Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

leonna
29. feb 2012

@brita No hej aj mne to tak prislo, takze si to tiez radsej platim z maxima dalej, no ta pracovnicka mi povedala, ze ratat mi to budu aj tak len za ten minuly rok, takze je uplne jedno kolko si platim od noveho roka. Musi byt len podmienka ze to neprerusim. Vysku menit mozem. No ako som pisala, aj ja som to radsej nechala na tom maxime aj po novom roku...Uz s tym radsej nebudem spekulovat.

leonna
29. feb 2012

@natalia777 podla mna ak si to zrusila a zalozila nove, tak to musis ratat od toho posledneho datumu. Ak si robila len zmenu, tak od toho povodneho datumu....Aspon tak to chapem ja.

darra
29. feb 2012

@domeli Ďakujem 😉

brita
29. feb 2012

@leonna Dakujem za vsetky info. 😉 Suhlasim s tebou, netreba do toho moc sparat, nejako to vydrzime 😉 Pozeram, ze aj ty si tehotna, tak gratulujem, nech vsetko dobre dopadne. 😉

domeli
29. feb 2012

@darra Aj Teba som týmto potešila? 🙂 Nuž hľadám tú odpoveď od gapy, ale neviem to nájsť. Bolo to ešte niekedy koncom januára... Ak nájdem, pridám to tu. Ak nie, tak si to ešte pre istotu overte, kočky - pri SP človek nikdy nevie...

natalia777
29. feb 2012

@leonna takze tym padom nemam splnenu podmienku do porodu 270 dni a nemozem poziadat o matersku z dnp ☹ ☹ budem mat splnenych iba tych 26 tyzdnov nepretrziteho platenia

leonna
29. feb 2012

@brita hej som tehotna a nahodou mam ten isty pripad ako ty. Robila som v kuse 13 rokov a ked som ukoncila pracovny pomer, tak som zostala tehotna. Jedina moznost mat matersku bolo DNP. Co je podla mna mimochodom tiez riadne nefer, kedze som tomuto statu odviedla za tie roky nemale peniaze, ale to je o inom.... No preto som si okolo toho vsetko preverovala. Toto su info ktore som dostala. Na matersku nastupujem 23.3. tak som zvedava ci to naozaj vsetko bude tak, ako mi pracovnicky SP povedali.
Pozeram ze cakas dvojicky 🙂 Tak to drzim palce a drzte sa 🙂

stojdulka
29. feb 2012

@domeli hej, máš pravdu počas tehu je v ochrannej lehote i PN

domeli
29. feb 2012

@natalia777 nárok na materské z DNP budeš mať - 270 dní sa ráta 2 roky spätne od dátumu pôrodu - to Ti predsa výjde, keď si si to platila od 1.8.2011 (hoci si dala odlhášku a prihlášku - to neva, to sa do tých 270 dní ráta spolu). 26 týždňov je potrebné ale mať nepretržitze od posledného prihlásenia do nástupu na materskú - a to tiež spĺňaš, teraz som to rátala. K 1.5. budeš mať 26 týždňov od posledného prihlásenia (od toho 1.11.2011) a dátum pôrodu máš až 17.6. 2012, tak ak odrátaš 6 týždňov, tak na MD budeš nastupovať 6.5.2012 - takže Ti materské z DNP výjde. A budeš ho mať maximálne, nakoľko rozhodujúcim obdobím bude pre Teba 1.11.2011 - 31.12.2011, kedy si si platila maximum 🙂

natalia777
29. feb 2012

@domeli dakujem velmi pekne 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 ja som si len prave tym nebola ista ci sa to rata tiez tie 3 mesiace od toho augusta do toho novembra..........kedze v tom papieri co mi priesiel vcera sa pise ze mi konci dnp az 20,7,2012........ a nie koncom aprila

