Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
2. sep 2011

@obedwix
ak máš len dobr.nemoc.poistenie (nie dobr.v nezam.) a nejde o uplatnenie si nároku na nem.dávku v "prvom období=mesiaci" poistenia ani o uplatnenie nároku "v ochrannej lehote" (v týchto dvoch prípadoch je podstatné zaplatiť poistené v splatnosti!!!, ak si ideš uplatniť nárok na nem.dávku, toleruje sa dlho nižší ako 5eur), tak je postatné, ak napr. vznikla pn, očr, nástup na md dajmetomu v 9/2011 (je jedno, či 1.9. alebo 30.9.), či zaplatíš poistné za obdobie 10rokov späť až do 31.8.2011 najneskôr do konca septembra. Prípustný je dlh nižší ako 5eur a zaplatenie poistného za september 2011 sa neskúma.

luci79
2. sep 2011

Ahojte dievcata....
viete aj mne niektora poradit...nie je to sice ohladom DNP, ale....
...teraz, az do 7.11.2011, poberam rodicovsky prispevok ....nastup na matesku, ked som si to ratala, 6tyzdnov pre porodom, mi vynde na 4.11.2011...dostanem este rodicovsky za november? alebo uz sa mi to rusi a dostanem len matersku... 😝
dakujem

mirocka2000
2. sep 2011

dievčata vezmu mi rodičovský prispevok ak malý ide do skolky v septembri a 3 roky ma až v january?ja som mala info že nie ale učitelka v školke furt daco hovori že nevie a že sa mam informovat.....musim ist nahlasit na socialku to sama alebo to je automatické 😠

gapa
2. sep 2011

@luci79
staršie dieťa bude mať 3roky až v dec, podla tvojich údajov. Pri začiatku poberania materského od 4.11. dostaneš ešte plný RP za 11/2011 a po narodení dieťaťa mladšieho môžeš požiadať o príps. na star. na staršie dieťa za 12/2011 (ak dovrši 3roky v 12/2011) alebo možno môžeš požiadať aj skôr, ale myslím budú chcieť aj RL mladšieho.

gapa
2. sep 2011

@mirocka2000
nezoberú. Ty splnaš podmienku riadnej star. o dieťa aj v prípade že navšetvuje škôlku, lebo od 1.1.2012 je zmenená definícia v zákone o rodič.príspevku. Predtým rodič splnal túto podmienku len v prípade, že sa o dieťa staral "osobne", až na pár výnimiek. Teraz splnaš definíciu aj v prípade ak zabezpečíš riadnu starostliovost o dieťa inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou, tj. aj škôlkou.

mirocka2000
2. sep 2011

Dakujem....a treba to niekde nahlasit?

mirocka2000
2. sep 2011

@gapa a este som zabudla ostane mi aj keby som nastupila do prace?

luci79
2. sep 2011

@gapa starsie dieta dovrsi tri roky, 7.11.2011....a nastup na MD by mal byt 4.11.2011

gapa
2. sep 2011

@luci79
v takom prípade nárok na prísp. na star. mať nebudeš za 12/2011, len RP za 11/2011 vyplatený v 12/2011

gapa
2. sep 2011

@mirocka2000
nástup do škôlky netreba nahlasovať nikde,
ak nastúpiš do práce, tak ti Rp ostáva (podla terajších zákonov) ale treba sa odhlásiť zo soc.poistovne, ak budeš pracovať na prac.pomer.

luci79
2. sep 2011

@gapa dakujem 😵

mirocka2000
2. sep 2011

@gapa dakujem 😎

zuzuli27
2. sep 2011

@lucia.kl aha ano to mi prislo az po 15tom tak tym padom je to vyriesene a dostanem tento mesiac vsetko naraz 😒

