Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
21. jan 2012

@svetkaadamko mozes sa teraz v januari odhlasit a opat prihlasit na DNP,a pribudne ti dalsich 270 dni,ked mozes otehotniet-to je niekedy do oktobra2012 🙂 Len odhlasit a prihlasit musis stihnut do 31.1.2012.

svetkaadamko
21. jan 2012

@janulap ale ved ked sa odhlasim a znovu prihlasim, tak to predosle platenie vyjde nazmar nie? viem, ze to tak je (bolo), ze ked si sa odhlasila z DNP, tak ti to proste zaniklo, ked si nesplnila tych 270dni ...ci?

lilyen2011
21. jan 2012

@zuzik1983 skús si tam radšej zavolať, lepšie sa ti bude vysvetľovať počkaj skúsim ti nájsť číslo len neviem ty si BA?

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 až po 270dňoch (veď si predstav, že sa dnes prihlásiš a zajtra ideš PN na rok, to by SP skrachovala hneď 🙂 ) musíš tam mať tých 270dní a potom máš nárok na čerpanie MD/PN/očr

lilyen2011
21. jan 2012

@katuska24 neviem ako je to s tým, keď si v prac pomere, no určite sa nedávaj až toho 31.1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! IM TRVÁ MIN 1DEŇ KÝM TO NABEHNE DO PC!!!!!!!!!!!!!!!!! sa okašleš, nech už urobíš čokoľvek tak to urob najneskôr 29.1 /30.1!!!!!!!!!!!!

lilyen2011
21. jan 2012

@svetkaadamko ako som písala vyššie bacha na dátum!!!

janulap
21. jan 2012

@svetkaadamko. tak to neviem,pockaj mam par linkov,hodim ti ich sem.

caterine
21. jan 2012

@lilyen2011 a to sa neposudzuje ten datum podla toho aky je na prihláške?? Ked som sa 19.1.2012 odhlasila, možem sa ešte prihlasit dajme tomu 30.1.2012

lilyen2011
21. jan 2012

@caterine oni kým to spracujú, tak to trvá - na nejakej stránke som čítala, že ak sa žena prihlási 31.1. 2012 tak tých 24hodín neviem čo a bude sa jej to počítať po novom. Keď to nájdem, tak ti pošlem link, no neodkladala by som to tie 2dni už nespravia nič, no ak bude náhodou o 1deň neskôr, tak je to celé zbytočné... idem to kuk

silvuskaa
21. jan 2012

@gapa uz sa tu toho popisalo vela a je tu vela bab ktore su ako ja momentalne na RD ( PP mi stale trva) a planujeme dalsie dieta....ja si od augusta 2011 platim DNP a teraz od 6januara som sa bola odhlasit a prihlasit aby mi plynulo novych 270dni. Od septembra by som mala nastupit do prace....ale ak by som dovtedy otehotnela mala by som matersku z DNP??????? Niektore baby tu totiz pisali ze ak som zamestnana tak na dalsiu matersku nemam z DNP narok? Prosim o radu

janulap
21. jan 2012

@lilyen2011 ale zas na papieroch co napr.zeny vypisuju a podpisuju je peciatka a datum 30.1,tak mal by platit ten,nie??Precitam si vas neskor,idem si zazumbovat :o)

lilyen2011
21. jan 2012

@silvuskaa nechápem dôvod, prečo by si nemala mať nárok na materské z DNP??? veď si to zober z druhej strany ako poistnú udalosť (si zamesntaná a platíš si DNP) si PN tak máš PN aj od zamestnávateľa a môžeš mať PN aj od poisťovne (chlapi - veď tí nerodia nie??)

lilyen2011
21. jan 2012

@janulap 30.1 to určite áno, no toho 31.1 by som určite už neriskovala to je podľa mňa ako hranica alebo ako, tak aby náááhodou (čert nikdy nespí) - neviem už nájsť ten link, kde som to čítala no určite radšej skôr 🙂

svetkaadamko
21. jan 2012

@lilyen2011 nechapem ako to myslis 😖
@janulap dakujem, postudujem

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 ta teraz si ma taaaaaaaaaaaaaak rozosmiala 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lilyen2011
21. jan 2012

@svetkaadamko
@jana201 veď nikde nie je napísané, že DNP je LEN PRE ŽENY! treba sa na to pozerať inak

dobrovoľné NEMOCENSKÉ poistenie

- príklad ste chlap, ktorý pracuje za min. mzdu a je často chorý a tak si začne platiť DNP (keď je PN, tak mu doplatí SP nie? z výšky VZ z ktorej si platí DNP

- nikde nie je napísané, že DNP vzniklo len kvôli MD! - je to normálne čerpanie poistnej udalosti ako aj MD/PN...

- alebo je žena, ktorá je zamestnaná na dobu určitú a prihlási sa na DNP - po skončení prac. pomeru sa u DR hodí PN, kým si nenájde novú robotu tiež jej platí poisťovňa z DNP tú PN nie??

- nesmiete na to pozerať len ako na materskú, veď materská, rizikové tehotenstvo, PN to je akoby všetko to isté, len sa to inak volá....