domeli
29. feb 2012

@natalia777 rado sa stalo - také odpovede sa s radosťou píšu 🙂
na doplnenie: 20.7. 2011 Ti skončí to "nové" poistenie, ktoré si si založila k 1.11.2012. Lebo všetkým tým, ktorí k 31.1.2012 ešte nemali 270 dní DNP od posledného prihlásenia, skončí až po 270 dňoch od toho nového prihlásenia. 26.4.2012 budeš mať, ako píšeš, tých 270 dní. Ale celkovo pre priznanie nároku na materské z DNP (pri splnení podmienky 270 dní) stačí splniť od posledného prihlásenia iba 26 týždňov nepretržite, aby bolo materské rátané z maxima, resp. z toho, čo si ten človek platí. Ak by si aj mala 270 dní v posledných 2 rokoch spätne od pôrodu, ale do termínu nástupu na materské by uplynulo menej ako 26 týždňov, materské by bolo rátané iba z min. VZ.

natalia777
29. feb 2012

@domeli dakujem 🙂 za vysvetlenie 🙂

leonna
29. feb 2012

@natalia777 no tak som rada, ze som sa mylila..... 🙂

gapa
29. feb 2012

@domeli
je jedno, ktorý lekár ti pn vystaví, ide o to, že si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná, tj. plynie ti 8mesačná OL. Ale treba potvrdenie od gynek. že si bola v čase ukončenia nem.poistenia (teda uviesť treba konkrétny dátum) tehotná, lebo na soc.poistovni by ti inak uznali len 7dnovú ochrannú lehotu, na tú 8mesačnú musia mať papier.

a ešte opätovne upozornujem, mamičky ktoré v zamestnaní čerpú rodič.dovolenku (nie nezaemstnané, tých sa to netýka!!), a v čase ukončenia dnp čerpali RD, tak tak tým vznikne dnom nástupu na md v zamestnaní nemocnské poistenie, preto v den nástupu na md (6týž- pred očak. termínom pôrodu) im už netrvá ochranná lehota z dnp, teda nárok na materské z dnp im preto v ochrannej lehote NEVZNIKNE!!!!
U NICH JE PODSTATNé, ABY IM DNP TRVALO ASPON JEDEN DEN PO UKONčERNí RODIčOVSKEJ DOVOELNKY!!!!

NETýKA SA NEZAMESTANýCH, Tí NEčERPAJú RODIčOVSKú DOVOLENKU

miruska24
29. feb 2012

@domeli Pôjdem sa v pondelok informovať. Ešte by som chcela chodiť do roboty, ale určite sa chystám ísť na PN, lebo do práce ďaleko dochádzam a nechcem nič riskovať. Potom dám vedieť, čo som zistila...Ale ďakujem..... 🙂

spilo1
29. feb 2012

Dobrý deň,
chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom nemocenského poistenia. Od 21.07.2009 do 31.12.2010 som bola povinne nemocensky poistená osoba. Od 01.01.2011 som dostala výstup. Od 21.03.2011 som si začala dobrovoľne priplácať nemocenské poistenie, keďže som zistila že som tehotná. DNoP som si platila z maxim. vymeriavacieho základu. 06.10.2011 som nastúpila na materskú dovolenku a 10.11.2011 sa nám narodil syn. Materská mi bola počítaná z max.vymeriavacieho základu, keďže som splnila podmienku byť 270 dní nemoc.poistená a 26 týždňov pred pôrodom. Po pôrode som si už neplatila nem.poistenie, keďže som bola oslobodená (mamička na materskej). V januári mi prišiel list, že mi od 01.02.2012 zaniká nemocenské poistenie.
Chcem sa teda teraz poradiť, s mužom plánujeme druhé bábo a opäť by som chcela dostávať čo najvyššiu materskú. Ako mám postupovať, platí pre mňa nejaká ochranná lehota do ktorej by som mala otehotnieť, alebo som si už vyčerpala možnosti pri prvom bábu. Alebo sa mám nahlásiť znovu na platenie nemocenského poistenia (opäť platiť 270 dní) a v akej mesačnej výške (viem, že teraz sa platí už komplex.poistenie). Ďakujem za akúkoľvek radu, ktorá by mi pomohla ohľadom maximálnej materskej.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
inci
29. feb 2012

