Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 len je smutne, ze sa to nedozvieme od kompetentnych, ale musime si same pomoct, ze sa tu jedna druhej vypytujeme, este ze taku moznost mame 🙂 ale kolke baby nemaju a pridu tak o peniaze, lebo tetky uradnicky nemaju predsa cas vysvetlovat take veci, ked si o nieco ziadas 😖

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko ved prave to, aj mne keby znama neporadila, tak by som ani netusila, ze take nieco sa da 😠 a pritom, dokonca vela romov to vyuzíva! preto sme sa rozhodli, ze radsej sa pokusime o babo teraz, ked este sa a nejako prilepsit, ako neskor 😀

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 tak nech nam to hlavne dobre dopadne 😉 🙂

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko amen 😀

janulap
22. jan 2012

@oskvarka takze to je jedno,ked sa napr.(teraz sa bavme o zene,ktora po jednej RD nastupi do prace ale caka ju dalsia md) zena vrati na svoje povodne miesto alebo k inemu zamestnavatelovi-len to nemoze byt v ochrannej lehote?

zahadka
22. jan 2012

ahojte, mam otazku, ked som na pn, zajtra mi ju dr. ukonci, moze mi druhy lekar v ten isty den dat zaciatok druhej pn??? Dakujem

zuba
22. jan 2012

@lilyen2011 myslím si, že v prípade ktoý si opisoval apri synovi nešlo o to, že si nemala v tom istom vymeriavacom základe 270 dní ale 26 týždňov - teda aspoň tak to chápem z tohto tu:

Ema získa 270 dní DNP 3.marca 2012, takže DNP, na ktoré sa prihlásila v roku 2011, jej nezanikne, ale bude trvať do získania 270 dní (do 3.marca). Nastúpiť na materskú dovolenku by mala 1. apríla 2012.

3. marca 2012 Eme zanikne zo zákona DNP a po zániku DNP jej začne plynúť ochranná lehota. Ako poistenkyni, ktorej DNP zanikne v období tehotenstva, bude ochranná lehota trvať 8 mesiacov. Nakoľko v čase vzniku nároku na materské (1.apríl) bude v ochrannej lehote, môže si uplatniť nárok na materské zo skončeného DNP.

Ema však netuší, že nárok na materské jej vznikne v ochrannej lehote, a tak sa deň po zániku DNP pre istotu prihlási do nového systému poistenia. Od 4.marca 2012 jej tak vznikne nové rozhodujúce obdobie na zistenie vymeriavacieho základu. Nakoľko ku dňu vzniku nároku na materské (1.apríl) nesplní podmienku nepretržitého trvania poistenia najmenej 26 týždňov, nebude sa prihliadať na to, že od roku 2011 platila poistné z maximálneho vymeriavacieho základu. Materské sa jej vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu (z minimálneho vymeriavacieho základu). Jej materské bude minimálne.

Teda podľa tohto môžeš mať iný vymeriavaci základ ale musíš ho platiť minimálne 26tt .

Chápem to správne???

henca74
22. jan 2012

ahojte, teraz som si trosku pozerala to dnp, aj ja si uz dlhsie platim...tak sa podelim s vami o moje poznatky, mozno to niekomu z vas pomoze. 1. ak sa otehotnie do 31.1., tak je žena v ochrannej lehote 8 mesiacov. poistenie jej zanikne zo zakona ale pocas tej ochrannej doby moze ist na pn a nasledne cerpat matersku s vymeriavacieho zakladu z roku 2011.samozrejme ak jej medzitym nevznikne nove nemocenske poistenie, tym padom zanika jej ochranna lehota. 2. ak sa neotehotnie do 31.1. ale sa plánuje v najblizsich mesiacoch, t.j. februar, marec... tak sa oplati prihlasit na balik noveho dp a ked zena zisti, ze je tehotna, tak sa moze v pohode odhlasit a bude jej plynut 8 mesacna ochranna lehota. podla mna sa to oplati ale len tym, ktore si platili v minulom roku maximum. pripadna pn alebo materska sa bude vypocitavat do konca tohto roku z vymeriavacieho zakladu roku 2011. ked sa prihlasi od 1.2. tak sa berie ako nepretrzite poistenie. 3. tie, ktoré planuju splodit babo najskor o 26 tyzdnov, t.j. priblizne pol roka ale max. do 270 dni od prihlasenia sa do poistovne, tak sa oplati v januari zrusit a nasledne sa prihlasit po starom a platit si z maxima. po 270 dnoch poistenie zanikne ale zena je v ochrannej lehote 8 mesiacov, samozrejme ak do tych 270 dni otehotnie. oplati sa ak zena uz bola v minulosti dnp aby uz cakala len na 26 tyzdnov noveho dnp, aby mohla vyuzivat pn a nasledne aj matersku.
dufam, ze som to nenapisala velmi komplikovane... 😉 pripajam aj jednu stranku, kde je to celkom fajn na prikladoch uvedene a rovno od pana ministra 🙂 🙂 🙂 prijemne citanie

