Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

boise
25. aug 2011

no ja mam speci problem..na prvu matersku som sla ako zamestnana-mala som dobu urcitu..ta mi skoncila v sept. 2010. Od maja tohto roku si platim dobrovolne, a som opat tehotna...Neviete ako je to v tom navrhu teraz? Budem mat narok na matersku?

daniela242
25. aug 2011

@lin123 mne povedali na soc. poisťovni že nárok budem mať keďže splním lehotu 270 dní a 26 týždnov, tak teraz mám z toho chaos 😖

boise
25. aug 2011

..este doplnim ze pred prvou materskou som odpracovala 8 rokov bez prerusenia...

moncicak28
25. aug 2011

@bapi1 ja mám termín koncom novembra a pani na pobočke mi povedala, že mi budú rátať iba dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré som si platila kalendárny rok pred nástupom na materskú, teda rok 2010. To čo si platím tento rok mi bude platiť pre PN-ku, OČR, ... Tento istý systém platí aj napr. pri dôchodkoch. To či ma dobre informovali uvidím pri nástupe na materskú 🙂 Najlepšie keď sa opýtaš priamo na pobočke SP.

lin123
25. aug 2011

@daniela242 to je jedna z podmienok, ktore treba splnit,ale podstatne je aj to, kedy nastupujes na matersku...odporucam ti este napisat do poradne soc. poistovne, zvycajne odpovedia pomerne skoro do par dni...a opytaj sa ich aj na to, za ktore obdobie Ti budu ratat matersku. oni Ti to nepovedia,ked sa ich priamo nespytas..aspon ja mam taku skusenost..riesila som s nimi jeden problem a ani slovkom sa nezmienili o vyrovnavacej davke na ktoru mam narok a moj problem sa tykal aj tohto a to som sa dozvedela nastastie tu od bab na fore....to len tak.

bapi1
25. aug 2011

@lin123 a v com je to ine?obidve spadaju pod nemocenske poistenie. @lucia.kl ty urcite vies,tak sa ozvi a ujasni to 🙂

bapi1
25. aug 2011

@moncicak28 ak sa ti prelinaju roky,tak sa berie rok predchadzajuci,ale ak urobis zmenu,tj.zrusis a zalozis nove dnp s novym vz,tak sa berie to novsie (samozrejme musia byt splnene podmienky)

bapi1
25. aug 2011

@daniela242 presne tak ako pises

boise
25. aug 2011

inak tu je cely navrh novely co sa tyka dobrovolneho nemocenskeho:

Zavádza sa nová právna úprava dobrovoľného poistenia. Z dobrovoľného sociálneho poistenia sa vylučujú osoby, ktoré sú povinne sociálne poistené s výnimkou dobrovoľného poistenia na účely starobného poistenia.
Ďalej zákon umožňuje využiť dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ďalším fyzickým osobám ustanoveným zákonom.
Fyzickým osobám sa umožňuje vybrať si len taký balík dobrovoľného poistenia, ktorý nezahŕňa už druhy ich existujúceho povinného poistenia, okrem starobného poistenia. Účelom tejto zmeny je zamedzenie špekulatívneho navyšovania vymeriavacích základov v jednotlivých druhoch poistenia s úmyslom čerpania vyšších dávok (napr. nemocenské, materské, a pod.)
Zachováva sa vznik a zánik dobrovoľného poistenia, pričom dňom vzniku poistenia je najskôr deň podania prihlášky a dňom zániku poistenia je deň odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr deň podania odhlášky.

ak to tu uz niekto daval tak sa velmi ospravedlnujem...

lucia.kl
25. aug 2011

@daniela242
@lin123
@bapi1 dievčatá ak si platíte DNP od tohoto roka, tak pre vás bude rozhodujúce obdobie z tohoto roka, to by bola pekná blbosť aby ste splnili obe podmienky 270 dní aj 26tt a nedali by vám materskú.... takže žiadne stresy, nárok na materskú budete mať v takej výške ako si platíte...

lucia.kl
25. aug 2011

@daniela242 neboj, budeš mať nárok na MD - hlavné podmienky tj. 270dní a 26tt pred pôrodom splníš, tak sa nemáš čoho báť...

daniela242
25. aug 2011

@lucia.kl Dík za odpoveď 🙂 To by bolo dosť blbé keby sme nedostali nič keď podmienky budeme mať splnené 🙂 To by sa potom týkalo všetkých maminiek čo sú v takejto situácii 😖

juliagregor
25. aug 2011

@lucia.kl Lucka ja mám teraz poistenie aj od zamestnávatela a aj si platím DNP...čo myslíš...budem mať dalej nárok na dve OCRky...?

katie1
25. aug 2011

@lucia.kl ahoj. Chystala som sa od zaciatku septembra zacat platit DNP. No teraz neviem ako sa rozhodnut. Z kazdej strany pocuvam ako sa to uz neoplati a ked sa to zrusi, peniaze mi nevratia...
Snazit sa planujeme od novembra. Mam to risknut? Lebo ak by sa to zrusilo a vratilo by sa mi to formou PN, prip. OCR, tak o to nemam zaujem...

