Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

deninka14
12. apr 2011

@sssimi ... ja akurát "vyčkávam na svoju prvú dávku"... 🙂 🙂 😀

zrzuska
12. apr 2011

ahojte.
prosim vas viete mi povedat aky je moj vymeriavaci zaklad?
platim si DNP vo vyske 47,70. cize ten vymeriavaci zaklad je tych 1084,55. ale teraz som na PN a ide mi o to ze ako vyratat kolko dostanem. viem kolko percent v ktore dni davaju. ze prve tri dni 25% z VZ. ale sak to mi volovina vychadza.
ako to vypocitam?
dikes.

mima595
12. apr 2011

@sssimi - prepac, ale to vies zle!!!
nieco podobne platilo do konca minuleho roka a tykalo sa to len OCR
😉

mima595
12. apr 2011

@zrzuska ..prve 3. dni... 25% z VZ a potom 55%z VZ
tvoj VZ je zhruba 36,50E na den...je to len zhruba, lebo o by som musela presne vediet odkedy dokedy si platis, ci si cerpala OCR, PN, atd....
takže prve 3 dni 25% z 36,50 a potom už 55% z 36,50

mima595
12. apr 2011

@mandm - DNP možes cerpať až po 270 dnoch...
iba ak by si mala este nejaky iny PP, alebo ukonceny PP, ktory ti skoncil najskor pred 2 rokmi, vtedy by sa ti tie dni priratali k terajsiemu DNP

zrzuska
12. apr 2011

@mima595 ja si platim DNP od februara 2010 🙂
teraz ma dal dr na pn lebo tento mesiac mi tam lietal ze mi nevydalo ist z materskej do materskej.
jedna baba mi pisala ze prve tri dni 25%, dalsich 7dni 55% a potom od 11dna 85%. 😕
necerpala som nic. iba teraz som na pn od 15.3. a vypise ma z nej 22.4. a potom nasledne hned nastupim na MD

sssimi
12. apr 2011

@mima595 to môže byť, lebo to tak mala suseda a bolo to v novembri 2010. Hmm smola. Takže musím mať vyplatených tých 270 dni, aby som získala nárok na PN? A ešte otázočka. Stačí mi z tých 270dní platiť maximálne DNP len 26 týždňov, aby som budúci rok dostala PN z maximálneho VZ a ten rok aj materskú aj keby som rodila na konci roka? Nezmení sa mi materská v januári 2013 ak si prestanem platiť DNP 8.1.2012?

mima595
12. apr 2011

@zrzuska - ten vypocet sa moze lisit max. o 1 E hore dole..
tych 85% je blbost....

mima595
12. apr 2011

@sssimi - nerozumiem ttvojej poslednej vete, a ani otazke ☹
ak si prestanes platit DNP 8.1.2012 tak potom nemožes mat narok na matersku, alebo PN v r. 2013

zrzuska
12. apr 2011

@mima595 a to ako si vyratala tu sumu 36,50 😅
pri pn sa to nejako inak rata?
pri materskej tam uvadzaju ze 4,4% z 1084,55 je tych 47,70

ivamarr
12. apr 2011

@ivca82 pn som si uplatnovala len z pp, tam som poslala pnku zamestnavatelovi, do SP som posielala len tzv " prechodku" pnky cez mesiac...mne bolo povedane za vyssiu pn resp cerpanie pn z dpo mozem az po 270 dnoch...co bolo cca od zaciatku asi tohoto kalendarneho roka 2011, co som aj tak nevyuzila a nepoziadala o max pn z dpo, lebo nakolo vladne dezinformacia, aj ked som sa informovala kazdy mi to vysvetlil inak skratka...tragicky to neberiem, ale predsa len je to proti akejkolvek logike, hlavne ked vsetky asi vieme ake nakladne je mat babenko a ked si predstavim, čo som všetko mohla malemu kupit za tie peniaze ktorými som " sponzorovala" niekoho zavisleho resp parazitujuceho na našom socialnlom systeme...a to ma štve viac ako tych 250e !!! spatne si asi uplatnit pnku z dpo nemožem že ? asi posobim ako alenka v ríši divov a zazrakov, ale naozaj kde sa obratim tam ina " rada " v každej pobočke SP inak ...

mima595
12. apr 2011

@zrzuska - ty si si platila z VZ 1085E deleno 30 dni...ti vyjde VZ na den....
ono v skutocnosti by sa malo zratat vsetky platby za rok 2010a vydelit poctom dni, za ktore si v roku 2010 platila-tak by si to mala presne
a z toho tych 25%, alebo 55% alebo potom 60% pri materskej

zrzuska
12. apr 2011

@mima595 ahaaaaaaa. no ja som uz bola taka dopletena z toho ze az. tak dikes. aspon v tom mam jasno. tam v podstane ja som prihlasena od polky februara, cize cca 40dni nemam zaplatenych akoby z roku 2010. 😝

zrzuska
12. apr 2011

@mima595 este sa chcem opytat ta sadza poistneho 4,4% to je iba tolko kolko si poistne platim? tam ta suma nema nic docinenia z ratanim materskeho?
lebo neviem preco som si ja myslela ze to je ten vymeriavaci zaklad za den. 😝

zrzuska
12. apr 2011

a v socialke som pisala c. uctu. cize mi to pride na ucet a pride mi domov aj nejaky papier?
potom vlastne mi staci ked ma dr vypise z pn a napise na MD tak to zaniest do socialky? a do zdravotky mi kazali doniest papier ze ked mi pride zo socialky odkedy do kedy som bola pn.
lebo ja nie som zamestnana. platim si to dobrovolne len cisto kvoli tomu aby som dostavala matersku.

bocianka123
12. apr 2011

hm hm nevie prosím nikto poradiť?:

od mája by som mala nastúpiť na MD, som zamestnaná, materskú budem dostávať zo zamestnania.
doteraz som si neplatila DNP.

