Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
16. jan 2012

@enike
záleží od konkrétnych dátumov. Je podstatné aby si v tzv. rozhodujúcom období pre výpočet materskkého z dnp platila aspon 1den poistné, teda mala povinnost platiť, tj. nepoberala nemocnské, kedy si od platenia oslobodená. jT musíš ovládať rozhodujúce obdobia a vedieť presné dátumy.

dominikaa
16. jan 2012

@tinara23
@gapa ahojte kocky,aj ja by som vas chcela poprosit o radu,som na rodicovskej dovolenke a v aprili cakame druheho drobceka,DNP si platim od 1.6.20011 a 27.8.2011 som dala odhlasku a znova prihlasku VZ na maximalny. Po novom by mi to malo zaniknut po splneni 270dni,ale neviem ci od toho posledneho datumu(27,8,2011)alebo ako to bolo ze za posledne 2roky?cize (1,6,2011?) a este stale mi trva pracovny pomer(neviem ci aj to nejako ovplynuje). Dakujem velmi pekne za odppoved

kviotecek
16. jan 2012

@tinara23 to je super tinara dakujem

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa prosim ta, gapa, to co radis tu lenke777, nejako ma to myli. ja som zamestana, momentalne na rd az do 8/2013, pp mam na dobu urcitu, urcite mi nezrusia miesto ani nic podobne. co to tam pises o citujem ta z prispevku vyssie
"Ale nesmie ti vzniknúť žiadne nempoistenie po zániku tohto dnp, tj. predpokôadám nie si zametnaná a nečeráš v zaemstnaní rodič.dovolenku, lebo vtedy vzniká nem.poisteie nástupom na md."
to pre mna znamena, ze sa mi neoplati platit si opat dnp teraz od januara nove, ked chcem otehotniet do tych 270 dni a ist na md v ochrannej lehote? ci ako to vlastne je? prosim o odpoved, viem, ze mas toho vela, no chcem sa ist prihlasit, aj papiere uz mam vypisane, tak nech to nemam zbytocne. dakujem

leontinka27
16. jan 2012

@gapa dakujem za odpoved.

gapa
16. jan 2012

@dominikaa
zanikne 270tym dnom od poslednôého prihlásenia. Ak čerpáš v zamestnaní rd, tak je podstatné, že ti bude trvať dnp v čase nátupu na md.

gapa
16. jan 2012

@karinkaeich
môžem len opakovať, čo už som napísala. Podla terajších zákonov ak čerpáš rd a ti zanikne dnp a žiadaš o materské aj z trvajúceho zamestnania (počas rd) a chcela by si v ochrannej lehote z dnp, tak nárok z dnp nevzniká.

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa toto je naozaj pravda? nejako som to nepostrehla. to si budem musiet od oktobra (po uplynuti 270 dni) az do nastupu na md platit ten novy balik, co je strasne vela alebo druha moznost, dohodnut sa s lekarkou, nech ma da na rizikove, cize pn? ta mi po uplynuti podmienky 26 tyzdnov, bude vyplacana z maxima, ked si dam na dnp max. vz? dakujem

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa a ako docielit aby mi dnp nezaniklo? tak ako si pisala? balik pripadne pn?

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa ale tu niekde hore sa pisalo, ze ked budes ziadat o materske z dnp v ochrannej dobe, tak ti ho daju. ci mne tam robi neplechu to, ze mi stale trva rd?

dominikaa
16. jan 2012

@gapa ale ked nastupin na MD uz v polovici marca tak mi to tych 270 dni od posledneho prihlasenia nevyjde,len ak sa to rata za posledne 2roky ako to bolo po starom,tak potom mi nakoniec vznikne ten narok materske z DNP,alebo tym ze od posledneho prihlasenia 270 nesplnim(26 tyzdnov splnim)tak nie?

gapa
16. jan 2012

tu je niečo, čo vám snád pomôže:
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa a ako docielit aby mi dnp nezaniklo? tak ako si pisala? platit cely ten balik pripadne ist pn az do nastupu na md? a da sa byt pn aj ked mam stale rd zo zamestnania?

gapa
16. jan 2012

@dominikaa
dnp ti zanikne (270dnom od posledn.prihlásenia) po nástupe na md (ak si dobre pamätám), takže u teba je to ok.