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

lilyen2011
22. jan 2012

@zuba presne tak...o tom to celé je... ty sa musíš na to pozrieť nie len z tvojej strany, ale aj z pohľadu poisťovne:

PRÍKLAD:

- som špekulantka a chcem vybabrať s poisťovňou. Prihlásim sa na DNP z minima a tesne pred koncom DNP si zmením VZ na maximum - BLBOSŤ!!!!!!!! - Veď to by sme boli všetky hrdinky, že 8mesiacov neplatíme takmer nič a posledný mesiac si zaplatím 50e a chcem materskú 800e?????

- preto sa poisťovňa "chráni" a je tam tá podmienka 26týždňov práve tam mi chýbalo 60dní (NIKTO MI TO NEPOVEDAL) - JA OSOBNE BY SOM S VÝŠKOU VZ NEŠPEKULOVALA...

- predsa ak si niekto bude platiť minimum a tesne pred koncom alebo v polovici chce zrazu maximum, tak poisťovňa povie nie nie zabudni....žiadne maximum ale minimum a čau....

- to by sa tej poisťovni vôbec neoplatilo potom a preto sú tam tie tabuľky, ktoré jednoducho nepustia.... najprv si urči VZ z ktorého chceš mať MD

- ak je žena prihlásená z minima už neviem ako dlho a teraz ešte tehotná nie je, tak je pre ňu výhoda, zmeniť VZ začať nové DNP a otehotnieť

- no ak už žena platila v r.2011 a skôr DNP, teraz je tehotná, tak by som to všetko už nechala z pôvodného VZ -len by som sa odhlásila a znovu prihlásila z rovnakého VZ ako som dávala pred rokmi či mesiacmi pri podpise DNP - nestojí to za špekulácie, lebo sa môže sťať, že padnete na minimum a všetko bolo zbytočné

peggi
22. jan 2012

@lilyen2011 Aké odvody myslíš?

dori2
22. jan 2012

@datanka ahoj, takze ano, je to tak, ze ked aj pracujes a aj platis max tak ti preplatok vratia a ziadne problemy, zeby ti to nepriznali nie su. na 100%. baby, budte kludne a v pohodke tehotnite ;)

dori2
22. jan 2012

@vani to je blbost a nepocuvaj ju. je to na 100% tak, ze to nevadi!

dori2
22. jan 2012

@vani mne tam pracuje susedka. hovorila mi to celkom inak. ze to vobec nie je problem, ze to je blbost a take pravidlo neexistuje. nuz, zda sa ze je v tom dobry bordel...

datanka
22. jan 2012

@dori2 potesila si ma,dakujem 😉

vladka1828
22. jan 2012

ahojte baby, chcem sa opýtať - od októbra 2011 si platím DNP, zanikne mi teda niekedy v polke jula, babo by sa malo narodiť v septembri.....mala by som mať teda ešte nárok na materské aj z DNP, nie?

uzovicka
22. jan 2012

@silvuskaa mne poradili na socpoist znova sa prihlasit od 31: januara. 270 dni tym padom konci 25.okt. a to je uz za datumom, kedy ti konci rodicovska, tak narok mas. Nove poistenie moze vzniknut pocas platenia a trvania DNP, len nesmie vzniknut v ochr. lehote. Tebe skoncenim rodic,dovolenky vznika nove poist pocas DNP, teda nie v ochr. lehote. Narok budes mat z maxima. Ja mam to iste, len moj maly ma v auguste 3 roky. Tiez idem od konca januara znova sa prihlasit. Ver mi, mam to overene na ustredi socpoist i u nas v meste.

