Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzikka
17. aug 2010

@andzi dakujem 😉
no takze ak som tehu tak som v tretom tyzdni, cize je to pase ale je mozne to teda tak, ze si to uplatnim na rodicovskej? Uz dufam, ze posledna otazka, dakujem ze pomahate tie kocky, co uz mate skusenosti 😉

andzi
17. aug 2010

@zuzikka áno samozrejme, je to možné, ak by si čerpala ošetrovné (OČR), ale to sa až tak veľmi neoplatí, lebo to len pár dní a nie každý lekár ťa vypíše na očr, aspoň teda kamošky v mojom okolí majú takú skúsenosť. Na materskú máš proste zákonný nárok, ale ak budeš na rodičovskej a pýtať sa na očr, tak sa lekárka opýta, že prečo, pani, veď ste doma na rodičovskej s dieťaťom. Neviem, aká je prax inde. Ja by som asi počkala, či príde menzes, lebo nemôžeš nikdy vedieť, či tehotná si alebo nie, hoci príznaky môžeš mať akékoľvek. Uvidíš a ak by náhodou prišla (čo ti teda neprajem), tak sa rýchlo najlepšie ešte v ten deň dobrovoľne poisti.

buducamama
17. aug 2010

Ahojte, babyy viete mi niektora poradit? Platim si DNP uz 8.mesiac, a fakt som asi sibnuta, ale teraz som bola tyzden PN a zabudla som nahlasit tuto skutocnost lekarke. Tento pondelok som uz nastupila do prace. Ked za nou pojdem, aby mi vystavila dodatocne PN aj pre DPN, myslite ze to v poistovni este uznaju? Je nejaky teramin dokedy to musi lekar tam poslat? Dakujem za odpovede.

dahra
17. aug 2010

@zc298 - viac menej - z toho povinneho som dostala hned (nastupila som 23.6. a alikvotnu ciastku za jun som dostala uz 15.7.) To doplnkove - po porode som odniesla rodny list do socialky, zatial mi este neprisiel vypocet, kedze som to odniesla len minuly tyzden)

zuzikka
17. aug 2010

@andzi dakujem ti andzi 😉

mufin
17. aug 2010

baby, ja sa este jednu vec opytam,som na MD, a planujeme druhe babo, s tym ze nepojdem do prace. Kebyze si nepriplatim DNP, tak tych 6 mes dostanem matersku? ak tak kolko? Potom rodicovsky dalej, to viem, vyska podla aktulaneho zakona, uvidime teda. Dik

stojdulka
17. aug 2010

baby poradte mi...som SZČO nemocensky poistená z minima od roku 2005, DNP platím od 20.11.2009 čiže to dnes je 270dní...na MD nastupujem od1.9. ale necítim sa dobre...preto by som potrebovala vedieť či ked od zajtra pôjdem na PN až do MD tak mi zaplatia PN od 18.8. do 1.9. a prvého nastúpim na MD? a hlavne ma zaujíma či mi to nejako ovplyvní výšku materskej (platím si tak že VZ z povinného a dobrovoľného mi spolu dáva maximálny VZ)

kakakina
17. aug 2010

Dakujem Gapa,aj Kata.Vase odpovede su sice rozdielne,ale aj som si myslela, ze je to ako pises ty Gapa.Len nerozumiem este jednej veci,materska sa berie 6tyzdnov pred porodom,ako potom mozem dostat materske ked sa berie realny datum porodu,je to potom vyplacane spiatocne?Tak sme to odkladali,ze naozaj to vychadza u mna neuveritelne blizko,podla poslednej menstruacia mam TP 26.4 😉 ,ale podla toho co si myslim ja ,som otehotnela az tesne pred ocakavanou menstruaciou.Aj prveho synceka som mala posunuteho az 13dni od prdpokl.porodu.Mozno mam ovulaciu neskor,nejak som to nesledovala.A ak to nestihneme,nevadi,len nech babo je zdrave. 🙂 .Srdecne vam baby dakujem za odpoved,a urcite sa ozvem ako som dopadla,ked nam to dovtedy vlada nepomeni sama.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcela27
18. aug 2010

ahojte potrebovala by som poradit...,
v roku 2008, 2009 (napamatam si presne mesiace), som si platila DNP (myslim, ze do 9/2009)..., a teraz od maja tohto roku si plaim zase..., chcem sa opytat, ze ako dlho si musim platit aby som si mohla uplatnit marodku..., pocita sa aj predchadzajuce obdobie, alebo nie??? ako to vlastne je....
dakujem

kakakina
18. aug 2010

Radkovadanka,chod co najskor.Platit tam na mieste nebudes,zadas cislo uctu a zaplatis si to vzdy do 8.vmesiaci za predosly mesiac,cize za august zaplatis do 8.9 🙂

lusiaaa
18. aug 2010

@gapa
dakujem ti za odpoved, este sa chcem spytat, ze ci mi staci si teda doplatit tie 3 mesiace čo mi chybaju do tych 270 dní. A nevedela by si mi vyratat ze kolko asi priblizne by som dostala tu matersku? platila som 27€ mesačne z najvyssieho VZ. a + ked si doplatim este ostatne dni??,
dakujem ti moc, ja som z toho dost mimo!!! 😅

salvinka
18. aug 2010

@marcela27 priratava sa aj predchadzajuce ukoncene nem. poistenie avsak ak sa teraz prihlasis, musis si platit 26tyzdnov vkuse az potom mas narok na davku

hencidlo
18. aug 2010

ahojte zienky, @gapa mam na teba, alebo niekoho, kto by mi vedel poradit. mam taku troska inu otazku, ak by si mi s tym vedela pomoct bola by som velmi vdacna, takze mam znamu, ktora je zamestnana a mzdu v cistom ma cca 350,-€ a ma este 9 rokov do dochodku, chcem sa ta opytat, ci toto DNP, keby si zacala platit, ci by to malo vplyv na dochodok. alebo co by mala urobit, aby potom dostavala lepsi dochodok (kde a co by si mala platit?) Vopred dakujem.