lenka777
16. jan 2012

@gapa takže keď sa teraz prihlásim do konca januára na DNP tak vlastne musím byť do 27.10. už tehotná? a tam potom ešte plynie tá ochranná lehota 8 mesiacov?

dominikaa
16. jan 2012

@gapa dakujem velmi pekne

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa to mi teda nejako extra nepomohlo. vobec nechapem tomuto
Poznámka 1.
Ak niekto počíta s tým, že bude mať nárok na dávku v ochrannej lehote, je treba počítať s tým, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia.
to znamena ze ked ja nastupim na md az v ochrannej lehote tak nedostanem materske z dnp? lebo mi skonci terajsia rd a zacne nova md? ci ako?

blue_eyes
16. jan 2012

Dnes som bola na socialke informovat sa kedze aj ja som DNP. DNP konci koncom januara. Povedali mi ze keby som chcela ist na matersku a nechcela by som prist o peniaze, kedze som uz skoro dva roky DNP tak si od februara musim platit novy balik, co je 119 eur mesacne. Ja nie som ochotna, pretoze to si tych 119 eur kebyze ich mam radsej odlozim na vkladnu knizku a pouzijem ked budem rodit. A nie je ani ziadna ochranna lehota, s ktorou som sa ratala. Takze s nami zase vybabrali. Takze ak pride druha materska tak uz len klasicka, no co uz :/ Ale vy ktore budete rodit v najblizsich mesiach, tak vam sa to asi oplati platit, aspon do veku pol roka dietata, aby ste neprisli o peniazky. Ja nie som ani tehotna tak mne sa to neoplati. A popravde nemam zvysnych 119 eur na ten ich balik.

domeli
16. jan 2012

@lenka777 nie som síce gapa, ale áno, je to tak, ako píšeš 🙂

blue_eyes
16. jan 2012

@lenka777 neoplati sa ti prihlasit do konca januara, lebo to rusia, ked tak uz pockaj na balik od februara, ale na peniazky mas narok az ked si 270 dni pred nastupom na matersku poistena.

lenka777
16. jan 2012

@blue_eyes tak teraz nechápem, ako to v skutočnosti je.

gapa
16. jan 2012
cajova_lienka
16. jan 2012

Ahojte spekulujem nad tym ze ked sa odhlasim a prihlasim teraz v januari na DNP po starom - a si budem moct platit iba z minima - ale som zaroven aj zamestnana - ale cerpam v zamestnani RD - tak ked dojde k tomu ze mam dostat PN (rizikove tehotenstvo po potrate) - takze akoze nastupim do prace z RD a budem cerpat PN, a potom nastupim na matersku - takze v oboch pripadoch bude subeh zo zamestania a DNP ako sa to bude ratat? ja mam dost vysoky VZ aj z prace, ale ked si platim DNP len z minima - nebudu mi brat ze som nad urceny VZ uz zo subehu zo zamestnania a ze z DNP mi uz nedaju nic? ci kolko daju? a som povinna pocas RD si platit DNP? a pocas materskej som mala alebo nemala platit DNP? a ak som nemala platit vracia soc. poistovna preplatky na poistnom? Uz som z toho docista debil.... Vopred Diki za objasnenia

blue_eyes
16. jan 2012

@lenka777 lenka nikto to poriadne nechádpe, preto som tam dnes bola....takže mám čerstné informácie. Ono najlepšie je tam zájsť osobne a presne im povedať čo chceš a na čo máš nárok. Ja som bola v tom, že keď nám DNP teraz skončí tak budeme mať nejakú ochrannú lehotu, napr. keby som šla v decembri na materskú tak by som spadala pod to že za posledné dva roky som mala 270dní DNP. Ale hneď ma vyviedli z omylu :( netreba stresovať článkami z netu a treba si to dať osobne vysvetliť a hlavne sa nedať odbiť 🙂 A hej este by som zabudla, ze mam ochrannu lehotu po ukonceni DNP nejakych sedem dni, co je na smiech ....

