Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

maslarova
14. jan 2010

dobry

dakujem velmi pekne pan Mihal.

Asi pojdem do zamestnania a donesiem im oznamenie ze som tehotna. Takto som to musela urobit aj pri prvom babatku.
dakujem velmi pekne

miah
14. jan 2010

ahojte, co sa berie ako RO v pripade, ze som zamestnana (na RD) a zacnem si platit aj DNP?
uz v tom mam chaos.. je to zo zamestnania predchadzajuci rok a z DNP od posledneho prihlasenia alebo??

popelka
14. jan 2010

ahojte babenky.ja sa chcem spytat........platim sa od 1.11.2009 dobrovolne nemocenske poistenie z maximalnej vysky ,vychadza to na 31.eur mesacne,viem ,ze musim platit 9.mesiacov aby som mala narok na pn.kolko mi vyjde mesacne,stale som zamestnana.ako to je vlastne,,,,poradi mi niekto.dakujem.papik

kosta123
14. jan 2010

Nikto mi nevie poradiť?

celestina
14. jan 2010

Zo zamestnania je to to čo ti potvrdia na mzdovom. Obvykle je to predchádzajúci príjem pred nástupom na RD / poprípade valorizovaný/. Z DNP je to zložitejši. Záleží kedy budeš mať na dávku nárok. Ak si napr. prihlásená od minulého roku a nárok ti vznikne teraz, tak RO je od prihlásenia do konca minulého roku. Ak sa prihlásiš teraz a aj nárok budeš mať v tomto roku, tak RO je od vzniku poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho vzniku nároku. Pr. poistíš sa 1.2 a nárok ti vznikne 10.5. Tvoje RO bude od 1.2. do 30.4. V súčte to však môže byť najviac maximálny VZ.

celestina
14. jan 2010

Odpoveď 20:47 je pre miah 😒

jozefmihal
14. jan 2010

Pre tých, čo to ešte nevedia, info k DNP a pod. tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/

jozefmihal
14. jan 2010

Ešte si dovolím zopakovať jednu prosbu aby sme vzájomne nemárnili čas:

Neposielajte mi prosím Vaše otázky formou interných správ emailov a podobne - nehnevajte sa, ale neodpoviem.

marcelkatt
14. jan 2010

Prosím o informáciu:
Mám dvojročné dieťa, pred prvou materskou som nepracovala. teraz chceme druhé dieťa. Tehotná ešte nie som. Chcem si začať ešte tento mesiac platiť DNP. Ak si to začnem platiť a otehotniem o mesiac na to, splňam podmienku pre zvýšený RP v sume 256€ ak si to budem platiť tých 270 dní? Alebo ako mám postupovať, aby som mala nárok na zvýšený RP pre druhé dieťa? Ďakujem vopred za podrobné info pre moju otázku.

mima595
14. jan 2010

ano, ak splnis podmienku 270dni do porodu, tak budes mat narok aj na matersku aj na zvyseny rodicak

marcelkatt
14. jan 2010

Ďakujem mima. Tak zajtra idem pre žiadosť. Stačí ísť na sociálnu poisťovňu?

vieraj
14. jan 2010

marcelkatt, ano na SP a aj ma dieta 2 roky, na zvyseny nemas narok.DNP si plat za maxima. je to poriadna suma, ale vyplati sa.viac info ti povedie na SP na nemocenskom oddeleni. Prihlasovat sa ako DNP sa budes na oddeleni poistneho.

marcelkatt
14. jan 2010

Ďakujem Vieraj. ráno tam vybehnem, mám to kúsok a hneď si zaplatím ak sa dá už za tento mesiac. Pokiaľ nie som tehu ešte.

vieraj
14. jan 2010

dolezite je aby si bola prihlasena. zaplatit mozes do 8. dna nasledujuceho mesiaca.

marcelkatt
15. jan 2010

Juj Ďakujem moc, zajtra sa prihlásim a zaplatím teda do toho 8meho dňa. Dobrú nôcku a ešte raz dík všetkým za rady.

standa82
15. jan 2010

Miah, ako RO je rok pred nástupom na MD. Ak nastúpiš na MD v roku 2010, tak RO je rok 2009 (u teba predpokladaný VZ, keďže si na RD) a z DNP je RO od dátumu prihlásenia (alebo ak si prihlásená od roku 2009, tak RO je rok 2009).

Popelka, abz si mala nárok na PN z DNP, musíš mať splnených minim.270 dní nemoc.poistenia a ráta sa tak ako pri materskej, 55% z denného VZ.

zuzin78
15. jan 2010

ahojte.
chcela som sa vas spytat, ak sa poustim dobrovolne a budem paltir z maxima, a nahodou nebudem tehotna, a budem musiet bud.rok 2011 nastupit spat do prace, a potom au otehotniem, tak to mi potom prepadne to DNP,alebo ako to je. cim viacej vas citam, tym viacej mam v tom chaos. ☹ prosim poradite mi.

miah
15. jan 2010

standa, ak nastupim na MD v roku 2011 a na DNP sa prihlasim najprv z minima v roku 2010 a az ked zistim, ze som tehotna prihlasim sa opat z maxima, tak co sa bude brat ako RO z DNP? 🙂 ako to bude ked sa z maxima prihlasim este cca november-december alebo az januar? je pravda ze odhlasit a prihlasit sa mozem kedykolvek nemusi DNP trvat tych 6mesiacov ako pri zmene? dakujem 😉

gallina
15. jan 2010

pre zuzufek : na prihlásenie do SP na DNP si musiš vyplniť forlmulár Registračný list FO a treba aj OP. Ja som sa prihlasovala teraz v januári. Doma som si vypísala tlačivo je na stránke SP(vytlač si ho 2x aby si mala aj ty doklad, že si to podala) a odniesla som ho do SP. Potom ti tam už dajú IČ a všetko vysvetlia ako máš ďalej postupovať.

