Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

susika
19. aug 2010

@andzi -a sisi istá, že aj ked som boal na RD a potom tých 12 dní dovolenky a znova na MD?a čo týcfh 270 dní nemocenskej?....či sa berie to, že som stále akože zamestnanec?no, keby to bolot ak, ako píšeš, tak by to bolo uplne suepr, len ma metie tá nemocenská...bola som na socialke, tam aj potvrdenie od zamestnavatela by malo prísť, ale nechapem, načo mi pri ukončovaní RD tá tetuša povedala, že aby som prišla, ked mi lekár vypíše matersku, ked sme sa bavili, že som zamestnaná stale tam, kde rpedtým, lebo si naozaj voec nepamätá m, čo som tam vybavovala, ked sa malá anrodila...prvú amtersku som nestihla, narodila sa 2 dní pred jej azčiatkom a boal som tam až ked mala mesaic, ale netuším načo....

bubulka722
20. aug 2010

@andzi V akej výške by som mala po mterskej platiť DNP? Momentálne platím len 14,-€ mesačne, keďže mám vyššku hrubú mzdu.

susanmh
20. aug 2010

@ninan2 mam este jednu otazocku.....ako si teda zistim ten denny vymeriavaci zaklad? Poistit sa planujem este tento mesiac, na matersku planujem buduci rok. Cize moje rozhodujuce obdobie je ake? Len od tohto mesiaca do konca roka alebo ak pojdem na matersku buduci rok tak cely tento rok si mam vyratat? Aby som si vedela teda teraz urcit kolko mi chyba do toho maxima (max - moj DVZ)..... A pocita sa to z hrubej mzdy, hrubeho prijmu, cistej mzdy alebo cisteho prijmu? 😀 Ak mozes poprosim ta o nejaky priklad na vypocet 😉 aby som to lepsie pochopila 🙂

Dakujem za odpoved

andzi
20. aug 2010

@susika áno, som si istá, pretože podľa zákona platí, že zamestnankyni sa prerušuje PNP dňom nástupu na rodičovskú dovolenku a prerušenie PNP sa posudzuje rovnako ako zánik poistenia, avšak pokiaľ ide o materské, platí výnimka podľa § 49a zákona, že do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenie PNP z dôvodu čerpania RD.
@bubulka722 platiť musíš v takej výške ako si platila aj predtým, pokiaľ si vymeriavací základ nezvýšiš buď novou prihláškou alebo zmenou, znížiť ho už nemôžeš lebo 14 € je minimálne poistné.

domika9
20. aug 2010

@andzi aj ked sa mi narodi druhe dieťa ked bude mať to prve napríklad 2 alebo 2 a pol roka ? tak idem znova na matersku?

domika9
20. aug 2010

@andzi a ano bola som zamestnana pred nastupom na matersku

andzi
20. aug 2010

@domika9 áno, a prečo by si nemala ísť na materskú? Samozrejme, že áno. No ale podľa zákon a o rodičovskom príspevku nebudeš mať nárok na rodičovský príspevok po dobu, po ktorú sa ti bude vyplácať materské na druhé dieťa.

ninan2
20. aug 2010

@susanmh VZ by mal byt hruby prijem. Tvoj hruby prijem odrataj od sumy 1 116,75 EUR, co je maximálny VZ, z rozdielu budes platit DNP (4,4% z tej sumy). Rozhodujuce obdobie podla noveho zakona bude zrejme cely tento kalendarny rok. Podla stareho zakona to stale moze byt este aj buduci rok, resp. pol roka pred porodom, podla toho kedy bude spravena posledne prihlasenie na nemocenske poistenie.

cicimon
20. aug 2010

@ninan2 je nejaka minimalna suma ktora sa moze platit ako DNP?

ninan2
20. aug 2010

@susanmh tu je nejaky jednoduchy vypocet, ale ak to nejak budu menit, ako obdobie bude brany cely tento rok a nie iba pol roka atd, takze velmi presne Ti to asi nevyrata. Ale mozes tam skusit dat za pol roka Tvoj hruby prijem, cize PNP a uvidis co Ti vyjde, a potom PNP + DNP, co bude ten max VZ zrejme, a spravit z toho nejaky priemer 🙂. http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-mate...
Presne vypocty tu ovladaju ine baby, skus im napisat.
A inak: Vymeriavaci zaklad je to, z coho sa vypocitavaju odvody. Je to bud hruba mzda - ak neprekrocila hornu hranicu vymeriavacieho zakladu alebo ten max. vymeriavaci zaklad.

ninan2
20. aug 2010

@cicimon ano, vsetko najdes tu: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...
Je to inak suma 14 EUR z VZ 319,58 EUR.

