Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
23. nov 2011

@emogeon teda myslela som to tak ze OCR mas normalne ze to z DPN nesuvisi nie

oskvarka
23. nov 2011

@poisonblu ale no ... nebud taky pesimista viem ze situacia na slovensku je zla ale ak chces robit aj nieco ine ako len zivnost (ale ak to mas perspektivne tak preco nie) tak by som sa asi po novej praci obzerala... ved niesi stara mam rovnako rokov ako ty skoro a ja sa osobne necitim ani stara ani neverim ze by som si nenasla pracu ale mozno som len privelka optimistka.. 😝 drzim palec az vam to vyde... (ale mi sme tiez obaja zdravy a vzyvote som ani ziadne Hak nebrala takze musim len dufat ze je vsetko ok...)

milena35
23. nov 2011

@emogeon nerozumela som tvojej otazke...pisala si,ci si mas platit aj NP...neviem,co si tzm myslela

emogeon
23. nov 2011

@milena35 to som sa zle spytala..nemoc. poistenie je ine ako dnp.. som to poplietla a dakujem za odpoved

poisonblu
23. nov 2011

@oskvarka ono nejde o to, ze som stara, ale ze mam 30 a ziadne deti..som cerstvo vydata, takze pre kazdeho potencialneho zamestnavatela som neperspektivna, kedze by ma musel zaucit a cca do roka by som mu odisla na matersku..to si v dnesnej dobe asi nikto neuviaze taku zamestnankynu na krk

zuzana612
23. nov 2011

@poisonblu to si pis ze budes diskriminovana, aj ked zevraj podla zakona sa zamestnavatel nema pravo pytat na tvoju rodinnu situaciu. Ale ked sa ta opyta tak co povies? Ze vas do toho nic? Jasne ze sa potom mozes s pracou rozlucit. Ja som bola v tej iste situacii pred 5 rokmi. Zacala som si hladat pracu tam kde sme sa chceli usadit. ked sa ma pytali ze preco sa stahujem, tak som sprosta povedala ze sa idem vydavat. Pozreli sa na vek, 30 rokov, jasne ze ma nevzali lebo hned vedeli ze budem chciet cim skor deti. Tak som sa pekne par mesiacov po svadbe zbalila a isla este do zahranicia az kym som neotehotnela. A potom pekne na PN a matersku z DNP. A teraz budem mat ten isty problem ked si zacnem hladat pracu. Dve male deti, ktore byvaju casto chore 😒 Niekedy mam pocit ze na SK ma kazdy nieco proti matkam. Ci buducim, alebo s malymi detmi. Tak nech daju take platy, ze muzi budu zarabat tolko aby uzivili celu rodinu aj bez toho, aby zeny museli pracovat. Ja sa budem s radostou venovat doma detom aj do 15. rokov ked bude muz zarabat tolko aby sme mohli normalne zit

darinkazv
23. nov 2011

@zuzana612
@poisonblu no, na slovensku chce zamestnávateľ mať zamestnankyňu, ktorá má 20 rokov, odrastené deti a 10 rokov praxe!!!

zuzana612
23. nov 2011

@darinkazv presne tak, a taka ako ja, co ma na sk odrobene 3 roky, potom som bola 8 rokov v zahranici a teraz som uz 4 roky na materskej a kym ju skoncim budem mat pomaly 40, tak budem rada ak ma zoberu aspon niekde do supermarketu do pokladne alebo tovar dokladat 😖

kacenkaharris
23. nov 2011

Dievcence, ja stale nerozumiem, ci sa teda ide nieco menit od februara alebo nie. Precitala som si aj to rokovanie vlady (link na str. 592) a som z toho cim dalej zmatenejsia. Cize ti, co sa poistili na DNP este na konci 2011 ako nezamestnani, uz budu moct len platit DNP, kym nedosiahnu 270 zaplatenych dni a potom uz nesmu?? Cize dajme tomu, ak zaplatim 270.den v auguste a az v decembri pojdem na matersku, tak mi ju nepriznaju, lebo uz nebudem moct platit DNP posledne mesiace tehotenstva?? 😖