datanka
16. jan 2012

V druhom prípade ukončí toto poistenie 30.1.2012 (ale môže aj skôr) a začne nové 31.1.2012. Určí si VZ podľa potreby. Toto nové DNP zanikne 27.10.2012. Na PN, OČR, materskú môže ísť kedykoľvek do 27.10.2012, alebo v ochrannej lehote. Ale ak pôjde na PN, OČR, materskú medzi 31.1. a 31.7.2012 (26 týždňov), dávka bude určená len z minimálneho základu. Ak nastúpi na PN, OČR, materskú po 31.7., dávka bude určená z VZ, z ktorého platil poistné od 31.1.2012. Navyše bude mať nárok na dávku aj v ochrannej lehote, ktorá začne plynúť 28.10.2012. Dávka v ochrannej lehote bude tiež platená z VZ, z ktorého platil poistné od 31.1.2012.
CHCELA BY SOM SA OPYTAT,AK TO UROBIM TAK,AKO JE VYSSIE NAPISANE,ZE MOZEM IST NA PN(RIZIKOVE)PO 26TYZDOCH,BUDE DOSTAVAT PN AJ Z DNP,ALE MUSIM STALE PLATIT AZ DO 270DNI?CHAPEM TO SPRAVNE?DAKUJEM

blue_eyes
16. jan 2012

mám nárok na peniaze ale ked si od februara bude platit ten balik, co nie som ochotna...

tinara23
16. jan 2012

@blue_eyes
@lenka777 nedajte sa odradiť na sociálke, oni Vás nebudú prehovárať, aby ste sa ešte teraz poistili a predlžili si tým DNP, jasne, že Vám spomenú iba nový balík. A samozrejme tie žienky tam veľa nevedia. Sám Mihal to na svojom blogu poradí a aj tu nájdete odpovede: http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

tinara23
16. jan 2012

@datanka ak nemala predtým DNP, resp. ukončené nejaké nemocenské poistenie a nesplňa 270 dní, tak až po 270 dňoch DNP bude mať nárok z DNP.

gapa
16. jan 2012

@blue_eyes
tak to dosť pochybujem, že ti podali správnu info. Máš 6ročné dieťa, si zamestnana tj. predpokaldám nečerpáš RD ale pracuješ. Ak sa do 31.1. nanovo prihlásiš, tak platiš po starom 4,4% z vym.základu (nie 35,15%) do uplynutia 270dní od tohto posledného prihlásenia. Ak dovtedy otehotnieš a zanikne ti dnp dosiahnutím 270dna z dnp (pri prihlásení 31.1. je to 27.10.), tak ti plynie 8mesačná ochr. lehota, počas ktorej nastúpiš na md a nárok na materské ti z dnp vznikne.
Nevznikne však v prípade, že by ti po ukončení dnp, tj. po 27.10. vzniklo nem.poisteie napr. nový prac.pomer, nové dnp, povinné np szčo ale napr. nem.poistenie vzniká aj ukončením prerušenia nem.poistenia!!!!! a nem.poistenie je prerušené napr. počas neplat. volna, počas očr trvajúcej viac ako 10kalend.dní, počas čerpania rd v zamestnaní. Tj. ak by si po 27.10. čerpala NP, RD, očr nad 10dní, tak by si už nárok na materské v ochrannej lehote nemala, lebo ukončením prerušenia np ti zanikne ochr. lehota.

jedine vid link v predchádzajúcom mojom príspevku, tak by sa to dalo riešiť, ako píše Jana Motyčková. Ale treba si overiť radšej a prečítať si pozorne, čo píše o dlžke poberania materkého zozamestnania.

domeli
16. jan 2012

@blue_eyes pozri si link, ktorý dala tinara23 a prejdi sa na Soc. poist. ešte raz už s vypísanou odhláškou i prihláškou. DNP síce rušia k 31.1.2012, avšak dovtedy je stále v platnosti, takže kto sa stihne prihlásiť do 31.1.2012 (vrátane), ide podľa starých pravidiel, t.j. platí si DNP samostatne, nie ako súčasť balíka, vo výške 4,4% z VZ, ktorý si sám určí v prihláške a platiť si to takto môže 270 dní. Až 271. dňom mu toto poistenie zanikne a potom tam má ešte 7 dňovú ochrannú lehotu na PN a OČR a 8 mesačnú na uplatnenie si nároku na materské z DNP.