ivin
20. aug 2010

Ahojte chcem Vás poprosiť o radu, od 2.Júla som bola na MD, dcérka sa narodila 14.8.09. Od 13.jan 10 som prešla na RP. Pred MD som bola zamestnaná štyri roky a prac. zmluvu mám na dobu neurčitú. Chceli sme druhé bábo a teraz mi meskajú asi päť dní tak možno som teh. Oplatí sa mi začať si platiť DNP v tej najvyššej sume?´Ďakujem všetkým za radu.

ninan2
20. aug 2010

@ivin Ak prejde novy zakon tak ano, ak neprejde, tak teoreticky Ti to staci platit az tak od 8. tyzdna.

ivin
20. aug 2010

@ninan2 Ďakujem za radu.

ninan2
20. aug 2010

@ivin nz, takze istejsie je platit si z max VZ...

ivin
20. aug 2010

@ninan2 A to je tych necelych 50 €?

ninan2
20. aug 2010

@ivin jj, presne, 49,10 EUR z VZ 1 116,75 EUR.

mufin
20. aug 2010

baby a ja sa ešte opýtam, ak sa prihlásim na dobrovolne nem. poistenie, otehotniem. Budem platit tych 270 dni Ked porodim DOKEDY to este musim platit aby som polroka dostala matersku tych 55 % z VZ z akeho si budem platit poistne? SOm na MD teraz a pred nastupom som pracovala a prac. pomer stale trva. Diki. PS. Len aby som si vedela porovnat kolko zaplatim akolko dostanem

bubulka722
20. aug 2010

@andzi To viem, že je to minimálna platba, ale nevedela som či nemusím platiť celú platbu ako samoplatca nem. poistného. Kedy si mám podať novú prihlášku aby som si navýšila pre obdobie rod. príspevku max. VZ nem. poistného?

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ninan2
20. aug 2010

@radkovadanka ano, podla stareho stale platneho zakona sa staci najprv prihlasit z minimalneho VZ, a neskor zvysit, ked uz budes tehotna. Podla noveho pripravovaneho zakona sa oplati platit hned z maximalneho VZ. A prihlasit sa teda je najlepsie co najskor. Ale bohvie ako to vsetko nakoniec este bude.

lusiaaa
20. aug 2010

ahojte,
chcem sa spytat, ze ci musim byt na DNP poistena v kuse tych 270dni. Na stranke p. Mihala som sa docitala ze sa to da aj prerusovane. Lebo ako som uz pisala ja som si platila 6 mes a potom som skoncila kedze sme o babo prisli. No a teraz ked sa nanovo prihlasim ked sa podari otehotniet ci si musim platit 270 dni alebo staci doplatit k tym 6mes. este 3mes aby to bolo dokopy cca 270dni.
dakujem za odpovede 😉

ninan2
20. aug 2010

@lusiaaa ano, moze to byt aj prerusovane. Len je tam myslim ta podmienka ze ku koncu musis byt poistena 26 tyzdnov v kuse. Pred nastupom na matersku. Cize to by zas vychadzalo na toho pol roka.

sasa189
20. aug 2010

Dievcata, prosim vas, viete mi niekto poradit? Platim si DPO, tehotna este nie som, ale chcela som sa opytat,´ze keby som nahodou otehotnela a v 5-tom mesiaci by som sla na rizikove tehotenstvo, cize nemala by som splnenych 270 platby nemoc. poistenia, nemala by som narok na davky PN. Je mozne, ze by som si to poistenie platila aj napriek tomu, ze by som nemusela a po splneni 270 platby neomoc. poistenia by mi tie davky zacali vyplacat? A samozrejme, potom aj matersku?
Dakujem velmi pekne vopred za odpoved

lusiaaa
20. aug 2010

@ninan2
jaj, no takze som mala to platenie skorej ukoncit, no co uz, teraz si tam doplatim tych 6mes po 20€ a bude.
diky moc za odpoved

lusiaaa
20. aug 2010

@ninan2
a to co som si platila prvy krat je vlastne teraz k nicomu ze?? a tie peniaze co som tam platila asi uz nikdy neuvidim ☹

lubica69
20. aug 2010

@sasa189 na vyplácanie dávky z DNP musí byť splnená podmienka 270 dní Aj počas PN ti DNP stále plynnie len si oslobodená od platenia Ak by si chcela počas PN si dalej platiť DNP môžeš len nesmieš požiadať o vyplácanie dávky z DNP pred dovŕšením 270 dní To znamená,že na PN môžeš ísť ale len zo zamestannia

lubica69
20. aug 2010

@lusiaaa teba stačí teraz splniť podmienku nepretržitých 26 týždňov do nástupu na MD

lubica69
20. aug 2010

samozrejme na max MD treba mať max DNP

sasa189
20. aug 2010

@lubica69 Dakujem krasne za rychlu odpoved🙂 je to teda tak, ze si pocas PN budem platit DPO dalej, nepoziadam o davky a po splneni 270 platby DPO si o tie davky mozem poziadat? Samozrejme, ak PN stale trva.