standa82
15. jan 2010

Maih, ako RO bude v tom prípade zmeny VZ, posledná zmena, resp.posledné prihlásenie. No dni sa ti spočítajú spolu a musí to byť do pôrodu minim.270 dní, no a od zmeny do nástupu na MD musíš splniť ešte aj 26 týždňov.
Prihlásiť a odhlásiť sa môžeš kedykoľvek. Keď sa z maxima prihlásiš v mesiaci november - december, RO bude 11-12/2010.

miah
15. jan 2010

dakujem standa, tak snad to vyjde ako ma 😉

maci118
15. jan 2010

ahojte, chcela by som sa informovat ohladne DNP, momentálne som evidovaná na úrade práce,kde poberám podporu v nezamestnanosti, pracovný pomer som ukončila v juli a potom 2 mesiace som bola dobrovoľne nezamestnaná,kde som si platila v zdravotnej poistovni odvody. Chcela by som si začať platiť DNP,lebo v lete by som chcela zostať tehotná,chccemsa spýtať akú sumu by som si mala platiť a či budem mať nárok na tu zvýšenú matersku aj keď som nezamestnaná,ďakujem

standa82
15. jan 2010

Maci1118, ak si nezamestnaná, to vôbec nevadí, môžeš si DNP platiť. Nemocenské sa platí z VZ od 319 eur do 1084,55. Aký si určíš VZ, taká bude výška materskej. Ak si dáš VZ minim.,tj.319 eur, potom budeš platiť mesčne 14 eur do SP a materská bude cca. 170 eur/mes. Ak budeš platiť z max.VZ,tj. z 1084,55 eur, do SP je to mesačne 47,7 eur a materská je cca. 580 eur.
Sama si urči akú chceš materskú a z akého VZ sa prihlásiš na DNP. No od prihlásenia do pôrodu musíš byť minim.270 dní DNP.

maci118
15. jan 2010

Ďakujem standa veľmi pekne za radu.

zuzufek
15. jan 2010

gallina vďaka za radu

luckam77
15. jan 2010

ahojte baby...uz som pisala skusim sa este raz opytat poradite mi PROSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM
som na materskej ...poberam uz rodicovsky prispevok v septembri mi konci materska a mala by som nastupit do prace...planujeme vsak druhe dietatko a chcela by som si platit DNP....môzem si to platit uz teraz ked niesom este tehotna????a ked nezostanem tehotna do tych 270dni a budem musiet nastupit do prace mam narok na zvysenu matersku potom ked zostanem tehu???alebo ked si to budem platit a zostanem tehotna pred nastupom do prace mam zostat na rizikovom a budem mat narok na zvysenu matersku???prosim poradte mi....musim si papier pytat na socialke alebo môzem si ho stiahnut aj cez internet???dakujem

silvia123
15. jan 2010

luckam77, na DNP sa môžeš prihlásiť kedykoľvek. Asi najlepšie by bolo si začať platiť z minima, aby sa ti počítali dni a potom keď zistíš že si tehotná, tak do 8tt sa odhlásiš a prihlásiš nanovo z max.VZ -preto do 8tt. aby si stihla termín platenia si z tohoto vyššieho VZ tých 26tt. pred nástupom na MD.

luckam77
15. jan 2010

dakujem silvia a ked si to zacnem platit normalne v tej najvyssej vyske a ked nezostanem tehu tak by som si to znizila...nieje to komplikovane prihlasit sa a zase odhlasit sa???

zajkoden
15. jan 2010

čítám Vaše príspevky a si niekde medzi to všetko zapadám aj ja a celkom som to pochopila, len by som mala ešte jenu nezodpovedanú otázku, ??? prosím pekne o odpoved...... od roku 2003 som bola zamestnaná až do dna 11.01/10 , týmto dnom som ukončila pracovný pomer so zamest. dohodou, počas posledných 5 rokov som bola na RD, dieta ja v školke od septembra a vtedy som bola aj nahlasit v soc. poist., zmenu a od vtedy vlastne štat za mna NP neplatí, dieta dovršilo 3 roky 12. januara 2010, na urade som zatial o davku nepožiadala, mohla by som aj teraz požiadat o DNP ? mala by som potom nárok od februara na dávku v nezamestnanosti?

majuska0
15. jan 2010

Holky nie som si ista, ci sa da vyska poistnej sumy v DNP menit, kedy sa mi zachce. Mam pocit a kdesi som to aj citala, ze zmenu vymeriavacieho zakladu mozem urobit az po polroku od poslednej zmeny. Cize, ak zacnem platit DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu, tak zmenit ho na maximalny mozem az po siestich mesiacoch. Z toho moze vyplyvat. ak si zacnem platit DNP z minima napr v septembri a ja otehotniem v oktorbri, zmenit na maximum mozem az niekedy v marci. A to moze znamenat, ze hoci si platim DNP materska mi vyjde minimalna!!!, pretoze pri vypocte materskej soc. poistovna beria do uvahy obdobie september az december.
Ak sa mylim opravte ma.