mujula81
2. sep 2011

ahojte baby,čítam príspevok za príspevkom a začínam mať riadnu hlavu 😖 .Zhrniem moju situáciu.Pred rokom som sa vrátila z GB (po 6rokoch na papiere). Od novembra min.roku do apríla tohto roku som pracovala na dohodu. máj-jún-júl 2011som mala normálne zmluvu a od augusta som v tej istej firme zasa na DOHODU. Čiže opäť - oficiálne nezamestnaná . Chcem si začať platiť DNP od konca tohto mesiaca - v plnej výške 49 eur (z max.VZ , keďže som nezamestnaná-aby to malo zmysel). Teoreticky : dúfam, že sa mi podarí otehotniet október/november a splním podmienku 270 dní - čo by bolo aktuálne +- jún 2012 (ak to samozrejme do vtedy nezrušia 😕 ) . Splním tým veškeré podmienky ? ☹ Dajte mi prosím vedieť-kto má nervy na tento môj monológ...vopred ďakujem 😅

mujula81
2. sep 2011

Mýli ma hlavne to - že veľký dôraz má rok pred materskou - čiže pre mňa by to bol tento rok (striedanie zamestnania s prac.pomerom na dohodu ☹ ), ovplyvní to aj výsledný efekt - ak si to začnem platiť z tej max. DNP ?

zuzana36
2. sep 2011

ahojte, chcem vas poprosit o radu: od janura 2éé9 do jala 2011 som si dobrovolne platila do soc poistovne odvody- najvyssiu moznu sumu. ale od augusta som to zrusila, pretoze nam to nevychydzalo. teraz sa chcem opytat, ak by som teoreticky ostala v septembri oktobri tehotna, ale uz si posledne dva mesiace neplatim z maxima, mam narok na vyplacanie vysieho materskeho prispevku? a v pripade ak by som ostala na rizikovom, bola som vzdy-nemusi to byt pravidlo, musim si platit az do porodu, alebo mam narok na vyplacanie nemocenskej? ja sa nevyznam v tychto veciach a potrebujem to povedat polopate. vopred dakujem

bapi1
2. sep 2011

@zuzana36 ak si v auguste zrušila a založila nové DNP s novým VZ, tak sa bude brať v úvahu nový VZ. Pn by bola zo začiatku z minima, nakoľko nie sú splnené podmienky. Až po tých 26 t. by to bola PN z toho VZ, z ktorého si platíš a tiež aj materská bude počítaná z toho VZ, z ktorého si platíš. Všetko však za predpokladu splnenia podmienok pre DNP a podľa teraz účinného zákona. Ak ti je priznaná Pn/OČR/materské z DNP, vtedy neplatíš.

aaddeell
3. sep 2011

ahojte chcelaby som sa opytat kamaratka v noci porodila v 35tt nesplnila este podmienku platenia 270 dni co odporucate platit to dalej ? ak ano tak ake to ma vyhody? a ak nie musi sa ist odhlasit, dakujem

zuzana36
3. sep 2011

@bapi1 dakujem, takze mi je k nicomu to co som tam platila doteraz, ze? a co je VZ?

bapi1
3. sep 2011

@zuzana36 vz=vymeriavaci zaklad. Nie je/nebolo to k nicomu ak si to vyuzila,popripade uz len kvoli tym 270 dnom. A ty si to zrusila,alebo si si zmenila vz (znizila alebo zrusila a zalozila nove dnp)?

zuzana36
3. sep 2011

@bapi1 no ja som si to znizila, stale odvadzam do soc. poistovne, ale uz iba z minima. predtym to bolo z maxima. nikdy som to nevyuzila, nemarodila som, dokonca ani po MA. ja som si myslela, ze ak by som isla aj na PN, tak sa to pocita spatne za posledny rok a teda som aj ratala, ze mi ostane vyplacanie materskej z maxima.

bapi1
3. sep 2011

@zuzana36 ak si si to znizila,nie zrusila a zalozila nove,tak sa ti tento rok v pripade ocr,pn bude brat do uvahy minuly rok-teda maximum.