Ci to chapem uplne zle?? 😅 Co tym myslia, ze ti, co nebudu mat k februaru 2012 splnenych 270 dni, mozu platit len do 270-ho dna?

katula77
23. nov 2011

@lucicek1 takze tym padom je vsetko jasne, miklos to bola jedina nadej, ze to zastavi, teraz uz su v podstate vsetky strany za zrusenie dnp a navysenie materskej a prezident vsera povedal ze to podpise, cize dokonane je!!!

v555
23. nov 2011

@katula77 teraz som pred telkou a na Markíze vraveli,že sa materská zvyšovať nebude.....tak čo vlastne chcú??,Zrušiť DNP a nezvýšiť materskú,ale rodiť musíme.......to čo je ?????

darinkazv
23. nov 2011

tak ak to bude schválené aj s týmto, tak budem rada. keď už to majú rušiť, tak nech je to aj s týmto:
§ 293cd

Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.

(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.

(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.

darinkazv
23. nov 2011

@v555 tak ako nech ma nechcú naštvať. tak dnp chcú rušiť preto, aby mohli dvihnúť materskú. tak keď nedvihnú materskú, tak aký dôvod si nájdu teraz pre zrušenie dnp? už mi to ide na nervy. všade sa o tom veľa hovorí a píše a aj tak človek nevie, na čom je 😠

mima595
23. nov 2011

ja ked som pocuvala TB s Radicovou...povedala, že zakon sa ma rozdelit na 2 casti....jedna cast, v ktorej sa ma povolit presuvanie prostriedkov medzi fondami + urcit VZ na urazove poistenie može byt prijaty v skratenom legislativnom konani

druha cast zakona, v ktorej sa bude jednat o DNP a predlzeni materskej, ma MIhal prepracovat, a na buducu stredu na vlade prist s prepracovanym, upravenym navrhom...ten vsak nemože ist do skrateneho legislativneho konania....co to znamena?????? skratene resp. neskratene legisl. konanie???????
je tu nejaka pravnicka, alebo niekto, kto sa v tom vyzna...aka je casova naslednost?????
ak to napr. schvali vlada buducu stredu, to je 30.11., kedy to može ist do parlamentu??? budu to musiet schvalovat na 3x alebo iba na raz???...ake su lehoty na podpis prezidentom, vydanie v Zbierke zakonov atd.????

milena35
23. nov 2011

@mima595 po lopate....uz bude len jedna schodza a to buducu stredu,kde mozu o tom zahlasovat...preto p.Radicova povedala,ze maju na to tyzden......ja som citala upraveny navrh.......v podstate to iste.....ja si platim obidve poistenia.....ak sa mi prida k tomu dochodkove co je z min.cca 60e ...tak ak to prejde.....budem aj kazdy mesiac ocr...peen ..ocr a peen..dookola....pri troch detoch im to nedarujem......ale pevne verim,ze to neprejde..... 🙂 🙂 🙂

mariynka
23. nov 2011

kocky, a keby som teraz prerusila a zacala by som platit,keby zistim,ze som tehul? (platim si od juna 2011)..nie je to dobry napad?ci co mam robit??? 😒 😒 ☹

darinkazv
23. nov 2011

@milena35 juj, byť optimistka ako ty, by som chcela 🙂 ale v dobrom teda. 🙂 keď to už podporuje aj mikloš a prezident to potom plánuje podpísať, tak skôr by som povedala, že to prejde, ako nie. len nech tam nehajú tú možnosť, že si tie 3 dni budem môcť doplatiť, čo mi budú k 31.1.2012 chýbať. ☹

susi201
23. nov 2011

ahojte babi. ja som na materskej dovolenke este rok . cakame druhe babo . som v 6 tyzdni a od maja si platim dnp . viete mi niekto poradit ze ci mam stale pokracovat v plateni alebo nie ? a ty budem mata narok na tu matersku. alebo ako to somnou vlastne bude neviem ked vlastne ja este stale na prvej materskej som ...
vedala bi mi aspon jedna z vas poradit ... ?

