Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zvolovci
8. mar 2011

ahojte,
viete mi poradit s tymto?
platila som si DNP 270 dni, od 1.12.2010 mam doplatene a od 17.2.2011 som nastupila na matersku. V obdobi medzi doplatenim DNP a nastupom na MD som bola PN ale platila som si aj davku DNP - co som asi uz nemusela. Zaplatila som este aj teraz :/...Nejak som zabudla zrusit platby...
Baby prosim vas je potrebne nejakym sposobom zrusit DNP alebo staci iba prestat platit davku DNP tym, ze som nastupila na MD? Je potrebne ist do soc. poist. nieco hlasit alebo pod? Dorucila som im tam papier o nastupe na MD.
Dikes

mima595
8. mar 2011

@kendy241 - mna asi poplietlo tlacivo na OCR, prepac

bubinko83
8. mar 2011

ahojte chcem sa spytat či si plati niekto DNPO cez internet banking? Ake je tam čislo učtu alebo ako sa to robi? Diky

@zvolovci ,DNP musiš zrušit papierom.Ako si sa dobrovolne poistila musiš sa aj dobrovolne odhlasit 😉 Ak si už zaplatila možeš SP požiadat o preplatok pisomnou žiadostou a oni ti to vratia.

Kočky ak sa mylim opravte ma 🙂

zvolovci
8. mar 2011

@bubinko83 dikes 🙂. ja som platila cez IB a c.u. je 7000156752/8180, sumu das aku mas a svoj variabil. vsetko musis mat uvedene na tom papieri co ti dali, ked si si zalozila DNP - aj to c.u. si pozri, ci mas take...
teda, ak som dobre pochopila otazke 🙂)

smarti
9. mar 2011

Už 2 roky si platím DNP. Najprv som platila z maxima, takže počas tehu som dostávala max PN a následne aj max materskú. Od augusta poberám rodič. príspevok. Od septembra som si znížila sumu na minimum, teda platím len 14€. Teraz po novom roku som to využila 2x, bola som s deťmi na OČR a dostala som za 10 dní niečo pod 70€. Rozmýšľam, že si zvýšim tú sumu poistenia aspoň na 25€ aby sa mi potom aj OČR zvýšilo. Chcem sa spýtať, ako dlho budem musieť platiť tú vyššiu sumu, aby som potom dostala aj vyššiu OČR? Viem, že to posudzujú podľa nejakého rozhodného obdobia, v ktorom bolo poistné platené. Zmenu chcem vykonať ao apríla.

smarti
9. mar 2011

@zvolovci ak požiadaš o vrátenie preplatku, tak ti to vrátia. Mne tak vrátili aj za minulý aj za predchádzajúci rok. Ak chceš prestať platiť, tak musíš ísť do soc. p. a zrušiť poistenie, ak iba tak sama od seba prestaneš, budú ťa považovať za neplatcu, napriek tomu, že je to DNP. Na tvojom mieste by som to nerušila. Ja som to urobila tak, že som platila aj počas MD, po nástupe na rodič. príspevok som požiadala o vrátenie preplatku a tie peniaze, čo som im tam dala počas MD mi všetky vrátili. A potom som si znížila platbu na minimum a poistenie mi naďalej trvá. Teraz , kým som na rodičovskom, tak to využívam ďalej, keď sú deti choré, tak idem na OČR. Dokonca teraz som ja PN, lebo som mala silnú angínu. Z najnižšieho poistenia čo platím 14€, som za 10 dní OČR dostala necelých 70€. Nie je to ktovie čo, ale aspoň na medicíny a lieky a nejaké ovocie a viac zeleniny k tomu počas choroby. Som to rátala, že ak si platím tú sumu z minima, tak ak počas roka budem 2x na OČR ( 2xpo 10 dní) + ešte nejakých 7 dní, tak sa mi tie peniaze, čo im dám vrátia. A myslím, že s malými deťmi a hlavne v jesennom a zimnom období, to je vždy viac ako 2x, takže sa to aj tak oplatí.

bubinko83
9. mar 2011

@smarti ked chceš čerpat vyššiu očr tak musiš si DNP platit zase tych 270 dni.Takže ak si začneš platit viac od aprila tak ju budeš moct poberat až v januri.

bubinko83
9. mar 2011

@zvolovci ,no teda to budem musiet pohladat,lebo ja to už platim vyše troch rokov a neviem kde tie papiere mam. Chodim to platit do pokladne soc .poistovne a vždy tam je moc ludi.A včera mi pani pri pokladni hovori že sa da aj cez IB dala mi čislo učtu a niečo mi hovorila o špecifickom symbole to je asi mesiac ktory idem platit ak som dobre pochopila,nie?

kakakina
9. mar 2011

baby,platim si DNP od augusta.270dni mi uplynie 24.4 a na matersku by som mala nastupit okolo 14.4.Je potrebne ist DNP ked nastupim na MD odhlasit,alebo iba zaniest papier od gynekologa o nastupe na MD????Dakujem ak mi poradite,uz sa mi to totiz blizi 🙂

bubinko83
9. mar 2011

@kakakina ,ak už nechceš platit musiš to zrušit pisomne na pobočke SP.