patka_1
3. sep 2011

Ahojte baby! potrebujem poradit v jednej veci...DNP si platim od Augusta, cize to som zaplatila za Jul, teraz v Septembri zaplatim za August, atd...?? no a kedze sa s priatelom snazime o babo, chcela by som to vyuzit aj pred porodom, cize ako pn...lebo v mojej praci sa tehotnej neda robit...ale kedze to je potrebne platit minimalne pol roka, tak mne tento pol rok platenia nadobudne zaciatkom Januara...(ta pani na soc.mi povedala, ze to treba platit od 1 do 8 dna v mesiaci, takze dajme tomu ze to zaplatim 8.1.2012 a od 9.1.2012 keby idem na pn tak budem mat slusnu pnku??/
ale to podstatne co chcem vediet je to, ze ak by som teraz otehotnela, isla na pn napr.do 7.1.2012, potom pn ukoncila a hned na druhy den t.j.8.1.2012 pojdem znova na pn, s tym, ze toho 8.1bude pol roka co to platim tak budem mat narok na vysoku pn?? da sa stym vlastne takto vybabrat ak to dobre chapem, vsak??

moja kolegina je teraz tehotna, tiez si plati DNP a do prace planuje kvoli tomuto "PROBLEMU" co mam ja chodit do konca Oktobra....ale ja nechcem chodit do prace ak budem tehu, lebo vidim co s nou robia, vobec neakceptuju ze je tehu...ale zasa ju chapem, ze byt na pn a poberat 100e mesacne je poduroven...tak radsej vydrzi a potom bude dostavat peknych 500-600...
DAKUJEM 🙂

gapa
3. sep 2011

@patka_1
ono je to zložitejšie ako píšeš a nejde o to, kedy platíš, ale odkedy si prihlásená. Tebe trvá dnp od xx-tého.júla a nie od augusta. A podstatné je, či máš aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred vznikom pn aj z dnp (možno dnom dnp prirátať dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období ale nie dni trvajúceho nem.poistenia, aspon podla terajšieho výkladu soc.poistovne), nestačí aby dnp pred vznikom pn trvalo aspon 26týž. To len v prípade, že máš aj dostatok dní z ukončeného nem.poistenia v obd. 2roky späť.
Zákony sa možno budú meniť od 1.1.2012, to bude podstatné, či sa budú meniť a ako.

patka_1
3. sep 2011

...

patka_1
3. sep 2011

@gapa no prihlasena som od 27.7.2011...minuly rok som bola na DNP prihlasena od juna 2010 do oktobra 2010, to je 5 mesiacov...a potom som sa odhlasila...a teraz som znovu prihlasena od toho jula 2011...to obdobie za minuly rok sa mi nejak priratava k terajsiemu? ci ako? lebo uz mi bolo vysvetlene, ze minule obdobie s tym terajsim nic nema...a takisto preplatok z minuleho roka o ktory som poziadala teraz spolu s prihlaskou mi nevratili, vraj nemam narok...

gapa
3. sep 2011

@patka_1
preplatok neviem posúdiť, málo údajov.
ukončené dnp v obd. dva roky pred vznikom pn sa ti priráta do 270dní z trvajúceho dnp. Ale vym.základ z ktorého si platila nemá vplyv na terajšiu dávku z dnp. Tiež ti odznova plynie 26týž. od posledného prihlásenia na dnp. Až ked pn vznikne po ich uplynutí, tak sa nemocenské bude rátať zo"skutočného" vym.základu, z ktorého si platila od posledn.prihlásenia. Ale samozrejme aj vym.základ zo zamestnania ovplyvnuje vym.základ z dnp.

zuzana36
4. sep 2011

@bapi1 dakujem, smiem sa spytat, Ty robis v soc. poistovni?

bapi1
4. sep 2011

@zuzana36 nie, nepracujem v SP

brioska
4. sep 2011

dobrý deň.
neviem kto mi poradí, možno @gapa ?
Som na RD a mám aj staršie dieťa, ktoré býva choré, tak som rozmýšľala, že by som si v SP dala DNP a pri chorobe čerpala ošetrovné. Ak som sa dobre dočítala, tak je to možné aj keď som na RD, len neviem od kedy by som to ošetrovné mohla dostávať, myslím tým, že musím spĺňať 270 dní DNP?