gapa, prosim ta o odpoved 😉
som zamestnana na TPP na dobu neurcitu, popri tom som platila aj DNP z min. VZ, kt. k .1.2.2012 zo zakona zaniklo (podmienku 270dni splnam aj pri povinnom aj pri DNP) momentalne som tehotna a PTP mam 20.9.2012. mam rizikove tehotenstvo, pri kt. hrozi kazdu chvilu PN ale co v tom pripade, ze napr. po mesiaci PN by som sa znova vratila do prace (do tej istej) nebude to mat vlpyv na vypocet mat.prispevku? mozem nastupit aj 8 tyzdnov pred porodom na MD? budu mi vyplacat z obidvoch poisteni? a este taka otazka, ak by som isla so starsimi detmi na OCR, mozem ziadat o nemocensky pripsevok aj z DNP, plati aj tu ta 8mesacna OL al. len pri materskom prispevku? (nie som prihlasena na ziadny balik, k 31.1.2012 uz som bola tehotna) dakujem za odpoved. mam v tom mierny chaos....

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sherny
29. feb 2012

ak porodíš v r.2013, tak sa ti bude mater. rátať z roku 2012, čiže z minima 220 eur, tak to povedali mne .

Čiže ak sa ti nepodarí cca oteh. do mája 2012, tak sa odhlás, teda ak máš 270 dní splnených a prihlásiš sa v r.2013 až pred nástupom na materskú. V takom prípade sa mat. dávka však určí iba z min. VZ platného v mesiaci, v kt. nastúpiš na materskú.

toto mi napísali z poradna 😉

takže sa to po máji vôbec neoplatí platiť, je to zbytočné, lebo mater.. bude tak či tak z minina... ale aspoň niečo

🙂

sherny
29. feb 2012

@radkovadanka to bola odpoved pre teba 🙂

janadl
29. feb 2012

@sherny ja mám dnp už asi 3 roky, teraz som si dala minimum a pokračujem dalej

sherny
29. feb 2012

@janadl ja so si tiez dala nepretrzite.uvidime co bude do maja....

kikusik88
29. feb 2012

baby ako to je ked segra ukoncila 270 dni v decembri? 30.3 nastupuje na MD ale ziadny papier od lekarky nedavala ze je tehu, je to ok?? dostane vyssiu MD?
@sherny
@gapa

janulap
29. feb 2012

@kikusik88 ale papier od dr.,na ze nastupuje na MD dostala,nie?Tak ten jej treba zaniest na SP a druhy,ak pracuje-zamestnavatelovi.A ty ako Kika,snazite sa,dari sa?

kikusik88
29. feb 2012

@janulap este nedostala...nastupuje az za mesiac...neviem kedy ma kontrolu u dr. ale o tom vie to jej povedali ze ma doniest ale ci je ok, ze nezaniesla o tehotenstve...no ani neviem ci sa nam dari...dnes alebo zajtra mam dostat mrchu graf vyzera slubne ale v piatok testujem a ty???

janulap
29. feb 2012

@kikusik aha,tak o tom,ze je tehu nosit papier nemusi,len ten,ked ju vypise na MD.Tak ti drzim palce.Mne mrcha skoncila vcera,ale ešte sme sa koli DNp nesnazili.Mali by sme sa teraz,ale na mna nejako dolahol strach,ja normalne rozmyslam,ze ani nechcem byt tehu,potom chcem....ja sa nechapem 😕 Budem ti drzat palce,aby neprisla 😉

janulap
29. feb 2012

@spilo teraz sa uz da len ten balik.Do 31.1.2012 si sa mohla este prihlasit"po starom".

sherny
29. feb 2012

@janulap v akom zmysle strach?

janulap
29. feb 2012

@sherny napr.ci to zvladnem ,kočky mam uz vacsie,uz mi je dobre 🙂 ...neviem,ci to pisem zrozumitelne 🙂