marcela27
18. aug 2010

@salvinka dakujem..., takze ak som to dobre pochopila nemusim cakat tych 9 mesiacov (az do februara) aby som si mohla uplatnit marodku.....,

salvinka
18. aug 2010

@marcela27
kedze si platis od maja, vyrataj si 26tyzdnov a pak mozes nastupit na marodku 🙂

mishuu
18. aug 2010

Ahojte ja sa akurát dnes chystám do soc. poisťovne aby som sa poinformovala, pretože aj ja by som si rada začala platiť DNP - kvôli možnosti navýšiť si materskú.
Som SZČO, ale predtým som 5 rokov nepretržite pracovala, teraz som už len SZČO od 1.3.2010 (živnosť mám už od 1.10.2008 - popri zamestnaní).
Na základe daňového priznania mi nevznikla žiadna odvodová povinnosť do SP, ale chcem si to teda začať platiť dobrovoľne.
No uvidím čo mi inak "veľmi ochotné" tetušky povedia...celkom jasno v tom nemám, hádam poradia a podarí sa.

Dám vedieť info

lusiaaa
18. aug 2010

@gapa
a este sa chcem spytat ze ked som si platila 6 mesiacov po 27€ DNP a ukoncila som ho ci sa mi tie peniaze vratia napr. pri materskej,ked si budem znova platit DNP.
ak mate niekto bodobnu skusenost tak mi prosim poradte, som mimo!!! 😀

mariro
18. aug 2010

@lusiaaa - peniaze ti nikto vracat nebude, jednoducho si doplatis este chybajuce mesiace, tusim to mas zhruba 3 mesiace,to sa ti spocita splu s tymi predchadajucimi 6 a budes mat narok na max.matersku, ktoru budes mat vyplacanu vo vyske okolo 615 € po dobu 28 tyzdnov.

zuzin78
18. aug 2010

ahojte holky.
potrebovala by som trosku poradit,
platim si DNP od 12.5.2010 z max.vym zakladu mesacne 47,70€ ale teraz som sa docitala, ze som si mala platit len rozdiel vym.zaklad- moj plat v praci. som na rodicovskej dovolenke s prvou dcerkou. vznika mi nejaky preplatok v socialke,alebo nie?
a este jedna otazocka, po 270 dnoch vychadza mi to na 7.2.2011 mozem ist na pnku dokym nepojdem na matersku?

dakujem velmi pekne za odpoved.

standa82
18. aug 2010

@zuzin78 ..-.pokiaľ si požiadaš v SP o vrátenie preplatku, vrátia ti ho. Pokiaľ ti bude lekár súhlasiť s PN, tak môžeš ísť po 270. dňoch na PN.

zuzin78
18. aug 2010

@standa82 mozem si poziadat aj ked som na prihlaske uviedla max.vym.zaklad? lebo tak mi to pani na socialke poradili, ze inac ze ked som ja na rodicaku s dcerkou tak nemozem si dat iny zaklad. 😠

lusiaaa
18. aug 2010

@mariro dakujem ti, mooooc si ma potesila 🙂 🙂 🙂

standa82
18. aug 2010

@zuzin78 ...to je blbosť, že si nemôžeš dať iný VZ. Ja som tiež ešte pár dní na RD, no vlani v októbri som sa prihlásila na DNP, ale z rozdielu VZ (max.VZ - minim.VZ v zamestnaní), keďže som nevedela aký VZ mi tam dajú na výpočet druhej materskej. Ak ho budem mať vyšší, tiež si požiadam o vrátenie.

adka.8
18. aug 2010

@buducamama nepomôže ti ani to, lebo DNP si musíš platiť 270 dni teda 9 mesiacov aby si mala narok na PN aj s tade. Ešte ti chýba mesiac.

zuzin78
18. aug 2010

@standa82 tak ja som zvedava ci mne nieco vratia. ved uvidim. a kedy si prosim budes ziadat o vratenie penazi?

standa82
18. aug 2010

@zuzin78 ...keď nastúpim na MD, tak budem žiadať o vrátenie preplatku (bude závisieť od VZ v práci, ešte ho neviem).Ale pôjdem na PN od 28.8., 27.8.nastupujem do práce.

zuzin78
18. aug 2010

@standa82 drzim palce nech ti vratia co najviac koruniek. 😉

standa82
18. aug 2010

@zuzin78 ...ďakujem 🙂 Ja tebe samozrejme tiež, veď nenecháme im to len tak 😀

zuzin78
18. aug 2010

@standa82 to je pravda, ved odomna by mali dostavat menej koruniek a nie 47,70€ 😖 teraz to uz menit nejdem, aj tak to mozem menit raz za 6 mesiacov.mozem sa ta este sptyta, to si podas nejaku ziadost alebo ako? toto som zatial nikde nevidela napisane na nete .