bapi1
25. aug 2011

@lucia.kl dakujem za odpoved/ujasnenie. Ja som v tom mala jasno 🙂

rakovcanka
25. aug 2011

@lin123 ahoj, aka vysoka pn-ka vychadza, ak si platim DNP z max.VZ a to 49,13 eur mesacne

darinkazv
25. aug 2011

@boise ja osobne mám z tohto veľkú dilemu. či si to mám vôbec ďalej platiť. pretože ja si skôr myslím, že od januára ten návrh schvália ako neschvália. keď štát nemá peňazí 😠

boise
25. aug 2011

@darinkazv ale v navrhu som nenasla nic o tom ze to zrusia..kde konkretne to je? tam je len ze nemoze byt subeh povinneho a dobrovolneho 😕

darinkazv
25. aug 2011

@boise no, ale pre mňa to bude znamenať, že zbytočne si teraz doplácam DNP. lebo ja som zamestnaná, odtiaľ mi ide nemocenské a do maxima si doplácam DNP. a keďže to podľa toho návrhu už nebude možné, súbeh tých dvoch, tak vyhadzujem peniaze do vzduchu. 😒

boise
25. aug 2011

@darinkazv ale dnes zas mihal odpovedal takto:

"Dobrý deň, rada by som vedela aký dopad bude mať novela zákona, ktorá má platiť od januára na výšku mojej materskej, ktorá by mala začať 8.1.2012, keď si už roky platím dobrovoľné nemocenské poistenie a zároveň som zamestnankyňou. Bude sa vypočítavať z oboch základov? Prípadne nebolo by pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú dovolenku ešte v tomto roku...napr. 31.12.2011? (endr)

Odpoveď: Budete mat narok na materske z oboch poisteni."

takze z tohto to vypada ze aj Ty si v pohode 😉

darinkazv
25. aug 2011

@boise len ja nastúpim na materskú až v marci a rodiť budem v apríli. tak ktovie, či sa to bude sťahovať na to. kde sa dá napísať otázka mihálovi? rada by som sa info konkrétne na môj prípad. a veru si ho potom uložím, ak zase budú kľučkovať 😉

lucia.kl
25. aug 2011

@juliagregor ja si myslím že áno, ale neviem ako je podmienka zo zamestnania na čerpanie PN a OČR, tuším treba mať nejaké mesiace odpracované...

boise
25. aug 2011

@darinkazv to bolo dnes v novom case tusim, tam bol online...a ked sa to bude vztahovat na cloveka ktory ide na matersku 8.1.2012, tak to iste bude platit aj na teba..lebo tam sa ta baba proste pytala na to, ci nema ist radsej na matersku skor, ci to bude platit aj po novom roku, lebo novela by mala platit prave od 1. januara 2012 😉 Inak si priamo zo ZV? Ja pochadzam z Hrinovej 😉 v pase mam nakym zazrakom ze Petrzalka (tam byvam teraz) okres Lucenec 😀 😀 😀 a neda sa to nijak zmenit...

lucia.kl
25. aug 2011

@katie1 to ti neporadím, nevieme čo bude s dievčatami, ktoré si už DNP platia... to sa nikde nespomína...

darinkazv
25. aug 2011

@boise tak ďakujem za odpoveď. trochu som sa ukľudnila 😉 a áno, som priamo zo ZV 🙂 a v nastaveniach sa ti to nedá? ja som si to tam menila pekne 😉

boise
25. aug 2011

@darinkazv no ved to ze ani v nastaveniach to nemam, proste mi to zmizlo 😀 a dufam ze si obe uzijeme pekne materske 😉

darinkazv
25. aug 2011

@boise tak skús napísať adminovi za to :D inak, veď ty si o 1tt staršia, tak aj pre teba to bude tiež platné. ja si tiež platím od mája DNP 😉 a že pre materskú mi bude rozhodujúce obdobie od mája do konca roka 😉

boise
25. aug 2011

@darinkazv no ja mam ten rozdiel ze mne pocas rodicaku minuly rok skoncila doba urcita, takze som vlastne nezamestnana...na rodicaku...a inak je dost mozne ze termin porodu budeme mat rovnaky 😉 pretoze ja mam tak rozbity cyklus ze sa nebudem cudovat keby to bolo 1.5. 😀

darinkazv
25. aug 2011

@boise no, ja ešte nemám ofici termín. ja už by som podľa PM mala byť 7tt, ale cyklus mám 35 dňový, no asi zrejme ovu bola posunutá. takže asi až v pondelok to bude 6tt 🙂 sa teším na srdiečo v piatok 2.9. 🙂 a 7.9. prvá ofici poradňa 🙂 inak, už si v aprílovkách 2012?

boise
25. aug 2011

@darinkazv jeej ja mam tiez 35 dnovy a viem kedy som mala ovulku, kedze som si len tak zo srandy spravila ovu test...a ja idem na krv az 5.9, tak som zvedava...a asi mi to tu zmazu lebo pisem mimo temy...a som v nejakych aprilovkach, ak ich tu nie je viac, tak v tych spravnych 😅