Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hencidlo
8. nov 2011

@zuzana612 podmienku mam splnenu, len dopatrat sa k nejakej odpovedi je trochu komplikovane, ale dik dobre vedet, zuz som zasa o kusok mudrejsia 😉

jokas
9. nov 2011

Ahojte, prosím- poradíte mi? nemám jasno v tom, či musím 270 dní dobrovolne priplácať, alebo je to myslené tak, že 270 dní odvádza do sociálky moj zamestnávateľ a ja sa dám pripoistiť minimálne na tých 26 týždňov pred tým, než nastúpim na MD

dzudka
9. nov 2011

Baby tak vieme ako to dopadlo tie rokovania ci co o DNP?

cigaretka5
9. nov 2011

@dzudka neviem ake rokovanie mas na mysli, ale cela danovo odvodova reforma bola zastavena, takze aj v DNP sa nic nemeni

poisonblu
9. nov 2011

@jokas ak som to ja spravne pochopila, tak ak ide o subeh NP zo zamestnania a DNP, tak musis mat z oboch 270 dni

darinkazv
9. nov 2011

@dzudka rokovať by sa malo až v decembri
@cigaretka5 máš staré infošky. už to zase hodili do pléna. totiž, aby mohli dvihnúť od januára materskú o 5%, tak chcú zrušiť DNP, lebo odinakiaľ ževraj nemajú vziať peniaze. takže sa uvidí v decembri 😒

darinkazv
9. nov 2011

@jokas tak, ako píše @poisonblu, musíš mať z oboch 270 dní. 😉

bubinko83
9. nov 2011

ja mam taky pocit že tato "vlada-nevlada" v tom už neurobi zmeny lebo sa nevedia dohodnut a myslim že by im to prezident neschvalil. A ak vyhra volby Fico nezrušia DNP.

dzudka
9. nov 2011

@darinkazv no nechapem na co chcu este rokovat aby nam vzali vsetky peniaze...hnusaci...

bubinko83
9. nov 2011

baby myslite pozitivne 😉

mima595
9. nov 2011

no ja som si navrh zakona precitala, sice som len ekonomka, nie pravnicka, ale nasla som tam 2 zmeny...že sa nebudu posielat rozhodnutia /co je podla mna fakt super, lebo tym sa usetri tona papiera a na postovnom ani nehovorim....podla mojho smiesneho odhadu cca. 1-2 mil. EUr a dalsie, že sa možu presuvat fin. prostriedky z fondov ziskovych, do tych poddimenzovanych.....
o tom, že DNP sa bude dat platit v baliku, som tam zmienku nenasla...
ale ci to naozaj neprilepia k nejakemu inemu zakonu, uvidime až v januari 🙂

ludka77
9. nov 2011

Ahojte, potrebujem poradiť. Som na RD. do júla (vtedy bude mať dcéra roky) dnes mi volal môj zamestnávateľ, že ruší firmu a teda mi dáva výpoveď :( plánujeme druhé dieťa (ak sa nám pošťastí tak aj hneď) problém je taký tým pádom mi teda nebudem dostávať pri druhom MD (max. ako som to mala ale len tých krásnych 190€) Čo mám spraviť?? Mám si začať platiť DNP?? keď chcem materskú maximálnu musím ho platiť z toho maximálneho VZ už teraz?? juuuj na nervy som :(( poraďte :((

mizupizu
9. nov 2011

Ja si platim DNP od februara 2011. 270 dni budem mat splatenych 14.novembra. Zamestnavatel za mna plati nem. poistenie 7 rokov, takze splnam vsetky podmienky na max. matersku. Znama so soc. poistovne mi odporucila ze ak chcem mat narok na max. matersku aj DNP tak sa mam hned ako schvalia zrusenie DNP hodit na marodku a marodit az do porodu. V pripade, ze by v tomto roku schvalili zrusenie DNP od 1.1.2012 a ja by som na marodku nesla uz v tomto roku mam narok len na matersku zo zamestnania.

poisonblu
9. nov 2011

@mizupizu no ale byt PN do porodu, to mas este pekne dlho

lea1333
9. nov 2011

ahojte viete mi poradit mam dnp ale teraz nebolo platene asi 4mes proste sa to stalo nedopatrenim ale teraz som to vsetko uhradila!!!co to bude pre mna znamenat?plati mi to vobec este?