- ja som bola zamestnaná ešte v skúšobnej dobe som išla PN (črevná chrípka) a z črevnej chrípky som išla na rizikové a stále mi platil zamestnávateľ tú PN (lenže som bola blbá a neplatila som si DNP)
- začala som ho platiť až v 6mesiaci a tým pádom som si odfajčila MD tak, že keby som si doplatila DNP, tak mám nárok ale len z min. mzdy (nemala som 270dní z rovnakého VZ z DNP) ale mala som 270dní od zamestnávateľa, čiže zamestnávateľ by mi platil materskú, no od soc. poisťovne by som nedostala nič, lebo mi chýbalo 60dní chápete?

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 no a ja som si myslela ze ja marodovan nemozem na socialke mi take bludy povedala ze som si len platial kazdy mesiac tych 20,40 e a ked maly marodoval tak z ocr mi chodila marodka za 10 dni 50 eur ..... a ak maordoval dlhsie ze naozaj som bola na kontrole ale uz som nemala narok len tych 10 dni potom az zasa o dalsich 10 dni aspon tak to bolo u mna

jana201
21. jan 2012

@jana201 potom som saodhlasila a pochopila som to az teraz vdaka tebe a idem tam znovu v pondelok 🙂 a uvidime no

gembird
21. jan 2012

@lilyen2011 Ešte raz teda moja otázka: Moja dcéra má 17 mesiacov a teraz plánujeme druhé dieťa. Poberám RP a som zvedavá, či existuje ešte možnosť prilepšiť si materskú s DNP, lebo už som počula všeličo. Pri prvom tehotenstve som to vedela využiť, ale odvtedy som to už zrušila(1.2.2011) Ako teda na to, ak existuje možnosť? Ďakujem vopred! Pekný deň!

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 potom som saodhlasila a pochopila som to az teraz vdaka tebe a idem tam znovu v pondelok 🙂 a uvidime no

annie6
21. jan 2012

@gembird znovu sa prihlasit do 31.1.2012 a otehotniet do 270dni od zalozenia :D

jana201
21. jan 2012

@gembird citaj vsetky nase prispevky od lilyen a od jana 201

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 práveže neviem ako to je s marodkou, keď si RP, no ak si zamestnaná /nezamestnaná a nie si na MD tak máš nárok na PN

- ak robíš a ideš na rizikové (si PN, lebo na rizikovom robiť nemôžeš - práce_neschopný)
- ak už ťa vyhodia, tak tam je aj ochranná lehota od zamestnávateľa 30dní na to, ísť PN
- ak ti skončí DNP si nezamestnaná/zamestnaná a nie si RP tak môžeš ísť do 7dní na PN z DNP

- napr. študentka platiaca DNP dosiahne 270dní a nie je tehotná do 7dní ide na PN a čerpá DNP do skončenia PN (ak máš dobrého doktora tak môžeš byť aj 6mes aj rok PN) 😀

- u teba to práve neviem, preto som ti aj písala, že mám kamošku so synom nech jej dáš info o DNP + očr

lilyen2011
21. jan 2012

@gembird moja má 7mes a už som sa prihlásila - to ti budú počítať od začiatku 270dní ----) trošku listuj späť je to tam rozpísané podrobne na niekoľkých príkladoch 😀

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 kludne ale jaj poviem len to co ja som zazila lebo oci si mi v tom smer otvorila ty !!! :DDD
hej rok na pn :DD a potom by som bola na jojke :D za okradanie sr :DDDDD

svetkaadamko
21. jan 2012

@lilyen2011 uffff, tak sa mi zda, ze som to konecne pochopila 😀 tie linky co dala @janulap, precitala som si prvy clanok a tam to bolo dobre napisane, prepisala som si to na papier ako debilko 😀 a dufam, ze som to dobre pochopila, pojdem asi na socialku, resp. zavolam ci je to tak ako si mysli, len neviem ako to stihnut, lebo v utorok ideme s malym do nemocnice a neviem ako dlho tam budeme a ako to budem stihat do 31.1., resp mam tri moznosti a musim sa rychlo rozhodnut, ktoru vyuzit, ufff 🙂
mohla by som ti to napisat do IP a vedela by si mi poradit, ci to dobre chapem prosim ta?
inak viem, ze DNP je aj pre muzov, ale myslim, ze v mojom pripade mi to moze byt jedno, kedze som zena 😀 a zacala som to platit kvoli materskej, jedine zeby sa mi nieco stalo (nedaj Boze) a vyuzila by som to ako PN 🙂

gembird
21. jan 2012

@annie6 Preto 31.1.2012 lebo som to zrušila 1.2.2011? aby tam nebol celý rok? a prečo by som mala otehotniť do 270 dní, ak sa to nepodarí nebudem mať nárok?(preto sa spytujem lebo pri prvom nám to tiež trvalo 1,5roka) a posledná otázka mám platiť DNP z maxima alebo mi prirátajú rodičovský?

katuska24
21. jan 2012

@lilyen2011 No ja tam mám známu ktorá mi to urobí, bola som za nou a povedala že ked je tam dátum 31.1.2012 na prihláške tak že s takým dátumom to musí nahrať.....

lilyen2011
21. jan 2012

@svetkaadamko to je práve to, že mamičky (budúce) sa na to pozerajú iba ako na budúcu materskú a ono to je vlastne nemocenské také isté ako za nás platí zamestnávateľ

- to len my sme špekulantky a chceme získať vysokú materskú bez roboty 😀