Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

daen
23. nov 2010

Dakujem meduliacik za odpoved.

jankaor
23. nov 2010

@gapa gapa vidím,že si dobrá, poraď mi, prosím: som na predĺženej RD do 02.2011, mám zatiaľ TPP, moje pracovné miesto ale uz zrušili, neplatila som si ale doteraz DPvN; čo mám teraz postupne urobiť, aby som mala nárok na tú dávku nezamestnanosti 1100€? Ďakujem za odpoveď.

mata84
24. nov 2010

ahojte...ja len taky podtotaz mam...DNP si hradim z manzelovho uctu...hadam to nie je problem, nakolko tam uvadzam svoje identifikacne cislo...len tak ma to napadlo, ze vas to tu pre istotu opytam... 🙂 dakujem za odpoved...

lunana
24. nov 2010

@mata84 aj mne to ide z manželovho účtu a nemám s tým žiadny problém 😉

mata84
24. nov 2010

@lunana joj super dakujem za odpoved...neviem co ma to napadlo, ze by to nebolo ok.. 😉

gapa
24. nov 2010

@jankaor
zákon nie je schválený, tak neviem ti odpovedať na istotu. MOžno ak ti nestačí aby si mala nárok na podporu, z vym.základu, ktorý si mala dva roky pred nástupom na RD, tak sa prihlásiť na dobrov.poistenie v nezam. a to tak, aby ti vychádzalo ku dnu zaregistrovania na UP bud 31 alebo 90dní. Neviem, kolko dní schvália, resp. či to takto schvália. A samozrejme, ak sa prihlásiš na UP do 7 dní po ukončiní PP ... ,tak ťa zaregistrujú odo dna po ukončení PP, to si treba tiež uvedomiť (ak by ti napr. ku dnu ukonč. PP uplynulo napr. len 30dní a nie 31). Ale toto tu nebudem rozoberať, lebo nie je isté ako sa to bude robiť a tiež v kombinácii napr. plynutia výpovednej doby v zamestnaní, ak by si nepodpísala dohodu o ukonč. pp.

Toto treba brať s rezervou, konečné znenie zákonov o soc.poistení, príp. Zákonník práce nie sú schválené a aj ten návrh je dosť nejasný.

ninan2
24. nov 2010

@lunana Ahoj, mne dali na platenie DNP v SP postove seky. Mozem to teda kludne platit aj bankovym prevodom, je to uplne jedno? A ako potvrdenie o uhrade poistneho bude potom sluzit vypis z bank. uctu? Dik za info 😉

camilapo
24. nov 2010

@gapa ahoj,mozes mi poradit prosim!platila som si DNP asi 6 mesiacov tak mi povedali na SP,ze podla datumu porodu nemam narok na matersku,ze mi tam chyba 6 dni,ze sa mi to uz neoplati platit.tak som prestala platitasi v july ale teraz viem,ze sa trebalo odhlasit od platenia co som neurobila 😖 .chcela by som vediet ci si to mozem doplatit a pokracovat dalej v plateni alebo sa to uz neda?alebo musim vyplatit tu ciastku co som neplatila a zrusit to.dufam,ze si ma pochopila 🙂 😉

elienka
24. nov 2010

@camilapo každopádne celú čiastku čo si nezaplatila teraz dlžíš sociálnej poisťovni, takže doplatiť to aj tak musíš. či sa ti oplatí platiť ďalej záleží, či si z toho chceš čerpať OČR alebo PN pre seba. Ak nechceš čerpať OČR alebo PN, tak sa odhlás. Odhlásiť sa to dá dňom, kedy prídeš na soc. poisťovňu, spätne ťa neodhlásia.

camilapo
24. nov 2010

@elienka dakujem moja si zlata a ano chcem si platit dalej aby som tie peniazky co som im dala mohla nazbierat spat.a je to strasne ako ta uradnicky vobec na take veci neupozornia a este,ze ty mas ovladat zakon!!! 😠

gapa
24. nov 2010

@camilapo
škoda, že si nanapísala presné dátumy (vznik dnp a pôrod), by som to pozrela, či mali pravdu. Možno si mohla po pôrode aj čerpať od nov. pn no najskôr od 271dna dnp, a ak by si ale všetko doplatila do konca novembra.