bubinko83
9. mar 2011

@zvolovci mne dala ta pani v SP ine čislo učtu nebude to pre každe mesto ine? 😕 Kod banky mam ten isty.

kakakina
9. mar 2011

@bubinko83 bublinka,nie ze nechcem,lebo s detmi by som vyuzila aj OCR,len ci sa to nemusi po dobu MD zrusit,alebo mam len nadalej platit ako doteraz

bubinko83
9. mar 2011

@kakakina ,počas MD sa tušim neplati a ak by si sa rozhodla že už DNP nechceš po ukončeni MD musiš to zrušit.Dufam ,že sa nemylim malo by to tak byt. Ani počas PN neplatiš DNP za dany mesiac.Ale ja to platim stale a potom na konci roku si dam spravit zučtovanie a peniaze mi vratia.

kakakina
9. mar 2011

@bubinko83 aha, dakujem velmi si mi pomohla!Prajem pekny dnik 😉

bubinko83
9. mar 2011

@kakakina ,neni zač aj tebe pekny den 🙂

kendy241
9. mar 2011

@mima595 nevadi, v pohode, aj tak to musim riesit, kedze vyzera, ze niekto na SP si nerobi svoju robotu ako ma 😠

tara2
9. mar 2011

@bubinko83 - ja platim DNP tiez cez IB a cislo uctu som dostala toto 7000155733/8180

anelisa
9. mar 2011

@anib no dufam, ze to bude takto, zatial s tym nemam skusenosti, chcem si prerusit PN-ku a zacat novu a aku diagnozu mi tam lekar napise, to je mi jedno.

anelisa
9. mar 2011

Ak mi vie este niekto potvrdit, rada by som sa uistila.......mam splnenych 270 dni, teraz som PN a teda DNP neplatim, 26 tyzdnov od poslednej zmeny uplynie v aprili, nastup na matersku budem mat asi v juli. Vyjde mi maximum aj ked budem pravdepodobne do materskej PN?
Je v poriadku, ze teraz neplatim napriek tomu, ze nemam este 26 tyzdnov od poslednej zmeny?
Dakujem

katka888
9. mar 2011

úúúúúžasná sociálna poisťovňa..... !!!!!

riešila som, či mi pri PNke k DNP prirátajú aj nemocenské poistenie, ktoré som mala pred prerušením z dôvodu nástupu na RD u zamestnávateľa. Odpovede:
1. na pobocke: nie nepriratava, musite mat DNP min 270 dni
2. info linka : musite si rperusit RD u zamstnavatela a tak nastupit na PNKu
3. list : citujem: " Vzhľadom na uvedené skutočnosti, pri uplatnení Vášho nároku na nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia, bude možné na účely splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia započítať okrem obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti aj obdobie ukončeného povinného nemocenského poistenia zamestnanca, t. j. obdobie pred prerušením."

@gapa ... ak si pamatas, ze sme to asi rped mesiacom zistovali.... teraz mi dosla odpoved.

zvolovci
9. mar 2011

@bubinko83 moooze byt, ze to je nejak odlisene podla regionu...🙂...hlavne, ze si sa dopracovala k spravnemu c.u. pre teba 🙂

zvolovci
9. mar 2011

@smarti dakujem za odpoved 🙂 a radu 🙂

bapi1
9. mar 2011

Potrebovala by som ozrejmiť nasledovné: Momentálne som na RD, prac. pomer trvá. 270 dní DNP mi uplynie na začiatku októbra 2011. Ak by som bola teraz PN mám nárok na nejaké peniaze alebo nie?

zvolovci
9. mar 2011

@bapi1 pokial dobre viem, tak mas narok az po uplynuti 270 dni.

bapi1
9. mar 2011

@zvolovci Ja som si to myslela, len ma niektoré odpovede pomýlili a zneistili. Takže až od októbra 2011 môžem čerpať PN/OČR a to len z DNP a z takého VZ z akého si platím a budem platiť i pred nástupom na PN/OČR 26 t, áno?

zvolovci
9. mar 2011

@bapi1 ano ak budes mat k 1.10.2011 uplynutych 270 dni, mozes cerpat....ano davku dostanes podla VZ z akeho platis.

kendy241
9. mar 2011

@mima595 tak uz sa ten problem vyriesil. volala mi kamoska, ze pani, ktora vypocitava vysku nemocenskej davky jednoducho zabudla, ze tam mam aj marodku na uplatnenie DNP 😠 neviem, ako sa da zabudnut, asi tu tiez platila suflikova metoda 😠 takze mi pride nove rozhodnutie a to stare mam potrhat

mica123
9. mar 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať. Som nezamestnaná už skoro rok, evidovaná na urade práce a s manželom by sme chceli dieťatko ale ešte predtým by som si chcela začať platiť dobrovolné zdravotné poistenie. ako dlho by som ho mala platiť aby som dostala vyššiu materskú?

solinkarka
9. mar 2011

@mica123 aspon mesiac pred planovanim tehu...ak chces byt na PN tak aspon 2 😉

mica123
9. mar 2011

dakujem veľmi pekne 🙂