edusik
23. nov 2011

Dievčatá, mňa by zaujímalo to DNP nie kvôli MD ale OČR a PN z neho platené - akurát v týchto týždňoch som sa chcela zaregistrovať pre DNP, aby som mala vyššiu OČR s malou a na rok by som chcela ďalšie bábo, tak som to chcela využiť, že keď už budem ma RD, aby som si prilepšila keď prvorodená alebo ja budeme choré... zatiaľ som sa neprihlásila, nakoľko čakám ako to celé dopadne, aby som zbytočne nezaplatila za napr. 2 mesiace. Ale som už z toho taká popletená, ak sa deta teraz zaregistrujem a schváli sa novela - nebudem spĺňať tých 270 dní DNP - zrušia mi to, či budem si to môcť uplatňovať? Stále hovoria o "umelom zvyšovaní materskej" ale nik nehovorí o OČR a PN z DNP - neviete mi niektorá poradiť, v rovine že zákon prejde? veľmi pekne ďakujem - nemám veľa čas na net - možno ste to rozoberali, ale mne sa pri malej veľmi nedá dlho čítať bez toho aby to nejako celé "nezrušila"...

bocianka123
23. nov 2011

@mima595 k tej druhej časti otázky - asi tak ako píšeš, takže do 31.12.2011 sa to už zrejme nestihne zrejme sa to musí schvaľovať v parlamente na 3x... ja čakám hlavne na predlžovanie MD ak soľ, lebo euráče potrebujem a mne MD končí 1.1.2012, tak mňa predlžovanie už asi nezastihne..... 😝 a tých 6 tt by mi veľmi pomohlo veľmi

susi201
23. nov 2011

ja som uz s toho jelen .

susi201
23. nov 2011

@bocianka123 akych 6t?

darinkazv
23. nov 2011

@edusik toto je z toho návrhu jeden bod
2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.

darinkazv
23. nov 2011

@susi201 keby sa predĺžila materská ona myslela. teraz je 34t a mala by byť 40t. takže tých 6t má na mysli 😉

susi201
23. nov 2011

@darinkazv dakujem

miah
23. nov 2011

ahojte, neviem ci sa tu o tom pisalo alebo nie.. ale ako to bude v pripade, ze DNP momentalne trva, je splnenych 270dni.. ako to bude v buducom roku s PN a OČR od 1.2.2012?

zuzanamatko
23. nov 2011

@darinkazv Prosim ta vies mi poradit ohladom Dnp:dnp si platim z minima od 1.2.2011,v novembri som podala odhlasku a na druhy den som sa prihlásila z maxima a momentalne som nezamestnana.ak zmeny schvalia mozem si dnp dalej platit?Mne sa jedna ci sa mi bude pocitat to dnp od novembra,kedze v maji budem mat splnenu podmienku 26 týzdnov.Ide mi o to aby som mala maximalnu PN a matersku.Ďakujem

darinkazv
23. nov 2011

@zuzanamatko neviem, či ti to až tak dobre napíšem, ale ty už k 31.1.2012 270dní splnených mať budeš, takže dnp ti k 31.1.2012 zanikne. (ak teda prejde ten návrh) ak ale nebudeš tehu, tak máš len 7 dní ochrannú lehotu (kvôli PN a OČR) ak by si bola vtedy tehotná, tak máš 8 mesačnú ochrannú lehotu a tam budeš mať nárok aj na tú materskú z dnp.

opravte ma niekto, ak je to inak 😉

darinkazv
23. nov 2011

@miah keď budeš mať k 31.1.2012 splnenú podmienku 270dní, dnp ti zanikne a máš 7 dňovú ochrannú lehotu. čiže ak do 7 dní nenastúpiš na PN alebo OČR, tak už nič. ale to len ak by to prešlo po novom