Tj. ak ide o dnp, tak v pohode môžeš doplatiť, čo máš dlh a pokračovať, čo si myslím, že je aj rozumné, ak máš vyšší VZ. Môžeš príp. dať zmenu na nižíš vym.základ dajmenotmu v dec. s účinnosťou od 1.1.2011. Ale udávaš velmi málo údajov.

súhlasím s elienka

camilapo
24. nov 2010

@gapa no tak zacala som platit 10 /02/ 2010 a mala sa narodila 05/11/2010 pokial viem ako mi to popocitali tak mi tam chyba den alebo dva a platila som si minimalne tych 14 eur na mesiac.

tehulka14
24. nov 2010

Ahojte minuly mesiac som si uplatnila OčR z dnp a dodnes mi neprišli žiadne peniaze mate s tym niekto skusenost?dakujem

mata84
24. nov 2010

@ninan2 ahoj..odpoviem ti aj ja...prvy krat, ked som sa prihlasila, tak aj mne dali seky, tak som to tak platila...no potom som dala odhlasku a o niekolko mes.neskor sa zasa prihlasila a seky mi uz nedali...a tu som citala, ze mozes aj prevodom platit...v rozhodnuti ti iste prislo cislo uctu SP..ako variabilny symb.das svoje identif.cislo a ako spec.symbol das mesiac za ktory platis (priklad 112010)...a je to... 😉

ninan2
24. nov 2010

@mata84 diky za info. No tieto vsetky udaje mam. Len akurat mne ziadne rozhodnutie doteraz neprislo (za 3 mesiace), a co som citala tak casto ani nechodi. Myslis ze to mam nejak riesit? Iden. cislo mi normalne dali ked som sa bola prihlasit.

mata84
24. nov 2010

@ninan2 podla mna nemusis to riesit..tiez som citala, ze viacerym ziadne rozhodnutie neprislo..mne nedali hned to ident.cislo, tak asi zato mi prislo rozhodnutie...ale ak mas nejaky obavy, tak sa chod opytat na SP..ak budes mat cestu.. 😉

ninan2
24. nov 2010

@mata84 aha tak.. mne ho dali hned na mieste, ked som doniesla prihlasku. Aby som mohla hned zacat platit. No, skusim sa tam ale niekedy teda aj zastavit. Diky za info 🙂

lunana
24. nov 2010

@ninan2 môžeš aj prevodom, veď tam dáš číslo prihlášky ako variabilný symbol. Ja to tak robím od začiatku, najprv to išlo z môjho účtu a potom keď som ho zrušila, tak som to nahlásila z manželovho a nie je žiadny problém...

cka
24. nov 2010

Ahojte,
chcem sa spytat, dlho som nestudovala tuto problematiku, da sa este platit DNP a potom z toho ziadat aj matersku? Alebo sa to da uz iba vyuzit na PN alebo OCR? A ak ste na rodicovskej dovolenke, mozete pri chorom dietati poziadat o PN, a zaslat papiere na SocPoist.? Alebo mamickam na rodicovskej dovolenke nevypisuju PN lekari?? Dakujem za info.

ronikas
24. nov 2010

ahojte rada by som sa informovala ako je to ohladom toho DNP..platim si ho od 26.4.2010 a termin porodu mam 12.2.2011..koncom januara mi uplynie 270dni ..teraz som na PN rizikove teho. a 18.12.2010 mi vznika narok na matersku..chcem sa opytat ci peniazky z DNP si mozem ziadat az po january viem ze teraz nesplnam 270 dni...dakujem

solinkarka
24. nov 2010

Baby mozem sa spytat ci sa od noveho roku ide rusit aj ten prispevok pri narodeni dietata tych 840eur? ci to ostava? dakujem

gapa
24. nov 2010

@camilapo
áno chýbal ti 2dni.
Ale ak si platíš len z minima, tak to mení situáciu, to si neprišla o vela penazí. No v pohode si mohla od 7.11. ísť na pn, vraj tak niekedy robia, ked tých 270dní uplynie neskôr a ukončiť ju pred koncom decembra (najneskôr 30.12, aby si bola 31.12. bez čerpania nem.dávky). Ale u teba z minima to nie je až taký peniaz (necelých 70eur za novemer) Za tie 2dní 5-7.11. by si mala nárok na rodič.príspevok.