akramuscha
22. jan 2012

@svetkaadamko Môžem sa spýtať o akých 26 týždňoch hovoríte? 😖 Mám z toho tiež poriadny chaos. Som práve s 13 mes. synčekom na RD, no plánujeme ešte jedno dieťatko, pani na SP mi poradila možnosť ešte sa rýchlo prihlásiť na DPN do konca januára 2012, potom musím v 270 dňovej lehote otehotnieť a porodiť môžem, ale len max. v ďalšej 8 mesačnej ochrannej dobe, nie?

dori2
22. jan 2012

@datanka teraz prave citam na dalsom blogu ine reakcie. jezisi, to je zmetok!!!!

aamonka
22. jan 2012

pozdravujem, mam otazku...platila som si DNP od augusta min. roku (minimum), v decembri som sa odhlasila a znova prihlasila...vtedy som aj zistila, ze som tehotna. teraz si uz platim z maxima. vie mi niekto povedat...matersku mi aj tak budu pocitat z toho minima?? teda za min. rok? tento sa neberie do uvahy? dakujem, ak niekto vie, prosim odpovedzte 😉

anaba1
22. jan 2012

@oskvarka Co je pravdy na prispevku Lilyen2011, ze musis platit 270 dni z rovnakeho VZ? Platila som DNP uz 2 roky z VZ 475 eur. V januari som sa odhlasila a na druhy den prihlasila z 580 eur, aby som mala maximum. Je pravda, ze keby som porodila pre uplynutim 270 dni, tak dostanem matersku len z minima? Teda na podmienku 270 dni za posledne 2 roky mozem zabudnut?

caterine
22. jan 2012

@uzovicka nevieš prosim ta aj mne poradit, keby som sa išla prihlasit 31.1.2012 tak 25.10. bude 270 dni, ale RD mi konči 29.10 tak čo mam robit ja, nikde sa neviem dopatrat riešenia. Pozerala som na viacerych strankach, ale všade sa pise niečo ine, dakujem

janulap
22. jan 2012

@vladka1828 ano 🙂

uzovicka
22. jan 2012

@caterine spolahni sa na mna, ze ti radim overene, lebo aj tuto alternativu mam odobrenu socpoist. Mas tam rozdiel malicko dni, treba nastupit do roboty skor, aspon den dva pred tym ako ti konci 270. den DNP, teda aby ti nove nemocenske z roboty vzniklo este pocas platenia DNP, nie az v ochrannej lehote. Mam tofakt overene. 270 dni sa ti spocita za vsetky DNP aj rodicovska sa rata, len musis mat suvisle 26tyzdnov do porodu, to splnis v juli auguste. Otehotniet musis do konca 270. dna

smarti
22. jan 2012

Dievčatá prosím poraďte, je tu toho taaak veľa, nemám šancu to prelúskať. Už viac rokov si platím DNP z maxima. Momentálne som na rod. príspevku, mám dve deti, v marci 2012 nastúpim do práce, teda mám trvalý pracovný pomer. Neplánujem už otehotnieť. DNP v súčasnej dobe využívam na OČR, keďže deti mám často choré. A teraz moje otázky.
ČO mám s DNP urobiť? Oplatí sa mi platiť ten balík (koľko ) alebo to nechám zaniknúť? Zaniká to automaticky alebo mám ísť 31.1. do soc. poisť. vypísať nejaké papniere? Dcéra ide 3.2. na operáciu, môžem ešte ísť s ňou na OČR (myslím, že do 7. alebo 8.2. ešte môžem nastúpiť na OČR ak aj 31.1. mi zanikne poistenie)? Mám v tom chaos, neviem, čo robiť.