Teraz sa chcem od mája prihlásiť aj na DNP a aj platiť, aby som počas rodičovskej dovolenky mohla čerpať PN, prípadne OČR . Viem, že v zákone je napísané, že počas poberanie nemocenskej dávky, ktorou je aj materská - NIE SOM POVINNÁ PLATIŤ si nemocenské poistenie ani z DNP - to znamená, že nie som povinná, ale MOŽEM - dobre tomu rozumiem?I
Ide mi hlavne o to, aby som po materskej splnila tých 270 dní, po uplynutí ktorých by som mohla čerpať už PN, alebo očr - a to je práve po skončení MD plus ešte kúsok. V prípade čerpanie PN a očr z DNP nemusím prerušiť RD , je to tak?

a tých 270 dní musí byť "aktívnych" - teda ich musím platiť?, alebo stačí sa iba prihlásiť a napr. počas MD neplatiť a po nej začať platiť? započítajú sa mi dni z MD do tých 270 dní?

Ďakujem za odpovede.

mima595
12. apr 2011

@zrzuska - ty si urcis VZ, z toho 4,4% si povinna platit poplaok..teda poistne
a z toho VZ sa potom rata aj tvoja denna davka

domov ti pride rozhodnutie o priznani davky, v akej vyske a kopec bla-bla-bla okolo toho..peniaze dostanes na ucet..ak by si marodovala aj ku koncu mesiaca, musis na SP doniest aj prechodku...
potom ti lekar ukonci PN, vypise papeir na matersku a tu odnesies na SP
zdravotnu neviem

mima595
12. apr 2011

@bocianka123 - možes sa prihlasit aj pocas materskej, ale ty budes musiet platit DNP....
neplati sa iba vtedy, ak cerpes davku z toho poistenia

zrzuska
12. apr 2011

@mima595 mne nic nevypisal ziadnu prechodku. ale na tom papieri ked mi vypisoval PN tak mi napisal iba kedy som nastupila a kedy mam dalsiu kontrolu. to je vsetko. povedal ze si mam prist o dva tyzdne ukoncit pn a ze ma vypise na matersku. 😕
nic som nedostala dnes na kontrole.

alebo ako to myslis ku koncu mesiaca? ktoreho?
22ho uz mi ukoncuje pn.

a vyplaca sa pn teraz 20teho ze?

musim bezat po malu do skolky. zatial dikes.

mima595
12. apr 2011

@zrzuska - tak potom sa ta prechodka netyka

nemko
12. apr 2011

@lazika1 a kolko je mozne si platit aby som mala maximum?

lazika1
12. apr 2011

@nemko myslím, že teraz je maximum okolo 49,20 eur mesačne.

nemko
12. apr 2011

@lazika1 dakujem srdecne za radu 😉

ivca82
12. apr 2011

@mima595 aha, tak to som nevedela, nečítala som dozadu 😅

ivca82
12. apr 2011

@ivamarr vychádzala som s toho, že máš splnenú podmienku na čerpanie PN z DNP 270dní, čo si žiaľ nemala, čiže nárok ti nevznikol a spätne sa to nedá. 😒

mandm
12. apr 2011

@mima595 dakujem, hned sa mi to nejak nezdalo 😉

ivamarr
12. apr 2011

@ivca82 cize ja som musela mat 270 dni dpo splenych už pred nastupom na PN, spravne to chapem? 😉

maryanna
12. apr 2011

ahojte, mám na vás tie ktoré sa vyznáte otázku.
Platím si nemocenské poistenie už zhruba rok, malý bol v nemocnici a ešte doma marodujeme, a od dr som si pýtala marodku pre soc. poisťovňu, vypísala mi ju na 10 dní, a bola som dnes na sociálke a zaniesla papier. Bola tam taká neochotná pracovníčka, v podstate len zobrala papier, dala pečiatku a že o 60 dní dostanem rozhodnutie....
neviem ale príde mi to čudné, veď si DNP platím tak nemala rovno popýtať nejaké číslo účtu alebo podobne , chodí to vždy tak že sa tých 60 čaká v podstate ešte len na rozhodnutie?
ďakuejm vopred za odpovede

mima595
12. apr 2011

@maryanna - ale ty si mala cislo uctu vypisat na OCR...vypisala si ten papier,co ti dal lekar???
oni ti rozhodnutie poslu tak do mesiaca, vacsinou su peniaze na ucte skor ako rozhodnutie, to je taka formalita...

maryanna
12. apr 2011

@mima595 no ja som ten papier vypísala, ale tam nebola kolonka na číslo účtu, iba moje meno, meno syna, trvalý pobyt, rodné čísla.....