Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinkaeich
19. jan 2012

@merry_v ja teraz tiez nie, ale pozeram nove info aj vecer. no zas ked tie peniazky sa pri krpcoch vzdy zidu, nie? tak preco si nepomoct? uz sa naplno snazite?

oskvarka
19. jan 2012

@majolenka11 musis platit stale na tolko n kolko si sa prihlasila ak sa zamestnas mozes si jedine poziadat o znizenie toho VZ ale to sa da len raz za rok ci nejak tak neviem presne nerobila som to ... pokym to neurobis tak stale budes musiet platit rovnako...

merry_v
19. jan 2012

@ika84
no len keby nás prestali zavádzať nesprávnymi informáciami, lebo už sa mi o tom aj sníva, no už asi budem musieť si dať pauzu na MK 🙂

iwonna
19. jan 2012

@oskvarka aj mne sa to zda nejako malo.. a čo by si mi poradila ja sa v tom moc nevyznam a neviem ako argumetovat na SP. tiež som si myslela že mi vyjde denne cca okolo 11.-12 eur a nie 6,9 ako mi priznali.:(

oskvarka
19. jan 2012

@iwonna oni ti to 6,9 priznali za den PNky ... ako dlho si PN kolko ti priznali napis mi to prosim do IP kuknem sa na to este ...

brkabra
19. jan 2012

ahojte, neviete ako to je s tym ked doplacam dobrovolne nem. poistenie k maximalnej materskej a lekarka ma chce vypisat na PN. neuskodi mi to kvoli poberaniu max. materske? 😒 , inak by som mala cca 180 eur? dakujem moc

aliaxa
19. jan 2012

Ahojte baby dufam ze mi poradite....zistila som ze som tehotna asi v piatok tyzdni a este som si nestihla platit dobrovolne nemocenske poistenie myslite ze to este stihnem ? ci uz je neskoro?

merry_v
19. jan 2012

@karinkaeich
ano naplno, ale veď kebyže tu nie je forúum, tak človek by sa fakt nemohol spoliehať na info od pracovníčiek zo SP 🙂

ika84
19. jan 2012

@merry_v veru..ja si to necham v hlave ulezat, potom si to este raz precitam...

ika84
19. jan 2012

@merry_v jj stve ma, ze my si musime robit nasu robotu a potom este robotu za tety zo SP...ako keby to nemohlo fungovat tak, ze pridem poviem v akej som situacii a oni navrhnu najlepsie riesenie....ale kdezeeeee hladaj ako debil na nete, potom si to ries, lebo neznalost neospravedlnuje....juj hnevam sa na to 😠

stojdulka
19. jan 2012

@merry_v ja si plánujem dať tak ako som mala szčo z min.VZ a doplatiť balíček do max.VZ z toho tytulu že ked by som sa rozhodla ked už budem tehu zrušiť balíček tak sa mi ako rozhodujúce obdobie bude počítať obdobie do ukončenia poistenia

merry_v
19. jan 2012

@ika84
aj mňa to štve, ale tak je to asi vo všetkom, taká neochota všade, alebo neviem ako to nazvať ...len si plať, ale sa aj staraj aby si z toho niečo mal ...veď ti stačí málo a prídeš o všetko ...ved si len tak zober, keď niekomu skonči DNP ved o tom možno malokto vedel ze 7 dni je ochr. lehota a potom nicccccc.....mne je len smiesne na priklad ktory uviedli zo SP ze: ...pani si zlomi do 7.2 kostrc tak moze ist na PN ale ak si zlomi kostrc 8.2 ma smolu ☹ a to je nefeer podla mna!

katka9900
19. jan 2012

@spisiacka ahoj, pisala som do poradne SP. ked poberas PN alebo matersku z DNP, neplatis za balik vobec nic. tak super, od februara sa hlasim na balik z maxima 🙂

merry_v
19. jan 2012

@stojdulka
ale ten balicek je drahy a bude potom tak vyhodna aj materska????

merry_v
19. jan 2012

@katka9900
z maxima?? uffff, ako dlho to chceš platiť?

merry_v
19. jan 2012

@stojdulka - moc si nebud istaa, si precitaj co napisali spisiacke zo SP:

U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa nasledujúcim dňom po jeho zániku prihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržité (nenadväzuje na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). Z uvedeného dôvodu im od vzniku nového dobrovoľného nemocenského poistenia vzniká nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku nového dobrovoľného nemocenského poistenia.

