18. jan 2012

@elise nie je to citatelne. teda ja tam aspon neviem nic precitat. co tam pisu??

elise
18. jan 2012

zajtra to sfotim lepšie aj tak mi to dlho načítava

spisiacka
18. jan 2012

@babysko hmm tak to neviem ale asi hej. no lekari zvyknu vypisovat tych 6 tyzdnov pred porodom

spisiacka
18. jan 2012

@pandorka27 tak pocas rodicaku fakt neplati ale ako nahle by si presla na matersku tak zacina platit

hana1236
18. jan 2012

Baby, poprosím Vás o radu. Platím si DNP vyše roka a myslela som si, že sa ma už zmeny nedotknú lebo som bola tehotná, teraz som sa vrátila z nemocnice, potratila som a rýchlo zvažujem čo ďalej s DNP. Platila som to v čase keď som bola na RD a momentálne nezamestnaná. Takže čo by ste mi poradili?o tehotenstvo sa aj tak nemám pokúšať aspon pol roka...Prečítala som všetko možné a myslím,či by som to nemala rýchlo odhlásiť a prihlásiť do konca januára po starom?platiť z maxima?kým sa nezamestnám, potom platiť len ten rozdiel do mzdy. Ked nebude splnených týchto nových 270 dní a ja zostanem tehotná a hneď na PN, vyplatia mi z čoho počítanú PN?a následne materskú?Ďakujem

anjelik007
18. jan 2012

kočky ako to je, treba mať splnených 270 dní pred pôrodom a 26 týždňov pred nástupom na materskú? správne?

elise
18. jan 2012

su tam v tom sme uvedene príklady ktore sa väčšinou týkaju tehotných, aj to že ked poistenie z DNP netrvalo aspon 26 týždnov je nárok na minimálnu matersku

oknosmas
18. jan 2012

dievcata, ak som to dobre pochopila, je mi treba sa odhlasit a prihlasit v ten isty den?ak by som to urobila nasledujuci den, tak by to uz nebolo nepretrzite poistenie a neratalo by sa mi to potom?

bobocka
18. jan 2012

@janulap si zlata.dakujem krasne 🙂

dominikuska
18. jan 2012

@zuzik1983 ahoj, presne to iste sa stalo aj mne :(. platim si od jula a konci mi v aprili. termin som mala vyratany na koniec augusta. piatok 13teho som vsak potratila :(. planujem zajtra sa odhlasit z dobrovolneho a pozajtra znovu prihlasit, ziskam tych 270 dni na otehotnenie a budem dufat, ze to stihnem, kedze predtym mi polrok trvalo otehotniet.