Tiež ak platíš z minima, tak nemá až taký velký význam nechávať si DNP, lebo ak sa odhlásiš a prihlásiš sa nanovo neskôr, je to to isté. Len pri platení z vyššieho VZ sa oplatí zmeniť na minimum a ešte napr. další rok platiť z minima a čerpať dávky napr. z maxima plateného v predchá. roku. Ale to vlastne tiež nebude mať až taký význam, ak schvália zákon ako navrhujú.

myzma
24. nov 2010

@solinkarka nepoznam detaily, ale myslim, ze pre prvorodicky ostava, mal by sa rusit pri 2. a 3. dietati ☹

teress
24. nov 2010

@gapa bola som zamestnanaá na dobu určitú od augusta 2009 a potom dodatkom na dobu určitú od 23.6 2010...tu pracujem do dnes, tak čo dostanem materskú či nie...už som zúfalá stých zakono dodatkov a znení

murkaa
24. nov 2010

@kablika moji doteraz spávali 3x a teraz sa snažím ich nastaviť na 2x, lebo už zle zaspávali. Celko pospia aj cez hodinu. 🙂 U nás zázrak - užívam si po doterajších 20 minútovkach. Odla mna by nemal byt problém s tým, že spali v kočíku a teraz doma. Ono to je o spánku.
Ja mojich od začiatku držím spolu v izbe. Rušia sa, a moc 😢 ale to je o tom. No a Marek je zarovno nich a pritom je na poschodí a na druhom konci. Budí sa presne ako oni. 🙄

anett98
24. nov 2010

@myzma nič by sa rušiť nemalo, príspevok by mal zostať tak ako je, aj pre 2. a 3. dieťa...myslím, že to ani v návrhu na zmenu nie je...

myzma
25. nov 2010

@anett98 tak to je pre mna potesujuca sprava, prve signaly hovorili o zruseni, navrh som nestudovala, vdaka za info

handulkahana
25. nov 2010

ahoj gapa, ahojte všetci,
poradte mi prosím! DNP si platím z minima už viac ako rok. Práve som v 13.tt, a neviem, či sa mi oplatí ešte si navýšiť DNP na maximum, kedže už asi nebude splnená podmienka 26. týždňov. Nejako som si to neustriehla, čo ma fakt mrzí! Ďakujem!

emka0
25. nov 2010

@gapa Ahoj, dakujem ti velmi pekne za odpoved! Na PN som išla až po skončeni pracovneho pomeru to bolo teraz v okrobri. Prvy krát som si platila DNP od decembra2009 do mája 2010. A teraz som si začala platit od septembra 2010. Takže v plateni možem pokračovat aj počas PN? Díky moc!!!

tinara23
25. nov 2010

@gapa ahoj gapa, chcela by som sa ťa opýtať čo si o tomto myslíš,čítam návrh o DNP o rozhodujúcom období dokola a už som z toho blb:
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...... čiže ak dobre chápem, ak teraz od 1.12. zruším a nanovo sa prihlásim z maxima je to zbytočne? Nesplním nárok 90 dní na dávku, ktoru by som dostala v 2011. Poistenie mám od 7.7.2010 ale z minima.
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky..... a keby som urobila horeuvedenú zmenu od 1.1.2011 tak je to ok, podľa tohto bodu?
Správne to chápem? Čiže ak som náhodou už tehotná nič iné mi neostáva, len sa zamestnať 90 dní pred nástupom na MD, alebo v tomto roku aspoň na 90 dní a potom PN do nástupu na MD? Ďakujem za odpoveď.