Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lunnka
7. jan 2012

@lin123 dakujem za odpoved, tiez som si to myslela ale vcera som sa niekde docitala ze musim nastupit 6 tyzdnov pred.. moze byt ze to bola len dezinformacia,nebolo to nic oficialne len tu niekde na fore.. tych 26 tyzdnov si este musim overit, pozriem kedy presne som sa v septembri znova prihlasila...ale vsetko mi to konci nejak zaciatkom marca.

lin123
7. jan 2012

@lunnka mozno to bolo myslene aj tak, ze niekomu nevychadzalo tych 26 tyzdnov do natupu na metersku, keby isla dotycna 8. tyzden pred porodom, ale az ked pojde od 6. tyzdna, niekedy to vychadta velmi tesne. 🙂

zuzu3743
7. jan 2012

Dakujem a ešte otazočka som teraz na materskej a ak by som chcela isť na OČR-ku alebo PN môžem isť už po 27.maja ( čo mam splnenych tych 270dni) aj ked to prerušim a hned na druhy den sa prihlasim alebo sa mi to nebude dať až niekedy v oktobri ked budem od nova splniať tych 270 dni vdaka

caterine
7. jan 2012

@silvuskaa aj ja by som to chcela takto spravit, to už by som mala mat splnenych aj tych 26 t, už len aby sa nam otehotniet podarilo...... mne tu radila jedna mamina a teraz aj elise, tak dúfam, že to bude ok. Len včera ma zmiatol ten članok čo som tu čitala. Jasne ked sa dozviem niečo nove dam vediet 😉

silviabn
7. jan 2012

@annanatalia ak si teraz uzavries nove poistenie a do 26tyzdnov pojdes na PN,tak dostanes len z minina.Ak pojdes na PN po 26tyzdnoch platania,tak budes mat platene z toho VZ z akeho si budes tych 26tyzdnov platit.PN ti neovplyvni vysku MD.Cize ak teraz v januari uzavries z max.VZ,vydrzis platit 26 tyzdnov,tak ked pojdes na PN(mozes byt na PN az do nastupu na MD) budes mat max.VZ na PN aj nasledne max.MD

janulap
7. jan 2012

@tinara23 dakujem...tak ak by som bola tehu,tak porodit najskor toho 7.10?A este....keby som to zacala platit toho 11.1,tak kedy NAJNESKOR musim otehotniet?

lin123
7. jan 2012

@andreaspilova ahoj, prave som si nasla ohladne Tvojej otazky ako to je, ked sa nezamestnana zena zamestna pocas 270 dni platenia DNP...len na upresnenie: tyka sa to nezamestnanych zien,ktore su v ochrannej lehote, cize ak sa nezamestnana zena zamestna pocas ochrannej lehoty, tato ochranna lehota zanikne.

lin123
7. jan 2012

@zuzu3743 pokial viem pocas materskej nemozes byt aj PN alebo OCR,ale az pocas rodicovskej najskor..ale nemam s tym osobnu skusenost, overila by som si to cez poradnu soc. poist., prip. nech ma tu opravia
a ked mas spnlenu podmineku 270 dni a nanovo sa prihlasis v januari, tak ti musi najprv ubehnut 26 tyzdnov od noveho prihlasenia. az potom mozes cerpat PN, OCR...

kikula13
7. jan 2012

čaute,ja by som sa chcela spýtať,momentalne som na PN,kebyže mi PN končila vo februári mohla by som ísť zase napr.v máji na PN,ale teraz sa nanovo ešte neprihlasujem.

annanatalia
7. jan 2012

@tinara23 dakujem

annanatalia
7. jan 2012

@silviabn Velmi pekne dakujem. takze hrrrr na tretie babo 🙂

pb1983
7. jan 2012

ahojte, chcela som sa vas opytat ci mi vieze poradit. so nezamestnana ale od 5.12. som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie, lebo planujeme tento rok babo. medzi tym sa mi ale vyskytla aj moznost zamestnania. tak sa chcem opytat, ci by nebol od 1.2. alebo napriklad od 1.3. problem keby som sa zamestnala a teda by som bola aj povinne poistena. nezrusilo by sa mi tym padom toto dobrovolne poistenie? alebo nenastala by v nom nejaka zmena?dakujem.

lin123
7. jan 2012

@pb1983 nie je problem,ked sa zamestnas, mas potom na vyber, bud si podas odhlasku a na druhy den prihlasku na nove DNP s novym VZ,ktory si urcis podla toho kolko zarabas v praci (max.VZ - hruba mzda a z toho 4,4%). Z predosleho DNP sa Ti rataju dni do podmienky 270 dni a od noveho DNP musis splnit podmienku 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, ak tehtona teraz nie si, tak to v pohode stihas. Vyhoda tohto postupu je, ze nebudes musit platit tak vela na DNP a ziskas cas na otehotnenie...druha moznost je, ze to nechas tak,bude Ti tak vychadzat preplatok o ktory neskor zaziadas, nevyhoda tohto druheho postupu je, ze mozes platit DNP maximalne 270 dni a potom ti bude plynut ochranna 8 mesacna lehota, mas tak skratenu dobu na otehotnenie.

pb1983
7. jan 2012

@lin123 pockaj ja tomu nerozumiem. ked by som sa zamestnala a zmenila by som si VZ tak ako by sa mi zmenil postup? ja to stale chapem tak ze mam a mala by som len 270 dni a potom 8 mesacnu ochrannu lehotu. alebo vtedy by to bolo inak? ako to myslis ze by som ziskala cas na otehotnenie?