gapa
9. nov 2011

@lea1333
ak si prihlásená len na DNP (nie na dobr.poist. v nezam.) a neodhlásila si sa, tak je to ok. Len pri dpvn a napr. pri poslednom období je podstatné platiť v splatnosti.

lea1333
9. nov 2011

@gapa som len na DNP lebo to som si vybavovala ked som bola zamestnana teraz sice nie som ale nemenila som si to!ako zistim ci to je v poriadku?

elian
9. nov 2011

@ludka77 musiš sa prihlásiť na DNP, na začiatok stačí s min. VZ a hneď ako zistiš, že si tehu tak sa odhlásiš a hned prihláiš s max. VZ a to tak , aby si platila s týmto novým VZ minimálne 26 týždňov do nar. dieťaťa.........avšak bacha na to aby si do nástupu na MD splnila podmienku 270 dní poistenia....je to taká matematika, musiš, si to vyrátať, aby ti to vyšlo.....ale treba rátať aj s možnosťou, že napr. porodiš predčasne ....tak je dobré si 2 -3 mesiace platiť, ešte kým nie si tehu 🙂

lea1333
9. nov 2011

@gapa tak ze v zmluve mam napisane DPO 😕

mima595
9. nov 2011

@lea1333 - hladaj dalej..to si len Dobr. poistena osoba....pozri dole, na prihlaske, z coho mas vymeriavaci zaklad...ci DNP, ci DPvN

cigaretka5
9. nov 2011

@darinkazv no nejdem sa hadat ale systemove riesenie urcite nebude ,

darinkazv
9. nov 2011

@cigaretka5 ja by som bola len a len rada, keby to ostalo pri starom a ja som si mohla užiť aspoň tých 34týždňov dostatok peňazí 🙂

cigaretka5
9. nov 2011

@darinkazv pozri ty podla MK pasu ides na matersku niekedy koniec februara,, VZ teda bude rok 2011 a to si si platila DNP tak podla mna teba sa to nedotkme

zabka60
9. nov 2011

kocky prosim vas ako to je s tym zakonom??padne teda dnp,alebo este nie,?viete mi niektora povedat,bo ja si platim dpn od septembra a neviem,ci teda paltit dalej,abo nie,este niesom tehu a neviem ci niekedy aj budem...ale tak na pn by sa to hodilo,ked uz nie md....vdsaka za kazdu cennu odpoved 😵

adrika25
9. nov 2011

Ahojte žienky, chcem sa len opýtať či by nebolo dobré poslať email/list do médií ohľadne plánovaného zrušenia DNP, či je to blbosť? Ja len, že všade sa hovorí o štrajku lekárov, plate sestričiek a o plánovanom zrušení DNP toho až tak veľa nie je. Aby to potichučky neschválili a potom sme nahraté. Nech sa o tom viac hovorí a nech sa páni poslanci obávajú pred predčasnými voľbami, že stratia preferencie. Či aj tak sa tým nikto nebude zaoberať? Lebo pre média to nebude až také zaujímavé?

darinkazv
9. nov 2011

@cigaretka5 dotklo by sa, ak by dali podmienku mať 270 dní splnených ku koncu roka. a to by som ja nemala. a tým pádom by som nemala ani nárok na materskú z DNP. ja budem mať na konci roka zaplatených 236dní. takže dúfam, že to fakt ostane takto, ako je. však nemusia o trápnych 5% dvíhať materskú. to nikoho nevytrhne z biedy. a ešte na úkor nás, čo si platíme navyše a vrážame do toho nemalé peniaze mesačne

lea1333
9. nov 2011

@mima595 mam tam presne napisane obdobie a vymeravaci zaklad dobrovolne poistenej osoby DPO A TO JE ZLE???TERAZ TOMU UZ VOBEC NEROZUMIEM

ludka77
9. nov 2011

@elian musím to platiť 270 dní?? nestačí 26týždňov??

lea1333
9. nov 2011

a pri tom som pani hovorila ze to chcem kolim aterskej a ona ze ano to to je ono tak potom vobec mam to alebo nie???

darinkazv
9. nov 2011

@ludka77 do pôrodu musíš splniť 270 dní, to zn., že porodiť môžeš až na 271. deň najskôr. a 26týždňov je do nástupu na materskú dovolenku.