jarulda
22. jan 2012

Zdravim, prosim ak sa vyznate precitajte si a napiste ci som na nieco nezabudla, ci som spravne poradila kamoske.
Ide o to ze kamoska ma DNP platene od aprila 2010, doplacala si do maxima, je zamestnana. V oktobri 2010 nastupila na PN-rizikova gravidita na PN bola do polovice januara 2011, Dovtedy mala nemocenske len z VZ zo zamestnania, potom docerpala dovolenku v praci 2 dni a koncom januara nastupila znovu na PN uz aj zo zamestnania aj z DNP az do aprila 2011 ked plynule presla na matersku, zaroven si zmenila VZ na maximum. Materska skoncila 12.12.2011. K 19.12. nastupila na PN ma problemy s chrbticou. Zial takto jej vysla PN len z min. VZ z roku 2010 kedze si teraz pocas RD uplatnuje narok na PN len z DNP. Aktualne preto PN prerusila k 20.1.2012 a nastupi na novu PN 26.1.2012. Tym padom by sa jej mal brat VZ uz za rok 2011 co je ked odcitame PN od 1-4.mesiaca a materske od 5.-12.mesiace, vlastne z tych par dni v decembri z max. VZ. Problem su tie dva dni v januari 2011. ked mala dovolenku z prace a prerusenu PN. Zatie dni mala VZ na DNP cca 400eur. Podla mojich info ja tie by sa mali ratat takze solu nebude VZ tak celkom maximalny. Ale to uz nezmenime. V plane ma totiz aj operaciu chrbtice, zatial to kvoli malemu babetku odkladala, ale pripada to v uvahu tak v 7-9/ 2012. Ak by teraz povedzme k 30.1. ukoncila DNP a k 31.1. nastupila na nove DNP. Bude dalej na PN cca 2-3mesiace kym skonci RHB. Pricom nemocenske by mala dostataj ked nie celkom maximalne z toho povodneho DNP Poistne na nove DNP nemusi platit kym jej bude trvat PN. Potom bude platit poistne az kym nedosiahne 26tyzdnov poistenia a vtedy by mohla teda nastupit kvoli tej operacii na PN uz z noveho DNP a tiez by dostala maximalne nemocenske. Najneskor vsak musi na PN nastupit do 270 dni od vzniku poistenia plus 7 dni ochranna lehota. Ak by bolo nutne tak na PN moze ostat najdlhsie rok minus sucet dni PN rok dozadu od datumu nastupu na PN.
Vopred vdaka za vase reakcie.

jarulda
22. jan 2012

@gapa zas raz vdaka za odpoved🙂

vbc22
22. jan 2012

Ahojte, mam jednu otazocku, platila som si dnp a od 27.1. nastupujem na matersku, treba do socialky 2 papiere na MD ako pri PNke(aj do zamestnania aj DNP) alebo staci jeden? Vdaka

jarulda
22. jan 2012

@smarti Ak nic neurobis tak ti zanikne automaticky k 31.1. nemusis nic odhlasovat. Mas este 7 dnovu ochrannu lehotu teda do 7.2. vratane nastupit na OCR a bude z maxima. Ak by si chcela nastupit na DNP z noveho balika tak by si musela platit cca 115 eur mesacne aby si mala narok na OCR z minima, to je za tych max. 10dni cca 60 eur takze na OCR sa to uz urcite neoplati. Ak ale je v plane nejaka OCR- planovana operacia aj neskor po 7.2. je tu este jedna uz spominana moznost. Odhlasit sa teraz z DNP este v januari, a hned na druhy den sa prihlasit. Zacina ti plynut nove DNP ktore vsak bude trvat maximalne 270 dni takze cca do konca oktobra. Ak v tom case nastupis na OCR budes mat narok na nemocenske z DNP a to vo vyske-ak to bude do 26 tyzdnov od vzniku DNP tak z minimalneho VZ, a potom uz z VZ aky si zvolis pri zalozeni DNP. Cize ak si zvolis max. VZ tak z maxima. Najneskor vsak musis na OCR nastupit do 270dni plus 7 dni ochranna lehota od vzniku noveho DNP. Pozor vsak ak chces postupovat ako pisem a este aj teraz cerpat tu OCR kvoli tej operacii vo februari tak by si musela nastupit na PN este z povodneho DNP. Cize povedzme k 27.1. nastupit na OCR, k 30.1 ukoncit DNP a k 31.1. zacat nove DNP. Mala by si tak OCR aj teraz aj ak bude treba kedykolvek do cca konca oktobra.

silvuskaa
22. jan 2012

@uzovicka moc ti dakujem....ja som sa odhlasila 5.1 a prihlasila 6.1. na SP takze staci aj s tymto datumom? dokedy my potom vychadza platit DNP? A ked mi skonci rodicovska, mam ist teda na PN alebo co mam urobit? Asi som nechapava ale uz mam z toho v hlave gulas 😕
No vlastne my sme na tom podobne, moj drobec ma v sept.3rociky.....

petronelka1
22. jan 2012

@vbc22 určite 2 žiadosti o materské. Na jednej zamestnávateľa (tú odovzdáš zamestnávateľovi) a druhú DNP (tú odnesieš sama na soc. poisťovňu)