karinkaeich
19. jan 2012

@merry_v my este nie, davame si trochu casu. tak nech coskoro najdes //. daj potom vediet, budeme sa delit o skusenosti. no veru, ja som pri prvom prisla dat ku nam na sp prihlasku + nejake otazky, a ochota 2 body z 10, ak vobec tolko ☹ co uz. uz vtedy ma odhovarali, ze sa to ma rusit a pod. (r.2009)

merry_v
19. jan 2012

@karinkaeich
veď jasné, čakám na ten deň kedy bude tehu 🙂 teraz som na PN aj som zamestnaná v práci všetko stoji a ja neviem na čom som ... ☹ možno ma aj vyhodia ako teba @ika84, ale ty si SZCO to je asi inee nie....mozu ma vyhodit asi ked skoncim PN ...prv asi n emozu ze???

karinkaeich
19. jan 2012

@merry_v neviem, ci este aj po pn sa na teba neviaze nejaka lehota, kedy by nemali. a dokedy ides byt pn? alebo otehotniet, dat im papier a vtedy si chranena. no zakon sa da aj obist, ked sa moc chce ☹ aj u nas to bolo, i ked nie pri tehotnej

fidorka27
19. jan 2012

viem zienky ze tu pisete pripomienky ale ja mam v tom naozaj zmatok, ked konecne nieco ma pre mna zmysel pride nova informacia a som uplne na zaciatku. ja si platim DNP od 2008, teraz si to chcem zrusit a platit od konca januara z maxima lebo chceme v lete otehotniet! vztahovala by sa na nas ochranna lehota po uplynuti 270 dni platenia 8 mesiacov alebo je to hlupost? pojde potom PN a materska z maxima alebo z predchadzajucehop roku??? ak prosim vas pekne mate niekto v tomto jasno napiste mi.... lebo cas sa krati a pani pracovnicky na SP su proste skvost... dakujem krasne aj za pochopenie aj za poradenie...

frca
19. jan 2012

@mikina123,ahoj ďakujem,len problem je v tom ze aj ked si založím teraz nove DNP,tak ja nemozem otehotniet ani pocas tych,nových 270 dni ktore mi nabehnu,neda sa to nejako pozastavit a ked otehotniem napr,za 2 roky potom v platení pokracovat,mam v tom chaoz lebo vzdy ked pridem do soc.oistovne tak tie pani tam su nie moc ochotné nieco vysvetlovat 😒 😒

ika84
19. jan 2012

@merry_v ked si zamestnana a na pn si v ochrannej lehote a vyhodit ta nemozu...to uz ale neplati, ked sa vratis a zacnes pracovat

stojdulka
19. jan 2012

@merry_v ja plánujem zaplatiť iba pár dní kedže som teraz na PN a pravdepodobne budem ešte i celý február, kedy by som chcela otehotnieť, potom balík zruším a začne mi bežať ochranna lehota 8m

stojdulka
19. jan 2012

@merry_v k tomu čo napísali zo sp spisiacke mna sa to netýka pretože mne zanikne DNP k 31.1. zo zákona a kedže sa na balík prihlásim od 1.2. bude sa poistenie považovať za nepretržité

aliaxa
19. jan 2012

baby poradte mi .... 😒

monyccka
19. jan 2012

@aliaxa bohuzial, uz je neskoro. Ku dnu nastupu na matersku (6tyzdnov pred terminom porodu) musis mat vyplatenych 270dni- teda 39 tyzdnov. Zdrave tehu trva 38-42tt(od pocatia po porod), ked odpocitas 6tt, zostava 32-36tyzdnov od pocatia do nastupu na matersku. A kedze pises, ze si v piatom tyzdni, do nastupu uz ti zostava len 27-31tt, cize tych potrebnych 39 uz nestihnes.

monyccka
19. jan 2012

@janulap Dakujem za odpoved.

aliaxa
19. jan 2012

@monyccka hmmm skoda ☹ stve ma to

spisiacka
19. jan 2012

@miska200 ano zo zamestnania mame narok ale bavime sa tu o naroku z DNP

petronelka1
19. jan 2012

Ahojte babenky, prosím poraďte. Momentálne som na RD do januára 2013, som zamestnaná na TPP, DNP si platím od augusta 2011 (270 dní budem mať v máji 2012) a plánujeme druhé bábo. Ako som čítala vyššie, tak mi materská z DNP nevyjde, pretože žiadosťou o materské sa mi obnovuje nemocenské zo zamestnania. A čo ďalej??? Dá sa to nejako obísť a platiť si napr. od februára balíček?? Ak by nám to vyšlo, tak o materské by som žiadala v sept, okt. 2012. Alebo sme mi zamestnané na RD v kaši a DNP sa už pre nás neoplatí?? Vykašľať sa na to a nevrážať ďalšie peniaze do niečoho, čo nemá zmysel a aj tak nič z toho nebudem mať??? Prosím poraďte niektorá, zajtra chcem ísť na Sociálnu poisťovňu a chcem sa uistiť, že neurobím somarinu, keď dám odhlášku z DNP.