l_ucia
7. jan 2012

Ahojte dievčatá, prosím Vás o radu ohľadom DNP, lebo čím ďalej o tom čítam, neviem si to nejako dať do kopy.
Zamestnaná som od 7.5.2010, DNP som bola od 13.4.2011, ale do 31.12.2011 by mi chýbali cca 3 dni (aby som splnila tých 270 dní DNP), tak som sa niekedy v novembri 2011 odhlásila, čím nemám splnenú podmienku 270 dní. Tehotná bohužial ešte nie som. Čo by ste mi poradili?Urobila som blbosť keď som sa odhlásila? Keď na soc.poisťovni mi absolútne nevedeli v tom čase poradiť. Dá sa pokračovať v DNP (bez DPDôchodk. a tých ďalších pripoistení) aj v r.2012?,Čo sa to píše stále o tých 26 týždňoch, akú lehotu to predstavuje? Môžem si platiť to pôvodné DNP (bez navýšenia - ak vôbec mám na to nárok, keďže som to v nov.2011 prerušila)? Ďakujem Vám za odpovede 🙂

lin123
7. jan 2012

@pb1983 zmenit VZ (cize by si nepodala odhlasku a nasledne prihlasku) len by si urobila zmenu-mozes az po polroku.Takze v januari mas moznost urobit to, ze sa nanovo prihlasis, a tak si mozes platit nove DNP odznova 270 dni, tak ziskas cas, predlzi sa Ti to obdobie an otehotnenie, lebo keby si si nechala to povodne DNP, tak Ti 270 dni uplynie skor.

olo
7. jan 2012

ahojte takze najskor som chcela nastupit na novy balicek ale vidim ze je to blbost dnp si platim 3 rokoy ale mala som 4 potraty takze ak dobre chapem este v january si mam dat odhlasku a znova prihlasku z max a po 26 tyzdnoch mozem ist na pn ak by sa podarilo a bolo to rizikove a po 270 dnoch od platenia mi bude este plynut ochrana doba8 mesiacov

lin123
7. jan 2012

@l_ucia ak nie si v tomto case tehotna, odporucam Ti v priebehu januara sa prihlasit na DNP. Do podmienky 270 dni sa Ti zaratavaju aj predosla DNP, len teraz od noveho prihlasenia musis splnit podmienku 26 tyzdnov do nastupu na matersku, aby si mala narok na matersku z DNP. Po uplynuti 26 tyzdnov mozes cerpat aj PN z DNP. V januari sa da podat prihlaska len na DNP, cize neplatis balik, len tam zmenili max. VZ na 1153,50. Platit tak budes maximalne 270 dni, potom Ti DNP automaticky zanikne a zacne Ti ubiehat 8 mes. ochranna lehota v priebehu kttrej by si mala zaziadat o materske, aby Ti bola ratana z DNP.

pb1983
7. jan 2012

@lin123 uz viem ako si to myslela...ale toto sa da robit iba ak by som zmluvu dostala este v januari..pokial dostanem az vo februari alebo marci tak sa nemozem odhlasit a znova prihlasit lebo by to bolo uz za novych podmienok a to nechcem..cize asi mi nebude ostavat nic ine...len ak tak platit dobrovolne z maxima a k tomu aj povinne.

lin123
7. jan 2012

@olo presne tak

lin123
7. jan 2012

@pb1983 ano presne tak..ale o preplatok mozes neskor zaziadat

aamonka
7. jan 2012

mozno otazka odveci, ale vie niekto, ci to vobec prezident podpisal? dakujem

lola77
7. jan 2012

@aamonka áno, ešte v starom roku 🙂

danjelca
7. jan 2012

@lin123 ja mám ešte otázku k VZ-prečo si niektoré ženy čo su zamestnané platia z maximálneho VZ=cca 50 EUR.
Má to výhodu? Ja som si vypočítala VZ z DNP´minus moj plat a akoVZ určila rozdiel. Viac predsa nemožem získať či ano?

lin123
7. jan 2012

@aamonka ano podpisal

aamonka
7. jan 2012

@lin123
@lola77 dakujem, hlupy, hlupy ☹

l_ucia
7. jan 2012

Ďakujem dievčatá, veľmi ste ma potešili. Ešte som niekde čítala, že DNP za rok 2011 môžem využiť pri ročnom zúčtovaní u zamestnávateľa, ak budem mať potvrdenie zo soc.poisť. Tam sa to viaže zas na aké podmienky? Diky moc

lin123
7. jan 2012

@danjelca neziskas viac, vznika tam preplatok o ktory mozu neskor zaziadat..ja napr. nemam fixny plat, tak si zamerne platim viac aby mi vychadzala dobra materska a o preplatok neskor zaziadam.

elise
7. jan 2012

@l_ucia nie iba musiš zamestnávatelovi doniesť potvrdenie zo sociálnej poisťovne kolko si celkovo zaplatila za DNP musi ti to dať sociálna poisťovna na hlavičkovom papiery

ejka3
7. jan 2012

@lunnka nezvyknem tu radiť, nie som odborník, ale ak budeš nastupovať v r. 2012 na materskú dovolenku v rámci 8-mesačnej ochrannej lehoty, musíš 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Mňa na to upozorňovali 😉 Radšej si to ešte over...